Prečo vás niektoré ciele uzavrú do bludného kruhu

Posted by:

Čím to je, že niekedy môžete mať ohľadom cieľa skutočne jasno, spravíte si plán, ako ho dosiahnuť a podniknete akčné kroky, ale dokonca aj po rokoch usilovania sa, ste dosiahli iba veľmi málo v porovnaní s úsilím, ktoré ste do toho vložili?

Možno ste spravili nejaký pokrok, ale nie je to vôbec dostatočný pokrok v porovnaní s vaším vynaloženým úsilím. A popri tom sa zdá, že tak veľa iných ľudí je schopných dosiahnuť podobné ciele oveľa rýchlejšie. Môže to byť poriadne frustrujúce.

Čo to je, čo spôsobuje, že zostanete uzavretý v bludnom kruhu?

Bežná stratégia dosahovania cieľov vyzerá asi nejako takto:

1. Definujte váš finálny výsledok.

2. Spravte si plán, ako sa k nemu dopracovať.

3. Podniknite veľa akčných krokov.

4. Upravujte váš prístup ako je potrebné.

5. Vytrvajte, až kým neuspejete.

Táto metóda bude na určité typy cieľov skutočne fungovať. Ale čo sa iných cieľov týka, spôsobí iba, že sa zaseknete v bludnom kruhu. Premárnite množstvo času a energie, ale váš cieľ nedosiahnete v žiadnom rozumnom časovom úseku.

Metóda spomenutá vyššie zvykne fungovať dobre pre ciele, ktoré si nevyžadujú veľa vnútornej zmeny. Vaše súčasné myšlienky, presvedčenia, pocity a správania sú dobre zosúladené s vašimi výsledkami. Nemusíte sa vo vašom vnútri zmeniť. Musíte iba podniknúť určité základné akčné kroky, ktoré sú už pre vás aj tak pohodlné a dostanete sa tam.

Napríklad, ak si určíte ako cieľ zorganizovať vašu domácu pracovňu a už ste pomerne čistotná osoba a viete ako organizovať a máte radi ten pocit, keď je všetko na svojom mieste, potom môžete na dosiahnutie tohto cieľa použiť tento proces.

Môžete si predstaviť vašu domácu pracovňu, tak ako by ste ju mali radi. Potom si spravte zoznam úloh a akčných krokov, aby ste sa k tej predstave dopracovali. Potom si stanovte víkend, kedy to spravíte a choďte jeden krok po druhom, až kým nie ste hotový. Ak sa stane niečo neočakávané, môžete prispôsobiť váš plán za pochodu. Toto je pre vás dosiahnuteľný cieľ a ak sa cítite motivovaný ho uskutočniť, je určite vo vašich silách dosiahnuť ho v rozumnom čase.

Na druhej strane, predpokladajme, že si stanovíte rovnaký cieľ, zorganizovať si vašu domácu pracovňu, ale vaše myšlienky, presvedčenia a pocity nie sú veľmi dobre zosúladené. Možno nie ste nejako extra šťastný ohľadom práce, ktorú robíte a mať rozhádzanú pracovňu vám pomáha rozptýliť sa od depresívnych myšlienok a pocitov. Možno sa obávate väčšej zodpovednosti. Možno sa bojíte, že vášmu životu chýba pestrosť. Možno ste sa v poslednej dobe stravovali hrozne a znižuje to vaše množstvo energie, čo spôsobuje, že je ťažké cítiť sa motivovaný upratať vašu pracovňu. Možno ste nahromadili tak veľa neporiadku, že sa vám to teraz zdá ako úloha nad vaše sily. Možno máte zvyk zhromažďovať veci a je pre vás náročné veci vyhodiť, aj keď ste ich už roky nepoužili.

Pre túto druhú osobu proces dosahovania cieľa opísaný vyššie zvyčajne fungovať nebude. Na papieri to môže vyzerať dobre, ale v realite to môže mať skôr opačný efekt, spôsobiť, že sa zaseknete v bludnom kruhu. Môžete si stanoviť cieľ mať zorganizovanú pracovňu a spraviť si zoznam úloh presne ako to spravila tá prvá osoba, ale neprinesie vám to rovnaké výsledky. Dokonca aj keď začnete trochu upratovať ten neporiadok, v priebehu pár týždňov bude neporiadok naspäť. A potom sa za to budete ubíjať, rozhodnete sa, že „prestanete prokrastinovať“ a „konečne to upracete a dáte do poriadku“ a vyskúšate to znova. Prejdime o päť rokov neskôr a vaša zaprataná pracovňa vyzerá v podstate stále rovnako, napriek tomu, že ste investovali množstvo mentálnej a emočnej energie do snaženia sa zlepšiť.

