Vďačnosť

Posted by:

Vďačnosť rovná sa bohatstvo. Bohatstvo rovná sa vďačnosť. Pravdepodobne ste už niekedy jednu z týchto fráz počuli…alebo aspoň niečo podobné.

Toto „spojenie“ sa na vnútornej a aj na emočnej úrovni zdá určite pravdivé.

Je ťažké si predstaviť cítiť sa bohato bez toho, aby sme tiež boli vďační.

A ak ste skutočne vďačný, tak sa pravdepodobne tiež cítite bohatý, nezáležiac na vašich životných okolnostiach.

A kvôli tomuto zjavnému spojeniu medzi bohatstvom a vďačnosťou veľa takzvaných expertov na bohatstvo odporúča, že ak chcete zväčšiť svoje bohatstvo, mali by ste sa viac sústrediť na to, aby ste boli vďačnejší.

Na prvé počutie to znie celkom dobre a zapadá to dobre do Zákonu príťažlivosti.

Tá predstava je, že tým, že sa budete cítiť vďačnejšie, sa budete cítiť aj bohatšie a tým pádom pritiahnete do vášho života viac prosperity.

Keďže som to dlhodobo testoval, prišiel som na to, že existuje efektívny spôsob ako praktizovať vďačnosť a potom existuje neefektívny spôsob.

Nanešťastie, neefektívny spôsob je oveľa očividnejší a v tejto forme vďačnosti som bol zaseknutý veľa rokov.

Ale nakoniec som pokročil smerom k hlbšiemu porozumeniu vďačnosti a našiel som efektívnejší spôsob, ako ju praktizovať, spôsob, ktorý mi tiež priniesol oveľa viac vonkajšej prosperity.

Najprv sa budem venovať neefektívnej forme vďačnosti. Nazvime si ju Vďačnosť Level 1. Toto je vďačnosť, ktorú cítite voči vášmu majetku, veciam okolo vás a udalostiam. Je to ten druh vďačnosti, ktorý sa naučíme ako malé deti: Ďakujem za tento darček, ďakujem za cukrík, za výlet do parku, atď. Keď praktizujete tento level vďačnosti ako dospelý, napadnú vám myšlienky vďačnosti voči veciam ako:

-         Strecha nad hlavou

-         Vaše materiálne vlastníctvo

-         Auto, ktoré funguje

-         Vaše zdravie

-         Vaše vzťahy

-         Vaša rodina

-         Vaša práca

-         Vaše zručnosti

-         Dovolenky

Všimnite si, že Vďačnosť Level 1 ide za materiálne vlastníctvo. Je to predvolená forma vďačnosti, ktorá vás pravdepodobne napadne, keď sa snažíte spísať zoznam vecí, za ktoré ste vďačný.

Určite nenaznačujem, že na tejto forme vďačnosti je niečo zlé alebo nesprávne. Určite je lepšia ako mať myšlienky plné nedostatku. No čo sa týka aktivácie Zákonu príťažlivosti, jej efektivita je relatívne slabá.

Často, keď sa ľudia pokúsia použiť Vďačnosť Level 1, je to kvôli tomu, že sa vlastne cítia samoľúbo alebo negatívne ohľadom svojich okolností, ale snažia sa pozerať na veci zo svetlejšieho uhľa a vytvoriť si nejaké pozitívne nakopnutie sa. Ak ste niekedy vyjadrovali vďačnosť tak, že ste začali slovami „aspoň, že“, viete, čo tým myslím. Aspoň, že som zdravý. Aspoň, že mám strechu nad hlavou. Aspoň, že sa už blíži dovolenka.

Podvedomý odkaz je: „To, čo mám je OK a ak sa do toho dotlačím, dokážem sa ohľadom toho cítiť vďačný, ale skutočná vďačnosť nie je mojim predvoleným pocitom, pretože veď napokon…moje životné okolnosti nie sú až tak vzrušujúce. Často vo mne skôr zanechajú pocit prázdnoty alebo samoľúbosti než pocit vďačnosti.

