Haiku produktivita: Umenie limitovať sa a robiť iba to najdôležitejšie

Posted by:

Na tomto článku som pracoval niekoľko dní, pretože som sa snažil opísať čo najpresnejší pohľad na experiment, ktorý som skúšal. Tento experiment som odpozeral od Lea Babautu, ktorého viaceré nápady a rady sa objavujú na mojom blogu.

Experiment sa týka produktivity, ale ide o trochu iný pohľad na produktivitu, na akú ste boli zvyknutí doteraz.

Počas posledných pár týždňov som sa cielene obmedzoval. Nie preto, že by som chcel znížiť moju produktivitu, ale bral som to ako spôsob, ako sa môžem prinútiť sústrediť sa na menej, ale o to viac dôležitejších vecí.

Som si istý, že ste už počuli o Paretovom princípe, taktiež známom ako pravidlo 80/20. V tejto eknihe som ho spomínal pri 31 spôsoboch, ako sa stať majstrom v produktivite.

Nemyslím si, že percentuálne je to tak presné, ale myslím, že toto pravidlo je pravdivé. Mali by ste sa sústrediť na tých pár kľúčových vecí, z ktorých dostanete najväčšie výhody.

Ale zatiaľ čo som už niekoľkokrát túto teóriu študoval a snažil som sa ju aplikovať to môjho života, teória je vždy krajšia ako skutočnosť. Prečo?

Pretože sa toho na nás valí až príliš veľa a máme problém správne vyhodnotiť, čo je pre nás najdôležitejšie , čo nám prinesie najväčšiu úrodu za najmenšie úsilie a na čo by sme sa mali skutočne sústrediť.

Je ťažké nájsť systematický spôsob, ako sa sústrediť na to dôležité a ostatných vecí sa zbaviť.

Ale je to možné.

Týmto systémom je Haiku produktivita, koncept, ktorý vymyslel už spomínaný Leo Babauta. Je založený na najlepších princípoch produktivity, ktoré sa na svete dajú nájsť.

Kľúčovou vecou ku Haiku produktivite je limitovať sa na robenie čo najmenšieho množstva vecí, prinútiť sa sústrediť sa na naozaj dôležité veci a všetkého ostatného sa zbaviť.

Haiku: Limitovaná, ale zato mocná

Na to, aby sme mohli pochopiť tento koncept, musíme si vysvetliť, čo to vlastne Haiku je.

Možno to už niektorí z vás vedia, ale pre tých čo nie, Haiku je sedemnásťslabičná báseň, písaná v 3 riadkoch (5 slabík, 7 slabík a potom znovu 5). Podstatou je, že forma Haiku je veľmi limitovaná, kvôli malému množstvu riadkov a slabík.

Básnik, ktorý píše Haiku, je nútený sústrediť sa iba na tie slová, ktoré sú pre báseň najdôležitejšie.

Zatiaľ čo iné formy poézie môžu byť dlhé, Haiku je vždy krátka a stručná. A práve vďaka tomu Haiku môže byť jedna z najmocnejších foriem poézie v akomkoľvek jazyku.

S takou obmedzenou formou nemôžete použiť akékoľvek množstvo slov, ktoré potrebujete, aby ste vyslovili podstatu.

Musíte sa zamerať na jeden malý, ale dôležitý koncept a výsledkom je, že v pár krátkych vetách dosiahnete strašne veľa.

Limitovaná, ale produktívna

Takže ako sa dá toto všetko aplikovať do produktivity? No, ak si myslíte, že vám to umožní dokončiť dvakrát viac vecí, tak sa mýlite.

Dosiahnete menej vecí.

Ale pravdepodobne budete oveľa efektívnejší, pretože si si budete musieť vybrať skutočne len tie najdôležitejšie úlohy – tie, ktoré vám dajú najväčšiu odmenu za najkratšie časové obdobie.

Aké sú výhody Haiku produktivity okrem zvýšenej efektivity?

Okrem zvýšenej efektivity vás prinúti sústrediť sa na najdôležitejšie úlohy, ktoré majú najväčšiu návratnosť investície (v našom prípade je investíciou čas a energia) a prinúti vás to zbaviť sa všetkých nepodstatných úloh.

