Radosť z riešenia problémov

Posted by:

Životné problémy neexistujú, aby vás ubíjali. Existujú, aby vám pomohli rásť.

Idete niekedy do posilovne, zahľadíte sa na činky naukladané na stojane a vykríknete “Sakra! Prečo je tu tak veľa závaží? V žiadnom prípade nedokážem zdvihnúť všetky z nich! Pozri sa na to, aké ťažké sú tieto! Prečo tu nemôžu mať iba niekoľko ľahkých závaží a nechať to tak?”

Samozrejme to znie smiešne, ale toto je presne spôsob, akým veľa ľudí reaguje na rôzne problémy, ktoré sa objavia v ich životoch.

“Sakra! Prečo musím mať nadváhu? Prečo jednoducho nemôžem byť štíhly a fit? Prečo existuje tak veľa chutných jedál, ktoré spôsobujú, že priberám? Prečo musí byť cvičenie také ťažké? Už mám po krk toho, že som tučný!”

“Sakra! Prečo musí byť tak ťažké zarobiť peniaze? Ako sa asi mám dostať z dlhu, keď ledva dokážem zaplatiť svoje účty? Prečo sa zdá, že zakaždým, keď sa začnem posúvať dopredu, moje auto sa znova pokazí? Už mám po krk toho, že som na mizine!”

“Sakra! Prečo si nemôžem nájsť priateľku (priateľa)? Som milá osoba, nie? Som unavená z nepresvedčivých rande s totálnymi idiotmi! Možno by som proste mala držať celibát. Prečo to musí byť také ťažké? Už mám po krk toho, že som sama!”

“Sakra! Prečo si nemôžem nájsť prácu, ktorá sa mi páči? Prečo musím robiť sprostú prácu, ktorú neznášam, len  aby som zarobil peniaze? Čo je to za život? Ako asi mám robiť to, čo zbožňujem, keď ani neviem, čo to je? Mám už po krk mojej práce!”

Znie niečo z tohto povedome?

Problémy ako prekážky

Postoj opísaný vyššie zobrazuje problémy ako prekážky. Sú to zátarasy, nepríjemnosti, podráždenia. Stavajú sa žitiu do cesty. Zasahujú do vášho pokojného užívania si života.

Ak je dané takéto myslenie, mali by ste robiť čo najlepšie ako viete, aby ste zabránili problémom, aby vznikli, kedykoľvek je to možné. Ak sa problém objaví, znamená to, že niečo sa pokazilo. Malo sa to očakávať a malo sa tomu vyhnúť. Problém, ktorému sa nedá vyhnúť, predstavuje nešťastie alebo krutú hru osudu. Alebo to možno naznačuje, že ste držali v mysli zlé myšlienky a nejako ste si ho cez Zákon príťažlivosti pritiahli.

Ak máte momentálne problémy na vašom tanieri, mali by ste sa ich snažiť eliminovať, ak môžete. Mierte na lahodnú nirvánu existencie bez problémov – všetko na svojom správnom mieste a nič čoho sa treba obávať.

Takéto rozmýšľanie je však hrozné. Čím dlhšie týmto spôsobom rozmýšľate, tým slabším sa stanete. Takéto rozmýšľanie vás položí na cestu s dvoma primárnymi vetvami.

Prvá vetva vedie k pocitu, že je toho na vás príliš veľa. Nakoniec sa váš život naplní s problémami, ktoré nemôžete vyriešiť jednoducho. Pravdepodobne sa uchýlite k nejakej forme úniku, aby ste sa s tým vyrovnali (ako napríklad cez TV, surfovanie na internete, videohry, prehnané čítanie, alkohol a drogy, atď). Dostanete ten pomalý ponárajúci sa pocit, kde sa od vás život viac a viac vzďaľuje. Keď sa objavia nové problémy, stanete sa vystresovaným, vystrašeným alebo úzkostlivým.

Druhá vetva vedia k ustúpeniu. Postupne sa odhlásite zo sveta, aby ste zredukovali problémy, ktorým čelíte. Môžete si to odôvodniť slovami ako zjednodušovanie a minimalizmus. Ak vám nejaká časť vášho života prináša príliš veľa ťažkostí, snažíte sa ju chirurgicky odstrániť. Pravdepodobne žijete sami a máte iba pár priateľov. Uprednostňujete prácu, ktorá je ľahká, nenáročná a bez odmeny. Predstava žitia v nejakej jaskyni alebo meditovania celé dni bez konca vám začína znieť ako dobrý nápad. Všetko, čo chcete, je pokoj, pokoj, pokoj, ale zdanlivo nikdy nie ste schopný zostať tam dlho. Nejaké nepríjemnosti sa vždy objavia.

