Prečo úspešní ľudia využívajú koučov?

Posted by:

Keď Dominika Cibulková potrebovala dostať svoju hru na „vyšší level“, vyhľadala skúseného športového kouča. Každý, kto sleduje golf, vie o problémoch, ktoré mal Tiger Woods so svojou hrou po tom , ako sa rozišiel so svojím koučom Butchom Harmonom.

Je nám dobre známe, že väčšina atlétov v každom športe využíva asistenciu koučov, osobných trénerov a športových psychológov. Ale potrebujú bežní ľudia koučov tiež?

Ako kouč som za posledných 7 rokov pracoval so stovkami podnikateľov, manažérov, športovcov, celebrít, ale aj bežných ľudí – a s množstvom z nich pracujem dodnes a tak si myslím, že mám celkom dobré porozumenie toho, prečo, zdá sa, koučing pre ľudí funguje tak veľmi dobre a prečo možno môžete chcieť vášho vlastného kouča. Tu je šesť dôvodov:

  • Udržovanie zodpovednosti
  • Čeliť otázkam a novým výzvam
  • Byť počúvaný
  • Byť uznaný za svoje úspechy
  • Byť akceptovaný
  • Byť motivovaný

Rôzni ľudia majú v rôznych obdobiach svojho života rôzne potreby, ale ja som zistil, že väčšina ľudí zdieľa v odlišných množstvách všetkých týchto 6 potrieb.

Udržovanie zodpovednosti

Aj keď si top profesionálni atléti nastavia pre seba hrozivo vysoké štandardy a snažia sa ich dodržať, ak by nemali pocit zodpovednosti voči svojim spoluhráčom, fanúšikom a koučom a ak by neboli udržovaní zodpovednými svojim koučom alebo koučmi…ktorí monitorujú ich štatistiky, prehrávajú im záznamy zlých rozhodnutí a chýb, analyzujú a vyhodnocujú ich výkonnosť…nikdy by nedosiahli úrovne úspechu, ktoré dosiahli.

Rovnako to funguje aj v bežnom živote.

Mať kouča, ktorý vás vedie k záväzkom spraviť, zmeniť, vyskúšať určité veci medzi dnešným sedením a tým ďalším a potom informovanie vášho kouča, čo sa vám podarilo, zaručene zlepší vašu výkonnosť a aplikujete tak väčšie množstvo vecí do praxe.

V skratke – udržovanie sa zodpovedným automaticky zvyšuje výkonnosť a výsledky.

Čeliť otázkam a novým výzvam

Čím úspešnejší ste, tým menej budú ľudia, ktorí sú celý čas okolo vás alebo ľudia, s ktorými pracujete, oponovať vašim nápadom. Je jednoduché skončiť obklopený „áno ľuďmi“.

Kouč, ktorý voči vám nemá žiadne záväzky alebo konflikty, môže byť aj objektívny, aj úprimný.

Môže sa vás spýtať provokatívne otázky, ktoré vás budú nútiť obhájiť si svoje nápady. Ak to dokážete, tak je to hodnotné. Ak to nedokážete, tak je to tiež hodnotné.

Byť počúvaný

Nedávno som čítal na internete článok o biznis/life koučoch, ktorý nás opisoval ako „aj terapeutov,  aj koučov“. Veľa ľudí nemá nikoho, s kým by sa porozprávali o svojej práci ALEBO osobných záležitostiach.

Nemajú nikoho, kto by ich iba počúval a kto ich bude počúvať bez akýchkoľvek postranných úmyslov. Ja často zisťujem, že ak klienta budem iba počúvať, sám si vyrozprávaním nájde cestu k svojim vlastným úžasným odpovediam, riešeniam alebo akčným plánom.

Mať vo svojom živote a kariére kouča so skúsenosťami, ktoré sú podobné ako tie vaše, ktorý je úspešný, ktorý sa s vami vie stotožniť a s ktorým sa viete stotožniť vy, je extrémne prospešné.

Byť uznaný za svoje úspechy

Každý potrebuje uznanie a oslávenie úspechov – ale komu sa môže ambiciózny, pozitívny a dopredu hľadiaci človek – hlavne čo sa týka práce na sebe a kariére – chváliť? Určite nie svojim kolegom, známym alebo zamestnancom.

