Vytváranie vašej vízie

Posted by:

Keď si spisujete svoje ciele, vaším primárnym zámerom je vytvoriť si novú víziu pre to, čo ďalšie túžite vo svojom živote zažiť, aby ste tak mohli začať robiť z tejto vízie realitu.

Takže čo spravíte, keď si sadnete, aby ste si spísali víziu vášho života a napadá vás množstvo vecí, ktorými ste si jednoducho nie istý?

Hádajte.

Je to skutočne takto jednoduché. Proste niečo napíšte. Nemusíte to byť ani váš najlepší odhad. Proste spravte nejaký odhad, ktorý sa zdá byť aspoň trochu primeraný.

Spravte nejaký odhad a pracujte s ním. Napíšte 1-2 odstavce, aby ste opísali víziu, ktorá vám napadne, keď rozmýšľate o tom možnom smere.

Uistite sa, že je vaša vízia napísaná ako pozitívne výroky v prítomnom čase. Pridajte do vašej vízie nejaké emócie. Zahrňte do opisu, aké pocity očakávate („Som nadšený, že som…“, „Cítim sa veľmi vďačný…“)

V tomto bode sa nestrachujte o to, či je váš odhad správny alebo nesprávny. Pravdupovediac toto nie je záležitosť správnosti alebo nesprávnosti. Je to záležitosť vhodnosti pre vás. Vy máte slobodu spraviť akékoľvek voľby, po ktorých túžite. No chcete identifikovať voľby, ktoré pre vás dávajú zmysel. Chcete spraviť voľby, kde môžete očakávať veľmi pozitívny výsledok.

A teraz si každý deň, jeden alebo dvakrát, čítajte túto vašu víziu. Ako ju tak čítate, predstavujte si, že je už skutočná. Viďte sa v nej. Pre každý cieľ by takáto vizualizačná časť mala trvať iba minútu alebo dve…možno iba 30 sekúnd, keď si na to raz zvyknete.

Ako si tak predstavujete vašu víziu ako skutočnú, všimnite si, ako sa ohľadom nej cítite. Cítite sa ohľadom nej skutočne, skutočne dobre? Je vám príťažlivá na emočnej úrovni? Alebo sa ohľadom nej cítite neutrálne alebo negatívne? Cítite nejaké váhanie alebo odpor?

Pomerne často sa vám pri vizualizovaní vašej vízie bude zdať niečo trošku mimo. To je úplne v poriadku. Ak je to veľmi všeobecný pocit nepokoja, obnovujte túto rovnakú víziu na dennej báze ešte niekoľko ďalších dní. Dovoľte vašej mysli, aby rozvila a hrala sa zakaždým s vašou víziou o niečo viac.

Nakoniec budete mať jasno v tom, či je vízia „to pravé“ alebo potrebuje trošku úprav.

Vaša vízia môže byť „to pravé“ hneď od začiatku. Možno vám dáva skvelý pocit zakaždým, keď si ju predstavíte. Viete, že to chcete. Prakticky po tom túžite. To je veľmi dobré. Našli ste to pravé. Udržujte si túto víziu a obnovujte ju každý deň. To vám pomôže vštepiť víziu do vášho podvedomia. Zvyčajne po mesiaci alebo rýchlejšie (niekedy oveľa rýchlejšie), budete vidieť dôkaz, že sa pre vás vaša vízia stáva realitou.

Iná možnosť je, že ako si tak predstavíte svoju víziu, vaša myseľ ju začne rôznymi spôsobmi dolaďovať. Stočí ju do troška iného smeru alebo pridá viac detailov, aby ju vylepšila. Naďalej túto víziu obnovujte, až kým sa nestane „tou pravou“ alebo kým nebude očividné, že táto vízia jednoducho pre vás nebude fungovať.

A nakoniec sa môžete stretnúť so situáciou, kde vaša vízia jednoducho nejde celkom dohromady tak, aby ste z nej mali dobrý pocit. Možno je vnútorne nezlučiteľná. Možno dobre nezapadá do nejakých iných oblastí vášho života. V tom prípade sa spýtajte, „Čo ma na tejto vízii neteší?“

Všimnite si tie detaily vízie, ktoré pre vás proste nefungujú. Nápomocné tiež môže byť si ich zapísať. Toto je čas, kedy je v poriadku byť negatívny. Identifikujte časti vízie, ktoré necítite ako správne.

Teraz sa spýtajte, ako môžete pretvoriť tieto pokazené časti vašej vízie na niečo lepšie. Možno sú problémy malé a na zlepšenie vízie stačí iba vložiť pár odlišných detailov. Alebo sú možno problémy tak hlboké, že cítite, že je najlepšie vyhodiť celú víziu a začať odznova a s totálne odlišným smerovaním. Alebo ste možno niekde v strede.

