9 spôsobov ako podporiť vašu kreativitu

Posted by:

1. Počúvajte klasickú hudbu. Ak vás klasická hudba nespraví kreatívnejšími, mali by ste asi navštíviť doktora – alebo rovno chirurga. Nie naozaj.

Je dokázané, že klasická hudba má veľmi dobré účinky na mozog a teda napomáha k lepšej kreativite. Ja mám spravený výber tých najlepších klasických skladieb, ale najviac u mňa funguje Bach, Vivaldi, Mozart alebo Beethoven.

2. Brainstorming. Ak ho robíte správne, brainstorming vám môže pomôcť nielen prísť s veľa novými nápadmi, ale sa aj rozhodnúť, ktorý z nich je najlepší. Kliknite sem pre presný postup ako robiť brainstorming.

3. Vždy pri sebe majte malý zošit a pero alebo ceruzku. Alebo ešte jednoduchšie je zapísať si to do mobilu alebo smartfónu. Ak vás potom kdekoľvek napadne myšlienka, rýchlo si ju zapíšte.

Nečakajte hodinu ani päť minúť, pretože vám môže uletieť. Zapíšte si ju ihneď.

Pri čítaní vašich nových myšlienok môžete zistiť, že 90% z nich sú nepoužiteľné, ale nelámte si nad tým hlavu, pretože je to normálne. Dôležité je, že tých zvyšných 10% je skvelých.

4. Definujte svoj problém. Zoberte si kus papiera, počítač alebo čokoľvek používate na písanie a definujte svoj problém v tých najmenších a najpodrobnejších detailoch. Uvidíte, že keď si ho jasne spíšete, začnete vidieť tie najlepšie možné riešenia.

5. Ak nemôžete rozmýšľať, choďte na prechádzku. Zmena vzduchu je pre vás dobrá a jemné precvičenie tela pomáha rozhýbať mozgové bunky.

6. Nepozerajte TV. Experimenty a štúdia dokazujú, že pozeraním TV váš mozog lenivie a stráca svoje kreatívne schopnosti. Je ťažké s tým prestať, ale snáď nechcete, aby váš mozog ochaboval. Prečítajte si tento článok pre viac informácií.

7. Neberte drogy. Ľudia, ktorí berú drogy si myslia, že sú kreatívni. No pre všetkých naokolo jednoducho vyzerajú ako ľudia na drogách.

8. Čítajte tak veľa ako sa len dá. Knihy precvičujú váš mozog, poskytujú vám inšpiráciu a napĺňajú vás informáciami, ktoré vám umožnia spraviť kreatívne spojitosti a asociácie oveľa ľahšie.

9. Precvičujte svoj mozog. Mozog, rovnako ako telo, potrebuje cvičiť, aby sa udržoval fit. Ak necvičíte ,váš mozog sa stane slabým a nepoužiteľným. Precvičujte váš mozog čítaním (tip č.8), rozprávaním sa s múdrymi ľuďmi a s ľuďmi, ktorí majú opačné názory ako vy – hádanie sa je skvelý spôsob, ako dať svoju mozgu riadny tréning.

Ale pamätajte si podstatný rozdiel: Hádanie sa o politike, názoroch a spoločnosti je pre vás dobré, hádanie sa o tom, kto by mal umyť riady až tak dobré nie je.

Naučím Vás, ako sa môžete učiť menej

Pridajte komentár