7 mocných krokov ako prekonať odpor a skutočne niečo dokončiť

Posted by:

Dokončenie úloh je skutočne iba o jednej jedinej veci a tou vecou je : prekonanie odporu voči robeniu toho, čo treba spraviť.

OK, ja by som k tomu pridal ešte niekoľko krokov, aby sme sa uistili, že sa správne staráme o svoje úlohy:

Musíte mať všetky projekty a úlohy uložené v nejakom externom systéme ( preč z vašej hlavy), ako napríklad zoznam úloh alebo iný podobný zoznam.

Vyberajte si úlohy a projekty, ktoré sú pre vás najdôležitejšie.

Prekonajte odpor a začnite tieto úlohy a projekty naozaj robiť.

Priznám sa ale, že ten posledný krok je podľa môjho názoru najdôležitejší (Aj keď by som tie dva zostávajúce neignoroval). Nanešťastie nie sme veľmi dobrí v prekonávaní odporu, a preto často odkladáme tento posledný krok tak, že sa zaoberáme zlepšovaním externých systémov – nástrojov, ktoré používame na organizovanie nástrojov, prichádzame s novými a lepšími systémami, ich vylepšovaním, až kým nie sú perfektné atď….

To je ten ODPOR, o ktorom hovorím.

Ako povedal Stephen Pressfield v jeho úžasnej knihe The War of Art (kniha nie je preložená do slovenčiny) :

Existuje tajomstvo, ktoré skutoční spisovatelia vedia a tí neskúsení nie a tým tajomstvom je toto: Najťažšia časť písania nie je písanie. To najťažšie je sadnúť si za stôl a začať písať. A viete, čo nás odrádza od sadnutia si a písania ? Odpor…“

Ja sám bojujem s Odporom každý jeden deň a myslím si, že by vás mohlo zaujímať pár spôsobov, ako sa dá odpor poraziť a prekonať na dennej báze, pretože som presvedčený, že je to základ budovania vašej osobnej produktivity.

7 krokov ako prekonať odpor

1. Uvedomte si ho.

Našim problémom je, že normálne o Odpore nerozmýšľame. Nechápeme , čo to je a dokonca si ho ani neuvedomujeme.

Myslíme si iba: „Oh, radšej by som mal trocha upratať svoj stôl….alebo si usporiadať svoj zoznam úloh“ alebo sa necháme rozrušiť niečím na internete alebo máme nutkanie skontrolovať naše emaily alebo si jednoducho ideme pozrieť nejaký seriál v TV alebo sa necháme chytiť do jedného z tisícov ďalších rozptýlení.

Bojujte s tým tak, že sa postavíte vášmu Odporu tvárou v tvár. Keď si ho dokážete uvedomiť, dokážete mu čeliť a dokážete ho aj poraziť.

Môže byť ťažké uvedomiť si ho, ale podstatné je, aby ste sa naňho pár dní plne sústredili. Vytlačte si slová „Porazím Odpor“ a vyveste si ich na viditeľné miesto počas vašej práce.

To vám pomôže pripomenúť si, že by ste si mali Odpor uvedomovať. Zakaždým, keď robíte niečo, čo nie je v tej chvíli to najdôležitejšie, čo by ste mohli robiť, uvedomte si, čo to je.

2. Staňte sa profesionálom.

Profesionál, na rozdiel od amatéra, príde do práce pripravený pracovať. Robí to preto, aby prežil (a robí to, čo ho baví) a vie, že stačí iba prísť a začať pracovať a zvyšok pôjde ako po masle. Pristupujte k práci ako profesionáli a spravíte toho oveľa viac.

3. Buďte veľmi sústredení a majte jasnú predstavu o tom, čo chcete spraviť.

Predtým, než začnete váš deň, ujasnite si, čo chcete dosiahnuť.

Asi nebudete schopní dokončiť 10 veľkých projektov, ale možno môžete dokončiť aspoň jeden dôležitý projekt alebo ho posunúť bližšie ku dokončeniu.

