Emočná batožina č.2 – pocit viny (a ako sa ho zbaviť)

Posted by:

V predchádzajúcom článku zo série článkov o emočnej batožine, sme sa rozprávali o pocite krivdy.

Pocit, že nám niečo bolo spravené, že nám bolo ublížené, že nám niekto spravil niečo, čo si myslíme, že nám spraviť nemal. A rozprávali sme sa o tom, ako môžete tými správnymi otázkami pocit krivdy veľmi jednoducho prekonať.

V tomto článku sa pozrieme na druhý – taktiež veľmi častý typ emočnej batožiny, ktorú ľudia zažívajú a tou je pocit viny.

Takže začnime…

Keď je pocit krivdy zameraný na nás…teda cítime, že niekto NÁM niečo spravil alebo že bolo NÁM niečo spravené, pocit viny je presným opakom. Väčšinou je to o druhých ľuďoch.

Takže pocit viny cítime, keď vnímame, že sme my INÝM ľuďom niečo povedali alebo spravili, čo sme im povedať alebo spraviť nemali.

Či už ste spravili druhým ľuďom veci, za ktoré na seba nie ste príliš hrdý alebo ste niečo NEspravili, keď ste mali a ešte stále si to vyčítate…

…alebo si myslíte, že by ste sa mali k druhým ľuďom správať jedným spôsobom, ale správate sa úplne inak a to si vyčítate…

…alebo ste v zápale hnevu a hádky spravili alebo povedali veci, ktoré by ste najradšej zobrali späť a to vo vás vyvoláva výčitky a pocit viny…

Čokoľvek to je – pre nás je dôležité vedieť, že pocit viny cítime voči druhým ľuďom.

Pocit viny je mimochodom veľmi zákerná emočná batožina, ktorej sa chcete zbaviť čo najskôr, pretože pocit viny nás zvykne sabotovať, výrazne znižuje naše ciele a znižuje náš level zásluh. To, čo si myslíme, že si zaslúžime.

Pretože keď spravíte niečo, čo si myslíte, že druhým ľuďom ublížilo alebo ste im to nemali spraviť alebo im to nemáte robiť, tak konverzácia vo vašej hlave vyzerá nasledovne:

„Prečo by som si mal zaslúžiť viac alebo dosiahnuť veľké ciele alebo skvelé vzťahy alebo čokoľvek, čo chcem, ak som v minulosti toľkým ľuďom ublížil a povedal veci, ktoré som nemal povedať?“

Toto je typ otázky, ktorá sa preháňa hlavou ľudí, ktorí cítia pocity viny a sabotuje to ich dosahovanie cieľov a to, čo si dovolia dosiahnuť.

Takže veľakrát sa stane, že akonáhle sa človek zbaví akýchkoľvek pocitov viny, tak zrazu začne dosahovať svoje ciele oveľa rýchlejšie a dovolí si toho dosiahnuť a mať oveľa viac.

Úžasné veci sa začnú diať, akonáhle sa človek dokáže oslobodiť od pocitu viny.

Ale najprv si musíme povedať AKO na to, takže pustime sa do toho:

Takže ako sa môžete zbaviť pocitu viny?

1. Prvým krokom je identifikovať, voči čomu konkrétne pocit viny cítite.

Čo ste spravili, čo si myslíte, že ste spraviť nemali?

Čo ste povedali, čo si myslíte, že ste povedať nemali?

Čo ste nespravili, čo si myslíte, že ste mali spraviť?

Čokoľvek to je – identifikujte jasne, voči čomu cítite ten pocit viny.

Nedávno za mnou napríklad prišiel jeden pán, ktorý cítil veľký pocit viny, pretože mal pocit, že zavinil rozchod so svojou dlhoročnou partnerkou a cítil, že v tých rozhodujúcich chvíľach zlyhal.

Mali spolu niekoľko rokov skvelý vzťah, ale potom prišla debata na rodinu a robenie kompromisov a on zrazu nevedel, čo poriadne chce, čo nakoniec viedlo k rozpadu ich vzťahu.