Sú tam aj iné vetvy a rovnako aj variácie dvoch vyššie opísaných, ale z väčšej časti buď smerujete ku stresujúcemu sa pretrénovaniu alebo dlhodobému úpadku. Tak či onak, čím dlhšie žijete podľa týchto vzorcov, tým slabším sa stanete. Nakoniec problémy, ktoré sa pred piatimi rokmi nezdali tak veľké, sa teraz zdajú ako hrozné bremená. “Sakra! Prečo tá žiarovka musela vyhorieť? Do prdele, nemám ani žiadne náhradné žiarovky. Teraz musím ísť do obchodu. Ach…spravím to neskôr. Teraz jednoducho nemám energiu, aby som to riešil.”

Problémy ako príležitosti

Dovoľte mi ponúknuť vám iný spôsob rozmýšľania o problémoch, ktorý vám dá oveľa viac sily a je oveľa menej ufňukaný.

Problémy neexistujú, aby vás ubíjali. Existujú, aby vám pomohli zosilnieť. Problémy sú ako činky v posilovni. Ak sa ich pokúsite zdvihnúť, môžete sa cítiť unavený z krátkodobého hľadiska, ale zosilniete z dlhodobého hľadiska.

Keď sa zamyslíte nad rôznymi problémami a výzvami, ktorým v živote čelíte, môžete byť pokúšaný predpokladať, že cieľom je dosiahnuť stav riešenia – dostať sa cez problém. Ale to je veľmi úzky a z veľkej časti oslabujúci pohľad na vec. Je to ako povedať, že pointou chodenia do posilovne je dostať sa na koniec vášho tréningu.

Oveľa produktívnejší pohľad je zvážiť, že samotná aktivita riešenia problémov je to, na čom skutočne záleží. Je to tá aktivita, nie finálny stav riešenia, čo vám pomáha rásť.

Povedzme, že jedným z vašich problémov je, že ste na mizine a v dlhu. Ak je to tak, domnievam sa, že je to problém, ktorý by ste veľmi radi vyriešili. Môžete sa cítiť zúfalo a chcete doraziť k riešeniu tak rýchlo ako je len možné. Ale najväčšia hodnota je nájdená v aktivite riešenia tohto problému, nie v konečnom výsledku.

Jeden z dôvodov, prečo sa mi dnes tak dobre finančne darí, je, že som pred 4 rokmi vyriešil problém toho, že som bol na mizine. Určite to nebol jednoduchý problém na vyriešenie. Musel som si prejsť cez množstvo ťažkých medzikrokov, aby som sa stal dostatočne silným, aby som ho vyriešil. Spravil som množstvo prispôsobení v mojom postoji. Zdvíhaním tých závaží som mentálne silnel a moje financie čoskoro nasledovali.

A preto, viem, že ak by som sa opäť ocitol v nejakom bode v budúcnosti na mizine, dokázal by som znova ten problém vyriešiť, pravdepodobne oveľa rýchlejšie, než som ho vyriešil prvýkrát. Dokonca aj keď mám v týchto dňoch z finančného hľadiska viac toho, čo môžem stratiť, nebojím sa, že o to prídem. Viem, že mám silu odraziť sa rovno naspäť. Mojim skutočným ziskom neboli peniaze. Mojim skutočným ziskom bola vnútorná sila, vedomosti a zručnosti.

Aký by bol môj život, ak by som okamžite skočil do stavu riešenia bez toho, aby som ja sám vyriešil ten problém? Povedzme, že by som vyhral lotériu. Na prvý pohľad sa môže zdať, že všetky moje finančné problémy by boli vyriešené. Ale reálne by som bol v oveľa horšej pozícii, pretože by som nikdy nevedel, ako vyriešiť ten problém po svojom. Prišiel by som o vnútornú silu, vedomosti a zručnosti.

Vedel som, že tento problém musím vyriešiť ja sám po svojom. Bolo ťažké vysporiadať sa s nejakými z tých výziev, ale videl som, že moje problémy slúžili väčšiemu poslaniu. Pomáhali vytrénovať ma.

