Prekonanie závislosti na správach

Posted by:

Približne pred 30 dňami som sa rozhodol ísť na novinový pôst. Na 30 dní. Už roky nepozerám TV správy a nečítam noviny, ale stále som mal každý deň či každý druhý deň návyk pozerať správy na internete alebo na YouTube.

A tak som sa rozhodol, že na 30 dní prestanem s pozeraním/čítaním/ počúvaním akýchkoľvek spravodajských zdrojov a pôjdem úplne bez správ. V tomto článku sa s vami podelím o to, čo som sa z tohto experimentu naučil. Išlo to natoľko dobre, že je mojím zámerom zostať oslobodený od tohto návyku každodenného kontrolovania správ.

Motivácia začať novinový pôst

Veľmi dobre viem, ako negatívne zaujaté sú populárne spravodajské zdroje, ale napriek tejto nevýhode som si hovoril, že nejaké správy sú lepšie ako žiadne správny vôbec. Kontrolovanie správ bolo menšie z dvoch ziel. Nie je predsa dôležité udržovať krok s aktuálnymi udalosťami?

Ak by som skončil so všetkými spravodajskými zdrojmi, neznamenalo by to žiť v temnote, odrezaný od zvyšku ľudstva?

Na druhej strane ľuďom vždy hovorím, „Nikdy nevieš, čo sa nachádza na druhej strane presvedčenia, pokiaľ ho sám nevyskúšaš.“ Povedal som si, že 30-dňová skúška sa oplatí, aby som zistil, aké je to žiť bez správ. Zdalo sa veľmi nepravdepodobné, že by som počas tých 30-tich dní prišiel o niečo, čo by otriaslo celým svetom a vždy by som potom mohol všetko, čo sa stalo dohnať.

Odkrývanie závislosti od správ

Bol som prekvapený ako náročná bola táto skúška už od začiatku. Počas prvého dňa som mal nutkanie skontrolovať správy. Chcel som zistiť, čo sa deje vo svete. Aké sú posledné novinky z rôznych tém a správ, ktoré som sledoval? Bol som schopný držať sa svojho spravodajského pôstu bez podvádzania, ale bolo to nepríjemné. Musel som si tiež zablokovať nejaké spravodajské stránky na internete, aby som na ne podvedome, zo zvyku, nezablúdil.

Po niekoľkých dňoch som mal stále nutkanie skontrolovať správy. Čoskoro som si uvedomil, že sa tu nejedná iba o návyk – ale že vlastne zápasím so závislosťou.

Závislosť je hlbšia forma návyku, pretože vypĺňa nejakú potrebu. Potreba je často dôležitá a nemala by zostať nenaplnená, ale to, čo robí závislosť tak negatívnou, sú jej deštruktívne vedľajšie účinky.

Potreba, ktorú moja závislosť na správach vypĺňala, bola to, že mi to dávalo pocit uzemnenia tým, že ma to spojilo so všetkým, čo sa deje vo svete. Ale negatívny vedľajší účinok bol, že ma to trénovalo stať sa negatívnejším a na strachu založeným v mojom myslení.

Kontrola a náhrada

Základné riešenie na prekonanie závislosti je kontrola a náhrada. Najprv získajte nad závislosťou dočasnú kontrolu ako napríklad spustením 30 dňovej lehoty totálnej abstinencie. Potom identifikujte potrebu, ktorá je napĺňaná touto závislosťou a nájdite pre ňu alternatívu, nedeštruktívny spôsob, ako naplniť túto potrebu do aspoň rovnakej miery.

Keď som začal svoj 30-dňový novinový pôst, neuvedomil som si, že mám dočinenie so závislosťou. Iba som si myslel, že je to zakorenený návyk, takže som si nespravil žiadne plány pre náhradu. No náhradné správanie akosi prirodzene zapadlo do môjho života na konci tých 30-tich dní. K tomu sa dostanem už o chvíľu, no najprv mi dovoľte sa s vami podeliť o zopár uvedomení, ktoré som mal počas doby samotného pôstu.

Prehodnotenie čítania novín

Po niekoľkých týždňoch bez novín som sa dostal cez to najťažšie a už som po nich netúžil. V tomto bode som začal hodnotiť tento návyk z väčšej diaľky a mal som nasledujúce postrehy:

1. Noviny sú prevažne negatívne. Ktorý titulok dostane vašu pozornosť: „Ďalší nádherný deň“ alebo „Vražedné besnenie na vlakovej stanici“? Aby vás udržovali pripojených, musia vás noviny vyšokovať z vašej spokojnosti. V realite to znamená, že vás zvyčajne musia vystrašiť alebo vyvolať vo vás obavy. Primárna marketingová metóda novín je strach.

2. Noviny sú návykové. Ak ste každodenný novinový feťák, skúste sa ich na 30 dní vzdať a uvidíte, čo tým myslím. Aj keď som v minulosti plánoval iba rýchlo preletieť titulky, často som bol vtiahnutý do čítania senzáciechtivého článku, ktorý neposkytoval žiadnu hodnotu.

