Pýtanie sa správnych otázok

Posted by:

Tony Robbins hovorí, že rozmýšľanie je proces pýtania sa a odpovedania na otázky. Zdôrazňuje dôležitosť pýtania sa správnych otázok, aby sme dostali správne odpovede a tým pádom správne výsledky. Súhlasím s ním. Väčšina ľudí sa pýta mizerné otázky, ktoré mrzačia ich výsledky. Mizerné otázky odvrátia vašu sústredenosť preč od toho, čo chcete a smerom k tomu, čo nechcete. A keďže sa pýtame a odpovedáme na mentálne otázky každý deň, naše otázky majú veľkú moc nad našimi výsledkami.

Tu sú nejaké príklady slabých otázok verzus silných otázok:

Pri skoršom zobúdzaní sa

Slabé: Môžem si ešte pospať? Mám ísť naspäť do postele?

Silné: Ako najlepšie by som mohol začať svoj deň? Ako sa môžem čo najlepšie nabudiť? Kde môžem nájsť niečo inšpirujúce alebo motivujúce na čítanie?

Pri rozmýšľaní o tom, či pôjdete cvičiť (a necítite sa motivovaný)

Slabé: Nie je príliš horko/zima na cvičenie? Nemôžem si dať dnes pauzu? Čo sa stane, ak vynechám iba jeden deň? Nezaslúžim si jeden deň voľno?

Silné: Nebudem sa cítiť skvelo, keď sa pôjdem po cvičení osprchovať? Akú hudbu by som mal počúvať pri tréningu? Nebude to úžasné, keď dosiahnem moje fitnes ciele? Ako môžem spraviť dnešný workout zábavnejší?

Pri zvažovaní zlepšenia stravy

Slabé: Akých jedál sa budem musieť vzdať? Ako sa vyrovnám s tým, že to nebudem môcť jesť? Budem musieť takto jesť už navždy?

Silné: Aké jedlá, ktoré mám rád, budem teraz jedávať častejšie? S akými novými jedlami môžem experimentovať? Nebude to úžasné, keď dosiahnem moju cieľovú váhu? Nebude to úžasné, že konečne dostanem raz a navždy túto oblasť môjho života pod kontrolu? Akonáhle v tomto uspejem ja, komu ešte môžem pomôcť?

Blížiaci sa koniec pracovného dňa

Slabé: Spravil som už dosť na to, aby som to už dnes mohol zabaliť? Je toto dobrý moment pre dnes skončiť? Môžem to dokončiť zajtra?

Silné: Čo môžem spraviť ďalej? Ako môžem dokončiť ešte o jednu úlohu naviac? Ako veľa toho ešte dnes môžem dokončiť?

Pri trávení času s deťmi

Slabé: Prečo sa musím o deti tak veľa starať? Ako môžem zabrániť deťom, aby zo mňa nevysali dnes večer všetku energiu? Čo je absolútne minimum, ktoré môžem spraviť, aby som mal s nimi pokoj? Kedy najskôr ich môžem uložiť do postele?

Silné: Čo môžem s deťmi robiť, po čom budem mať ešte viac energie? Čo si na svojich deťoch cením najviac? Čo by som s nimi dnes večer mohol robiť, čo by som si užíval? Čo by sa stalo, ak by som nechal svoje deti rozhodnúť, ako strávime náš spoločný čas?

Keď čelíte spoločenskej situácii, s ktorou nie ste oboznámený

Slabé: Ako môžem predísť tomu, aby som nevyzeral ako idiot? O čom by som mal rozprávať? Ako môžem predísť tomu, aby som nebol príliš nervózny alebo plachý? Ako som sa dostal do tejto situácie? Ako sa môžem vyhovoriť, aby som nemusel ísť?

Silné: Nebude to zábava stretnúť nejakých nových zaujímavých ľudí? Ak tam uvidím niekoho, kto je trošku nesmelý, čo môžem spraviť, aby sa začal/a cítiť trošku pohodlnejšie? Čo môžem očakávať, že budú mať iní ľudia na tejto udalosti so mnou spoločné?

