Strach z úspechu: Čo sa stane, ak uspejete?

Posted by:

Niekedy sa prichytíte pri cieli, o ktorom si myslíte, že by ste ho mali chcieť dosiahnuť, ale zdá sa, že jednoducho nepodnikáte dostatočné kroky, aby ste ho dosiahli. Nie je o tom, že by ste sa báli zlyhania alebo odmietnutia, cesta ku cieľu sa zdá dostatočne jasná a môže to byť dokonca aj zaujímavá výzva a občas spravíte pokrok. Ale väčšinu času sa nejako neviete dostať do toho flow stavu, kedy sa to jednoducho plynule posúva dopredu a nie ste si istý prečo. Toto sa často stáva s dlhodobými cieľmi, ktoré si vyžadujú množstvo rôznych krokov, ako chudnutie alebo preladenie sa na rozbehnutie nového biznisu a nakoniec skončenie s prácou.

Jedna otázka, o ktorej som zistil, že je veľmi nápomocné sa ju spýtať v takýchto situáciách, je táto: Čo sa stane, ak uspejete? Zabudnite na to, čo dúfate, že sa stane alebo čoho sa bojíte, že sa stane, ale realisticky zvážte, čo sa pravdepodobne stane. Dosiahnete teda váš cieľ. A čo potom? Čo ešte sa zmení?

Nehovorím tu o odpovedaní s 5-sekundovou letmou odpoveďou, ako “Ak schudnem, tak budem chudší”. Nájdite si aspoň 15-30 minút, aby ste zamysleli iba nad tým, ako sa váš život naozaj zmení , akonáhle dosiahnete váš cieľ (bez TV, rádia alebo iných rozptýlení). Často sú tam totižto neočakávané vedľajšie účinky, ktoré si vedome nemusíte uvedomovať, ale podvedome môžu stačiť na to, aby vám zabránili podniknúť odhodlané akčné kroky. Napríklad, ak výrazne schudnete, tu sú nejaké možné vedľajšie účinky: ľudia si to všimnú a budú to komentovať, iní ľudia sa vás budú pýtať na rady ohľadom stravy, môžete mať pocit, že musíte pokračovať s trvalou zmenou životného štýlu, aby ste si udržali vašu novú váhu, možno si budete potrebovať kúpiť nové oblečenie, môžete sa stať príťažlivejším/ou pre ostatných a tým pádom pritiahnuť viac pozornosti a spoločenských návrhov (chcených aj nechcených), priatelia s nadváhou na vás môžu začať žiarliť, vaša rodina sa môže brániť vaším zmenám, môžete sa cítiť vystresovane ohľadom toho, či dokážete udržať vašu novú váhu, môžete sa báť straty určitých obľúbených jedál, ktoré už viac nie je vhodné jesť, atď.

Iba zriedkakedy je cieľ iba ružový. Úspech si vyžaduje zmenu a zmena má aj pozitívne aj negatívne dôsledky. Veľakrát zatiaľ čo ľudia tvrdia, že chcú v niečom uspieť, realitou je, že negatíva u nich prevážia pozitíva. Ale jeden spôsob, ako prekonať tento problém , je vedome sa zamyslieť nad tým, čo tieto negatíva sú a potom ich jedno po druhom vytrhať až od koreňa. Vytrhnutie negatívnych vedľajších účinkov by mohlo znamenať zistenie, ako sa ich úplne zbaviť alebo by to mohlo znamenať jednoducho ich akceptovanie a naučenie sa ako s nimi žiť.

Je určite nápomocné sústrediť sa na pozitívnu stranu cieľa. Ale nezabúdajte občas spraviť prieskum temnej strany a akceptujte, že s ňou sa budete musieť vysporiadať tiež.

Na rozdiel od strachu zo zlyhania a strachu z odmietnutia, strach z úspechu môže byť oveľa zákernejší, pretože je takmer vždy podvedomý. Ale nie je to strach z úspechu samotný, čo je problém, ale skôr strach z vedľajších účinkov úspechu, z ktorých veľa z nich môže byť úprimne nežiaducich. Strachy, ktoré nie sú nikdy vedome zvážené, majú tendenciu stať sa silnejšími. Dôvodom je jednoducho opakované nastavovanie správania – keď sa vyhýbate niečomu, čoho sa bojíte (či už vedome alebo podvedome), automaticky posilňujete vyhýbacie správanie. Takže keď sa (dokonca aj nevedomky) vyhýbate práci na vašom cieli, kvôli skrytému strachu z úspechu, posilňujete tým vlastne návyk prokrastinácie, takže ako tak čas plynie, je pre vás ťažšie a ťažšie dostať sa k podniknutiu akčných krokov. Zákerné!

