Sú vaši priatelia výťahom alebo klietkou?

Posted by:

Poďme preskúmať úlohu ľudí vo vašom živote. Pozdvihujú vás, aby ste boli tou najlepšou osobou, akou len môžete byť alebo vás brzdia?

Kedykoľvek, kedy som v živote prechádzal cez podstatnú životnú zmenu, ako napríklad zmenou kariéry, zmenil som tiež ľudí, s ktorými som trávil väčšinu času.

My všetci sme si prešli cez obdobia, kedy sa ľudia v našom živote zmenili – koniec strednej školy, koniec vysokej školy, presťahovanie sa do nového mesta, získanie novej práce, pridanie sa do nového klubu, atď.

A nemyslím si, že vás potrebujem presviedčať o tom, aký veľký vplyv môžu mať druhí ľudia na vašu identitu.

Ak ste už niekedy zažili podstatnú zmenu, čo sa týka ľudí vo vašom prostredí, potom viete, že vy sa zmeníte tiež.

Väčšina ľudí však tieto voľby nespraví vedome. Vy sa môžete vedome rozhodnúť, že budete tráviť viac času s určitým kamarátom alebo môžete niekoho pozvať na rande, aby ste si tak začali nový vzťah. Ale veľmi málo ľudí si vyberá väčšinu svojich existujúcich priateľstiev po zrelej úvahe.

Náhodné stretnutia môžu byť mimo vašej kontroly, ale sila alebo slabosť vašich existujúcich známostí je do veľkej miery pod vašou kontrolou.

Zamyslite sa na chvíľu nad 5-10 ľuďmi, s ktorými trávite väčšinu času. Zahrňte do toho tiež online komunity – ak na nich trávite množstvo času. Ktoré osoby majú momentálne najväčší vplyv na vaše myslenie? Vlastne spíšte si zoznam – zabrať by vám to malo iba minútku. A to vrátane členov rodiny.

Teraz sa na tento zoznam pozrite. Hovorí sa, že tento zoznam vám dá náhľad do vašej budúcnosti.

Chcete sa stať podobnejším ako sú títo ľudia? Áno alebo nie. Je na tomto zozname niekto, kto má zlý vplyv a spôsobuje, že upadáte? Je na tomto zozname žiarivé svetlo, ktoré vás podporuje, aby ste dosiahli nové výšiny?

A teraz…zamysleli ste sa niekedy nad tým, že by ste vedome tento zoznam zmenili? Uvedomujete si, že máte schopnosť naplniť tento zoznam voľbou namiesto náhody?

Vy máte slobodnú vôľu povedať niektorým ľuďom vo vašom živote nie a taktiež máte slobodnú vôľu vyvinúť úsilie, aby ste vo vašom živote privítali nových ľudí, ktorých v ňom chcete. Niekedy to vedie k vážnym dôsledkom, ako napríklad s rodinnými príslušníkmi a šéfmi, ale stále je to voľba.

Neexistuje nič také ako „zbaviť sa ľudí“. Ľudia budú vždy navzájom do svojich životov prichádzať a odchádzať. Známosti prerastú do priateľstiev a priateľstvá zvädnú do známostí. Vy sa nezbavíte nikoho. Pravdou je, že na to, aby ste si spravili priestor pre nových ľudí a nové zážitky, možno potrebujete popustiť niektoré z vašich existujúcich známostí.

A čo vernosť? Nemali by ste byť vždy verný svojim kamarátom? Keď už raz máte blízkeho kamaráta, a aj keď je jeho vplyv na vás tak trochu deštruktívny, nemali by ste sa ho držať?

Vernosť je pre mňa veľmi dôležitá. Ale vernosť pre mňa znamená, byť verný svojej vízii najvyššieho a najlepšieho mňa a svojim najvyšším hodnotám. A to platí obojstranne. Zatiaľ čo ja viem, že si nemôžem dovoliť pridŕžať sa priateľstiev, ktoré sú v konflikte s mojimi hodnotami, tiež sa nemôžem pridŕžať kamarátov, ktorých môžem ja nejakým spôsobom brzdiť. Ja chcem mať iba win-win vzťahy, ktoré prinášajú úžitok každému.

