Zbavte sa týchto 20 mentálnych bariér a reštartujte svoj život

Posted by:

Počas vášho života zistíte, že občas sa musíte niektorých vecí zbaviť. Jednoducho preto, že sú príliš ťažké. Zbavte sa ich ešte dnes. – JoyBell C.

Predstavte si, že ste v lietajúcom balóne. Ste tam iba vy a všetky veci, ktoré vám patria. No niečo sa pokazilo a vy zrazu začnete strácať výšku. Ak do desiatich minút neprídete s dobrým nápadom, tak sa zrútite.

Jediné okamžité riešenie je zbaviť sa nepotrebnej záťaže a vyhodiť z balóna aspoň polovicu vašich vecí. Buď to alebo ste rozpleštení na zemi. Pozriete sa na vaše veci a chvíľu ste si neistí, ale potom spravíte to, čo musíte spraviť a začnete z balóna vyhadzovať veci, ktoré ste tie dlhé roky zhromažďovali.

Jednu vec po druhej. Klesanie našťastie spomaľuje a vy sa pomaly vraciate do výšin. Spokojne si odfukujete a máte dobrý pocit z toho, že ste túto situáciu zvládli.

Tento scenár sa deje v živote každého z nás. Možno to nie sú až také dramatické podmienky, ale je to veľmi podobné. Príliš často sme veľmi silno pripútaní ku veciam, ktoré sme nazhromaždili počas rokov.

Niektoré z nich majú praktické využitie, na niektoré sme si už tak zvykli, že sa ani nezamýšľame nad tým, či nám na niečo sú a tie ďalšie sú tam úplne zbytočne.

Náš mentálny život má podobný osud. V našich hlavách si prenášame množstvo vecí a nosíme ich tam roky – naše životné príbehy, emočné záťaže, naše presvedčenia a iné veci, ktoré môžu ovplyvňovať naše myslenie celé desaťročia.

Niektoré z týchto vecí sú zbytočné myšlienky, ktoré nás iba ťahajú dole, niektoré sú zase emočné jazvy, ktoré nám zostali po ťažkých situáciách v minulosti, niektoré sú naše presvedčenia, ktoré sme si osvojili z ktovie akého dôvodu a niektoré sú jednoducho naše zlozvyky a strachy.

Zbavte sa týchto 20 mentálnych bariér

Takže,  ak by ste boli vy v tom balóne, ktorých mentálnych bariér by ste sa zbavili? Tu som pre vás pripravil 20, ktoré ma napadli.

Vy ich určite dokážete vymenovať viac, takže pokojne napíšte do komentára svoje nápady a my ich potom dopíšeme do článku.