Keďže väčšina ľudí, s ktorými ja a koučovia, ktorým radím, pracujeme, sú „neobyčajní ľudia“, ktorí sú produktívnejší ako ostatní a pracujú na tom, aby boli stále lepší, väčšina ľudí okolo nich s tým v skutočnosti nesúhlasí, aj keď vidia skvelé výsledky.

A často, keď sa človeku podarí dosiahnuť ten náročný cieľ, pre ktorý veľa obetoval a na ktorom už dlhšie pracoval a príde domov, aby sa pochválil svojej manželke a deťom, dostane veľmi odmeranú odpoveď. „To je skvelé, miláčik“ – nie „Ty vole! To sa ti fakt podarilo? Ako si to spravil?“

Uvedomelý kouč slúži ako uznanlivé publikum, ktoré „chápe“ dôležitosť vašej práce, ktoré rozumie vašim úspechom a ktoré je schopné a ochotné oslavovať vaše úspechy, pretože si je vedomé a isté svojimi vlastnými.

Byť akceptovaný

Ja volám svojich najúspešnejších klientov (a seba) „elitná skupina“, pretože porušujeme asi každú bežne zaužívanú „normu“ stanovenú spoločnosťou…vlastne každý sme tak trošku nejakým spôsobom „dysfunkčný“…a rozmýšľame a rozprávame inak, ako takmer každý okolo nás.

A kvôli tomu množstvo úspešných ľudí, ktorí pracujú na svojich cieľoch, v skutočnosti trpia tichou frustráciou a samotou.

Vo veľa prípadoch ani nevieme „bežným ľuďom“ vysvetliť, čo vlastne robíme!

A cítiť sa ako „ryba mimo vody“ väčšinu dňa, každý deň, nie je vôbec príjemný pocit. To je dôvod, prečo je mať podobne rozmýšľajúceho kouča tak oživujúce.

Jedna z hlavných ľudských potrieb je byť akceptovaný za to, aký ste, bez potreby nosiť masku alebo bez nutnosti pozorného upravovania toho, čo poviete.

Byť motivovaný

Iste, že top profesionálni atléti, ktorí sú platení milióny eur za ukázanie svojich schopností nepotrebujú „namotivovať“, ale samotný fakt, že sú platení v miliónoch, či už je to výhra, prehra alebo remíza, znamená, že potrebujú veľké množstvo inej motivácie, aby robili všetku tú tvrdú prácu „za oponou“…aby si udržali na ihrisku tie najvyššie výkony.

V takmer každej šatni po každej hre sú dospelí muži, ktorí sú platení milióny eur, odmeňovaní víťaznými pukmi, loptami, koučovia plačú, všetci sa objímajú, chvália sa, ťapkajú po pleci.

Aj keď je nakoniec všetka motivácia hlavne seba-motivácia, určite k nej prispievajú ľudia a nápady, s ktorými ste v úzkom spojení, aktivity, do ktorých sa angažujete a úspechy druhých, ktorým ste vystavovaný.

Ako vlastne biznis/life koučing vyzerá?

Väčšina koučov pracuje rovnako ako ja. S rôznymi „úrovňami“ koučovania vhodných pre rôznych ľudí.

Najjednoduchšia možnosť začína jednorazovým sedením alebo jednodňovou/dvojdňovou konzultáciou a potom sú tú pokročilejšie koučingové programy, ktoré ponúkajú okrem pár sedení za mesiac aj emailovú podporu a rôzne extra produkty a služby navyše.

Páčil sa vám tento článok?

Ak sa vám páčil tento článok, tak sa vám pravdepodobne bude páčiť aj môj úplne nový koučingový program.

Tento program som vytvoril pre ľudí, ktorí sa chcú posúvať smerom k svojim cieľom rýchlejšie, ktorí sa chcú „nakopnúť“ a ktorí chcú mať pri sebe skúseného človeka, ktorý im ukáže presne ako na to.

Kliknite sem a zistite o mojom novom koučingovom program viac.

Navyše ak sa do môjho nového koučingového programu prihlásite do 10.2. do piatku do polnoci, nielenže môžete získať úžasné bonusy v hodnote 683 eur úplne ZADARMO, ale do samotného koučingového programu môžete vstúpiť za oveľa výhodnejšie sumu.

Kliknite sem a zistite viac teraz

Naučím Vás, ako sa môžete učiť menej

  Ďalšie skvelé články:

Pridajte komentár