Nastavte si Najdôležitejšie Úlohy, ktoré chcete dnes dosiahnuť. Potom, čo ste si tieto veci jasne určili, musíte sa sústrediť iba na ne a snažiť sa ignorovať všetko ostatné (aspoň počas vášho pracovného času). Robte ich ako prvú vec.

Sústreďte sa, dokončite ich a posuňte sa na menšie úlohy, ktoré potrebujete v ten deň dokončiť. Ak sa prichytíte, že robíte niečo, čo nie je na tomto krátkom zozname, vráťte sa späť a obnovte vaše sústredenie.

4. Zbavte sa všetkých rozptýlení.

Tomuto bodu nevenujte veľa času, pretože zbavovanie sa rozptýlení sa môže stať samotným rozptýlením.

Namiesto toho si doprajte jednu minútu: zavrite všetky emaily, stránky, Facebook a vypnite si všetky upozornenia. Ak je to možné, tak sa odpojte z Internetu.

Zavrite všetky programy až na tie, ktoré potrebujete na dokončenie tých dôležitých úloh, ktoré sú pred vami. Vyčistite si váš stôl ( dajte všetko do zásuvky – potom to upracete) a vypnite si aj mobil.

Dajte si na uši sluchátka alebo dajte vedieť svojim kolegom (alebo rodine, ak pracujete doma), že najbližšiu hodinu vás nemôžu vyrušovať (alebo akokoľvek dlho plánujete pracovať na vašej úlohe). Potom sa pustite do práce.

5. Majte jasne stanovený čas a miesto.

Spravte si z vašej najdôležitejšej úlohy pevne stanovené stretnutie. Pre mňa je to napríklad písanie.

Vždy začínam svoj deň tak, že niečo napíšem – napríklad tento článok. Pre vás to môže byť niečo iné. Majte presne určený čas, kedy začnete a ak je to možné, určite si aj čas, kedy skončíte – uvidíte, či to bude pre vašu prácu fungovať, ale na začiatok stačí čas, kedy začnete.

A keď ten čas príde, musíte začať. Žiadne výhovorky, žiadne výnimky.

6. Poznajte svoju motiváciu.

Prečo to robíte? Prečo je táto úloha dôležitá? K čomu vás to posunie? A aké dôležité je to pre vaše ciele?

Tieto veci musíte mať jasne ujasnené, aby ste mohli budovať svoju motiváciu a prekonať Odpor.

7. Proste začnite.

Pravdou je, že ani jeden z tých skvelých tipov, ktoré si kdekoľvek prečítate nespraví vo vašom života taký rozdiel, ako táto jednoduchá a nadčasová rada.

Sadnite si a začnite. Cítite Odpor a nechce sa vám? Neexistuje žiadny iný spôsob, ako to prekonať, než len jednoducho začať.

Čítanie o Odpore vám nepomôže. Návšteva Facebooku vám tiež nepomôže. Organizovanie vášho zoznamu úloh, prekvapivo, tiež nepomôže. Pomôže iba to, keď začnete.

Ale ako začať, ak stále cítite Odpor? Proste začnite. Máte potrebu robiť niečo iné? Zastavte sa a nedovoľte si rozptyľovať sa.

Pripomeňte si, čo musíte spraviť a hlavne prečo je tá úloha dôležitá. Sadnite si, nastavte si čas a začnite .

Pre mňa začatie znamená otvoriť si Word dokument a porozmýšľať nad nadpisom toho, o čom idem písať.

Potom začnem rozmýšľať nad tým, ako to napíšem a načrtnem si pár nápadov. To mi pomôže dostať sa cez prvotný Odpor. A potom, čo som začal, dostanem sa veľmi ľahko do flowu.

Tak a teraz máte presný návod, ako prekonať Odpor.

Takže prestaňte čítať a začnite!

„Čo sa dá urobiť kedykoľvek, nebude spravené nikdy.“ Škótske príslovie

Naučím Vás, ako sa môžete učiť menej

Pridajte komentár