Sila jasnosti

Posted by:

H.L. Hunt, muž, ktorý sa zo zbankrotovaného farmára bavlny v 1930-tych rokoch stal multi-miliardárom v čase, keď v roku 1974 zomrel, dostal v jednom z jeho televíznych interview otázku, akú radu by dal iným ľuďom, ktorí chcú byť finančne úspešní.

On odpovedal, že potrebné sú iba dve veci.

Ako prvé sa musíte rozhodnúť veľmi presne, čo to je, čo chcete dosiahnuť. Väčšina ľudí toto vo svojom živote nikdy nespraví. A po druhé si musíte ujasniť, akú cenu budete musieť zaplatiť, aby ste to získali a potom sa rozhodnúť, že túto cenu zaplatíte.

Jasné ciele sú nevyhnutné

Jasné ciele a zámery sú nevyhnutné pre úspech akéhokoľvek biznisu a neplatí to o nič menej, keď sa snažíte vybudovať svoju vlastnú kariéru. Ak si nevyčleníte čas, aby ste si spravili skutočne jasno ohľadom toho, čo presne to je, čo sa snažíte dosiahnuť, budete navždy odkázaný tráviť váš život dosahovaním cieľov tých ľudí, ktorí si jasno spravili.

Pri absencii jasného smeru, akým chcete, aby sa váš život uberal, budete buď bezcieľne blúdiť alebo si vytvoríte kariéru, v ktorej sa necítite dobre.

Môžete zarobiť peniaze a môžete robiť nejakú zaujímavú prácu, ale konečný výsledok sa nebude podobať ničomu, čo ste sa vedome rozhodli vybudovať a nakoniec vám zostane iba potupný pocit, že možno ste niekde na vašej ceste zle odbočili. Pozeráte sa niekedy na vašu kariéru a poviete si, „Ako som sa preboha dostal sem?“

Ak je určovanie cieľov tak kriticky dôležité, ako je možné, že tak málo ľudí venuje čas tomu, aby si jasne definovali, kam sa chcú dostať? Jeden z dôvodov je nedostatok vedomostí ohľadom toho, ako si určiť jasné ciele. Môžete prejsť cez roky školskej výchovy a nikdy nedostať žiadne inštrukcie ohľadom určovania cieľov. Veľmi bežné je tiež zlyhanie porozumieť obrovskej dôležitosti určovania si jasných cieľov. Ale tí ľudia, ktorí skutočne vedia, čo chcú, často prekonajú ostatných obrovskou mierou.

Častým odstrašujúcim faktorom určovania cieľov je strach zo spravenia chyby. Theodor Roosevelt, americký prezident, raz povedal, „V akomkoľvek momente rozhodovania sa, najlepšou vecou, ktorú môžete spraviť je správna vec, druhou najlepšou vecou je spraviť nesprávnu vec a najhoršou vecou je nespraviť absolútne nič“.

Určiť si v podstate akýkoľvek cieľ je lepšie, ako bezcieľne blúdiť bez akéhokoľvek jasného smeru. Najlepší spôsob, aký poznám, ktorý garantuje zlyhanie, je vyhnúť sa robeniu jasných, odhodlaných rozhodnutí.

Každý deň je už tak či tak chyba, ak ešte stále neviete, kam idete. Pravdepodobne trávite väčšinu svojho času prácou na dosiahnutí cieľov iných ľudí.

Lokálne fast food reštaurácie, TV spoločnosti a akcionári spoločností, od ktorých si kupujete výrobky, sú za to všetci veľmi šťastní.

Ak sa nerozhodnete, čo skutočne chcete, rozhodli ste sa posunúť vašu budúcnosť do rúk rozmarom iných ľudí a to je vždy chyba. Zobratím opratov do svojich vlastných rúk a rozhodnutím sa, kam by ste radi išli, získate úžasný pocit kontroly, ktorý väčšina ľudí vo svojom celom živote nikdy nezažije.

Veľa ľudí predpokladá, že pretože majú nejaký smer, musia tým pádom mať aj ciele, ale to nie je pravda a vytvára to iba falošnú ilúziu progresu. „Zarábať viac peňazí“ a „budovať biznis“ nie sú ciele. Cieľ je konkrétny, jasne definovaný a merateľný stav. Príklad rozdielu medzi smerom a cieľom je rozdiel medzi kompasom, ktorý ukazuje na severovýchod a vrcholom Eiffelovej veže v Paríži. Jedno je iba smer, zatiaľ čo druhé je presné miesto.

