Život je na prd a potom zomriete

Posted by:

Čo ak neznášate svoj život? Alebo ho možno nie celkom neznášate, ale iba nie ste šťastný so svojou súčasnou situáciou? Možno ste v depresii, unudený alebo otupený. Alebo možno iba vôbec nevidíte pointu v žití.

Ak nevidíte pointu v žití, tak vám úplne uchádza pointa života. Pointou života je si ho užiť.

Váš život je váš výtvor. Nie je to niečo, čo sa vám stane – teda pokaľ nespravíte pochabú chybu a neopustíte v ňom svoju pozíciu hlavného architekta.

Ak ste sa našli v takejto pozícii, necíťte sa zle. My všetci v určitom bode spravíme túto chybu. My všetci zabudneme, že my sme zodpovední za svoje vlastné životy a že náš zážitok zo života je z veľkej časti pod našou kontrolou. Ale pravdou je, že my žijeme na základe voľby.

Ak si myslíte, že je váš život mimo vašu kontrolu, je to kvôli tomu, že ste si zvolili vzdať sa kontroly. Čo sa stane, keď zrazu pustíte volant vozidla, ktoré je v pohybe, ako napríklad auta, ktoré šoférujete? Jeho správanie je nepredvídateľné. Môže sa točiť dokola v kruhu…alebo sa niekde zaseknúť…alebo dokonca naraziť.

Nie je to presne to, čo sa stane nám, keď sa vzdáme zodpovednosti žiť náš život?

Odovzdanie sa

A čo tak odovzdať svoj život do rúk vyššej moci? Nie je TO dobrá vec?

To závisí od toho, ako to aplikujete. Ak si myslíte, že odovzdanie sa do rúk vyššej moci znamená vzdať sa volantu a dúfať, že všetko bude fungovať OK, no…dúfam, že to nebudete skúšať počas jazdy na diaľnici pri 100 kilometrovej rýchlosti. Takýto typ odovzdania sa je presným opakom vedomého žitia. Nie je to spirituálne. Nie je to duchovné. Je to iba hlúpe.

Skutočné odovzdanie sa znamená prehĺbenie zodpovednosti, nie vzdanie sa jej.

V tejto forme odovzdania robíte veľmi vedomé rozhodnutie zosúladiť sa s takzvanou vyššou mocou. Táto vyššia moc môže byť vašou verziou Boha, zdroja, prírody, vášho vedomejšieho ja, vesmíru alebo čohokoľvek iného, čo považujete za niečo viac ako iba ľudské ego. Môžete byť ateista a stále sa podujať na túto formu odovzdania sa.

Je to rozhodnutie spolupracovať s tým, čo veríte, že predstavuje väčšie dobro. Reálne to znamená rozpustenie vášho vzdoru voči životu a rozhodnutie sa vytvoriť si život radostný namiesto života bolestného. Nevzdáte sa tu kontroly nad vaším vozidlom – práve naopak. Máte totálnu kontrolu nad vaším vozidlom, ale zaviažete sa k inteligentnejšiemu jazdeniu a k používaniu ciest namiesto narážania do stromov.

Emočná spätná väzba

Vaše ľudské emócie vám na vašej životnej ceste slúžia ako mechanizmus spätnej väzby. Sú ako displej na palubnej doske vášho auta. Keď vaša palubná doska naznačí nejaký problém, znamená to, že niečo v aute potrebujete opraviť. Neznamená to, že palubná doska je pokazená.

Ak sa vaše auto nemôže pohnúť dopredu, pretože ste nabehli do stromu a ste tam zaseknutý a napriek tomu, že vy šliapete o dušu na plyn, váš tachometer ukazuje 0 km/h…je chybou auta, že sa neviete pohnúť?

Poviete vtedy, „Do čerta s takýmto hlúpym autom! Neznášam toto auto!“ pretože nedokáže prevalcovať ten strom a rozbehnúť sa? Ľudia by si mysleli, že ste sa zbláznili. Ale to je presne to, čo veľa z nás robí vo svojom živote. Možno zaseknutie sa bola vaša vina a možno nebola, ale pamätajte si, že stále ste šoférom. Neuvoľníte sa z toho zaseknutia tak, že budete obviňovať auto. To iba predĺži vaše zaseknutie sa.

