3 spôsoby ako prekonať stres (pokračujeme)

Posted by:

Minulý týždeň som sa s vami podelil o 3 tipy, ako môžete zredukovať váš stres a dosahovať vaše ciele z pozície väčšieho vnútorného pokoja.

Rád by som pri téme stres zostal, pretože to tak veľmi ovplyvňuje náš každodenný život.

My všetci vieme, že stres nám nerobí dobre, ale počas bežného týždňa sa dokážeme tak vystresovať, že to z nás dokáže vysať akúkoľvek energiu tvoriť si svoj život.

Preto sa s vami dnes podelím o 3 spôsoby, ako môžete prekonať stres a dokonca sa ho aj úplne zbaviť, aby ste sa tak mohli sústrediť na tvorenie svojho života a nie na iba na krízové dožívanie.

1. Únik

Jedna z úplne prvých stratégií, ktorú môžeme využiť na rýchle zbavenie sa stresu je kompletne odrezať z nášho života to, čo nám stres spôsobuje.

Vymazať to, skončiť s tým, dať tomu zbohom.

Či už je to práca, manželstvo, nezdravý vzťah, toxické okolie, klient, nezdravé jedlo…čokoľvek to je, jeden zo spôsobov, ako sa okamžite zbaviť stresu, ktorý so sebou prináša jedna z týchto vecí je: rázne s tým skončiť.

Jedna moja klientka mi raz rozprávala ako v čase, keď jej manželstvo zrovna nebolo v najlepšom stave, navštívila psychologičku a tá jej rázne odporučila, aby sa so svojím manželom rozviedla.

Na mojich seminároch, kde tieto veci do hĺbky preberáme, často dostávam otázku podobného uvažovania. “Namiesto použitia iných spôsobov ako prekonať stres (tie už o chvíľu), nie je ľahšie to s tou osobou skončiť? Nie je ľahšie zmeniť prácu?”

Toto všetko je únik. A únik je efektívna stratégia.

Nemusí to riešiť jadro problému, pretože možno chyba nie je iba v tom človeku, ale aj vo vás a tak vlastne unikáte pre sebou(!?) a v ďalšom vzťahu/ práci sa to isté (tie isté vzorce) budú opakovať…

…ale v určitých situáciách a hlavne, keď je rozhodnutie využiť únikovú stratégiu robené s chladnou hlavou a premyslene (a nie v nezodpovednom emočnom rozpoložení), môže to byť veľmi efektívne.

2. Vyhýbanie sa

Druhý spôsob, ako prekonať stres, je jednoducho vyhýbať sa veciam, ktoré vám stres prinášajú.

Takže povedzme, že existuje vo vašej rodine pár ľudí, ktorí sú vždy negatívne naladení alebo máte kamarátku, ktorá sa vám sťažuje na všetko a cítite sa po rozhovore s ňou totálne unavený a bez energie. Taký energický upír.

No…najlepšia vec, ktorú môžete spraviť, je vyhýbať sa takýmto osobám. Pri takýchto ľuďoch neexistuje stredná cesta…ste to buď vy a váš pokojný život alebo oni a ich problémy.

Za posledných pár rokov som sa stal čoraz efektívnejším v minimalizovaní takýchto ľudí v mojom živote a mojim klientom vždy odporúčam to isté.

Ale aj tu vznikajú otázniky. Čo ak človek kvôli stresu veci a udalosti až príliš prežíva a začne sa vyhýbať všetkému,  čo mu spôsobuje stres?

Jeho život je tým pádom čoraz viac limitovaný, pretože sa snaží veľa veciam vyhýbať.

Plus žijeme v reálnom svete, kde sú konflikty, argumenty a nezhody (a druhí ľudia okolo vás) bežná vec. Jediný spôsob, ako by stratégia vyhýbania sa mohla naplno fungovať by bolo odsťahovať sa na opustený ostrov a žiť si tam sám so sebou (ale aj to by mohlo byť po čase stresujúce).