Definujte ciele v binárnej terminológii.

Jeden kritický aspekt cieľov je, že musia byť definované v binárnej terminológii. Ak by som sa vás mal kedykoľvek spýtať, či ste už dosiahli svoj cieľ, musíte mi byť schopný dať rozhodnú „áno“ alebo „nie“ odpoveď. „Možno“ nie je možnosť. To, či ste plne dokončili cieľ „zarobiť viac peňazí“, mi povedať s absolútnou istotou neviete, ale viete mi dať rozhodnú binárnu odpoveď, či stojíte alebo nestojíte momentálne na vrchu Eiffelovej veže. Príklad jasného biznis cieľu by bol, že váš príjem v hrubom v mesiaci september tohto roku je 3000 eur alebo viac. Toto je niečo, čo viete presne vypočítať a na konci mesiaca viete jasne povedať, či bol alebo nebol váš cieľ dosiahnutý. Toto je úroveň jasnosti, ktorú potrebujete, aby ste sformovali cieľ, na ktorý sa vaša myseľ môže upäť a rapídne sa k nemu začať hýbať.

Buďte detailný

Pri určovaní cieľov buďte tak detailný, ako je len možné. Majte konkrétne číslo, dátumy a časy. Uistite sa, že každý z vašich cieľov je merateľný. Buď ste ho dosiahli alebo nie. Definujte svoje ciele ako keby ste už vedeli, čo sa stane. Hovorí sa, že najlepší spôsob, ako predvídať budúcnosť, je vytvoriť ju.

Majte ciele napísané

Ciele musia byť napísané, vo forme pozitívnych, osobných afirmácií a v prítomnom čase. Cieľ, ktorý nie je na papieri, je iba fantáziou. Stanovte si ciele pre to, čo chcete, nie pre to, čo nechcete. Vaša podvedomá myseľ sa dokáže upriamiť na konkrétne definovaný cieľ iba v prípade, že je cieľ definovaný v pozitívnej terminológii. Ak nasmerujete svoju sústredenosť na to, čo nechcete, namiesto toho, čo chcete, s veľkou pravdepodobnosťou pritiahnete presne to, čomu ste sa snažili vyhnúť.

Napíšte vaše ciele tak, ako keby už boli dosiahnuté. Namiesto „tento rok zarobím 50 000 eur“, napíšte váš cieľ v prítomnom čase, „zarábam tento rok 50 000 eur. “ Ak svoj cieľ vyjadríte ako keby bol v budúcnosti, posielate vašej podvedomej mysli správu, aby navždy udržovala výsledok v budúcnosti, tesne mimo vášho dosahu.

Keď formujete váš cieľ, vyhnite sa neistým slovám ako „pravdepodobne“, „mal by“, „mohol by“, „bolo by“, „možno“ alebo „môže sa“.

Takéto slová podporujú neistotu ohľadom toho, či môžete skutočne dosiahnuť to, po čom idete. A nakoniec, spravte vaše ciele o vás. Nemôžete stanovovať ciele pre druhých ako napríklad, „Vydavateľ vydá moju knihu do konca roka“. Namiesto toho to napíšte takto: „Podpisujem tento rok zmluvu s vydavateľstvom, ktorá mi do konca roka zarába aspoň 10 000 eur.“

Zobjektívnite subjektívne ciele

Čo ak si potrebujete stanoviť subjektívny cieľ, ako napríklad zlepšiť vašu úroveň sebadisciplíny? Ako by ste slovami vyjadrili takýto cieľ v binárnej terminológii? Ja na riešenie takéhoto problému používam stupnicu od 1 do 10. Napríklad ak chcete zlepšiť úroveň svojej sebadisciplíny, spýtajte sa samého seba: na stupnici od 1 do 10, ako by ste ohodnotili svoju súčasnú úroveň sebadisciplíny? Potom si stanovte cieľ dosiahnuť určité konkrétne ohodnotenie do konkrétneho dátumu. To vám umožní merať váš progres a s vysokou úrovňou istoty vedieť, či ste reálne váš cieľ dosiahli alebo nie.

Určovanie cieľov je aktivita.

Určovanie jasných cieľov nie je pasívny akt. Nestane sa to automaticky. Musíte spraviť priame vedomé akčné kroky, aby sa to stalo realitou. Všetko sa počíta a nič nie je neutrálne. Buď sa posúvate smerom ku vašim cieľom alebo sa posúvate od vašich cieľov preč.