Ak si neužívate váš život, je to signál, ktorý si potrebujete všímať. Cítiť sa zle ohľadom vášho života neznamená, že máte emočné problémy alebo že ste nejakým spôsobom psychicky poškodený. Váš mechanizmus spätnej väzby robí svoju prácu úplne v poriadku. Keď váš život jednoducho nefunguje, mali by ste sa cítiť zle. Vy iba potrebujete správne interpretovať signál a potom spraviť akčné kroky, aby ste situáciu napravili.

Napríklad, ak sa, čo sa týka vášho života, cítite chronicky otupene, depresívne alebo unudene, až sa vám tlačia slzy do očí, možno je ten signál takýto: Váš život je na prd!

Tým sa myslí….vaša súčasná životná situácia nie je vôbec taká, akú ste chceli. Nechcete naďalej zažívať to, čo zažívate.

Teraz akonáhle dostanú túto spätnú väzbu, veľa ľudí, z nejakého dôvodu, reagujú, ako keby bola problémom tá samotná emočná spätná väzba.

Možno potrebujete terapiu alebo lieky alebo nejaký únik, aby ste opravili tie otravné negatívne emócie. Ale to je ako keby ste obviňovali vaše auto, že sa mu minul benzín. No jemu sa má minúť benzín. To znamená, že funguje ako má. Rovnako tak, aj vy máte zažívať tieto negatívne emočné stavy, ak sa vzďaľujete od smeru k tomu, čo chcete. To znamená, že vaša emočná spätná väzba funguje ako má. Buďte vďačný, keď sa to stane, pretože táto spätná väzba je extrémne hodnotná.

Vyberte si svoju odpoveď

Akonáhle začnete dostávať negatívnu emočnú spätnú väzbu, mali by ste konať. Je to signál, aby ste zodvihli zadok a rozhýbali sa, aby ste zmenili to, čo momentálne robíte. Ak ste boli zaseknutý v negatívnych emóciách dlhší čas, znamená to, že ste zlyhali vo venovaní pozornosti tomuto signálu. Je čas, aby ste niečo s tou spätnou väzbou spravili. Snažiť sa vyhnúť zaoberaniu sa ňou je ako ignorovať varovanie na vašej palubnej doske, odkladaním veci akurát tak zhoršíte.

Ak sa cítite negatívne, čo sa týka vašej práce, zmeňte ju. Ak sa cítite negatívne, čo sa týka vášho vzťahu, zmeňte ho. Ak sa cítite negatívne, čo sa týka vášho tela, zmeňte ho. Ak sa cítite negatívne, čo sa týka vašej finančnej situácie, zmeňte ju.

Nehovorím, že zmena bude ľahká. Ale vždy je vo vašej moci niečo zmeniť a je to oveľa jednoduchšie ako sa utápať v sebaľútosti. Rozmýšľať o tom, že začnete konať, ale nič nespraviť je ťažšie ako začať konať. Ak ste zaseknutý v negatívnych emóciách, robíte veci zbytočne náročné. Vyberáte si tú najnáročnejšiu alternatívu, ktorá je vám dostupná. Jednoduchšie je zdvihnúť zadok a rozhýbať sa.

Možno neopravíte všetko za jeden deň, ale to samotné rozhýbanie sa bude zvyčajne stačiť na to, aby ste vypli tie negatívne emócie. A akonáhle začnete robiť pokrok smerom k tomu, čo chcete, začnete sa znovu cítiť pozitívne a šťastne. Už iba byť v pohybe smerom k lepšej situácii nám prináša dobrý pocit a niekedy dokonca veľmi dobrý.

Ak ste sa cítili skleslo už veľmi dlho, je to kvôli tomu, že už príliš dlho pretrvávate v situácii, ktorú nechcete. Ak nechcete vašu súčasnú situáciu, odíďte od nej. Viete, že ju nechcete, tak ju prestaňte tolerovať.

Prestaňte si klamať. Čo sa týka zmeny, nie ste bezmocný. Iba vo vašej mysli pravdepodobne robíte tie akčné kroky oveľa viac komplikovanejšie ako vôbec musia byť. Je úžasné, ako veľa zaseknutých situácií sa dá znovu rozhýbať iba pár momentmi podniknutia akcie. Tu sú nejaké príklady:

Ak sa vám nepáči vaša práca, choďte za vaším šéfom a povedzte mu „Nemám rád túto prácu, tak končím“.

