15 spôsobov ako skutočne žiť a nie len existovať

Posted by:

Ako raz povedal Jack London: „Správnym poslaním človeka je žiť a nie existovať.“

Príliš často nechávame riadenie v našom živote na autopilotovi, prechádzame cez rôzne udalosti, prijímame veci také, aké sú a každý deň vyzerá ako ten predošlý. Všetko sa zdá relatívne normálne a pohodlné, až na ten slabý hlások niekde vzadu v našej hlave, ktorý nám hovorí: „Je čas urobiť nejaké zmeny.“ Tu je 15 jednoduchých návrhov pre tých, ktorí chcú vyjsť zo svojej komfortnej zóny a zažiť v živote niečo viac – užiť si ho a vychutnávať ho naplno, namiesto toho, aby sa uspokojili s obyčajnou existenciou.

1. Oceňte skvelých ľudí a skvelé veci vo vašom živote.

Niekedy si neuvedomujeme, čo všetko pre nás ostatní robia, až kým to neprestanú robiť. Nebuďte taký.Buďte vďačný za to, čo máte, za tých, ktorí vás milujú a za tých, ktorým na vás záleží. Nikdy si neuvedomíte, ako veľa pre vás títo ľudia znamenajú, kým nezistíte, že už pri vás nie sú. Oceňte ľudí okolo vás a čoskoro uvidíte, ako ľudí okolo vás pribúda. Vážte si život a čoskoro zistíte, že je ho čoraz viac.

2. Ignorujte negativitu druhých.

Ak dovolíte ľuďom, aby z vášho života viac brali, ako doň vkladali, budete mať veľký problém nájsť rovnováhu a začnete rozmýšľať negatívne skôr, než sa nazdáte. Ignorujte nekonštruktívne, bolestné komentáre. Nikto nemá právo súdiť vás. Možno počuli váš príbeh, ale necítili to, cez čo ste si museli prejsť. Nemôžete kontrolovať to, čo povedia ostatní, ale môžete kontrolovať to, či im dovolíte, aby vám tieto veci hovorili. Vy sami dokážete prekonať ich jedovaté slová a zachovať si pozitívnu myseľ a srdce.

3. Odpusťte tým, ktorí vás zranili.

Ja ľuďom odpúšťam, ale to neznamená, že im verím. Ja proste len nemám čas nenávidieť ľudí, ktorí ma zraňujú, pretože som príliš zaneprázdnený ľuďmi, ktorí ma majú radi a ja mám rád ich. Prvý, kto sa ospravedlní, je najstatočnejší. Prvý, kto dokáže odpustiť, je najsilnejší. Prvý, kto sa cez to dokáže preniesť, je najšťastnejší. Buďte statočný, buďte silný, buďte šťastný a buďte slobodný.

4. Buďte tým, kým skutočne ste.

Ak ste natoľko obdarený, že máte niečo, čo vás od všetkých odlišuje, nemeňte to. Cena jedinečnosti sa nedá vyčísliť. Nájdite v sebe tú odvahu byť jedinečný, byť sám sebou v tomto šialenom svete, ktorý sa z vás snaží spraviť tuctového človeka. A keď sa budú smiať kvôli tomu, že ste iný, zasmejte sa vy na nich, pretože oni sú všetci rovnakí. Stáť osamote a ísť svojou cestou si vyžaduje veľa odvahy a odhodlania, ale oplatí sa to.

5. Počúvajte svoj vnútorný hlas.

Život je buď jedno veľké dobrodružstvo alebo nie je nič. Nemôžeme sa stať tými ľuďmi, ktorými sa chceme stať, ak budeme robiť stále to isté. Počúvajte, čo vám hovorí váš vnútorný hlas a nie tie vymyslené názory ostatných. Robte to, o čom ste presvedčený z celého srdca, že to je správne. Je to vaša cesta a nikoho iného. Niekto sa k vám na tejto ceste môže pridať, ale nikto tú cestu nemôže prejsť za vás. A uistite sa, že si vážite každý deň vášho života. Dobré dni vám prinesú šťastie, zlé dni vám prinesú skúsenosti a tie najhoršie dni vám prinesú najlepšie lekcie.

6. Prijmite zmenu a užívajte si život, ako sa vyvíja.

Najhoršia časť osobného rastu je, že sa musíte vzdať vecí, na ktoré ste boli zvyknutý a posunúť sa k niečomu, na čo zvyknutý nie ste. Niekedy sa musíte prestať obávať, čudovať a pochybovať a musíte dúfať, že sa všetko vyvinie tak, ako sa má. Zasmejte sa, keď ste zmätený, žite v prítomnosti a užívajte si život. Nemusíte skončiť presne tam, kde ste plánovali skončiť, ale nakoniec aj tak prídete tam, kde byť potrebujete.

