Skutočná vernosť

Posted by:

Máte vo svojom živote niekoho, kto vaším smerom (občas alebo pravidelne) zbožňuje ventilovať svoje frustrácie?

Vypočujete si často súcitne ľudí alebo im poskytujete plece, na ktorom sa môžu vyplakať?

V určitých situáciách to môžu byť hodnotné role, ktoré môžete hrať. Myslím si, že keď môžete, tak je dobré byť súcitný a chápajúci – ak skutočne tej druhej osobe pomáhate.

Je skvelé mať ľudí, na ktorých sa môžeme obrátiť, ktorí nás dokážu pozdvihnúť, keď sa cítime zbití okolnosťami.

Byť schopný podeliť sa o naše trápenia a frustrácie nám ich pomáha spracovať, poučiť sa z nich a vypustiť ich. Môžeme dokonca vidieť aj humor v takýchto situáciách a zasmiať sa na nich.

Na druhej strane, niektorí ľudia sa tak zaseknú v negatívnom myslení, že ventilovanie sa pre nich stane niečím oveľa viac, než len dočasným vypustením pary. Namiesto toho sa to pre nich stane predvolenou stratégiou pre spájanie sa a zaujatie pozornosti.

Poznáte niekoho takého? Ak áno, prečo udržiavate tento vzťah? Prečo vo vašom živote dovoľujete takúto negativitu?

Pomáha vlastne vaša investícia do tohto vzťahu? Ukazuje sa u druhej osoby celkom dobrý pokrok na pozitívnej ceste – a oceňuje vašu pomoc? Ste efektívny mentor, čo sa týka pomáhania tejto osobe posunúť sa za jej dočasné obdobie paniky? Dokážete ukázať na všetky pozitívne známky pokroku, ktoré ste vo vašom vzťahu spoločne spravili počas posledného štvrťroka? Referovala by objektívna nezávislá tretia osoba, že “Je vidieť, že vaša pomoc a asistencia sa skutočne vypláca”?

Ak skutočne nepomáhate, čo robíte? Prečo ste na opačnom konci opakovaného ventilovania niekoho, kto nepreberá zodpovednosť za zlepšenie svojej situácie? Prečo márnite svoj vzácny čas na niekom, kto by radšej fňukal, než rástol a zlepšoval sa?

Použitie negatívnych ľudí, aby vás spomalili

Nie je odôvodnené uzavrieť to tak, že používate tento vzťah ako výhovorku, aby ste sa spomalili a zdržovali sa od práce na vašich veľkých, strašidelných cieľoch?

Veď nakoniec, márnenie času a energie na niekom, kto nie je skutočne zaviazaný ceste osobného rastu nevyprodukuje žiadne zmysluplné výsledky, však? Určite by ste si mohli nájsť lepšie investície niekde inde. Naučte sa nejakú novú zručnosť. Napíšte tú knihu, ktorú ste vždy chceli napísať. Choďte von a spoznajte nových ľudí. Rozbehnite nový biznis. Vydajte sa na nejaký čas na cesty.

Ale samozrejme, veľa z týchto vecí sú strašidelné. Natiahnú vás za vašu komfortnú zónu. Je oveľa jednoduchšie zaoberať sa s negatívne mysliacou osobou, s ktorou ste už oboznámený. Je to takmer dobrý pocit, počuť ich ako pri vás fňukajú, však? Ich problémy sú pravdepodobne jednoduché a ľahko vyriešiteľné. Vy vidíte riešenie aj keď ich oni nevidia. Ale zbožňujete sa pridŕžať ich nepoddajnosti, pretože vám to pomáha nikam sa nemusieť hýbať.

Držaním tejto osoby vo vašom živote si tiež zapĺňate niečo z vášho spoločenského priestoru – priestoru, ktorý by mohol byť inak obývaný ľuďmi, ktorí by vás reálne povzbudzovali, podporovali a tlačili do toho, aby ste rástli. Negatívne nastavení ľudia vás nikdy nebudú tlačiť do toho, aby ste rástli. Ak by ste sa stali viac na rast orientovaný a začali by ste zrýchľovať, vnímali by to ako hrozbu. O čo sa snažíte? Nechať ich tam, kde sú?

Takéto vzťahy vás skutočne spomalia. Ak máte vo vašom živote nejaké ambiciózne ciele a bojíte sa na nich pracovať, skvelý spôsob ako prokrastinovať, je pridŕžať sa vzťahov, ktoré nie sú zlučiteľné s vašou veľkou víziou.