Ak sa vám nepáči váš vzťah, choďte za vaším partnerom a povedzte, „Tento vzťah mne osobne vôbec nevyhovuje, takže sa chcem rozísť.“

Ak sa vám nepáči vaše telo, choďte postupne cez vašu kuchyňu a vyhoďte akúkoľvek vec, o ktorej máte pocit, že ak by ste ju jedli na pravidelnej báze, spraví vaše telo horším. Potom choďte na nákup a nahraďte tieto veci s voľbami, pri ktorých cítite, že spravia vaše telo lepším.

Ak sa vám nepáčia vaše financie, vezmite váš súčasný mesačný príjem a vo vašej mysli ho zvýšte o 50%. Potom začnite rozmýšľať nad tým, čo by ste potrebovali spraviť, aby ste sa stali hodným zarábania takejto sumy pravidelne. Napíšte si túto sumu na kus papiera a prilepte si to na stenu, tam, kde to budete vidieť každý deň. Ak máte prácu, ktorú máte radi, choďte za vaším šéfom alebo za šéfom vášho šéfa, povedzte im, že táto suma je váš cieľový príjem a spýtajte sa ich, čo by ste museli robiť, aby ste túto sumu začali zarábať. Ak vám povedia, že je to nemožné, viete, že potrebujete zmeniť prácu.

Rozhýbanie sa zo zaseknutia je o robení jednoduchých rozhodnutí a o robení akčných krokov…vždy sa pohybujúc smerom od toho, čo nechcete a smerom k tomu, čo chcete. Ak neviete, čo chcete, tak sa iba hýbte ďalej od toho, čo nechcete, pokým na to neprídete.

Nezáležiac na tom, ako zle sa cítite ohľadom vášho života, nie ste bezmocný. Pravdepodobne ste do veľkej miery prispeli k tomu, aby ste sa dostali do vašej súčasnej situácie. Aj keď si myslíte, že na vine je niekto alebo niečo iné, pravdepodobne ste mali moc zasiahnuť, aby ste tomu predišli, ak by ste sa o to naozaj pokúsili. Ale minulosť je preč, takže nemá zmysel biť sa za vaše predchádzajúce činy. Iba sa zaviažte k tomu, že smerom dopredu budete trošku viac uvedomelý.

Vaše sila spočíva vo vašej schopnosti robiť rozhodnutia. Ak je váš život naprd a vaše emócie vás deň čo deň potápajú v takomto signály – prestaňte robiť rovnaké rozhodnutia, ktoré ste robili v minulosti, pretože tie očividne nefungujú. Je čas začať robiť nové rozhodnutia a na základe nich aj konať.

Ak neviete, čo spraviť, aby ste napravili vašu situáciu, jednoducho spravte niečo iné, než to, čo už teraz robíte. Vy viete, že tie nepresvedčivé rozhodnutia nefungujú, takže ani náhodou nemôžu byť správne. Možno budú vaše nové rozhodnutia lepšie a možno nie. Tak či onak, vaše emócie vám aj naďalej budú poskytovať spätnú väzbu a vy môžete korigovať kurz za pochodu. Všetko je lepšie než zostať zaseknutý, keďže viete, že tade cesta určite nevedie.

Vyberte si šťastie

Neusaďte v živote, ktorý viete, že nefunguje. Zmeňte to. Ak je to potrebné, spravte niečo radikálne odlišné. Vyhoďte z vášho života každého, pri kom sa zo seba necítite dobre. Prestaňte robiť všetko, čo vás nerobí šťastným. Reštartujte svoju životnú situáciu. Ak sa budú ostatní ľudia sťažovať, kašlať na nich. Oni to prežijú.

Ste tu na to, aby ste si vytvorili život, ktorý chcete, nie aby ste znášali život, ktorý nechcete. Vaša moc robiť rozhodnutia a konať je všetko, čo potrebujete, aby ste sa dostali z mizernej situácie. Precvičujte túto moc vedome.

