Zodpovedný rebel

Posted by:

Keď spravíte rozhodnutie, ktoré ide proti náture prevládajúceho spoločenského tlaku vo vašom živote, ako napríklad skončenie vo vašej práci, aby ste rozbehli svoj vlastný biznis, existuje tendencia rozmýšľať o sebe ako o rebelovi, nezávislom človeku, o človeku, ktorý si robí, čo chce alebo je proste iný. Iní ľudia vás tak môžu označiť, a tak si môžete začať aplikovať tieto nálepky na seba tiež.

Buďte však pri takomto type myslenia opatrný. Ak s tým zájdete až príliš ďaleko, môže to mať nechcené vedľajšie následky.

Ak si robíte veci po svojom a ste nezávislý, znamená to, že vždy musíte pracovať osamote? Znamená to, že nikdy nebudete dobrý tímový hráč?

Ak ste rebelom, znamená to, že nie ste veľmi dobrý v disciplinovaní sa, aby ste pracovali? Hľadáte spôsob, ako sa práci vyhnúť? Ste nezodpovedný a nespoľahlivý?

Som rebelom, pretože som začal svoj vlastný biznis? Pretože sa venujem veciam ako osobný rozvoj a duchovno, ktorým sa väčšina ľudí nevenuje? Pretože rád trávim čas sám? Pretože nechodím do kostola? Pretože som veľmi vyberavý v tom, čo si dám do úst?

Rebelstvo alebo Zodpovednosť?

Veľa z mojich rozhodnutí by som mohol označiť za činy rebélie a niekedy je zábavné to spraviť, ale nevýhodou je, že ak by som to robil príliš často, mohol by som skončiť tak, že by som sa cítil ako spoločenský vyvrheľ. Rozmýšľať o sebe ako o rebelovi nie je veľmi v súlade s pravdou, kvôli čomu som vlastne určité rozhodnutia spravil.

Iný spôsob ako označiť tieto rovnaké rozhodnutia je, že som zodpovednejší. Ctím si a poslúcham hodnoty, ktoré sú pre mňa dôležité. Nie som v podstate rebelujúci proti ničomu. Iba ako sa tak učím a rastiem, robím oveľa zásadovejšie rozhodnutia.

Mohol by som povedať, že nemám normálnu prácu, pretože rebelujem voči tomu, aby som mal šéfa. Ale presnejšie by bolo povedať, že chcem byť plne zodpovedný za vybratie si práce, ktorú robím a ako ju robím. Tiež chcem robiť prácu, pri ktorej cítim, že je zmysluplná a poháňaná poslaním. Ako autor som vytvoril značný obnos materiálov. Vlastne dostatočne veľa materiálov, aby to naplnilo pri najmenšom aspoň 30 kníh. Je to rebelstvo? Nie. Svoju cestu k tak veľkým kreatívnym výkonom som nedosiahol rebelovaním. Prijal som viac zodpovednosti za pomáhanie ľuďom rásť. Počúval som, keď ľudia zdieľali svoje výzvy. Rozmýšľal som nad spôsobmi, ako by som mohol prispieť.

Čelil som nejakým strachom a pretlačil som sa cez limity, ktoré stáli v ceste môjmu prispievaniu. Táto cesta môže vyzerať nezávisle, ale mne sa určite nezdá rebelujúca.

Mohol by som povedať, že som rebeloval voči bežnému typu života tým, že som sa začal zaujímať o osobný rozvoj, ale to tiež necítim, že by bola pravda. Pravdou je, že som chcel v každej časti svojho života rásť. Rozvíjať sa. Chcel som príležitosť učiť sa rýchlejšie, zažiť v živote viac bohatstva a spojiť sa s ľuďmi, ktorí to vnímajú podobne. Videl som túto cestu ako pre mňa inteligentný spôsob, ako sa učiť, rásť a spájať sa s ostatnými v každej jednej oblasti života. Že som robil veci, ktoré bežní ľudia nikdy nespravia a ktoré sa im môžu zdať čudné? Nie je to akt rebelstva. Je to akt zosúladenia sa s hodnotami ako objavovanie, učenie sa, rast, vďačnosť a žitie naplno.