Vernosť voči kamarátovi niekedy znamená, že ho musím nechať ísť. Znamená to tiež byť verný svojmu najvyššiemu a najlepšiemu ja. Ak si napríklad niekto ničí zdravie fajčením, vernosť mu nedokazujete tak, že budete fajčiť spolu s ním. Čo mu ste potom verný? Smrti? Skutočná vernosť si niekedy vyžaduje, že pretrhnete deštruktívne vzťahy, vrátite sa na pevnú zem a potom sa rozhodnete, čo môžete naozaj spraviť, aby ste vášmu kamarátovi pomohli (čo si niekedy vyžaduje nechať ho, aby padol na úplne dno).

Čo tak realistický príklad?

Keď som bol na strednej škole, občas som si stiahol audioprogram alebo videokurz alebo eknihu pirátskym spôsobom. Mal som niekoľko kamarátov, ktorí vedeli ako na to a vedeli mi zaobstarať všetko, čo som potreboval. Ale keď som začal po strednej podnikať a tvoriť svoje vlastné eknihy, audioprogramy a videokurzy a začal som rozmýšľať nad tým, akým typom osoby sa chcem stať, uvedomil som si, že takéto nekalé sťahovanie musí skončiť. A tak som sa rozhodol, že s tým prestanem.

Ale samozrejme…čo sa stalo potom? Uhádli ste. Potreboval som nejaké ďalšie audioprogramy a videokurzy a moji kamaráti sa ponúkli, že mi ich stiahnu a ja som neodolal pokušeniu. A potom som mal z toho výčitky a ubíjal som sa za to. A tento proces sa ešte niekoľkokrát zopakoval…

Až kým som si neuvedomil, že ak chcem prestať používať takto pirátsky stiahnuté veci, musím sa prestať stýkať s týmito kamarátmi. A tak som sa vedome rozhodol, že nechám tieto vzťahy upadnúť, čo si v jednom momente vyžadovalo aktívne vysvetlenie druhej osobe, že ju už viac nemôžem mať vo svojom živote (a dôvod prečo).

A potom som si vybudoval silnejšie vzťahy s oveľa čestnejšími ľuďmi, ktorí by nikdy ani nezvážili takéto sťahovanie a pirátstvo. Moji noví kamaráti a známi pozdvihli moje myslenie na ich úroveň a ja som prišiel na to, že je pre mňa jednoduché nechať ísť takéto sťahovanie a pirátstvo natrvalo. Pozitívne som bol nainfikovaný myšlienkami tých, ktorí takto nesťahujú a nepirátia, takže moje nové nastavenie mysle ani nezvažuje pirátstvo. Buď si kúpim, čo chcem alebo si vystačím bez toho.

Dnes počúvam mnoho audioprogramov, ekníh a videokurzov a všetky sú poctivo kúpené. Aj keď by som mohol ušetriť množstvo peňazí nájdením si pirátskej verzie, ktorú si môžem stiahnuť zadarmo, nerobím to. Ani nad tým neuvažujem. Nemá to nič spoločné s tým, že sa bojím, že ma prichytia alebo že dostanem do počítača nejaký vírus alebo že tým premárnim veľa času. Takéto sťahovanie a pirátstvo proste nie som ja. Nie som pirát.

Táto zmena mala tiež niekoľko neočakávaných pozitívnych vedľajších účinkov. Keď som s pirátstvom prestal, cítil som oveľa silnejšie, že si zaslúžim svoje úspechy. Pozdvihlo to moje vnímanie seba. Na mojom počítači nebolo nič, čo by mi dalo podvedomý signál: super, to bol pekný úspech, ale stále si zlodej.