Ďalšou výhodou je, že vyriešením týchto problémov po svojom, som bol schopný napísať mnoho článkov, aby som sa tak podelil o tom, čo som sa naučil. To by som nebol schopný spraviť, ak by som obišiel všetky tie náročné lekcie.

Fyzické problémy budujú fyzickú silu. Mentálne problémy budujú mentálnu silu. Spoločenské problémy budujú spoločenskú silu. A všetky problémy budú na nejakej úrovni budovať duchovnú silu (alebo silu charakteru).

Tento spôsob rozmýšľania má pozitívny dlhodobý výhľad. Čím dlhšie si ho držíte, tým silnejším sa stanete.

Prekonávanie pocitu, že je toho na vás príliš veľa

Ak ste poľavili kvôli hľadaniu úniku, keď vytiahnete vašu hlavu z piesku, môžete zistiť, že ste obklopený problémami, ktoré sú príliš ťažké na to, aby ste ich zdvihli – hlboko v dlhu, postavenie v zamestnaní bez akejkoľvek možnosti postupu/rastu, na prd vzťahová situácia, veľké brucho, žiadna predstava, aké je vaše poslanie, atď. To je v poriadku. Jednoducho začnite s ľahším závažím a vytrénujte sa z toho bodu smerom nahor. Ako tak vyčistíte nejaké z tých menších problémov, začnete sa cítiť silnejšie a nádejnejšie. Nakoniec budete pripravený pustiť sa do problémov strednej veľkosti…a potom na tie skutočne veľké.

Čistenie, organizovanie a malé opravy sú skvelé miesta, kde začať. Napravte si váš pracovný stôl. Vyčistite toaletu. Zorganizujte jednu poličku. Vyprázdnite si vašu emailovú schránku. Zaveste ten obraz. Odstráňte to prešlé jedlo z vašej chladničky.

Môžete si tiež určiť nejaké bloky času a počas týchto blokov pracovať na nejakých vašich problémoch. Stanovte si fixný časový interval, povedzme 30-90 minút a iba spravte trochu práce na nejakom z vašich problémov. Keď čas vyprší, môžete zastaviť, nezáležiac na tom, koľko pokroku ste spravili. Ja často používam takéto časové úseky na zdĺhavé úlohy ako napríklad čistenie počítača, v ktorom potrebujem lepšie usporiadať súbory pre ľahšiu organizáciu a aktualizovať veci. Každých pár dní si na to nájdem 30 minút, až kým to nie je dokončené. Takýmto spôsobom sa úloha nikdy nezdá príliš veľká. Dlhodobá výhoda riešenia malých problémov je, že sa stanete dobrým v ich rýchlom spracovávaní.

Rozmýšľajte nad problémami riešiacim sedením ako nad krátkym tréningom pre vašu mentálnu disciplínu, veľmi podobne ako keď idete do posilovne. Ak si prechádzate cez tieto problémy riešiace tréningy pravidelne, postupne sa stanete silnejším a malé problémy sa už viac nebudú zdať tak obtiažne.

Naberanie na sile

Riešenie problémov zvyšuje vašu schopnosť využiť maximum toho, čo je vám k dispozícii. Čím viac problémov vyriešite, tým lepším sa stanete v riešení problémov.

Toto prispôsobenie postoja môže byť veľmi efektívne. Ak začnete vidieť vaše problémy ako tréningové cvičenia určené na to, aby vás spravili silnejším, budete schopný čeliť vašim problémom s “ja to dokážem” postojom. Viete, že to bude ťažké a akceptujete, že to má byť ťažké. Závažie má byť ťažké a tréning má byť unavujúci. Ak by to bolo príliš ľahké, nepomohlo by vám to rásť.

Môžete cítiť nejaký stres a napätie, keď ste priamo v ohnisku ťažkého problému, ale rovnako by ste sa cítili pri “makaní” na ťažkom tréningu v posilovni.

Nenariekajte ohľadom vašich problémov. Buďte za ne vďačný. Trénujú vás, aby ste sa stali šikovnejším a silnejším človekom. Naučte sa užívať si tréning, ktorý dostávate. Veľa rokov odteraz budete vďačný za to, že ste sa museli vysporiadať s týmito problémami kvôli tomu, akým silným vás to spravilo.

Nebráňte sa tréningu odolnosti.

Naučím Vás, ako sa môžete učiť menej

About the Author:

Pridajte komentár