Trávenie viac času osamote tiež necítim ako akt rebélie. Pre mňa je iba ďalší spôsob, ako akcelerovať rast a učenie sa. Pomáha mi to objavovať seba a zlepšovať môj vzťah so sebou. Robím to tiež preto, pretože si to užívam.

Keď som sa začal na strednej škole (cirkevnej) zbavovať akéhokoľvek spojenia s náboženstvom, cítil som sa ako rebel. Ale dnes sa tento aspekt môjho života zdá ako samozrejmosť. Niektorí nábožensky založení ľudia to stále nemusia chápať, ale to už nie je môj problém. Nič pre mňa neznamenajú. Náboženstvo, ktoré mi bolo ponúkané, nebolo zosúladené s pravdou, nebolo dostatočne milujúce a mnohými spôsobmi by ma iba oberalo o vnútornú silu. Pohnutie sa od neho smerom k objavovaniu vlastného duchovna bolo prejdenie na vyšší level uvedomenia, nie rebélia.

A že som veľmi vyberavý, čo sa týka jedla a mám svoje vlastné spôsoby? Táto časť môjho života sa zdá byť označovaná za čin rebelstva častejšie ako akákoľvek iná, ale pre mňa je to prebratie plnej zodpovednosti za svoje zdravie. Telo som dostal iba jedno, budem v ňom žiť celý život, takže sa uisťujem, že si dávam pozor, čo do neho vkladám.

Zaužívané spôsoby alebo zbabelosť?

Nebuďte prekvapený, ak budete občas označený ako rebel, keď v skutočnosti na seba beriete viac zodpovednosti, precvičujete väčšiu sebadisciplínu a stávate sa zosúladenejším s hodnotami ako rast, odvaha, emočná zrelosť a inteligencia. Ak sa vám páči tá rebelská bunda, pokojne ju občas noste. Možno sa vám hodí. Ale nedovoľte, aby vás svet presvedčil, že ste spoločenský vyvrheľ len za to, že robíte zodpovedné, inteligentné a na rast orientované rozhodnutia.

Ak chcete vo vašom živote vidieť pozitívne zmeny, snažte sa stať zodpovednejším a zrelším, ako len byť iným a robiť si svoje vlastné veci. Zvýšte premyslenosť vašich vlastných rozhodní a nerozrušujte sa ohľadom toho, ako vás môžu druhí ľudia označiť.

Ja to vnímam tak, že svetu to u mňa len tak ľahko neprejde. Ak som ja označovaný za rebela za prebratie väčšej zodpovednosti a za robenie inteligentných a na rast orientovaných rozhodnutí, nemohlo by takéto označovanie byť interpretované ako odmietanie zodpovednosti ostatnými?

Tí, ktorí sa ma snažia vykresliť ako rebela, sa zároveň snažia označiť seba za normálnych, nie? A ak sa oni môžu kvalifikovať ako normálni, znamená to, že sa nemusia ďalej učiť a rásť. Môžu stagnovať. Môžu sa usadiť.

Toto je čistá zbabelosť, nie?

Takáto slabomyseľnosť vás nemusí definovať. Vy ste schopný robiť lepšie rozhodnutia a podnikať činy. Ste schopný vybudovať si čerstvé rozbehnutie sa. Život od vás neočakáva alebo nevyžaduje dokonalosť. Ale život k vám nebude milý, ak sa pokúsite otočiť chrbtom vašej ceste rastu.

Poďme spraviť akceptovanie väčšej zodpovednosti bežným činom, nie činom významným.

Poďme spraviť dosahovanie rastu dobre vychodenou cestou.

Poďme zablokovať zbabelosti schopnosť byť pokladanou za zaužívaný spôsob.

Naučím Vás, ako sa môžete učiť menej

About the Author:

Pridajte komentár