Tvrdá práca

Posted by:

Literatúra úspechu sa už stovky rokov zastáva výhod tvrdej práce. Ale prečo majú v dnešnej dobe niektorí ľudia zdanlivý pocit, že „tvrdá práca“ je akési špinavé slovo?

Ja definujem „tvrdú prácu“ ako prácu, ktorá je náročná. Aj tvrdá práca a aj „pracovanie tvrdo“ (t.j. vložiť čas potrebný na dokončenie práce) sú potrebné pre úspech.

Problém sa objaví, keď ľudia o náročnej práci rozmýšľajú ako o bolestivej alebo nepríjemnej. Musí byť náročná práca nevyhnutne bolestivá? Nie, samozrejme nie. Vlastne hlavným kľúčom k úspechu je naučiť sa užívať si náročnú prácu A užívať si tvrdo na nej pracovať.

Prečo náročnú prácu? Pretože náročná práca, inteligentne zvolená, sa vypláca. Je to práca, ktorej sa budú ľudia s menším charakterom vyhýbať. A keď usudzujete, že hovorím, že ľudia, ktorí sa vyhýbajú náročnej práci majú charakterovú chybu, máte pravdu…a navyše chybu veľmi vážnu.

Ak sa vyhýbate náročnej práci, vyhýbate sa tomu, čo je potrebné spraviť, aby ste uspeli. Aby ste vaše svaly udržovali silné alebo vašu myseľ bystrú, potrebujete ich testovať. Robiť iba to, čo je jednoduché, vedie k fyzickej a mentálnej ochabnutosti a veľmi podpriemerným výsledkom, nasledovanými množstvom času a úsilia stráveného odôvodňovaním, prečo je takéto ochabnutie OK namiesto vzchopenia sa a prijatia nejakých skutočných výziev.

Zápasenie s výzvami buduje charakter, rovnako ako dvíhanie závaží a činiek buduje svaly. Vyhnúť sa výzve u človeka znamená vzdať sa budovania charakteru.

Teraz…je prirodzené, že sa zvykneme vyhýbať tomu, čo je bolestivé, takže ak vidíme výzvu ako iba bolestivú, určite sa jej vyhneme. Ale keď to spravíme, vyhýbame sa určitému veľmi dôležitému vývoju charakteru, čo je samo o sebe často ohromne náročné. Takže musíme sa naučiť zamilovať sa do výziev namiesto obávania sa ich, rovnako ako sa bodybuilder dokáže naučiť milovať bolesť pri robení ešte jedného opakovania, ktoré trhá svalové väzivo a umožňuje, aby narástlo ešte silnejšie. Ak sa vyhnete bolesti, nedosiahnete rast. Toto platí aj pri budovaní svalov a aj pri budovaní charakteru.

Zatiaľ čo bežná filozofia hovorí, že treba ísť po prúde, nevýhodou tohto systému presvedčenia je, že tomuto prúdu musíte prenechať kontrolu nad vaším životom. A to je v poriadku, ak vám nevadí žiť pasívne a dovoliť, aby sa vám život iba dial. Ak cítite, že ste tu na to, aby ste sa vaším životom iba viezli namiesto toho, aby ste šoférovali, potom budete musieť akceptovať, kde vás prúd zavedie a naučiť sa to mať rád. Ale niekedy ten prúd nejde zdravým smerom. Ak neprevezmete viac priamej kontroly, keď jej treba, môžete ísť po prúde a skončiť v celkom zbabranej situácii.

Na druhej strane existuje alternatívny spôsob, ako sa pozerať na život a to s vami ako s hnacou silou v pozadí. Vy vytvárate a kontrolujete ten prúd sami. Toto je náročnejší spôsob ako žiť, ale tiež je to oveľa prospešnejší spôsob. Nie ste limitovaný na iba tie zážitky, ktoré sa dajú dostať pasívne alebo bezbolestne – teraz môžete mať oveľa viac toho, čo chcete a to vďaka tomu, že ste ochotný akceptovať a zobrať si na seba väčšie výzvy.

Ak by som išiel iba s vnímaným jednoduchým tokom môjho života, nikdy by som sa nenaučil čítať, písať alebo ťukať do počítača, to boli všetko výzvy, kde som cítil, že idem proti prúdu toho, čo je jednoduché a prirodzené. Nikdy by som nezaložil svoj vlastný biznis. Určite by som nevytvoril všetky tie eknihy, audioprogramy a videokurzy. Nebol by som v dobrej kondícii a vyšportovaný – človek k takým veciam nepríde celkom len tak po prúde. A určite by som nerobil žiadne prednášky a nerečnil by som na verejnosti. Tieto články a tento projekt by neexistoval. To bola s určitosťou vec vytvorená motiváciou viac než vybraním sa po prúde.

Ja verím, že občas existuje v živote prirodzený tok, ale ja sa vidím ako spolutvorca tohto toku. Môžem sa zviesť po tomto prúde, keď ide tam, kam chcem ísť alebo z neho môžem vyskočiť a ak je to potrebné, raziť si svoju vlastnú cestu.

Keď sa vzchopíte a naučíte sa vidieť seba ako šoféra svojho života namiesto iba pasívnej obete, stane sa pre vás oveľa jednoduchšie zobrať na seba veľké výzvy a vytrvať ťažkosti, ktoré si tieto výzvy niekedy vyžadujú. Naučíte sa spojiť si s rozvojom vášho charakteru viac radosti, ktorú získate, než tie menšie nepohodlnosti, ktoré zažijete.