Pýtanie sa, “Čo sa stane, ak uspejem?” môže vyriešiť tento problém, pretože to zameria vašu vedomú pozornosť na tieto strachy. Strach má tendenciu scvrknúť sa pod priamym vyšetrovaním, vďaka čomu je pre vás jednoduchšie podniknúť akčné kroky. Keď poviem, že sa strach scvrkáva, iný spôsob, ako by sa to dalo povedať je, že podvedomé nastavenia správania slabnú pod vedomým skúmaním. Viem, že niektorým ľuďom sa znepáči slovo “strach” v spojení s ich vlastným správaním – presná terminológia nie je pointou. Volajte to “vyhýbacie správanie”, ak sa vám to páči viac.

Ale pridanou výhodou je, že môžete navrhnúť inteligentné riešenia pre tieto teraz už vedomé strachy, z ktorých niektoré môžu byť v skutočnosti platné signály nevyriešených problémov. Napríklad, keď sa vrátime ku príkladu s chudnutím, ak výrazne schudnete, pravdepodobne budete potrebovať nové oblečenie. A ak nemáte peniaze, aby ste si kúpili nové oblečenie, potom je to reálny problém, ktorému sa budete potrebovať venovať (iba že by vám nevadilo nosenie o niekoľko čísel väčších outfitov). Ak zostane neuznaný, dokonca aj jednoduchý problém ako tento môže stačiť, aby vás podvedome sabotoval od dosiahnutia vášho cieľa. Ale akonáhle preskúmate túto situáciu vedome a nájdete dopredu spôsob, ako ju zvládnuť, vysielate vášmu podvedomiu odkaz, že sa nepotrebujete tohto problému báť, pretože máte praktický spôsob, ako ho vyriešiť.

Teraz poďme zvážiť opačnú stranu. Povedzme, že sa spýtate, “Čo sa stane ak uspejem?” a po zvážení všetkých vedľajších účinkov si uvedomíte, že vlastne ani nechcete dosiahnuť ten cieľ. Negatíva prevážia pozitíva. Mňa toto postretlo, keď som si robil plány rozrastať svoj marketingovo konzultantský biznis, ale nezdalo sa, že robím tak veľký pokrok , ako som chcel. Keď som sa spýtal túto čarovnú otázku, uvedomil som si, že som vlastne ani nechcel dosiahnuť tento cieľ so všetkými jeho vedľajšími účinkami – to, čo som skutočne chcel, bolo zostať v koučingu a osobnom rozvoji a presunúť sa do investovania do nehnuteľností. Ďalšie rozrastanie môjho marketingového biznisu by ma vlastne odnieslo ďalej od týchto dôležitejších cieľov. Rozrastanie môjho marketingového biznisu sa zdalo ako cieľ, ktorý by som mal chcieť, ale keď som sa skutočne zamyslel nad tým, kde by som bol, ak by som tento cieľ dosiahol, uvedomil som si, že by to nebol úspech, ktorý som skutočne chcel. Toto bolo pre mňa náročné uvedomenie…rozpoznať, že môj pôvodný rebrík úspechu sa teraz opiera o nesprávnu budovu. Takže som si vlastne musel “odurčiť” tento cieľ akonáhle som skutočne pochopil pravdepodobné následky jeho dosiahnutia.

Dokonca aj teraz, ako si určujem ciele v smere osobného rozvoja a investovania do nehnuteľností, si uvedomujem, že tu existujú veľké vedľajšie účinky. A príde mi to ako veľmi poučný proces – preskúmať všetky vedľajšie účinky a jeden po druhom potvrdiť, že ich akceptujem.

Čo sa stane ak uspejete? Ak schudnete…pôjdete na rande…získate povýšenie…rozbehnete svoj biznis…otehotniete…prestanete fajčiť…stanete sa milionárom…začnete testovať svoje limity?

Naučím Vás, ako sa môžete učiť menej

About the Author:

Pridajte komentár