Takže znova….zatiaľ čo táto stratégia je v určitých situáciách najlepšia, neponúka nám to dlhodobý, udržateľný spôsob, ako sa zbaviť stresu.

Vyhýbanie sa funguje, ale ak sa začneme vyhýbať všetkému, otočí sa to proti nám.

3. Iný pohľad na vec

Tretí a najefektívnejší spôsob ako prekonať stres je pozrieť sa na to, čo nám stres prináša inak ako sme sa na to pozerali doteraz.

Tento spôsob vychádza z predpokladu, že stres nie je tam vonku, nie je to nejaká príšera, ktorá nás zje, ale že je to reakcia našej mysle na veci, ktoré sa okolo nás dejú.

A keďže je to reakcia a čo sa našich reakcií týka, máme tu možnosť voľby, môžeme sa rozhodnúť reagovať na to inak.

Zatiaľ čo prvé dva spôsoby sú skôr “zvonka dnu” prístupy, znamenajúc, že berú externé veci ako niečo, čo prirodzene so sebou nesie stres, tento tretí spôsob je “zvnútra von” prístup. Znamenajúc, že ovplyvnením nášho vnútorného postoja môžeme do veľkej miery ovplyvniť, či voči niečomu stres cítime alebo nie.

Ako preslávene povedal Wayne Dyer: “Keď zmeníte to, ako sa pozeráte na veci, veci, na ktoré sa pozeráte, sa zmenia.” 

Dve nevyhnutné otázky sú potrebné, aby ste zmenili pohľad na veci.

1. Aká je v tom pre mňa výhoda? 

Naša myseľ sa skôr sústredí na nedostatky než na hojnosť. Pýtaním sa otázky: “Aká je v tom pre mňa výhoda” zameriate svoju pozornosť na to, čo vám daná situácia môže dať a priniesť. Nie na to, čo je na nej zlé. A zamerania sa na správne veci ovplyvňuje, čo budete cítiť.

Napíšte si zoznam vecí, ktoré vás stresujú a potom na každú jednu z nich napíšte 100 výhod, ktoré tá situácia pre vás má. Garantujem vám, že váš pohľad na tie situácie sa zmení.

2. Čo ešte to môže znamenať? 

Mocná otázka. Núti nás prehodnotiť závery, ktoré sme spravili a na základe ktorých konáme.

Znamená to, že manžel trúsi po dome, zatiaľ čo vy po ňom musíte upratovať to, že si neváži vašu prácu? Alebo že je to jednoducho chlap a vy to až príliš riešite?

Je problém v ňom alebo vo vás?

A kto vôbec povedal, že trúsenie po dome je zlé?

My si vymyslíme všelijaké rôzne závery…urážame sa (niekedy ako malé deti)…tvoríme si príbehy, častokrát sa v našej mysli urazíme na niekoho, za to, čo ešte ani nespravil, ale vieme, že by tak “určite” reagoval a podobné veci.

Čokoľvek sa vám deje, nezabudnite, že máte možnosť voľby. Môžete sa rozhodnúť, aký význam tomu dáte.

Môžete veci vnímať ako, že sú v ceste, alebo že sú na ceste. Život sa môže diať vám alebo pre vás. Vaše vnímanie rozhodne.

Takže najbližšie, keď sa zase vystresujete, zastavte sa, nadýchnite sa, vydýchnite a spýtajte: Čo dobré toto môže znamenať? A aké sú v tom pre mňa výhody?

Vďaka týmto otázkam som pomohol zachrániť už niekoľko manželstiev a vzťahov, oživiť v ľuďoch podnikateľského a kariérneho ducha po vyhorení, pomôcť ľuďom zarobiť viac peňazí, než si mysleli, že dokážu a ešte oveľa viac.

A viem, že môžu pomôcť aj vám.

Naučím Vás, ako sa môžete učiť menej

Pridajte komentár