Na svoje životné okolnosti sa môžem sústrediť a cítiť sa za ne vďačný. Môžem sa cítiť vďačný za moje manželstvo, moje deti, môj dom, moju kariéru, moje priateľstvá atď. Podstata môjho zážitku zo života sa však nijako neodlišuje od toho, keď som sa prichytil v oveľa menej prosperujúcich okolnostiach.“

Aj keď sa vaše celkové okolnosti zdajú negatívne, stále môžete dočasne, zmenou vašej sústredenosti, skočiť do stavu Vďačnosti Level 1. Pre niektorých ľudí to môže byť spúšťač pre veľké postojové zmeny, ale vo väčšine situácií to poskytuje iba dočasnú „milosť“ so žiadnymi pretrvávajúcimi výhodami.

Dôvod, prečo Vďačnosť Level 1 v naštartovaní Zákonu príťažlivosti zvyčajne zlyhá je ten, že Level 1 je príliš slabý. Je to ako keby ste pili nealkoholické pivo – nikdy nezafunguje. Tomuto stavu vďačnosti sa môžete tešiť dočasne, ale celkovo zostanete zaseknutý vo vašich starých vzorcoch.

Vďačnosť Level 1 je krehká, keďže všetko, čo sa stačí na to, aby vás to vyhodilo z tohto stavu, je zmena v okolnostiach alebo zmena vo vašom sústredení. Dokonca aj taký jeden email tento stav dokáže zabiť.

Prejdime teda na Vďačnosť Level 2. Ja o nej rozmýšľam ako o „holistickej vďačnosti“, pretože je nezávislá od situácií alebo okolností. Je to pocit vďačnosti za život samotný, za existenciu, za čokoľvek a za všetko, čo zažívate. Ale namiesto toho, aby to bola iba dočasná emócia, ktorá si vyžaduje neustálu sústredenosť, Vďačnosť Level 2 je skôr základný postoj. S dostatočným tréningom sa stane súčasťou vašej identity.

Vďačnosť Level 2 zahŕňa všetko v Leveli 1, ale Level 2 ide za to všetko a zahŕňa v sebe vďačnosť za:

-         Váš život

-         Vesmír

-         Čas a priestor

-         Vaše problémy, výzvy a ťažkosti

-         Vaše slabé stránky a chyby

-         Vaše vedomie

-         Vaše ego

-         Ľudí, ktorí sa k vám chovajú nepekne a neférovo

-         Vaše myšlienky a emócie

-         Vašu slobodu voľby

-         Nápady a koncepty

Vďačnosť Level 2 hovorí, „Aké úžasné je existovať!“

Okolnosti sú irelevantné, pretože táto forma vďačnosti je voľba, ktorá nepotrebuje zdôvodnenie. Je to pocit absolútnej fascinácie s konceptom samotnej existencie.

Stanete sa vďačný za dobrodružstvo, akým je život, zahŕňajúc všetky jeho zvraty a zákruty. Táto forma vďačnosti je synonymom ničím nepodmienenej lásky, pretože tu neexistuje žiadne prepojenie s okolnosťami alebo výsledkami. To znamená, že tu neexistuje strach zo zlyhania alebo zmeny.

Vďačnosť Level 2 je ako mať vzadu vo vašom vedomí neustále echo, ktoré hovorí „Váu!“. Všetko ostatné zažívate cez toto Váu. Vďačnosť sa stáva plátnom, na ktorom je maľovaný váš život.

Asi najbližší príklad toho, ako to vyzerá, je predstaviť si, že hráte videohru. Hra je totálne špičková. Ste ohromený grafikou, hudbou, hraním, postavami, atď. Nezáleží veľmi na tom, či vyhráte alebo prehráte, pretože ten zážitok samotný je to, čo vás priťahuje. Ste tak fascinovaný krásou tohto zážitku, že detaily sú druhoradé.