Akokoľvek to dopadne, je to úplne v poriadku. Používate vašu predstavivosť, aby ste otestovali vašu víziu, preháňate víziu cez vaše pocity ako cez filter. Ak vám to pocitovo nepríde ako „to pravé“, viete, že niečo je mimo a treba to doladiť.

Ak pokračujete v udržiavaní vízie, ktorá je pocitovo mimo, vaše negatívny pocity vás zablokujú a nepovolia vašej vízii, aby sa stala reálnou. Takže je dôležité, aby boli vaše pocity s vami na jednej lodi. Udržovať víziu, ktorá vám nedáva pocit, že je správna, je márnenie času. Udržovať víziu, ktorá vám neprináša žiadny špeciálny pocit, je taktiež márnenie času.

Keď už aktualizujete vašu víziu, aby ste opravili tie problémy (pokazené časti), proces opakujte. Napíšte si vašu novú víziu. Potom ju vizualizujte ako skutočnú na dennej báze počas niekoľkých dní. Všimnite si, ako sa ohľadom nej cítite. Použite vaše pocity, aby ste identifikovali problémy. Potom prepracujte vašu víziu, aby ste sa tak pokúsili odstrániť problémy.

Toto je opakujúci sa proces. Pravdepodobne sa vám nepodarí spísať si vašu víziu správne hneď na prvý pokus. Pravdepodobne sa vám to tiež nepodarí ani na druhý alebo tretí pokus. Ale s každým pokusom sa budete dostávať bližšie k vašim skutočným túžbam.

Keď už nakoniec máte víziu, ktorá prejde vašimi emočnými filtrami, zvykne sa zhmotniť veľmi rýchlo. V mojom vlastnom živote som videl úžasne rýchle transformácie akonáhle som ten bod dosiahol. Niekedy sa nová vízia ukáže hneď na ďalší deň , ako keby čakala na to, kým sa pre ňu stanem zhodou. Inokedy zase vidím omrvinky, ktoré ma vedú rovno k nej.

Svoju spísanú víziu si prezriem každé ráno. Mám pár odsekov vízie pre každú jednu oblasť môjho života: kariéra, financie, zdravie, vzťahy, spoločenský život, osobný & duchovný rozvoj, životný štýl a cestovanie/ dobrodružstvo. Vy rovnaké kategórie používať nemusíte. Pre mňa je iba nápomocné uistiť sa, že si vytváram víziu pre každú dôležitú oblasť môjho života.

Ak si nevytvorím víziu pre každú oblasť môjho života, niekto iný to spraví za mňa. Zámery ostatných vyplnia tie prázdne miesta. Pretože…vy vždy pracujete na tom, aby ste naplnili nejakú víziu. Buď vytvárate a napĺňate svoju vlastnú víziu alebo pracujete na vízii niekoho iného. Neexistuje nič medzi tým. Ak si nevytvárate svoju vlastnú víziu, poslušne napĺňate zmiešanú víziu vytvorenú ostatnými, ako napríklad víziu, že by ste mali byť dobrým občanom a platiť dane, že by ste sa mali rozprávať s ľuďmi určitým spôsobom a žiť určitý druh životného štýlu a že by ste mali manažovať svoje záležitosti určitým spôsobom, až kým nezomriete. Ak ste zamilovaný do vízie, ktorú od vás spoločnosť očakáva, že budete zažívať, potom nemá zmysel vytvárať si svoju vlastnú víziu. Ale ak by ste vy radi držali opraty svojho vlastného osudu a navádzali svoju životnú cestu vedomejšie, potom je absolútne nevyhnutné, aby ste si pre seba vytvorili víziu.

Predvolene si vizualizujete status quo – t.j. aby veci zostali také, aké sú. Bez väčšej vízie, ktorá by zamestnávala vaše myšlienky, prirodzene podľahnete návyku rozmýšľania o tom, čo už teraz dostávate a často pri tom budete cítiť nejaké emócie. Toto je presne to, ako udržiavate zámer zhmotniť viac toho istého. Takže predvolene automaticky udržiavate zámery dostávať to, čo už dostávate.

To je dôvod, prečo je pomerne smiešne sťažovať sa na svoje problémy. Niekedy mi ľudia napíšu veľmi dlhý email, v ktorom vysvetľujú, čo zažívajú vo svojom živote a prečo sa im to nepáči. To, čo si však neuvedomujú je, že robia presný proces potrebný na uistenie sa, že budú zažívať viac toho istého. Pri písaní si predstavujú svoju minulosť a súčasnosť a cítia pri tom silné pocity. Používajú silu vízie, aby si vytvorili budúcnosť, ktorá sa podobá ich minulosti a súčasnosti.