Ak ešte stále neviete, čo robiť, spýtajte sa samého seba túto otázku: Čo by v mojej situácii robila šťastná osoba? Ak začnete robiť to, čo si myslíte, že by robila šťastná osoba, začnete sa hýbať smerom k životu, ktorý prirodzene rezonuje so šťastím.

Nikdy sa nevzdávajte

Perióda „môj život je naprd“ mi nie je cudzia. Vytiahol by som sa z postele niekedy okolo obeda, hral som celé hodiny videohry, pozeral som hodiny TV, zostával som hore dlho do noci, chodil som na prechádzky a myslel som na to, ako veľmi je môj život naprd, doma som padol do postele s pocitom depresie a na ďalší deň sa to opakovalo. Mesiace som robil rovnakú vec, znova a znova. A život naďalej stál za prd. Moje emócie mi hovorili, „Toto je naprd!“ Celá táto perióda môjho života bola jedno veľká rozmazaná škvrna.

Ale nakoniec som už mal toho dosť a dosiahol som zlomový moment, kedy som sa to rozhodol zmeniť. Konečne som sa zobudil a uvedomil som si, že to ja som ten, ktorý má kontrolu nad týmto životom a že to vlastne ja mám kontrolu ho zmeniť. Napriek tomu mi stále trvalo niekoľko rokov, predtým ako som bol v situácii, v ktorej som cítil, že chcem byť. Vonkajšia zmena nebola ani rýchla ani jednoduchá. Ale bolo to oveľa, oveľa jednoduchšie, ako sa ponárať v sebaľútosti. A akonáhle som sa rozhýbal novým smerom, začal som sa cítiť oveľa lepšie.

Prestal som sa stretávať s kamarátmi, ktorí ma nepodporovali, prestal som pozerať TV, presťahoval som sa, začal som behávať a cvičiť, našiel som si nových pozitívnych kamarátov. Spravil som veľa veľa zmien. Ak som nevedel prísť na to, čo by bolo lepšie robiť, mieril som jednoducho na robenie vecí inak, ako som ich robil dovtedy. A fungovalo to.

Ak si momentálne prechádzate ťažkými časmi, viem aké to je. Hovorím to ako niekto, kto tam bol tiež. Očividne som si neprešiel cez rovnaké skúsenosti ako vy a môžeme si porovnávať poznámky o tom, kto bol na tom horšie, ale viem, aké to je cítiť, že váš život je totálne bez zmyslu. Viem aké to je zobudiť sa každé ráno so zahmlenou nádejou, že v ten deň sa nájde niečo aspoň trochu zaujímavé, čo môžem robiť…ale vždy byť nakoniec sklamaný realitou. Viem aké to je pozerať sa smerom do budúcnosti a nevidieť nič významné, na čo by sa dalo tešiť, okrem plytkej možnosti nového filmu alebo hry, ktorá by ma zase na nejaký čas rozptýlila.

Taktiež viem, že riešením je zobudiť sa a uvedomiť si, že to robíte vy sami sebe. Rozoznať, že vy ste tvorcom vášho života – nie vaša rodina, nie šéf, nie partner, nie vláda alebo spoločnosť. Nikto vás nepríde zachrániť. Je to všetko na vás. Ak je váš život momentálne naprd, je to len a len na vás, aby ste to zmenili.

My ľudské bytosti sme nesmierne nezlomné. Aj keď sme v zdanlivo beznádejnej situácii, stále sa z nej môžete dostať a vytvoriť z nej niečo lepšie. Jediný spôsob, ako sa život môže stať skutočne beznádejný, je keď sa rozhodneme stratiť nádej.

Váš život sa zmení v momente, keď si uvedomíte, že život nie je niečo, čo by ste mali znášať alebo tolerovať. Je to zážitok vašej vlastnej tvorby. Vaše myšlienky a činy sú primárne sily, ktoré určia realitu vášho každodenného zážitku. Ak je váš život naprd, boli ste podpriemerný tvorca. Ale môžete sa zlepšiť.

Počas tejto doby existencie ste tvorca, architekt, strojca, umelec. Použite váš dar vedomia, aby ste zo seba vysekali majstrovské dielo. A potom ho naďalej vylepšujte, ako si tak užívate každú sekundu toho procesu. A nikdy, nikdy sa nevzdávajte.

Naučím Vás, ako sa môžete učiť menej

About the Author:

Pridajte komentár