3. Noviny sú krátkozraké. Noviny poskytujú ilúziu kompletnosti, ale v skutočnosti je ich zameranie smiešne zúžené. Vo svete existuje veľa fascinujúcich vecí, ktoré sa dejú, ktoré sa do novín nikdy nedostanú. Po tom, čo si prečítate váš denný update aktuálnych udalostí, si myslíte, že viete, čo sa vo svete deje. Ale s miliardami ľudí na tejto planéte sa veľmi mýlite. Nemáte ani šajnu.

4. Noviny sú marketing. Myslite si toto. Nemyslite si toto. Bojte sa tohto. Strachujte sa ohľadom tohto. Áno, áno, my všetci zomrieme. Vystraš ma, aby som si potom kúpil nejaký propagovaný produkt, aby som sa cítil lepšie. Globálne otepľovanie sa nebude zdať také zlé, keď budem jazdiť na novom aute a dopovať sa anti-depresívami. Napumpujte ma až doplna strachom, potom mi predajte liek.

5. Noviny sú plytké. Zložité témy sú často zredukované do krátkych článkov a zjednodušených otrepaných fráz. Dokonca aj príbehy, ktoré idú „do hĺbky“, sú neuveriteľne plytké. Preskočte správy a prečítajte si namiesto nich knihu.

6. Noviny sú nedôveryhodné. Začnite si za tými príbehmi všímať politické a firemné propagandy a budete ich vidieť vytŕčať z každého rohu.

7. Noviny sú trénovanie mysle. Tu je spôsob, akým treba rozmýšľať, aby ste zapadli ako dobrý malý človiečik.

8. Noviny sú banálne. To, čo je vydávané za dôležité, má od skutočne dôležitého veľmi ďaleko. Koľko dnešných správ si budete pamätať o rok? Viete si vôbec spomenúť na správy z minulého mesiaca? Váš mozog vymazáva správy, pretože sú banálne. No to, čo si z toho mozog ponechá, je na strachu založené rozmýšľanie.

9. Noviny sú zbytočné. Väčšina novinových príbehov sa opakujú, sú zbytočné a hovoria rovnakú vec dvakrát. Veľmi málo príbehov je skutočne čerstvých a nových. Noviny by sa mali v skutočnosti volať „stariny“.

10. Noviny sú irelevantné. Koľko spravodajských príbehov je relevantných priamo pre vás osobne? Takmer žiadny.

11. Noviny nie sú akčné. Na základe koľkých spravodajských príbehov môžete niečo podniknúť? Menej ako nula.

12. Noviny sú posadnuté problémami. Noviny zbožňujú ohlasovať problémy. Povedia vám všetky veci, ktoré sú zlé a to až v tom najnechutenejšom detaily. Koľko z tých problémov ste vlastne vyriešili? Na riešení ktorých momentálne tvrdo pracujete? Noviny vás trénujú strachovať sa nad problémami, ale reálne ich neriešiť. A to pretože vás povzbudzujú, aby ste sa strachovali nad neriešiteľnými problémami a potom si kupovali sponzorované produkty, aby ste zmiernili vaše strachy. Vynechajte na chvíľu správy a zistíte, že prirodzene trávite viac času riešením problémov než strachovaním sa o ne.

13. Noviny sú márnenie času. Snažte sa vyčísliť váš skutočný zisk z čítania/ pozerania novín v porovnaní s ostatnými aktivitami a uvidíte, ako skutočne bezcenné noviny sú. 10 minút kontrolovania novín denne = 61 hodín za rok. Počas doby 50-tich rokov je to obrovské číslo. Ak denne strávite pri novinách 30 minút, je to 183 hodín za rok – okolo 23 osemhodinových dní. To je celý jeden pracovný mesiac každý rok. Au! Bolo vám vaše pozeranie a čítanie novín minulý rok hodné tak veľa? Čo tak namiesto toho mesiac trvajúca dovolenka?

Keď som od toho odstúpil a pozrel som sa na to z väčšieho uhla, uvedomil som si, že noviny sú pre mňa horšie ako bezcenné. Poskytujú príťažlivú ilúziu hodnotných, pravdivých informácií, ale keď sa do nich zakusnete, nedostanete nič okrem otráveného vzduchu. Samozrejme tu zovšeobecňujem, ale z mojej skúsenosti boli tieto veci častejšie pravda než lož.

Ako bez nich vôbec ďalej prežijem?

Možno sú správy vo svojej súčasnej forme prevažne negatívnym vplyvom, ale aké sú alternatívy? Potrebujeme vôbec držať krok s aktuálnymi udalosťami? A čo „praktické“ správy ako technológia a veda? Dokonca aj veci, ktoré sú vytvorené, aby sa zdali dôležité, v skutočnosti nie sú. Zvážte niektoré reportáže, ktoré môžete predpokladať, že sú dôležité…

Nová prelomová liečba rakoviny? Rakovinu nemám a nemá ju ani nikto v mojej rodine. Ak by som rakovinu mal a bol na ňu liečený, o liečbach by som počul z inteligentnejších zdrojov, než zo všeobecných správ a novín. Spravodajské pokrytie takýchto liečob je aj tak príliš povrchné a zaujaté v prospech farmaceutických spoločností.

