Zjednodušte váš život

Posted by:

Ak sa cítite, že je váš život mierne chaotickí alebo rozlietaní, je to asi kvôli tomu, že ste nerozmýšľali nad rôznymi systémami vo vašom živote – ako si viete poradiť z rozličnými vecami vo vašom živote – a nezjednodušili ste tieto systémy.

Čo je to vlastne systém? Je to všetko, čo sa deje vo vašom živote pravidelne – povinnosti, emaily, špinavé prádlo, obed pre deti atď.

Tieto systémy môžu byť buď jednoduché alebo komplikované – záleží na tom, či ste o nich premýšľali a či ste sa ich snažili čo najviac zjednodušiť.

Poďme sa pozrieť na pár príkladov.

Systém špinavého prádla

Komplikovaný :

Vyzlečiete si vaše oblečenie a necháte ho na jednej veľkej kope na stoličke. Sem-tam túto kopu oblečenia vezmete a hodíte ju do prádlového koša v kúpeľni.

Ak vám ostane čas, tak oblečenie vytriedite a dáte ho oprať, usušíte ho a potom hodíte už čisté oblečenie na posteľ, kde bude dovtedy, kým si ho neoblečiete.

Jednoduchý :

Vyzlečiete si vaše oblečenie a zavesíte ho na vešiak (ak je čisté) alebo ho položíte do prádlového koša (najlepšie je mať dva koše, jeden pre farebné prádlo a jeden pre biele).

Keď je kôš plný, hodíte oblečenie do práčky, usušíte ho, pekne ho zložíte alebo ho zavesíte na vešiak a uložíte ho na svoje miesto.

Systém povinností

Komplikovaný :

Potrebujete nejaké jedlo a tak idete do obchodu. Keď však prídete aj s nákupom domov, zistíte, že ste zabudli kúpiť mlieko. Ďalší deň zase idete zaplatiť vaše účty.

No o deň neskôr si spomeniete, že ste mali zaplatiť ešte jeden účet a tak to idete spraviť cez obedovú prestávku. Potom po práci idete zase do obchodu, pretože musíte kúpiť jedlo pre psa.

Ďalší deň zase prekrižujete niekoľkokrát celé mesto, pretože potrebujete zohnať veci na vašu oslavu. Veľa minutého času a benzínu.

Jednoduchý:

Určíte si jeden deň, keď si vybavíte všetky vaše povinnosti.

Doma máte pravidelne zoznam vecí, ktoré treba kúpiť a zoznam vecí, ktoré treba vybaviť. Večer, pred dňom, keď vybavíte všetky povinnosti, si sadnete a naplánujete si vaše týždenné menu a dokončíte zoznam vecí, ktoré treba kúpiť.

Potom sa pozriete na vaše povinnosti a naplánujete si tú najefektívnejšiu trasu. Tento deň strávite nakupovaním a vybavovaním vašich povinností.

Jeden výlet, ktorý si naplánujete, vám ušetrí benzín, ďalšie výlety a hlavne množstvo času.

Emailový systém

Komplikovaný:

Vaše upozornenia na emaily sú zapnuté a keď vám niekto pošle nový email, ihneď prerušíte, čo robíte a skontrolujete ho. Ale nemáte čas naň odpovedať, takže s ním nič nespravíte a necháte ho ležať vo vašej emailovej schránke.

Takto to ide celý deň a vaša schránka je preplnená stovkami emailov, ktoré si väčšinou vyžadujú odpoveď alebo nejaký akčný krok.

Také veľké množstvo emailov sa vám ale nechce vybavovať a cítite sa veľmi nesvoj, pretože ste si neistí, ktorú úlohu treba dokončiť a kedy ju treba dokončiť.

Jednoduchý:

Určíte si čas na vybavovanie emailov ( na konci každej hodiny alebo 30 minút trikrát za deň). Vypnete si upozornenia, takže vás to nebude stále otravovať.

Keď vybavujete emaily, tak prechádzate jeden po druhom a každý ihneď vyriešite. Buď na ne hneď odpoviete, buď si niečo z toho emailu zapíšete na váš zoznam úloh, buď ho prepošlete niekomu inému alebo ho vymažete.

V každom prípade sú emaily buď archivované alebo vymazané a ani jeden neostane vo vašej schránke. Teraz máte zoznam úloh, ktoré treba spraviť, odpovedali ste na všetky vaše emaily a vaša schránka je prázdna. Je to paráda.

Toto je iba pár príkladov. Systémy, o ktorých som písal nie sú jediným možným riešením. Porozmýšľajte, ako by ste si vedeli vytvoriť váš vlastný systém, zjednodušiť tie procesy a garantujem vám, že váš život bude jednoduchší a pokojnejší.

Teraz si spravte zoznam všetkých systémov vo vašom živote, ktoré by ste vedeli zjednodušiť. Tu je pár ďalších príkladov :

 • Pošta
 • Účty
 • Obedy pre deti
 • Mimoškolské aktivity vašich detí
 • Domáce práce
 • Cestovanie
 • Telefónne čísla
 • Práca do školy
 • Všetky prichádzajúce veci (darčeky, kúpené veci)
 • Knihy
 • Uložené informácie z webu

Som si istý, že dokážete prísť s ešte viac príkladmi. Tu je pár odporúčaní na zjednodušenie a vytvorenie jednoduchého systému.

1. Pomenujte váš systém. Pomenovaním systému sa z neho stane niečo oficiálne a je väčšia pravdepodobnosť, že sa ho budete držať. Takisto si napíšte váš systém krok po kroku a niekde si ho vyveste.

2. Určite si čas a miesto. Najlepšie je, ak máte pre veci presne stanovený čas a miesto. Uľahčí vám to organizáciu vášho týždňa a prinesie to poriadok do vášho osobného, ale aj pracovného života. Zmení to chaos na jednoduchosť.

3. Dajte viac vecí dokopy. Ak zlúčite všetky vaše povinnosti a spravíte ich v jeden deň, ušetrí vám to množstvo času a peňazí.

4. Držte sa systému. Chvíľu to bude trvať, ale budete sa musieť sústrediť a držať sa vášho systému. Po istom čase sa to pre vás stane samozrejmosťou.

5. Prehodnocujte systém. Z času na čas je dobré pozrieť sa na systém ako na celok a presvedčiť sa, či ide všetko tak, ako má. Presvedčte sa, či sa to nedá zjednodušiť ešte viac alebo či sa nejaká časť systému nedá vylepšiť. Žiadny systém nie je dokonalý.

Naučím Vás, ako sa môžete učiť menej

Pridajte komentár