To neznamená, že ste pokazený, lenivý alebo impotentný. Znamená to, že používate pre váš konkrétny cieľ nesprávny proces. Ak vám tento proces nefunguje, prestaňte ho používať. Dobrý proces produkuje dobré výsledky.

Príbeh dvoch vibrácií

Albert Einstein je veľmi preslávene citovaný hovoriac, že nemôžeme vyriešiť problémy na rovnakej úrovni rozmýšľania, na akej sme boli, keď sme tieto problémy vytvorili.

V prípade našej prvej osoby, ktorá organizuje svoju domácu pracovňu, táto osoba o sebe už teraz rozmýšľa ako o čistotnej a usporiadanej osobe. Má rada, keď je všetko usporiadané a má z toho vo svojom vnútri dobrý pocit. Keď vidí vo svojom prostredí neporiadok, okamžite ho rozozná: „Toto nie som ja.“ Má z toho zlý pocit. Je to pod jej úroveň, aby to nejako extra dlho tolerovala. Možno bola iba zaneprázdnená a veci sa dočasne nakopili, ale ona vie, že byť čistotná je kongruentné s tým, kým je. Možno mohla byť na nižšej úrovni rozmýšľania, keď tento problém s neporiadkom vytvorila (vystresovaná, prepracovaná, unavená, atď.), ale toto nie je jej normálny stav bytia. Akonáhle sa jej život „vráti do normálu“, cíti silnú túžbu napraviť problém s neporiadkom. Neporiadok nie je v súlade s tým, kým je.

Môžeme povedať, že je to súčasť jej vibrácie – jej zbierky myšlienok, pocitov a presvedčení – byť čistotný a organizovaný. Aj keď neporiadok sa môže občas objaviť, je to v jej náture vrátiť sa do stavu poriadku znova a znova. Niečo ju musí zhodiť do nižšej úrovne rozmýšľania, ako napríklad stres alebo choroba, aby podnikla akčné kroky, ktoré vytvárajú neporiadok. Ale aj vtedy vie, že nakoniec ho vyčistí. Hneď ako sa vráti do svojho normálneho ja.

No čo sa našej druhej osoby týka, byť čistotný a zorganizovaný nie je súčasťou jej vibrácie. Jeho normálny, predvolený zážitok je vytvoriť a tolerovať neporiadok, aj keď sa mu to nepáči. Je zhodou pre neporiadok. Jeho myšlienky, pocity a presvedčenia všetky podporujú vytváranie a udržovanie prostredia plného neporiadku. Keď sa cíti na zorganizovanie a danie vecí do poriadku a je schopný podniknúť pre to nejaké akčné kroky, je to jeho vrcholový stav a zvyčajne netrvá dlhšie ako niekoľko dní. A aj keď u seba dokáže udržať tento stav dostatočne dlho, aby zorganizoval svoju kanceláriu, nasledujúce týždne, keď sa dostane naspäť vo svojej normálnej úrovni bytia, jednoducho svoju pracovňu znova naplní neporiadkom.

Viete si spomenúť na ciele vo vašom vlastnom živote, kde bola vaša skúsenosť taká , akú mala prvá osoba? A iné skúsenosti, ktoré sa viac podobali tej druhej osobe?

Sú vaše ciele kongruentné s vašou vibráciou?

Proces na dosahovanie cieľov, ktorý sme si opísali v úvode tohto článku (alebo nejaký jemu podobný) môžete použiť, keď je vaša situácia podobná situácii tej prvej osoby. Ale v druhej situácii to veľmi dobre nefunguje.

Zamyslite sa nad nejakými cieľmi a projektami, ktoré by ste radi dokončili. Ktoré z nich sú už teraz dobrou zhodou pre vašu súčasnú úroveň bytia? A ktoré z nich nie sú zhodou pre vašu súčasnú vibráciu?