Ak nerobíte nič alebo ak konáte bez toho, aby ste mali jasno, tak ste takmer s určitosťou obeťou „precielenia“. Inými slovami, trávite váš čas pracovaním na cieľoch iných ľudí a to bez toho, aby ste o tom vôbec vedeli. Spokojne pracujete, aby ste obohatili vášho nájomcu, iné biznisy, majiteľov, akcionárov, atď.

Každý deň, ktorý strávite prácou bez jasnej predstavy ohľadom toho, kam smerujete, je pre vás krok smerom dozadu. Ak sa aktívne nestaráte o vašu záhradu, burina bude rásť automaticky. Burina nepotrebuje byť polievaná alebo hnojená. Pri absencii pozorného záhradníka rastie sama od seba.

Rovnako tak, pri absencii vedomých a jasne nasmerovaných akčných krokov z vašej strany, sa vaša práca a váš život automaticky naplní burinou. Na to, aby sa to stalo, nepotrebujete robiť absolútne nič. A keď sa konečne dostanete k tomu, aby ste sa poriadne pozreli, kde ste a kde chcete ísť, prvá vec, ktorú musíte spraviť, je vytrhať všetku tú burinu.

Čítanie tohto článku pre vás nespraví absolútne nič, pokiaľ ho nepremeníte na nejakú formu fyzickej akcie. Aj to najlepšie rozmýšľanie vám nanešťastie dá nulové výsledky. Realitou je, že za vaše myšlienky nedostanete zaplatené ani jeden cent. Môžete mať ten najviac kreatívny nápad na svete, ale nápady samotné sú úplne bezcenné. Výsledky dostanete iba z akčných krokov, ktoré podniknete, nikdy nie z nápadov, ktoré máte. Aby ste vôbec dostali akýkoľvek druh hmatateľného výsledku, musíte na základe vášho nápadu konať. Musíte ho odkomunikovať, vybudovať, aplikovať a spraviť ho realitou.

Jasnosť je voľba.

Ak ste viedli vašu kariéru nesústredeným spôsobom, iba ste sa každé ráno zobúdzali a sledovali, čo sa bude diať, je absolútne nevyhnutné, aby ste venovali čas rozhodnutiu sa a spísaniu si, kam presne chcete ísť. Ako dlho budete pokračovať v lezení po rebríku úspechu, aby ste si iba príliš neskoro uvedomili, že sa opieral o zlú budovu?

Vyberte si jednoducho iba bod v budúcnosti, či už je to šesť mesiacov odteraz alebo 5 rokov odteraz a strávte pár hodín písaním jasného opisu toho, kde chcete o takomto čase byť. Ja viem, že veľa ľudí si nie sú istí, kam chcú ísť a tak sa vyhýbajú napísaniu čohokoľvek, iba aby „udržovali svoje možnosti otvorené“.

Čo by sa stalo, ak by ste nasledovali tento postoj do jeho logického záveru?

Ak by ste si vždy udržovali svoje možnosti otvorené a nikdy by ste nespravili žiadny pevný záväzok?

Potom by ste nikdy neboli povýšený, nikdy by ste nezačali svoj vlastný biznis, nevydali sa/neoženili sa, nemali rodinu, nepresťahovali sa do toho nového domu, atď. Iba že by tieto rozhodnutia spravil niekto za vás.

Mal som presne takéhoto kamaráta, ktorý sa stále nerozhodol, čo chce so svojim životom robiť. Kontrolu nad svojím životom prenecháva iným bez toho, aby si to uvedomil, jednoducho pretože nie je ochotný nájsť si čas, aby si definoval víziu svojho vlastného života – kvôli strachu z urobenia zlého rozhodnutia.

Jeho život je ovládaný ostatnými, ktorí na neho tlačia svoje ciele, ktoré on automaticky akceptuje.

Spýtajte sa samého seba, či ste na rovnakej lodi.

Ak by bol nejaký váš kamarát totálne odhodlaný primeť vás, aby ste zmenili niečo úplne náhodné vo svojom živote – vašu kariéru, vašu situáciu ohľadom bývania, váš vzťah, atď. – dokázal by to spraviť iba tak, že by bol absolútne odhodlaný a presvedčený, že je to pre vás tá správna vec? Dokázal by váš biznis partner prísť a úplne zmeniť vaše plány na týždeň bez toho, aby ste sa vôbec vedome rozhodli, či je takáto zmena v súlade s vašimi cieľmi?