 1. Zbavte sa spojení: Podľa budhistickej filozofie sú spojenia koreňom všetkého utrpenia. A ja s tým úplne súhlasím. My, ľudia, si nájdeme spojenie so všelijakými vecami, dokonca aj s tými najsprostejšími vecami v tejto galaxii. Ste k niečomu naviazaní? Zabraňuje vám to pohnúť sa dopredu? Spôsobuje vám to utrpenie?  Pozrite sa na to, tak ako to je – bez ilúzií. Pamätajte si, že každé spojenie sa dá odpojiť.
 2. Zbavte sa viny : Vina je absolútne zbytočná vec. Nemá žiadnu funkciu. Zamyslite sa nad tým – čo sa vyrieši tým, že budete cítiť vinu? Iba vás to drží uväznených v seba obviňovaní a smútku.
 3. Zbavte sa negatívneho myslenia: Pesimistické myšlienky a negatívny postoj vás držia zamknutých v temnej miestnosti, do ktorej sa nedostáva ani trochu svetla a nádeje. Je to veľmi nebezpečné. Mali by ste vedieť, že vaše myšlienky ovplyvňujú svet okolo vás. To je všetko, čo potrebujete vedieť.
 4. Zbavte sa seba kritizovania: Veľa krát sme MY našim najväčším kritikom. Ja sám mám s tým veľmi veľký problém. Kritizujeme sa, pretože to myslíme dobre a veľa krát prekročíme všetky limity. Vtedy sa kriticizmus premení na potupné seba zatracovanie. Zbavte sa toho a buďte sami k sebe dobrí a milí.
 5. Zbavte sa predsudkov: Predsudky vás držia zovretých a nenávistných. Zabraňujú vám využiť veľa príležitostí ako sa spojiť s ostatnými.
 6. Zbavte sa nelogického myslenia: Pokračujete v robení niečoho, iba prečo, že cítite, že to musíte robiť, ale aj tak na to nemáte žiadny dôvod? Je na čase pozrieť sa na užitočnosť, produktivitu a vedľajšie efekty vašich činov.
 7. Zbavte sa potreby počuť uznanie druhých: Často sa snažíme dosiahnuť, aby nás druhý pochválil. Naschvál na seba priťahujeme pozornosť a asi už aj sami viete, že to nie je práve najzdravšie správanie. Navyše to veľmi ovplyvňuje vaše sebavedomie a výnimočnosť.
 8. Zbavte sa limitujúcich presvedčení: Väčšinu našich limitov sme si pred seba postavili sami. Život nemá presne definované limity. Naše presvedčenia áno. Naučte sa rozoznať tieto presvedčenia, pretože výrazne znižujú vaše možnosti. Zbavte sa ich čo najskôr.
 9. Zbavte sa nevraživosti. Dovoľte mi povedať, že nevraživosť je zlá pre vaše srdce. Buďte nevraživí a nepríjemní a vaše zdravie tým bude veľmi trpieť. Výskumy dokázali, že existuje priami vzťah medzi srdcovými ochoreniami a stresom na jednej strane a hnevom a nevraživosťou na druhej strane.
 10. Zbavte sa „Urobím to inokedy“ postoju: Toto je veľmi šikovná taktika, ktorú na vás hrá vaše podvedomie a snaží sa vás tak sabotovať od robenia dôležitých úloh ešte dnes. Snažte sa všímať si to, keď nad niečím rozmýšľate a vedome sa posmeľte, aby ste urobili aspoň prvú časť toho, od čoho sa odhovárate. Uvidíte, že potom budete prirodzene pokračovať, pretože tá najťažšia vec je vždy začiatok.
 11. Zbavte sa úzkostlivých myšlienok: Tie sa rodia z vášho strachu pred nepoznaným a strachom z neistej budúcnosti. Sú to myšlienky o tom, že sa môže stať niečo nepríjemné. Našťastie sú to často iba nereálne myšlienky, ktoré sme si sami vytvorili. Vždy sa spýtajte: „Je táto myšlienka založená na skutočnom živote? “
 12. Zbavte sa zlomeného srdca z minulosti: Zlomené srdce sa môže liečiť naozaj dlho. Vaše srdce je vtedy zamknuté a vaša myseľ je plná nepríjemných myšlienok. Dôležitá vec, ktorú si treba uvedomiť je, že pri zlomenom srdci to nie je o tom, čo ste stratili, ale o tom, ako túto stratu prijmete.
 13. Zbavte sa zlých spomienok: Niekedy si pamätáme nepríjemné veci, ktoré v nás vždy vyvolajú smutné pocity. Zlé spomienky nám umožnia znova prežiť tie hrozné zážitky, z ktorých tieto spomienky máme. Nechajte tieto spomienky tam, kde právom patria – v minulosti.
 14. Zbavte sa zbytočných vecí: Tiež sa zvykneme pripútať ku všelijakým veciam. Veciam, ktoré v našich životoch robia iba neporiadok. Zbavte sa ich a zjednodušte váš pracovný priestor a prostredie okolo vás.
 15. Zbavte sa zlej spoločnosti: Ak sú okolo vás ľudia, ktorí sú neúprimní, ktorí vám spôsobujú problémy, sú pesimistickí a sajú z vás energiu, držte sa od nich čo najďalej.
 16. Zbavte sa myšlienky, že ste produktom vašej minulosti: Jedna z veľmi bežných chýb, ktorú robíme je presvedčenie, že náš život určujú skúsenosti z našej minulosti. To ale limituje náš výhľad na príležitosti v budúcnosti , pretože si potom prirodzene myslíme, že budúcnosť bude rovnaká ako minulosť.
 17. Zbavte sa prihlasovania sa ku istej práci alebo životnej úlohe. Toto je jedno z veľkých rizík moderného života. Odkedy sa začali určite životné role viac propagovať, myslíme si, že ste ich súčasťou. To ale spôsobuje, že strácame náš skutočný potenciál.
 18. Zbavte sa zlozvykov: Toto sú opakované úkony alebo správanie, ktoré nám bráni alebo nás rozptyľuje pred konštruktívnym a produktívnym správaním. Môže to byť čokoľvek, od pozerania TV po prejedanie sa alebo seba deštrukcia ako užívanie drog.
 19. Neberte všetko tak osobne: Veľmi často sa zbytočne nahneváme, pretože si vyložíme slová druhých z veľmi subjektívneho hľadiska. Keď berieme všetko osobne, sme podráždení, sklamaní a je nám ublížené. Keď sa však dokážeme na život pozerať z objektívneho hľadiska , môžeme zostať emočne stabilní a sústredení na naše priority a ciele.
 20. Zbavte sa tikajúcich hodín: Toto je jeden z najväčších zdrojov stresu v modernom živote. Nie čas ako taký, ale to ako ho vnímame. Sami seba ochotne hádžeme do otroctva času a potom nám nezostane ani malá chvíľu na vychutnávanie toho, čo máme radi. Strácame slobodu a životný priestor. Naučte sa prestať myslieť na to, koľko je hodín a uvidíte, aké oslobodzujúce a produktívne to bude.

Naučím Vás, ako sa môžete učiť menej

  Ďalšie skvelé články:

Discussion

 1. Gregor  júl 1, 2013

  Cislo 18 je moj najvacsi problem :(

  (reply)

Pridajte komentár