Napríklad, ak si stanovíte cieľ zarobiť 1 milión ročne, ale nikdy predtým ste nezarobili viac ako 50 000 eur ročne, dá sa celkom s istotou povedať, že ten prvý proces na dosahovanie cieľov spôsobí, že sa iba zaseknete v bludnom kruhu a nebudete vedieť ako z neho von. To preto, lebo vaša vibrácia nie je kongruentná s týmto cieľom.

No ak ste už v každom z posledných 3 rokov zarobili 400 000 eur, 600 000 eur a 800 000 eur a pocitovo je pre vás normálne vidieť, ako sa váš príjem výrazne každý rok zvyšuje, potom môže prvý proces na dosahovanie cieľov fungovať úplne v poriadku. Vaša súčasná vibrácia je už teraz dobrou zhodou pre tento cieľ.

Bláznivé plány

Keď vaša predvolená úroveň myslenia a pocitov (t.j. vaša súčasná vibrácia) nie je dobrou zhodou pre jeden alebo viaceré vaše ciele, neskúšajte použiť ten prvý proces na dosiahnutie cieľov. Takmer s istotou vás to iba dostane do bludného kruhu. Dôvod, prečo sa to stáva je ten, že sa pokúšate dosiahnuť cieľ na úrovni myslenia, na ktorej nemôže byť dosiahnutý. Môžete prísť s dobre vyzerajúcim zoznamom akčných krokov, ale budú to nesprávne akčné kroky. Keď sa budete snažiť pracovať na tom zozname, niečo sa vám na tom nebude zdať. Prichytíte sa napríklad , ako masívne prokrastinujete. To neznamená, že cieľ nechcete. Znamená to, že sa na dosiahnutie tohto cieľa snažíte použiť nesprávny proces. Pravdepodobne zažijete množstvo neohrabaných začiatkov a znovu začiatkov, aby ste sa pokúsili rozhýbať, ale moc vás to nepohne.

Napríklad, ak ste nikdy nezarobili viac ako 50 000 eur za rok a rozhodnete sa zarobiť 1 milión eur tento rok, ale vaša vibrácia je zaseknutá na 50 000 eurovej úrovni, tak keď si spravíte zoznam úloh ohľadom toho, ako dosiahnuť váš milión eurový cieľ, nebude to realistický plán. Bude to fantázia. Váš plán bude ako detský plán postaviť vesmírnu loď. Nebude to niečo, čo môžete realisticky uskutočniť a nebude to vyzerať vôbec ako plán, ktorý by použil človek, ktorý sa skutočne čoskoro stane milionárom.

Váš plán bude pravdepodobne zaplnený akčnými krokmi, ktoré ani nemusia byť spravené, aspoň nie vami osobne. Bude zahŕňať množstvo nepotrebnej práce na zaneprázdnenie sa. Bude sa sústrediť na akčné kroky, ktoré neprodukujú silné výsledky v reálnych podmienkach.

Ak by sa niekto, kto už teraz zarába 1 milión ročne , pozrel na váš plán, pravdepodobne by ho videl ako nevyvážený a trochu mimo. Dokonca aj keby táto osoba začínala z ničoho, jej plán na zarobenie toho prvého milióna by sa vôbec nepodobal tomu vášmu.

Neunúvajte sa vytvoriť si plány pre ciele, pre ktoré ešte nie ste teraz dobrou zhodou. Takéto plány v reálnom svete nebudú fungovať. Najprv musíte seba dostať na úroveň myslenia, na ktorej váš cieľ môže byť dosiahnutý. Po tom, čo sa dostanete na túto úroveň myslenia, až potom môžete začať identifikovať akčné kroky a tieto akčné kroky budú dávať zmysel.

Vibračné dosahovanie cieľov

Takže čo robiť, ak máte cieľ, ktorý nie je v dobrom súlade s vašou súčasnou úrovňou myslenia a pocitov? Ako premostíte ten vibračný rozdiel medzi tým, kde ste a tým, kde by ste chceli byť?

Na to potrebujete použiť iný proces na dosahovanie cieľov. A o tento proces sa s vami podelím v mojom ďalšom príspevku.

Naučím Vás, ako sa môžete učiť menej

About the Author:

Pridajte komentár