A on cítil pocit viny voči svojej partnerke, pretože mal pocit, že on bol ten, ktorý zlyhal a ona to zobrala veľmi ťažko.

Okej. Stop. Toto je prvý krok. Identifikovať voči čomu konkrétne pocit viny cítite.

2. Akonáhle máme identifikovanú konkrétnu osobu a situáciu, v ktorej cítime pocit viny, môžeme prejsť na krok 2.

Tu sa už rovno budete môcť zbaviť pocitu viny.

Mimochodom – veľa ľudí je presvedčených, že zbaviť sa pocitu viny musí trvať dlhšie ako iba 10-30 minút – ako je bežné pri týchto cvičeniach, ale z mojich skúsenosti to zriedkakedy trvá dlhšie.

A to som tým prevádzal klientov stovky, možno už aj tisícky krát.

Ak je to spravené poctivo, tak to funguje 100% a veľmi rýchlo.

Ako so všetkým – keď viete presne ako na to – výsledky sa dostavia takmer okamžite. Nemusíte chodiť rok ku psychiatrovi a iba sa o tej situácii rozprávať.

Môžete si to v sebe vyriešiť za menej ako hodinu, zbaviť sa emočnej batožiny a ísť voľne vo svojom živote ďalej.

Takže teraz sa ideme rovno zbaviť pocitu viny.

Otázka, ktorú sa tu chcete pýtať je: „Aká je výhoda pre druhú osobu, že som jej to spravil?“ alebo „Aká je výhoda pre druhú osobu, že sa jej to stalo?“

Pretože ani jedna udalosť nie je iba zlá. Všetci poznáme to staré príslovie, že všetko zlé je na niečo dobré.

Možno aj vám sa stalo niečo pred piatimi rokmi a vtedy ste to vnímali ako hroznú situáciu, ale s odstupom času…mesiac, rok, dva roky, 5 rokov neskôr sa už na to pozeráte úplne inak a možno ste teraz radi a vďačný za to, že sa vám to stalo.

Na tej situácii sa nič nezmenilo…iba s odstupom času ste to začali vidieť a vnímať inak…videli ste tam postupne čoraz viac výhod, takže už tam nemáte emočnú batožinu.

Tu sa deje to isté. Či už sa to stalo nám – ako pri pocite krivdy alebo niekomu inému – neexistuje, aby existovala situácia, ktorá má viac nevýhod ako výhod.

Vy to môžete vidieť ako situáciu, ktorá má viac nevýhod (pre nás alebo pre druhých a to v nás vytvára emočnú batožinu), ale to, že to tak vidíme, to neznamená, že to tak aj naozaj je.

To, že v niečom nevidíte výhody, neznamená, že tam nie sú. Iba ich musíme objaviť.

Takže „Aká je výhoda pre druhú osobu, že som jej to spravil?“

Ani sa nezamýšľajte nad tým, či tam výhody sú alebo nie, pretože je to zbytočné…vy iba hľadajte čo najviac výhod pre druhú osobu.

S mojim klientom sme spoločne odhalili, že pre jeho expartnerku to malo nakoniec množstvo výhod.

Tu sú niektoré z nich:

Predtým sa témam rodina a rodičovstvo vyhýbali, takže keď sa o tom prvýkrát začali rozprávať a videli, aké odlišné názory majú – bolo to pre nich prebudenie. Veľký budíček. Vrátilo ju to z rôznych fantázií do reality.

Jeho expartnerka sa naučila niečo nové a má skúsenosti do budúcich vzťahov – nabudúce určite otvorí túto tému skôr.

Oveľa lepšie sa bude vedieť stotožniť s inými, ktorí si takouto situáciou prechádzajú.

Spravilo ju to vnútorne oveľa silnejšou, pretože si cez toto musela prejsť.

Ak by spolu pokračovali, tak by sa nevedeli zhodnúť – čím by obaja trpeli, takže teraz má stále čas nájsť si niekoho, kto jej viac sedí.

Ak by spolu pokračovali a môj klient by jej ustúpil, tak by on nebol plne šťastný, čím by trpel celý ich vzťah.