Ak si chcete vytvoriť niečo iné, než to, čo už dostávate, nerobte to, čo som opísal v predchádzajúcom odseku. Je to hlúpe. Je to presný opak inteligentného riešenia. Robte to iba v prípade, že chcete byť hlúpy. A ak niekoho prichytíte , ako to robí, prosím, odkážte ho na tento článok, aby tak snáď dokázal pochopiť, prečo to nemôže v žiadnom prípade fungovať…a aby tak získal nejakú motiváciu začať si vytvárať novú víziu, aj keď zo začiatku bude musieť hádať, čo ňou je.

Namiesto posudzovania a omieľania toho, čo nechcete, vytvorte si víziu toho, čo chcete. Ak máte potrebu pridať niečo na Facebook, pridajte tam príspevok s vašimi snami a túžbami. Napíšte skutočne dlhý, emočný príspevok o tom, čo chcete vo vašom živote zažiť ako ďalšie najviac. Týmto spôsobom nespravíte tú hroznú chybu posilňovania toho, čo už dostávate. Ja to rád robím verejne aspoň raz za rok – napíšem niečo o mojom primárnom cieli na nasledujúci rok. To, čo je na tom naozaj skvelé je, že keď zdieľam svoju víziu verejne, niektorí ľudia zistia, že moja vízia sa im páči a ponúknu sa, že mi pomôžu spraviť ju realitou. Táto pomoc by ku mne neprišla, ak by som sa necítil tak dobre ohľadom toho, čo chcem vytvoriť, že by som to bol ochotný zdieľať verejne. Vaša ochota zdieľať vaše túžby verejne je dobrým testom toho, ako pripravený ste ich zažiť v realite.

Ak sa vám nepáči to, čo už dostávate, najlepšiu vec, ktorú môžete spraviť, je ignorovať to. Otočte sa tomu chrbtom. Prestaňte na tom ľpieť. Venujte tomu iba minimálne množstvo pozornosti, ktoré je skutočne nevyhnutné. Otočte väčšinu vašej pozornosti (a emócií) na novú víziu, ktorú ste si vytvorili. Trávte viac času žitím v novej realite než v tej starej, ktorú chcete nechať za sebou. To rýchlo pritiahne novú realitu do vášho života vo fyzickej forme. Nesnažte sa byť v tom dokonalý. Iba robte čo najlepšie ako viete. Čím viac dokážete obrátiť svoju pozornosť preč od minulosti a smerom k vašej novej vízii, tým lepšie. Čím viac to praktizujete, tým ľahšie sa to stáva.

Ísť po prúde dáva zmysel iba vtedy, ak idete po prúde vašej vlastnej vízie. Ak nemáte jasnú víziu a snažíte sa žiť spôsobom, v ktorom idete po prúde, všetko čo robíte je, že idete po prúde spoločenského nastavenia. Znamená to iba, že idete po prúde predvolenej vízie, ktorú má pre vás spoločnosť. V takom prípade zažijete prúdenie smerom vpred, ale často môže byť chaotické a všeobecne sa hýbe veľmi pomaly. Ale ak zbožňujete to, čo momentálne zažívate a zbožňujete momentálne tempo vášho života, potom nie je technicky nič zlé na vydaní sa po prúde spoločnosti. Je to možnosť, ktorá je vám dostupná.

Ja osobne nie som veľkým fanúšikom vydania sa po prúde spoločnosti. Príde mi to únavne pomalé. S mojou vlastnou jasnou víziou môžem za menej ako mesiac vytvoriť niečo, čo by mi inak trvalo vytvoriť roky, ak by som išiel tempom prúdu spoločnosti. Jednotlivec dokáže výrazne predbehnúť skupinu, ktorá sa hýbe rýchlosťou svojho najpomalšieho člena.

Naďalej dolaďujte svoju víziu – keď cítite potrebu tak spraviť. Naďalej ju obnovujte raz či dvakrát denne. Cíťte tie pocity, ako keby ste už tam. Nakoniec si vytvoríte víziu, pri ktorej sa cítite tak dobre, že vám príde neuveriteľne príjemné len tak si sadnúť a predstavovať si ju ako skutočnú. Môžete dosiahnuť bod, kedy by ste radšej žili vo svojej novej predstavovanej realite, než vo svojej súčasnej fyzickej realite. To je to, čo vytvorí ten posun, ktorý spraví vašu víziu realitou.

Šťastné zhmotňovanie!

Naučím Vás, ako sa môžete učiť menej

About the Author:

Pridajte komentár