Najdôležitejšia otázka „aký je ďalší krok?”

Posted by:

Jeden zo základov GTD je pýtanie sa samého seba :

„Aký je ďalší krok?’’

Položte si túto otázku pri každej jednej veci, ktorú zoberiete z vašej kopy pre prichádzajúce veci a pri každom jednom projekte, ktorý máte na vašom zozname projektov.

Je to veľmi jednoduchá otázka, veď má iba 4 slová. Mnohým z vás to dokáže zmeniť život a ani si to nemusíte uvedomiť. Tu sú dôvody, prečo je to tak.

Projekt môže zostať na vašom zozname úloh veľmi dlhú dobu bez toho, aby ste s ním niečo spravili

David Allen veľmi múdro hovorí, že je to preto, lebo vy vlastne nemôžete spraviť projekt – vy iba môžete podniknúť isté kroky.

Nemôžete spraviť nový dizajn na webstránke, ani nemôžete prerobiť váš byt. Nemôžete ani vyplniť vaše daňové priznanie.

Toto všetko sú viackrokové projekty, ktoré by nemali byť na vašom zozname úloh, ale na vašom osobitnom zozname projektov.

Takže GTD definuje projekty ako niečo, čo si vyžaduje viac ako jeden krok na dokončenie – je to úplne odlišná definícia, akú pre toto slovo používame my.

Allen nám ďalej hovorí, aby sme sa pozreli na projekt a spýtali sa sami seba: „Aký konkrétny krok môžem spraviť, aby som sa s týmto projektom niekam pohol?”

S príkladmi, ktoré som spomínal vyššie, by ste mohli začať tak, že si vyhľadáte 5 webstránok, ktoré vyzerajú podobne a ich vzhľad sa vám páči.

S prerobením bytu by ste sa najprv mohli zastaviť v obchode a nakúpiť všetko, čo na to budete potrebovať a čo sa týka daní, tak si môžete jednoducho pripraviť všetky potrebné formuláre a informácie, ktoré budete potrebovať.

Existuje určite viac vecí, ktoré môžete spraviť, ale podstatné je, aby ste vybrali jednu a tú si zapísali na váš zoznam úloh.

Iné veci nemusia byť projekty, ale nemusia byť ani veci, ktoré sa dajú spraviť.

V mojom zozname úloh môžem mať zapísané napríklad: „Porozmýšľať nad výberom farieb kvôli prerobeniu bytu“. No to nie je fyzická činnosť, ktorú môžem spraviť. Ísť do obchodu a kúpiť tie farby, to je skutočný ďalší krok. Keď sa spýtate sami seba „Aký je ďalší krok?” uistite sa, že sú to veci, ktoré sa dajú spraviť.

GTD je orientované na aktívnu činnosť

Všetci sme si presedeli dosť veľa času na stretnutiach alebo v škole, kde sme diskutovali o nejakej téme. Potom sme sa rozišli bez toho, aby sme sa na niečom vlastne dohodli.

Ale teraz, keď sa zúčastním nejakého stretnutia, vždy ku koncu sa každého spýtam „OK, takže aký je ďalší krok?”.

To všetkých prinúti ujasniť si, čo treba spraviť, kto má čo spraviť a tým pádom je každý zodpovedný za svoju časť projektu.

Ak by som sa to nespýtal, bolo by to iba samé blá, blá, blá. Ale táto otázka je skvelá, pretože si pýta nejaké riešenia a vyžaduje si ďalšie kroky. A vtedy sa aj skutočne niečo spraví.

Veci, ktoré sa nedajú spraviť, sú zo zoznamu vyškrtnuté

Tým, že sa spýtate, aký je ďalší krok, aby ste s projektom pokročili, vlastne eliminujete z vášho zoznamu všetky veci, ktoré sa momentálne nedajú dokončiť.

Ak si nemôžem vybrať, akú farbu chcem do bytu, pretože môj partner má v tomto hlavné slovo, nemalo by to byť na mojom zozname úloh.

Ak to tam je, tak to iba zbytočne zavadzia a rozptyľuje ma to od robenia vecí, ktoré sú dôležité. Všetko, čo by malo byť na mojom zozname je „ísť kúpiť farby do obchodu”, pretože to je jediná vec, ktorú môžem spraviť.

Teraz môj zoznam obsahuje iba veci, ktoré sa skutočne dajú dokončiť a nebudem ich musieť donekonečna odkladať a presúvať.

Ak je váš zoznam až príliš zaplnený vecami, ktoré musíte spraviť, prechádzajte cez váš zoznam a pracujte na týchto veciach. A už viete, čo sa treba spýtať… Aký je ďalší krok?

Podporuje vás to a vyžaduje si to rýchle rozhodnutia

Veľakrát odložíme vec, ktorú treba spraviť, pretože si vyžaduje nejaké rozhodnutie, o ktorom však nechceme rozmýšľať.

A čím viac to odkladáme, tým viac sa nám to nechce spraviť. Ale tým, že sa spýtame tú jednoduchú otázku „Aký je ďalší krok?”, nemusíme čeliť miliónom rozhodnutí, ale iba jednému.

A to robí celý proces rozhodovania oveľa ľahším. Nemusíme si naplánovať celý projekt. Všetko, čo stačí spraviť , je rozhodnúť sa, čo treba spraviť ďalej. A to je rozhodnutie, ktoré sa dá spraviť veľmi rýchlo, čo znamená, že sme prešil cez fázu dlhého rozmýšľania a ideme hneď konať.

Aj keď si dnes neosvojíte celý systém GTD, pýtanie sa otázky „Aký je ďalší krok?” je jednoduchá a veľmi mocná pomôcka, ktorú si môžete osvojiť hneď.

Takže, aký je váš ďalší krok? Prejdite si svoj zoznam úloh a spýtajte sa túto otázku pri každej jednej úlohe.

Naučím Vás, ako sa môžete učiť menej

Pridajte komentár