7. Vzťahy si vyberajte múdro.

Tie najlepšie vzťahy nie sú iba o dobrých spoločných zážitkoch, ale aj o ťažkých situáciách, cez ktoré si spoločne musíte prejsť a fakte, že po tom všetkom stále poviete: „Milujem ťa“. A niekoho milovať neznamená, že mu to každý deň budete hovoriť. Je to o tom, že mu to budete každý deň ukazovať.

Vzťahy si treba vyberať opatrne. S láskou sa neponáhľajte. Počkajte si, kým ju skutočne nájdete. Nedopustite, aby vás samota zaviala do rúk niekomu, o kom viete, že k nemu nepatríte. Zamilujte sa, keď ste pripravený, nie keď ste opustený. Na skvelé vzťahy sa oplatí čakať.

8. Poznajte tých, ktorí vás milujú.

Viete, ktorých ľudí si budete pamätať najviac? Takých, ktorí vás mali radi, aj keď na to nemali ani jeden dôvod. Venujte pozornosť tomu, kto sú títo ľudia vo vašom živote a opätujte ich starostlivosť a lásku, aj keď sa nesprávajú najmilšie.

9. Majte sa radi.

Ak máte radi vaše deti, aj keď vždy urobia neporiadok, ak máte radi vašu matku, aj napriek tomu, že vás stále napomína, ak máte radi vášho otca, aj keď má vyhradené názory, vašich súrodencov, aj keď im všetko dlho trvá, vašich priateľov, aj keď vám vždy zabudnú vrátiť, čo si od vás požičali, potom viete, ako mať rád ľudí, ktorí nie sú dokonalí a určite dokážete mať radi aj samých seba.

10. Robte veci, za ktoré vám vaše budúce „ja“ poďakuje.

Čo robíte každý deň, je dôležitejšie ako to, čo robíte iba občas. Čo robíte dnes, je dôležité, pretože za to vymieňate deň svojho života. Tak nech to aspoň stojí za to.

11. Buďte vďačný za všetky problémy, ktoré nemáte.

Sú dva spôsoby, ako môžete byť bohatý. Jedným je mať všetko, čo chcete, druhým je byť spokojný s tým, čo máte teraz. Oceňte a prijmite veci, ktoré máte teraz a dokážete tak nájsť oveľa viac šťastia v každom momente vášho života. Šťastie prichádza, keď sa prestávame sťažovať na svoje problémy a namiesto toho ďakujeme za všetky problémy, ktoré nemáme. A pamätajte na to, že niekedy sa musíte prebojovať cez tie najhoršie dni, aby ste si zaslúžili prežiť tie najlepšie.

12. Nechajte si dostatok času na zábavu.

Niekedy sa musíte trochu vzdialiť, aby ste všetko videli jasnejšie. Nikdy nedovoľte, aby bol váš život tak preplnený prácou, vaša myseľ tak ubíjaná obavami a vaše srdce tak trhané zlosťou a nenávisťou, že vám tam už nezostane žiadne miesto pre zábavu, radosť a potešenie.

13. Vychutnávajte si malé veci.

Tie najlepšie veci na svete sú zadarmo. V tých najjednoduchších momentoch sa dá nájsť najviac potešenia a zázrakov. Pozerať východ slnka. Tráviť čas s rodinou. Užívajte si malé veci, pretože jedného dňa sa pozriete späť a možno si uvedomíte, že to vlastne boli veci veľké.

14. Prijmite fakt, že minulosť nie je súčasnosť.

Nedovoľte, aby vám vaša minulosť ukradla vašu súčasnosť a budúcnosť. Nemusíte byť hrdý na všetko, čo ste v minulosti spravili a to je v poriadku. Minulosť predsa nie je súčasnosť. Minulosť sa nedá zmeniť, zabudnúť alebo zmazať. Ale za to ju môžeme prijať. Všetci robíme chyby, trápime sa alebo dokonca ľutujeme to, čo sme spravili. Ale vy nie ste vaše chyby, ani vaše trápenie a ste tu práve teraz s obrovskou silou zmeniť váš deň a vašu budúcnosť.

15. Nechajte ísť, keď musíte.

Nie je to vždy o snažení sa opraviť niečo, čo je pokazené. Niektoré vzťahy a situácie sa proste opraviť nedajú. Ak sa to snažíte opraviť nasilu, veci sa iba zhoršia. Niekedy sa oplatí začať odznova a vytvoriť niečo lepšie. Sila sa neukazuje iba v schopnosti vydržať, ale aj v schopnosti začať odznova s úsmevom na tvári a odhodlaním vo vašom srdci.

Naučím Vás, ako sa môžete učiť menej

Pridajte komentár