Objavená nová planéta? Nie som astronaut ani astronóm, takže napriek tomu, že sa to zdá ako dôležitá vedomosť, z môjho pohľadu je to neakčná triviálna vec. Určite je to dôležité pre NASA a vesmírne agentúry, ale to, čo je dôležité pre ne, nie je nevyhnutne relevantné môjmu životnému poslaniu. Keď sa úprimne zaujímam o zlepšenie mojich astronomických vedomostí, čítam knihy napísané astronómami. Bežné správy ponúkajú astronómiu pre škôlkarov.

Nová elektronická vecička? Nové vecičky sú pekné, ale čoskoro budem vidieť, ako ich používajú moji známi alebo si ich všimnem v miestnom obchode. Nie je potrebné predierať sa cez tony omáčok, ktoré aj tak zabudnem, aby som sa dozvedel o jednej vecičke, ktorú jedného dňa možno budem chcieť. Keď cítim potrebu mať novú vecičku, môžem si o nej proaktívne spraviť prieskum a vyhnúť sa nepotrebným omáčkam.

Vojnový update? Vojaci zapojení do rôznych konfliktov nie sú ani moji nepriatelia, ani moji spojenci. Vedieť, kto zabil koho a za akých podmienok, je pre mňa zbytočná vedomosť. Vojna je zložitá záležitosť a plytké reportáže novín a správ nerobia skutočným zámerom za bojmi dostatočnú osvetu. Informácie, ktoré prídu cez spravodajské kanály sú príliš zaujaté, aby boli užitočné.

Veľká katastrofa? Počas normálneho dňa na tejto planéte zomrie 150 000 ľudí – viac ako milión za normálny týždeň. Takže čo je to zemetrasenie, ktoré zabije 1000 ľudí? To nie je ani 1% z celodenného súhrnu. Katastrofu, ktorá si vyžaduje moju osobnú pozornosť, objavím aj bez správ.

Existuje veľmi málo spravodajských vecí, ktoré by sa kvalifikovali ako veci, ktoré si skutočne musíte prečítať. Samozrejme, že občas sa nájde nejaký zaujímavý článok, ale ja nemám potrebu pre denný návyk skenovania správ. Skutočne kriticky hodnotné veci v novinách a správach takmer neexistujú. A ak by stalo niečo, čo by skutočne otriaslo celým svetom, určite by som o tom aj tak počul od niekoho iného.

Náhradné správanie

Už skôr som spomenul, že som prirodzene prišiel na náhradné správanie, ktoré naplnilo rovnakú potrebu ako moja závislosť na správach. Ukázalo sa, že pre mňa je to trávenie času v prírode. Tento objav sa stal z veľkej časti náhodne – alebo možno som si ho pritiahol.

Počas môjho 30 dňového experimentu som si s kamarátmi spravil výlet do hôr nad Piešťanmi. Užívali sme si pohodu prírody, krásny výhľad na Piešťany a vodnú nádrž Sĺňava a kochali sme scenériou okolo nás. Bol to skvelý výlet. Nasledujúci deň som strávil celý deň na usadlosti môjho otca, kde pestuje zeleninu, ovocie, chová sliepky, je tam obrovská záhrada a božský pokoj.

Počas týchto dní bolo očividné, že trávenie viac času v prírode je skvelý spôsob ako sa cítiť uzemnený. Na uzemnenie sa som používal správy, ale trávenie času v prírode bolo oveľa efektívnejšie. Poskytlo mi to hlbšie, intuitívnejšie napojenie ako prístup správ „čo nevieš, ťa môže zabiť“.

Usadlosť môjho otca je od môjho bytu v Piešťanoch vzdialená iba 15 minút autom. A vždy tam mám možnosť priložiť ruku k dielu a s nejakými manuálnymi prácami otcovi aj pomôcť. Je to skvelá náhrada za čítanie a kontrolovanie správ.

Túžba po správach je teraz už preč. Namiesto pocitu spojenia so svetom cez aktuálne udalosti, sa cítim spojený so svetom cez nadčasovosť prírody. Tento pocit uzemnenia má oveľa hlbšie korene, korene, ktoré nie sú jednoducho narušené alebo zmanipulované.

Stáť osamote, obklopený prírodou, so žiadnymi budovami alebo vecami na dohľad je pastva pre dušu.

Žitie bez správ

Snáď najväčšie riziko života bez správ je, že jedného dňa budem stratený vo svojej dennej rutine, kompletne bez tušenia, že všetkých z tejto planéty evakuujú bezo mňa. Pretože som sa celé mesiace nepripojil, nechajú ma tu.

Takže v prípade náhlej celosvetovej evakuácie vás poprosím, aby ste mi poslali rýchly email a dali mi vedieť. Akonáhle je postarané o toto riziko, môžem si pohodlne užívať zvyšok mojich dní na tejto planéte bez novín a správ.

Naučím Vás, ako sa môžete učiť menej

About the Author:

Pridajte komentár