Keď sa cítite depresívne, úzkostlivo alebo inak negatívne

Slabé: Prečo sa cítim tak skleslo? Prečo nemôžem byť šťastný? Ako to, že si nikdy na seba nenájdem čas?

Silné: Čo môžem spraviť, aby som sa nabudil? S kým sa môžem porozprávať, kto by mi pomohol rozveseliť ma? Čo si môžem prečítať alebo vypočuť, čo by ma inšpirovalo? Snažia sa mi tieto pocity niečo povedať – mal by som si ich zapísať?

Aký je v tom rozdiel?

Slabé otázky vás zbavujú sily. Udržujú vás zameraných na vaše vlastné ego, vaše problémy a vaše nedostatky. Slabé otázky vás udržujú zameraných na to, čo je zlé…na to, čo nefunguje.  To sa môže zdať ako dobrý nápad, ale všetko, čo to docieli je, že to iba naďalej posilňuje situáciu, ktorú by ste radi zmenili. Slabé otázky budú viesť váš mozog, aby prichádzal s odpoveďami, ktoré sú nepoužiteľné, o tom istom alebo dokonca deštruktívne.

A napriek tomu sú slabé otázky návykové. Na prvý pohľad sa dokonca môžu zdať ako nápomocné a práve to je dôvod, prečo sú tak zákerné. Môžete si myslieť, že keď ste depresívny, najlepšia vec, ktorú môžete spraviť je spýtať sa, “Prečo som tak depresívny?” Možno ak by ste mohli diagnostikovať problém, mohli by ste ho vyliečiť. Ale takto to nefunguje. Keď ste v negatívnom stave alebo v negatívnej situácii, v prvom rade nerozmýšľate jasne. Nie ste vôbec v pozícii, v ktorej by ste sa mohli presne diagnostikovať.  V skutočnosti ste slepý. Takže odpovede, ktoré dostanete, budú bezcenné. Pri najlepšom prídete s iba dočasným riešením, ale základný stav zostane a problém sa jednoducho ponorí pod hladinu a vynorí sa znova neskôr, niekedy v inej forme. Pýtanie sa prečo ste v depresii len kŕmi vašu depresiu. Pri odpovedi na prečo otázku, ste teraz pridali navyše k vašej depresii ešte aj príbeh. To ide výrazne za prijatie vašej depresie a snaženie sa niečo ohľadom nej robiť.

Silné otázky vám dávajú silu. Udržujú vás zameraných na riešenia, na to, čo môžete kontrolovať. Keď sa sústredíte na to, čo môžete robiť, vyhýbate sa spadnutiu do paralýzy z analýzy. Nakoniec, cesta von z akejkoľvek negatívnej situácie je správne rozmýšľanie. Nesprávne rozmýšľanie vás uzavrie do bludného kruhu. Správne rozmýšľanie vás vedie k činom.

Ak sa vrátime k tomu príkladu s depresiou, prvá vec, ktorú potrebujete spraviť, je dostať sa do pozitívnejšieho emočného stavu. A s tréningom sa to dá spraviť v priebehu minút – dokonca aj sekúnd, ak ste študovali NLP. Silné otázky vám pomôžu presunúť vašu sústredenosť preč od depresie a myšlienok, ktoré ju podporujú a smerom k činom. Keď sústredíte príliš veľa vášho myslenia na to, čo nemôžete kontrolovať a to, čo sa vám nepáči, depresia je prirodzený výsledok. Keď sa spýtate iné otázky, aby ste sa sústredili na to, čo môžete kontrolovať a to, čo sa vám páči, depresia sa rozplynie.

Priemerné výsledky väčšinou prichádzajú z pýtania sa priemerných otázok. Úžasné výsledky prichádzajú z pýtania sa úžasných otázok. Ak sa vám nepáčia výsledky, ktoré dostávate, skúste sa spýtať kompletne odlišné otázky, než tie, ktoré ste zvyknutý sa pýtať. Pýtajte sa otázky, aby ste otočili vašu sústredenosť smerom k cieľom namiesto preč od nich. Pýtajte sa otázky, ktoré vám umožňujú zvýšiť potešenie vo vašom živote namiesto vytvárania väčšej bolesti.

Naučím Vás, ako sa môžete učiť menej

About the Author:

Pridajte komentár