“Očakával som od teba viac”

Posted by:

“Očakával som od teba viac.”

Aké mocné slová.

Naznačujú, že niekto v nás vidí väčší potenciál, ako sa nám zatiaľ podarilo ukázať. Alebo že v nás niekto vidí viac, než v sebe vidíme my sami.

Prvýkrát, kedy som na vlastnej koži pocítil silu očakávania, bolo v piatom ročníku na základnej.

Dostali sme staronového učiteľa matematiky. Pána Kobelára. Učil ma už v treťom ročníku, no potom mal nejaké zdravotné ťažkosti a jeden rok učenia vynechal. V piatom ročníku sme ho dostali znova.

Prvá hodina matematiky. “Koprna, k tabuli!” Vyzval ma. A tak Koprna išiel k tabuli. Pri tabuli mi dal vypočítať nejaký príklad. Nejaká rovnica.

Bola pomerne jednoduchá. No ja som s ňou mal problém. Musel mi pri každom kroku pomáhať. Bolo to zlé.

Po dokončení vyhlásil. “Pán Koprna, očakával som od vás viac.”

Bol to veľmi dobrý učiteľ. Skvelý charakter. Takže prirodzene som mal pred ním rešpekt.

O to viac ma jeho slová dostali. Rýchlo som to zahral do autu s tým, že veď je to iba rovnica a je to začiatok školského roka, ale vedel som, že ma dostal.

Ten rok som na matematike dostával samé jednotky. Už nikdy, predtým alebo potom (po roku nás pán Kobelár znova opustil), som nebol v matematike tak dobrý.

A bola to táto jedna veta a strach, že sklamem očakávania človeka, ktorý vo mne vidí, že mám na viac, čo ma poháňalo.

S odstupom času, na strednej a potom ako som sa začal venovať podnikaniu som pochopil, aké dôležité sú v živote očakávania, ktoré na nás majú druhí ľudia. Aký mocný motivátor na zmenu života to môže byť.

Je všeobecne známe, že my spravíme viac pre druhých, než pre seba.

Ľudia nedokážu sami od seba zmeniť svoje zlozvyky častokrát desiatky rokov, ale akonáhle to robia kvôli druhým…partnerovi, deťom, klientom, za krátky čas dokážu dosiahnuť ohromujúce zmeny.

Toto je tá páka, ktorú môže využiť vo svojom živote každý.

Ak to nedokážete spraviť pre seba, robte to pre ostatných.

Pán Kobelár mi dal veľmi dôležitú životnú lekciu.

Bol veľmi silnou osobnosťou, skvelý matematik a vodca. Všetci sme pod jeho vedením mali radi matematiku a chceli sme napredovať. Chceli sme byť najlepší.

Roky neskôr, keď som začal študovať koučing, som túto lekciu začať zužitkovať.

Uvedomil som si, že ak ja nebudem dobrý, tak ani moji klienti nebudú dobrí.

Ak ja nebudem pracovať na tom, aby som dosiahol úspech, nebudem vedieť ukázať mojim klientom, ako dosiahnuť úspech.

Ak ja nebudem vedieť priniesť výsledky sebe, nebudem vedieť priniesť výsledky ani mojim klientom. Ak ja nedosiahnem svoje ciele, nebudem vedieť pomôcť dosiahnuť tie ich.

Ak ja nebudem silnou osobnosťou a vodcom, práca na sebe ich nebude baviť.

Inými slovami, môj úspech znamenal ich úspech. Môj neúspech znamenal ich neúspech.

A tak sa môj úspech stal niečím viac ako iba mojim úspechom. Stalo sa to mojou spoločenskou, morálnou a etickou zodpovednosťou.

Pretože to začalo znamenať, že ak ja nebudem pracovať na sebe, nebudem vedieť pomôcť mojim klientom a oberiem ich tak oveľa.

Ak ja nepôjdem vzorom, tak nebudú mať vzor, ktorým by sa mohli inšpirovať a budú ponechaní napospas všetkému negatívnemu.

Takže vidíte. Ja verím, že úspech je vaša spoločenská, morálna a etická zodpovednosť. A kedykoľvek sa rozptyľujete a nepracujete na úspechu, oberáte ľudí okolo vás, vašu rodinu a vaše deti o plody vašej práce.

Ja osobne som začal zažívať najlepšie obdobie svojho podnikania v momente, keď moje ciele prestali byť o mne a začali byť o mojich klientoch.

Z “čo chcem dosiahnuť ja” sa stalo “čo chcú dosiahnuť moji klienti” a z toho prirodzene vzišla otázka, čo na sebe ešte musím zlepšiť, aby som im to vedel pomôcť dosiahnuť a ako sa musím ja správať, aby boli ešte viac inšpirovaní dosiahnuť to.

V momente, keď spravíte váš úspech súčasťou niečoho väčšieho, v momente, keď sa pre vás úspech a dosiahnutie vašich cieľov nestane iba možnosťou, ale spoločenskou, morálnou a etickou zodpovednosťou, neexistuje limit pre to, ako ohromne dokážete ovplyvniť celú spoločnosť (a tým prirodzene aj seba).

Myslite na to najbližšie, keď si poviete, “Nevadí, že som nedosiahol tento cieľ”…

…alebo sa budete presviedčať, že život, ktorý chcete skutočne žiť, vlastne ani nechcete a uspokojíte sa s tým, čo máte – vzdáte to, pretože je to jednoduchšie, než na tom začať pracovať…

…alebo budete odkladať dôležité veci znova a znova.

Aj keď to tak môže vyzerať, ani zďaleka to nie je iba o vás.

P.S. A aby som nezabudol. Očakávam od vás viac!

Naučím Vás, ako sa môžete učiť menej

Pridajte komentár