Žiadny iný systém nie je podobný ako Haiku. S pomocou Haiku budete môcť prísť na to, ako čo najlepšie využiť váš čas.

Prinúti vás, aby ste limitovali čas, ktorý strávite na rôznych veciach, čo znamená, že budete mať viac času na veci, ktoré sú pre vás dôležitejšie.

Zjednodušuje váš život a odvádza stres preč z vášho života.

Haiku Produktivita : Nastavuje limity na všetko

Pravidlo Haiku Produktivity je : nastav si limity pre všetko, čo robíš.

To je všetko. Jedno jediné pravidlo. Tak aké veci robíte? Pre každého je to niečo iné, ale tie najčastejšie veci by asi boli email, čítanie blogov, ciele, rozptyľovanie, úlohy.

Aké limity by ste si mali nastaviť? To je tiež pre každého individuálne. Nastavte si limity podľa vašich skúsenosti a experimentov.

Tu je pár limitov, ktoré som si nastavil ja a zdá sa, že fungujú – ale pamätajte si, že pre vás to môže byť niečo iné.

  • Ciele: Počet cieľov, ktoré mám som si zredukoval na jeden. Pretože keď mám iba jeden cieľ, všetka moja energia a úsilie sa sústredia na tento cieľ. Viac cieľov znamená, že moja úžasne zameraná sústredenosť sa okamžite stráca.
  • Čas, ktorý som strávil na maily. Ak si dovolím kontrolovať email iba dvakrát denne, zaručím, že email nezačne kontrolovať môj život. Stanem sa oveľa efektívnejším.
  • NÚ : Vyberám si iba tri najdôležitejšie úlohy na každý deň a sústredím sa iba na ne. Viac úloh znamená, že nie všetky môžem stihnúť.
  • Dávam podobné úlohy dokopy. Mimo NÚ, mám aj 4 menšie úlohy, ktoré sa snažím spraviť všetky naraz. To mi zvyčajne zaberie 30-60 minút práce na konci dňa.
  • Iba niekoľko viet. Tento nápad som odpozeral o jedného úspešného amerického manažéra, ktorý v rozhovore pre americký magazín rozprával o svojom 5 vetnom pravidle (email, ktorý píše , nesmie byť dlhší ako 5 viet). To perfektne zapadá do toho, čo robím a ihneď som to aplikoval pri odpovedaní fanúšikom a čitateľom.Núti ma to premyslieť si, čo je skutočne dôležité napísať. Najprv to bolo ťažké, ale dosť som sa zlepšil.
  • Čítanie blogov. S týmto som mal najväčší problém, lebo je to jedna z vecí, ktorú mám rád. Ale sám so sebou som sa dohodol, že budem čítať iba 6 článkov z rôznych blogov, ktoré zvyčajne čítavam.
  • 10 minút. Toto je iba pre zábavu, ale zakaždým keď spravím nejakú úlohu, odmením sa 10-timi minútami ničnerobenia. To znamená, že si čítam nejaké vtipy alebo si idem prečítať správy alebo sa pozriem na Stumble Upon alebo čokoľvek iné. Iba 10 minút.

Potom sa vrátim späť do práce. Týmto spôsobom dodám do svojho života trocha rozptýlenia a zábavy a nemám pocit, že pracujem ako mašina.

A 10 minút niekoľkokrát denne úplne stačí. Funguje to.

Toto sú teda niektoré typy a limity, ktorú som skúšal a skúšam ja. Znova opakujem, že vaše limity a veci, ktoré budete limitovať budú možno totálne odlišné. Záleží na tom, v akej ste situácií.

V žiadnom prípade vám neodporúčam, aby ste začali riadiť mojimi limitmi. Zvážte svoje vlastné, vyskúšajte to a budete vidieť, či to bude fungovať alebo nie.

Za pokus nedáte nič.

Ale mne sa testovaním ukázalo, že zámerným obmedzovaním som nútený sústrediť sa na to, čo je skutočne dôležité.

Ďalšia malá zmena, ktorá môže spraviť veľký rozdiel. Skúste to a dajte mi vedieť, čo si o tom myslíte.

Naučím Vás, ako sa môžete učiť menej

Pridajte komentár