Ak dokážete zostať v tomto stave údivu, máte potenciál hrať túto hru dobre a budete si ten zážitok užívať. Postupne sa stanete veľmi dobrým. Váš úžasný majetok v hre môže zahŕňať skvelú vylepšenú postavu, veľa zlata a spojenectvá s inými postavami. Ale tieto veci sú iba výsledkom vašej radosti z hry, nie dôvodom, prečo hráte. Hra môže byť stále zábavná, aj keď iba začínate a nemáte žiadne zmysluplné vlastníctvo. V niektorých hrách môžete ísť dokonca aj do dlhov a stále je ten zážitok zábava.

Pre viac z tohto celého „život je hra“ konceptu, sa uistite, že si prečítate život – rozhodujúca hra. Veľa ľudí príde na to, že im táto analógia pomáha dostať sa cez strachy a uvoľniť ich strnulé napojenie na okolnosti.

Vypustenie tohto podmieneného napojenia je kľúčové k zažívaniu Vďačnosti Level 2.

Keď sa cítite vďačný za existenciu samotnú, posúvate sa z robenia vďačnosti do stavu, kedy ste vďačný. Na tejto úrovni konečne aktivujete Zákon príťažlivosti, pretože vysielate vďačnosť neustále. Stane sa to súčasťou vašej identity. A nakoniec pritiahnete okolnosti, ktoré rezonujú s tým, kým ste.

Keď sú vaše pocity vďačnosti podmienené dočasnými okolnosťami ako sú vaše materiálne veci, vaša práca a vaše vzťahy, vaša základná identita sa nemení. Ale keď zakoreníte vašu vďačnosť do niečoho stáleho, stane sa to vašou stálou súčasťou. Namiesto hovorenia, „Som vďačný za…“ iba poviete, „Som vďačný.“

Ja osobne som strávil asi 7 rokov praktizovaním Vďačnosti Level 1 (väčšinou márne) predtým ako som sa začal posúvať smerom k Levelu 2. Bol to veľmi postupný proces – moje pocity vďačnosti sa stávali viac bezpodmienečnými postupne.

Začalo to tým, že som sa pokúšal cítiť vďačný za veci, za ktoré by som sa bežne vďačný necítil, ako moje dýchanie, kríky na ulici, hudbu, moje najväčšie zlyhania, atď. To mi pomohlo vidieť, že nezáležiac na tom, ako negatívne, nezmyselné alebo rutinné sa niečo zdalo, bolo to stále hodné vďačnosti. Vďačnosť je objektívom, ktorý odkrýva nádheru.

Takže ak by som vám mohol odporučiť „ako na to“ proces, odporučil by som vám praktizovať vďačnosť, kde by ste najmenej očakávali, že bude fungovať. Vyberte si nepravdepodobný cieľ X a potom udržte vo vašej mysli myšlienku, „Som vďačný za X.“

Nakoniec sa posuniete smerom k viac bezpodmienečnému pocitu vďačnosti a budete schopný zhodiť to „za X“.

V reálnom živote som zistil, že ako sa tak moja vďačnosť stávala viac bezpodmienečnou, moje životné okolnosti sa zlepšili, aby udržovali tempo.

Tieto zmeny boli veľmi viditeľné, ako zvýšenie môjho príjmu alebo pozorovanie, ako sa moje vzťahy s rodinou zlepšili. V súlade so Zákonom príťažlivosti sa takéto veci dajú očakávať, keďže pretože som predom vďačný za svoj život, mal by som pritiahnuť okolnosti, ktoré sú v súlade s týmito myšlienkami a pocitmi.

Vďačnosť Level 1 má svoje miesto, ale ak chcete, aby vesmír podporil vaše pocity vďačnosti s reálnymi výsledkami, nakoniec budete musieť postúpiť na Level 2. Keď budete žiť život svojich snov, aj tak sa tak nakoniec budete cítiť, tak prečo čakať? Vyzvite samého seba, aby ste si vytvorili tieto pocity teraz, dokonca aj v tých najmenej pravdepodobných okolnostiach a všímajte si ako začínate priťahovať vzťahy, príležitosti a zdroje, ktoré rezonujú s týmito pocitmi.

Naučím Vás, ako sa môžete učiť menej

About the Author:

Pridajte komentár