Zvyknete si tráviť viac času mimo vašej komfortnej zóny. Tvrdá práca je niečo, na čo sa budete tešiť, pretože budete vedieť, že vedie k ohromnému rastu. A nakoniec si vybudujete zrelosť a zodpovednosť pochopiť, že niektoré ciele do vášho života nikdy iba tak nevprúdia, stanú sa realitou iba keď budete konať ako hnacia sila, aby ste ich uskutočnili.

Keď ste postavený pred vyhliadku, v ktorej si hovoríte, „Ak sa budem vždy vyhýbať tvrdej práci, nikdy vo svojom živote sa mi nepodarí zažiť X, Y alebo Z“, je o čosi jednoduchšie prijať výhody tvrdej práce. Čo nedosiahnete? Pravdepodobne nikdy nebudete fyzicky v životnej forme, nevydáte sa/neoženíte za partnera vašich snov, nestanete sa multi-milionárom, nespravíte vo svete veľký rozdiel, atď.

Budete sa musieť uspokojiť iba s tým, čo vám bude poskytnuté na ceste po prúde, čo je podpriemernosť. V podstate budete iba zaberať miesto a zomriete bez toho, aby na vás skutočne záležalo. Svet bude v podstate rovnaký ako keby ste nikdy neexistovali.

Ak chcete dosiahnuť nejaké skutočne veľké a zaujímavé ciele, musíte sa naučiť milovať tvrdú prácu. Tvrdá práca robí všetok rozdiel. Je to to, čo oddeľuje deti od zrelých dospelých.

Môžete naďalej žiť ako dieťa a zúfalo dúfať, že život bude vždy jednoduchý, ale potom budete zaseknutý vo vašom detskom svete a budete pracovať na cieľoch iných ľudí namiesto vašich vlastných a čakať na príležitosti, ktoré k vám prídu namiesto toho, aby ste si vytvorili svoje vlastné a robiť prácu, ktoré jednoducho nie je vo veľkej schéme tohto sveta dôležitá.

Keď sa naučíte prijať tvrdú prácu namiesto utekania od nej, získate schopnosť realizovať vaše veľké ciele nezáležiac na tom, čo je potrebné, aby ste ich dosiahli. Prerazíte cez prekážky, ktoré iných ľudí, ktorí majú menej rozhodnosti, zastavia.

Ale čo vás dostane do takéhoto bodu? Čo vás dostane, aby ste prijali tvrdú prácu?

Poslanie.

Keď žijete pre silné poslanie, tvrdá práca nie je možnosť. Je to nevyhnutnosť.

Ak váš život nemá žiadne skutočné poslanie, môžete sa vyhýbať tvrdej práci a nebude na tom záležať, pretože ste sa rozhodli, že na vašom živote samotnom nezáleží. Takže kto sa zaujíma, či pracujete tvrdo alebo si vyberáte ľahšiu cestu?

Ale ak ste si pre váš život vybrali významné poslanie, dostať sa tam si bude vyžadovať tvrdú prácu – akékoľvek zmysluplné poslanie si bude vyžadovať tvrdú prácu. V tom prípade si musíte priznať, že jediný spôsob, akým môže byť toto poslanie naplnené je, ak prijmete tvrdú prácu.

A toto je to, čo vás zoberie za strach a za ego, za fňukajúce malé dieťa, ktoré si myslí, že tvrdá práca je niečo, od čoho sa má utekať.

Keď sa stanete poháňaný poslaním, ktoré je väčšie ako ste vy, prijmete tvrdú prácu z nevyhnutnosti. Toto dieťa bude nahradené zrelým dospelým, ktorý prijíma zodpovednosť za dokončenie práce, uvedomujúc si, že bez totálneho zaviazania sa a množstva tvrdej práce sa to nikdy nestane.

Túžba rozpustí nepriazne osudu.

Ukážte mi osobu, ktorá sa vyhýba tvrdej práci a ja vám ukážem niekoho, kto ešte nenašiel svoje poslanie. Pretože každý, kto pozná svoje poslanie, sa chopí tvrdej práce. Taký človek zaplatí tú cenu ochotne.

Ak ešte nepoznáte svoje poslanie, vo svete zrelých ľudských bytostí na vás ešte nezáleží. Ste iba kus naplavenej veci plávajúcej po prúde vytvorenom tými, ktorí už žijú pre svoje poslanie. A hlboko vo vašom vnútri to už asi viete, však? Ak chcete vo svete spraviť rozdiel, tak potom cenou je tvrdá práca. Tu neexistujú žiadne skratky.

Poslanie a tvrdá práca sú kamaráti. Poslanie je ten dôvod prečo. Tvrdá práca je ako. Poslanie je to, čo premení námahu na námahu plnú lásky. Premieňa to bolesť z tvrdej práce na vyššiu úroveň potešenia zo zasvätenia sa poslaniu, zo záväzku, z rozhodnosti a vášne. Premieňa bolesť na silu, nakoniec až do bodu, kedy si ani nevšímate bolesť tak veľmi ako si veľmi užívate tú silu.

Takže znova – všetko je to o poslaní. Vytvorte si poslanie pre váš život a žite ho každý deň. A veľa iných návykov úspechu ako tvrdá práca a pracovanie tvrdo zapadnú na svoje miesto automaticky. Zistite prečo. Prečo ste tu? Prečo na živote záleží? Toto je ultimátny test vašej slobodnej vôle.

Naučím Vás, ako sa môžete učiť menej

About the Author:

Pridajte komentár