Slabé výhovorky

Posted by:

Výhovorky sú klamstvá, ktoré si hovoríme, aby sme sa vyhli zaoberaniu sa s nepríjemnými pravdami. Ale dokiaľ budeme veriť týmto výhovorkám, nikdy sa cez ne nemôžeme dostať. Namiesto adresovania skutočného problému iba schovávame symptómy. Jeden z najdôležitejších krokov v osobnom rozvoji je vykoreniť robenie výhovoriek a čeliť skutočným problémom za výhovorkami s vedomím a odvahou.

Tu sú niektoré z najbežnejších výhovoriek a ich základné pravdy:

Nemám dosť času.

Kedykoľvek sa počujete, ako vyslovíte tento výrok, hlboko vo vašom vnútri viete, že to nie je pravda. Skutočnou pravdou je, že ste nespravili to, na čo vám údajne chýba čas, dostatočne dôležité. V skutočnosti hovoríte “Toto proste nie je pre mňa dostatočne dôležité”. Nemám čas cvičiť. Nemám čas na vzťah. Nemám čas začať svoj vlastný biznis. Samozrejme, že máte čas. Máte tak veľa času , ako majú všetci ostatní a iní ľudia už robia tieto rovnaké veci. Rozdielom je, že oni to svojom živote spravia väčšou prioritou, než to spravíte vy. Vy nie ste obeťou okolností. Ak sa vám nepáčia vaše okolnosti, zmeňte ich.

Je úžasné, že ľudia, ktorí hovoria, že nemajú čas, si nejakým spôsobom nájdu dostatok času na okrajové aktivity ako pozeranie TV. Ak nemáte čas cvičiť, tak potom určite nemáte čas na žiadne pozeranie TV. Takíto ľudia v skutočnosti hovoria, že cvičenie jednoducho pre nich nie je dostatočne dôležité. Je jednoduchšie viniť problém nedostatku času, ale skutočným problémom je nedostatok vôle.

Neviem ako.

Toto je jedna z najslabších výhovoriek zo všetkých. Neviem , ako spraviť webstránku. Neviem , ako dobre písať. Neviem , ako dostať lepšiu prácu. Ste schopný učenia sa? Zastavili ste sa po naučení sa ako loziť štvornožky, sťažujúc sa “Neviem ako chodiť?” Pravdou za “Neviem ako” je “Nie som ochotný sa naučiť.” Inými slovami, musíte si priznať, že ste lenivý.

Nemám peniaze.

Ak existuje niečo, čo chcete, “nemám peniaze” nie je výhovorkou pre nezískanie tejto veci. Vždy môžete zarobiť peniaze alebo nájsť spôsoby, ako dostať tú vec za zníženú cenu.  Pravdou za “Nemám peniaze” je “Nechcem to dostatočne silne.” Zarobenie peňazí, ktoré potrebujete je iba otázkou času a už vieme, že nemať dostatok času nie je platným dôvodom pre vzdanie sa a rovnakom ním nie je ani nevedieť , ako zarobiť peniaze. Ak si chcete kúpiť niečo, čo je mimo vašu cenovú kategóriu, ste plne schopný určiť si to ako top prioritu a potom vložiť čas do naučenia sa ako zarobiť dostatočne veľa, aby ste túto vec získali.

Nedovoľte, aby výhovorky riadili váš život. Ak sa prichytíte ako používate jednu z týchto viet, okamžite ju nahraďte výrokom skutočnej pravdy. Na začiatku sa tá pravda môže zdať nepohodlná. Je jednoduchšie povedať “Neviem ako” než povedať “Nie som ochotný sa naučiť”. Ale keď priznáte vašu neochotu, lenivosť alebo nedostatok motivácie, potom konečne čelíte pravde a z toho bodu budete mať príležitosť rásť. Napríklad, ak čelíte vašej neochote učiť sa, môžete sa rozhodnúť, že hoci by to bolo veľa práce naučiť sa novú zručnosť, mohli by ste to spraviť, ak by ste to chceli dostatočne silne a skutočne sa do toho pustili.

Je to ľahšie pre naše ego viniť za zlyhanie externé, nekontrolovateľné faktory ako nedostatok času, informácií alebo zdrojov. Ale dokiaľ používame takéto výhovorky, nikdy nemôžeme vyriešiť základné problémy, pretože tieto faktory nie sú pod našou priamou kontrolou. Musíme prevrátiť naše výhovorky a pozrieť sa pod ne, aby sme našli vnútorné príčiny, ktoré môžeme kontrolovať. To, čo môžeme kontrolovať, môžeme zlepšiť.

My nemôžeme kontrolovať čas, ale môžeme kontrolovať, ako si prioritizujeme akčné kroky, ktoré zapĺňajú ten čas. Nemôžeme kontrolovať informácie, ale môžeme kontrolovať, čo si zvolíme naučiť sa a rovnako aj ako veľa úsilia venujeme učeniu sa. Nemôžeme kontrolovať peniaze, ale môžeme si zvoliť podujať sa na efektívnejších príjem produkujúcich aktivitách. Takže kontrolovaním faktorov, ktoré sú s rámci našej kontroly, si môžeme vytvoriť tak veľa času, informácií a zdrojov, ako len túžime.

Nedovoľte, aby sa vaše ego postavilo do cesty vášmu rastu. Zhromaždite vašu odvahu, aby ste čelili pravde namiesto robenia výhovoriek. Iba keď si priznáte pravdu , získavate silu niečo ohľadom toho spraviť. Ak si priznáte vašu lenivosť, môžete na nej pracovať. Ak si priznáte váš nedostatok motivácie alebo zručnosti, na tom môžete pracovať tiež. Ale ste bezmocný pri práci na čase, informáciách alebo peniazoch priamo. Nedávajte túto moc preč a neodsúďte sa k večnej priemernosti. Zostreľte vaše výhovorky, čeľte horkej pravde a začnite robiť kroky potrebné na zmenu v smerovaní, ktorým chcete ísť.

Naučím Vás, ako sa môžete učiť menej

About the Author:

Pridajte komentár