Vzorce úspechu

Posted by:

Ľudia zvyčajne z dlhodobého hľadiska uspejú.

Toto je vzorec, ktorý vidím u svojich dlhodobých čitateľov. Možno im najprv chvíľu trvá, kým sa, čo sa týka svojich cieľov, rozhýbu. Možno musia zniesť nejaké falošné začiatky a nezdary. A občas môžu prokrastinovať. Ale ak je pre nich cieľ dôležitý, ako napríklad vytvorenie pasívneho finančného príjmu alebo nájdenie naplňujúceho vzťahu, nakoniec naozaj uspejú.

Samozrejme nie všetci z nich uspejú. Niektorí to vzdajú. Niektorí sú vcucnutí späť do spoločenských skupín, ktoré ich ovplyvnia, aby s tým prestali. Niektorí sú unášaní bezcieľne bez toho, aby našli svoju sústredenosť.

Ale väčšinou, ľudia, ktorí vytrvajú, nakoniec naozaj uspejú. Ak naďalej pracujú smerom ku svojim cieľom a naďalej sa učia, rastú a zostávajú uvedomelí, tak robia pokroky a dosahujú svoje ciele.

Tu sú niektoré zo vzorcov, ktoré vidím u svojich čitateľov, ktorí uspejú v dosiahnutí svojich dlhodobých cieľov.

Berte ciele vážne

Ľudia, ktorí sú úspešní, berú svoje ciele vážne. Presúvajú svoje ciele preč z ríše fantázie a zmenia ich na praktické méty, ktoré treba dosiahnuť.

Jeden z najjednoduchších spôsobov, ako brať svoje ciele vážne, je premeniť ich na mentálne obrazy a filmy, ktoré dokážete opísať vizuálne. Ak mi nedokážete povedať, čo vidíte na filmovom plátne, je celkom pravdepodobné, že váš cieľ je iba rozmazaná fantázia.

Zvyčajne, keď mi ľudia povedia o svojich cieľoch prvýkrát, je to rozmazaná fantázia. Menujú veci ako: zarobiť viac peňazí, mať viac priateľov a viac cestovať. Hovorí vám to, čo vidíte na filmovom plátne? Nie. Je jasné, či ste tieto ciele dosiahli alebo nie? Nie. Zbavujú vás tieto ciele zodpovednosti a predstierajú, že robíte pokroky? Áno.

Je v poriadku začať s rozmazanou fantáziou, ale nezaseknite sa tam. Presuňte váš cieľ z ríše fantázie a premeňte ho na zážitok v reálnom svete. Predstavte si vaše budúce zážitky rovnakým spôsobom, ako si predstavujete vaše spomienky z minulosti. Spomienky sú udalosti, ktoré sa stali. Tak premeňte vaše ciele na podobné udalosti, ktoré sa môžu stať a aj sa stanú.

Skutočný cieľ nakoniec bude dosiahnutý a potom sa stane spomienkou. Spomienky v sebe zahŕňajú vnímanie zmyslov a väčšinou sú vizuálne. Ak si chcete stanoviť jasný cieľ, opíšte vašu budúcu spomienku. Viac cestovania alebo viac zarábania peňazí nie je spomienka.

Ak by som sa vás spýtal, čo ste robili včera, povedali by ste mi, „zarobil som viac peňazí, spoznal som viac priateľov a viac som cestoval.“? Ak by ste povedali niečo takéto, zamýšľal by som sa nad tým, či nemáte nejaké poškodenie mozgu. Neopisujte takto ani vaše ciele. Uveďte vaše ciele a zámery ako keby ste opisovali budúcu spomienku. Aké sú konkrétne udalosti, ktoré by ste radi zažili?

Spomienka je niečo ako ísť na vrchol Eiffelovej veže, užívať si výhľad na Paríž, a keď už ste tam hore, spraviť si kopu fotiek. To je cieľ, ktorý sa buď dá dosiahnuť alebo nie. Je to cieľ, ktorý podporuje reálne plánovanie a akčné kroky. Je dosiahnuteľný.

Začnite skromne

Ľudia, ktorí uspejú, zvyknú začať so skromnými cieľmi a na väčšie ciele sa vypracujú, keď už nejaký úspech rozbehnú. Tí, ktorí zlyhajú, si často odhryznú viac ako dokážu požuvať.