Toto je jeden veľmi základný príklad toho, ako vás vedomá zmena ľudí vo vašom živote môže zmeniť k lepšiemu.

Čo tak sa pokúšať zmeniť/zachrániť ľudí, ktorí to potrebujú? Hoci si myslím, že nie je nemožné transformovať deštruktívne vzťahy zvnútra, ak nemáte množstvo podpory, je to veľmi náročné. Zatiaľ čo sa pokúšate pozdvihnúť inú osobu, vy sami sa v rovnaký čas potápate. Pravdepodobne by ste potrebovali podporu mnohých iných silných vzťahov, aby ste transformovali jeden deštruktívny vzťah. Ja si myslím, že najlepší prístup je nechať deštruktívny vzťah, aby sa rozpadol, sformovať nové vzťahy, aby ste sa stali znova silnými a potom (zatiaľ čo máte tieto nové vzťahy), budete mať schopnosť prehodnotiť a transformovať starý deštruktívny vzťah s oveľa nižším rizikom, že budete vtiahnutý do starých vzorcov.

Myslím si, že o človeku si dokážete spraviť pomerne dobrý obraz už len tak, že sa pozriete na to, kto tohto človeka obklopuje. Zamyslite sa nad tým na chvíľku. S akým typom ľudí najčastejšie trávi čas Donald Trump? A čo tak Dalajláma? Vaše deti? Dokonca aj Ježiš bol obklopený 12 apoštolmi. Áno, jeden ho zradil a jeden trikrát poprel, že ho pozná, ale 10 z 12 nie je vôbec zlé. Ak by ste vy mali 12 verných vyznávačov, ktorí by vás nasledovali kdekoľvek idete, snáď by ste sa mohli tešiť pomerne povznesenému mysleniu tiež.

Povedať niekomu, „Prepáč, ale už ťa viac vo svojom živote nemôžem mať“, si môže vyžadovať množstvo odvahy. Ale napriek tomu, že niekedy sa to môže zdať ako sebecký čin, často je to aj pre tú druhú osobu tá najlepšia vec. Ak vás vzťah nejakým spôsobom brzdí, pochopte, že to tiež zraňuje aj druhú osobu. Napríklad, ak pracujete pre šéfa, ktorý s ľuďmi zaobchádza hrozne, vaša akceptácia tejto situácie znamená tichý súhlas a podporuje vášho šéfa, aby naďalej pokračoval v nemiestnom správaní (voči sebe a iným).

Ak fajčíte a zrazu poviete všetkým svojim kamarátom fajčiarom, „Je mi to ľúto, ale už sa viac nemôžem kamarátiť s ľuďmi, ktorí fajčia. Rozhodol som byť nefajčiarom“ pravdepodobne sa stretnete s množstvom odporu. Ale ak v tom vytrváte, vaše činy budú niektorých z týchto starých kamarátov zožierať. A o rok neskôr, keď už ste vy nefajčiarom, vás jeden z nich súkromne kontaktuje, „Tiež by som rád prestal. Môžeš mi s tým pomôcť?“ A vy budete schopný mu pomôcť. Možno dokonca obnovíte vaše staré priateľstvo, ale na úplne novej úrovni.

Typy vzťahov, ktoré vyhľadávam momentálne, sú tie, ktoré majú potenciál byť win-win, kde si obaja dokážeme navzájom pomôcť rásť pozitívnym spôsobom bez toho, aby sme sa navzájom brzdili. Nie jedna osoba využívajúca druhú – ale synergia. Čo sa týka takýchto druhom priateľstiev, vždy som im otvorený a vítam ich.

A ak sa niekedy cítim, ako keby som bol zaseknutý v klietke, viem, že je čas načiahnuť sa a nájsť si nejaké nové známosti a/alebo uvoľniť niektoré tie staršie.

Naučím Vás, ako sa môžete učiť menej

About the Author:

Pridajte komentár