My všetci trpíme podobnými problémami do takej miery, do akej zlyhávame stanoviť si pre seba jasné ciele. Existuje obrovský rozdiel medzi rozoznaním a konaním na základe skutočnej príležitosti a medzi tým, keď sme vyrazení z našej cesty bez toho, aby sme vedome preradili.

Čakanie na niečo, čo vás inšpiruje a dúfanie, že perfektný výsledok vám jednoducho padne do lona nie je nič viac ako fantázia. Jasné robenie rozhodnutí sa nedeje pasívne. Aby sa to stalo, musíte do toho reálne fyzicky vložiť čas.

Ak nemáte jasné ciele jednoducho pretože neviete, čo chcete, sadnite si a aktívne sa rozhodnite, čo chcete. Ten pocit, že poznáte to, čo chcete, k vám nepríde len tak vo forme inšpirácie z nebies. Jasnosť je voľba, nie náhoda alebo dar. Jasnosť nepríde k vám – vy musíte ísť po ňu. Neurčovať si ciele je rovnaká vec ako rozhodnúť sa byť otrokom cieľov druhých.

Jasné ciele zlepšujú rozhodnutia v prítomnosti.

Vaša realita nebude presne kopírovať vašu víziu. To nie je pointou. Pointou je, aby vám vaša vízia umožnila robiť jasné každodenné rozhodnutia, ktoré vás posúvajú smerom k vašim cieľom.

Keď bežné komerčné lietadlo lieta z jedného mesta do druhého, 90% času je mimo kurzu, ale neustále meria svoj progres a znova a znova upravuje svoj smer. Určovanie cieľov funguje rovnakým spôsobom.

Udržujte si jasný zoznam cieľov, nie pretože tam nakoniec reálne skončíte, ale pretože vám to dá úžasnú istotou v rozhodovaní sa, čo potrebujete dnes spraviť. Keď vás niekto z čista jasna kontaktuje s príležitosťou, viete, či je to skutočná príležitosť alebo strata času. Väčší pohľad zaostruje menší pohľad.

Ako sa tak začnete hýbať smerom k vašim cieľom, získate po ceste nové vedomosti a budete musieť za pochodu prispôsobovať svoje plány. Môžete tiež zmeniť svoju víziu, ak ste už nejakou časťou tam a rozhodnete sa, že toto nie je presne to, čo chce skutočne chceli. Zle sformované ciele sú stále oveľa lepšie ako ciele žiadne.

Raz mi niekto povedal, že by som mal každý deň ukončiť jeho prečiarknutím v kalendári a povedať si nahlas, „ A ďalší deň môjho života je preč a nikdy ho už nezískam naspäť“. Vyskúšajte to aj vy a všimnite si, ako veľmi to zaostrí vašu sústredenosť. Keď skončíte deň s pocitom, že by ste ho prežili rovnako, ak by ste si ho mali možnosť zopakovať, získate pocit vďačnosti, ktorý vám pomáha sústrediť sa na to, čo je pre vás skutočne dôležité. Keď skončíte deň s pocitom ľútosti a straty, získate uvedomenie, že ďalší deň treba vyskúšať iný prístup.

Akonáhle si určíte jasné, odhodlané ciele, merateľný rozdiel vo vašom živote budete vidieť už v prvý deň, aj keď niekoľko prvých pokusov nemusí byť dokonalých.

Rozhodnutia budete môcť robiť oveľa rýchlejšie, pretože budete vidieť ,ako vás buď posúvajú bližšie k vašim cieľom alebo ďalej od nich.

Na svojej smrteľnej posteli Walt Disney pozval reportéra pri svoju posteľ, aby sa s ním podelil o svoju víziu Disney World – zábavného parku, 6 rokov pred jeho dokončením. Keď zábavný park Disney World konečne otvorili, iný reportér povedal Waltovmu bratovi, Royovi, „Škoda, že to nevidí Walt“. A Roy mu povedal, „Walt to videl ako prvý. To je dôvod, prečo to teraz vidíme my.“

Jasné ciele vám umožňujú dosiahnuť prvú polovicu H.L.Huntovho receptu na úspech. Rozhodnutím sa presne čo chcete dosiahnuť, vyjadrením to slovami na papier a každodenným hodnotením vášho zoznamu prinesiete so silou sústredenosti vaše ciele do reality.

Naučím Vás, ako sa môžete učiť menej

About the Author:

Pridajte komentár