Napríklad, namiesto snaženia sa zarobiť 10 000 eur mesačne okamžite, úspešní ľudia zvyčajne začnú so skromným cieľom ako vytvorenie pasívneho príjmu 100 eur za mesiac. Najprv pracujú na tomto cieli a robia, všetko, čo je potrebné, aby ho dosiahli. Potom môžu aplikovať to, čo sa naučili, aby z toho malého úspechu spravili veľký úspech.

Príbehy zlyhania často do svojich cieľov vstreknú núdzu. Od takýchto ľudí dostávam emaily, v ktorých mi zúfalo hovoria, ako potrebujú zarobiť extra 1000 eur alebo 3000 eur ešte v ten mesiac, aby mohli zaplatiť svoj nájom alebo účty. Za 7+ rokov blogovania a koučovania si nedokážem spomenúť na ani jediný prípad jedného z týchto ľudí, ktorý by sa mi kedykoľvek znovu ozval a povedal, že uspel.

Núdza sa vám bude iba pliesť do cesty, vytvárať extra stres a odďalovať skutočný progres. Ak potrebujete nechať starý svet zrútiť sa, zatiaľ čo pracujete na svojich dlhodobých cieľoch realistickým a inteligentným tempom, nech sa tak stane.

Odhryznite si skromný kus vášho cieľa, pracujte na ňom a dosiahnite ho. To vás posunie smerom k dlhodobým vzorcom úspechu viac ako splašené štvanie sa.

Majte súcit voči vášmu budúcemu ja

Majte voči vášmu budúcemu ja nejaký súcit. V určitom bode budete o 5, 10 alebo 20 rokov starší a vaše budúce ja bude musieť znášať dôsledky toho, čo vytvárate teraz. Ak sa utápate v núdzi alebo sa iba tak bezcieľne ponevierate, odsudzujete vaše budúce ja k mizerným výsledkom a to budúce ja vás za to môže viniť.

Namiesto vybabrania s vaším budúcim ja, zvoľte si citlivejší a súcitnejší prístup. Pracujte na tom, aby ste pre vaše budúce ja vytvorili lepšiu realitu. To budúce ja budete jedného dňa vy.

Ľudia, ktorí sú úspešní, sa starajú o to, aby svojmu budúcemu ja dali výhody. Vyhľadávajú spôsoby, ako sa neskôr na ich ceste dostať do výhodnejšej pozície. Robia malé obety dnes, aby uvoľnili stres a užívali si viac naplnenia zajtra.

Nechoďte do temna

Takmer každý v určitom bode vstúpi do temna, potápajúc sa do bezcieľneho unášania sa a strácajúc dohľad na svoje ciele. No tí, ktorí uspejú, sa zvyknú z toho temna rýchlo odraziť naspäť. Spoznajú, keď vstupujú do temna a dokonca si dajú povolenie dočasne sa pováľať v tomto stave, ak potrebujú prestávku. Vedia, že sa čoskoro aj tak vrátia do práce na svojich cieľoch.

Tí, ktorí nie sú úspešní, zvyknú tráviť množstvo času nevedomým unášaním sa. Pre takýchto ľudí zážitok určenia si a pracovania na cieli je iba dočasný impulz v pozadí bezcieľnosti. Svetlá sa občas na chvíľu rozsvietia, keď dostanú dávku inšpirácie (zvyčajne z externého zdroja), ale väčšinu času zostávajú svetlá vypnuté.

Tí, ktorí uspejú, udržujú svetlá zapnuté väčšinu času. Robia čo najlepšie ako vedia, aby zostali uvedomelí. Posúvajú sa naďalej dopredu, krok po kroku, púšťajúc sa od jednej malej méty za druhou – postupne. Nie sú tak ľahko odradení nezdarmi.

Buďte flexibilný

Ľudia, ktorí sa nechajú rozptýliť, majú často veľmi strnulý prístup k úspechu. Keď ich počiatočné plány v reálnom svete nefungujú, opakujú rovnaké neefektívne stratégie, tvrdohlavo očakávajúc, že zakaždým sa stane niečo nové.