Najustráchanejší a najbezmocnejší ľudia, ktorých stretávam, majú vo svojom živote takmer vždy neustály zdroj negativity. Zvyčajne je to blízky príbuzný alebo blízky kamarát. Navyše, títo ľudia sa obalia systémom presvedčení, ktorý hovorí, že si musia ctiť tento vzťah viac ako ich vlastný zdravý rozum, rast, šťastie a naplnenie.

Dávanie vašich vzťahov na prvé miesto dáva zmysel , ak sú vaše vzťahy zdravé, podporujúce a posilňujúce. No je bláznovstvom byť tvrdohlavý a za každú cenu sa pridŕžať nezdravých vzťahov.

Zatiaľ čo vás váš negatívne nastavený kamarát môže odmeniť za angažovanie sa v priľnavom, závislom vzťahu, to čo si možno neuvedomujete je, že iní ľudia vás za toto správanie trestajú. Najviac orientovaní ľudia na rast vo vašom živote určite pomaly strácajú voči vám rešpekt. Strácajú o vás záujem, pretože vy sami nevyzeráte ako na rast orientovaná osoba. Vyzeráte tak, že stojíte na mieste, vymýšľate si slabé výhovorky a podliehate samoľúbosti. Vyzeráte ako niekto, kto sa viac zaujíma o sebaklamy než o skutočný rast. Pravdepodobne vám nič z tohto nepovedia, pretože majú na robote lepšie veci. Nezdáte sa im obzvlášť investície hodný.

Skutočná vernosť

Pozitívne vzťahy sú rastúce vzťahy.

Pozitívny vzťah je krehká rovnováha niekoho, kto vás akceptuje takého, aký ste, no tiež rozoznáva váš potenciál ďalej rásť. Pozitívny vzťah to robí pre vás náročné, aby ste sa uspokojili. Umožní vám cítiť sa milovane a akceptovane, ale robí to pre vás náročné uspokojiť sa až príliš. Keď stagnujete, tak môžete cítiť, aké napätie to vytvára vo vašich pozitívnych vzťahoch, no vaše negatívne vzťahy nebudú mať žiadny problém s vašou stagnáciou.

Pozitívne vzťahy sú dostupné a hojné. Sú vaše, aby ste si ich mohli užívať. Zaviažte sa k ceste rastu a podniknite na nej akčné kroky každý deň. Tlačte sa a neuspokojujte sa. Pozitívni ľudia vás rozoznajú ako spriaznenú dušu a spriatelia sa s vami. Negatívni ľudia vás od seba odoženú, pretože ste hrozbou pre ich stagnáciu.

S negatívnymi ľuďmi ani nemusíte zámerne prerušiť styky. Iba buďte neochvejne zaviazaný vašej vlastnej ceste rastu a udržujte ich plne zodpovedných za ich vlastné výsledky v ich živote. Keď sa vaším smerom prehnane ventilujú, upozornite ich na to, udržujte ich zodpovedných a povedzte im, aby toľko nefňukali. Veľmi rýchlo ich znechutíte a veľmi pravdepodobne budú cítiť, že sú nútení vás zo svojho života vyhodiť.

Zaviažte sa už viac nepoužívať vzťahy s negatívnymi ľuďmi na to, aby ste sa spomalovali. Takéto správanie je pod vašu úroveň. Máte oveľa lepšie veci, ktoré môžete robiť so svojím životom.

Ak sa zakuklíte do bubliny popierania, vaše negatívne vzťahy to určite dovolia. Ale pred pozitívnymi ľuďmi vo vašom živote sa iba zosmiešňujete – ak tam vôbec nejakí zostali.

Byť verný negatívnym vzťahom znamená byť neverný odvahe. Neverný rastu. Neverný vašej ceste so srdcom.

Vyhoďte to smiešne presvedčenie, že ste nejakým spôsobom verný kamarát, keď slúžite ako niekoho preferovaný ventil na fňukanie. To nie je vernosť. To je nevera voči tomu, čo si úprimne zaslúži vašu pretrvávajúcu vernosť a neochvejnosť.

Buďte verný odvahe. Buďte verný veľkoleposti, ktorú máte v sebe. Buďte verný ceste rastu. Vyzvite a pozvite vaše kedysi negatívne vzťahy, aby sa k vám pridali na toto vzrušujúce dobrodružstvo.

Naučím Vás, ako sa môžete učiť menej

About the Author:

Pridajte komentár