Tí, ktorí uspejú, chápu a akceptujú, že ich počiatočné plány nemusia fungovať. Každé zlyhanie sa stane učebným zážitkom. Úspešní ľudia sa vzdajú svojich neefektívnych prístupov, aby sa tak mohli otočiť smerom k novým možným riešeniam.

Tí, ktorí zlyhajú, zvyčajne objavujú iba veľmi málo z priestoru riešení. Skrývajú sa v pohodlnom kúte, kde je možné mať iba málo výsledkov. Tí, ktorí uspejú, takmer stále objavujú viac z priestoru riešení. Dokonca aj keď už majú rozbehnutý nejaký úspech, pokračujú v objavovaní, aby ešte viac optimalizovali svoje prístupy, hlavne aby zlepšili svoju všeobecnú rovnováhu životného štýlu.

Prijmite cestu rastu

Zvyčajne ľuďom trvá dosiahnuť ciele dlhšie, než očakávali, nezáležiac na tom, aký typ cieľov si stanovili. Keď si stanovíme cieľ, nedokážeme si s úplnou presnosťou predstaviť všetky mikro-kroky, ktoré bude treba na jeho dosiahnutie. Našu cestu až príliš zjednodušíme. Prehliadneme množstvo detailov a tieto detaily si vyžiadajú čas.

Ľudia, ktorí to vzdajú, často podľahnú netrpezlivosti. Dostanú sa do temna, keď sa cesta stane dlhšou než očakávali, dokonca aj keď robili mierny progres. Niekedy na seba vyvinú tlak, aby splnili prehnané termíny a po chvíli vyhoria.

Tí, ktorí uspejú, môžu podľahnúť vyššie spomenutým vzorcom tiež, ale nakoniec ich prekonajú. Títo ľudia pokročia ku zrelšiemu, vyrovnanejšiemu a menej šialenému prístupu k rastu a dosahovaniu. Krátkodobé štvanie sa je nahradené dlhodobou trpezlivosťou.

Kľúčové je prijať celkovú cestu rastu. Vidieť výhody nie iba v cieli, ktorý bude dosiahnutý, ale aj v osobe, ktorou sa po ceste stanete. Vnútorné výhody sú aj tak zaistenejšie.

Osobe orientovanej na rast môžete vziať jej externé úspechy a zdroje a ich skvele vyvinuté vnútorné zdroje im pomôžu vyskočiť naspäť do ich predchádzajúcej pozície a ešte oveľa viac.

Objavte čo funguje a opakujte to.

Úspešní ľudia niekedy nájdu jeden alebo dva vzorce, ktoré fungujú a potom ich opakujú. Napríklad si môžu vytvoriť 100 eurový zdroj pasívneho príjmu a potom tento proces opakovať desiatky alebo stovkykrát. Po ceste tiež zdokonaľujú tento proces, takže každý zdroj príjmu môže byť po pár rokoch zdokonaľovania 10krát efektívnejší.

Začiatkom tohto roka som stretol chlapíka, ktorý prenajíma svoje apartmány v rôznych mestách a so ziskom ich premieňa na Airbnb nehnuteľnosti.

Zisky investuje späť do tohto biznisu, aby si zabezpečil viac nehnuteľností a vytvoril tak ešte viac zdrojov príjmu. Myslím si, že tento rok očakáva, že z týchto zdrojov zarobí celkovo vyššiu 5 cifernú sumu a navyše má pridanú hodnotu, že môže zostať v akomkoľvek z jeho apartmánov zadarmo, keď cestuje.

Každý mesiac stretávam osobne nových čitateľov a počúvam ich príbehy, hlavne čo sa týka cieľov, ktoré si stanovili, lekcií, ktoré sa naučili a zmien, ktoré spravili. Jedna vec je jasná. Čo sa dlhodobého hľadiska týka, ľudia zvyčajne dosahujú svoje ciele ak vytrvajú, zostanú flexibilní a nevzdajú to. Najväčšia výzva pre väčšinu ľudí je vytrvať dostatočne dlho, aby vyhrali mentálnu hru.

Naučím Vás, ako sa môžete učiť menej

About the Author:

Pridajte komentár