Ak by spolu pokračovali a môj klient by ustúpil, tak by to bolo pre ňu trpké víťazstvo a vybuchlo by to medzi nimi možno oveľa neskôr.

Výzva pre ňu, ktorou si musela prejsť.

Naučilo ju to niečo o sebe – ako reaguje, ako je schopná ustúpiť alebo neustúpiť. Kde má limity.

Ak by spolu pokračovali a môj klient by jej ustúpil, tak by pravdepodobne „utekal“ z domu viac preč a ona by aj tak nebola plne šťastná.

…A čím viac sme sa pozerali týmto smerom…čím viac sme hľadali rôzne výhody, ktoré malo to, čo môj klient spravil, pre expartnerku môjho klienta, tým menej pocitu viny cítil…až nakoniec ten pocit viny v ňom úplne zmizol a on cítil vďačnosť, že sa to stalo tak, ako sa to stalo.

Takže v druhom kroku chcete pre druhých ľudí nájsť čo najviac výhod toho, čo ste im spravili (voči čomu cítite pocit viny) a hľadáte tie výhody až dovtedy, kým pocit viny nezmizne.

Alternatívne sa tiež môžete spýtať…“Aká by to bola nevýhoda pre druhú osobu, ak by som jej to nespravil?“ – ak by to pokračovalo ďalej tak ako obyčajne a pozrieť sa na to aj z toho pohľadu a týmto spôsobom pocit viny vždy zaručene zmizne.

My sme s mojím klientom našli pár, ktoré som už spomenul:

Ak by spolu pokračovali, tak by sa nevedeli zhodnúť – čím by obaja trpeli, takže teraz má stále čas nájsť si niekoho, kto jej viac sedí.

Ak by spolu pokračovali a môj klient by jej ustúpil, tak by on nebol šťastný, čím by trpel celý ich vzťah.

Ak by spolu pokračovali a môj klient by ustúpil, tak by to bolo pre ňu trpké víťazstvo a vybuchlo by to medzi nimi možno oveľa neskôr.

Ak by spolu pokračovali a môj klient by jej ustúpil, tak by pravdepodobne „utekal“ z domu viac preč a ona by aj tak nebola plne šťastná.

Hľadaním výhod pre druhú osobu, že to stalo a nevýhod pre druhú osobu, ak by sa to nestalo, sa pocitu viny dokáže zbaviť behom desiatok minút.

A to kvôli tomu, že akonáhle tú situáciu vo vašom vnímaní vrátite do rovnováhy…vidíte, že to malo pre tú osobu rovnako veľa výhod ako nevýhod a vidíte, že sa to stalo, pretože sa to malo stať, tak sa vo vás rozpustia akékoľvek negatívne pocity.

Nemáte dôvod ich už cítiť.

A do vášho srdca príde vďačnosť. To je nakoniec aj taký signál, že ste to cvičenie spravili správne a že je hotové. Keď cítite vďačnosť za to, že ste to spravili a vidíte v tom zmysel. Nemáte potrebu to meniť.

A nezáležiac na tom, aké hrozné veci ste spravili alebo aká vážna si myslíte, že je vaša konkrétna situácia, tie výhody sú tam pre druhú osobu vždy.

Rovnako ako sú tam nevýhody, ak by ste to nespravili.

Nemusíte byť už zaseknutý v pocitoch viny, ale týmito kvalitnými otázkami sa z toho môžete veľmi jednoducho vyslobodiť.

Takže toto je spôsob, ako sa môžete zbaviť pocitu viny.

Jediná vec, ktorá napadá, pre ktorú by sa vám to nemuselo podariť, je to, že to nedokončíte.

Že si poviete, že pre druhú osobu tu určite nemá rovnako veľa výhod ako nevýhod. A určite tam pre ňu nie sú nevýhody, ak by som jej to nespravil/a.

Bolo by veľkou chybou, ak to takto uzavriete, pretože tá rovnováha je tam vždy.

Iba ju možno ešte nevidíte. Iba ste sa možno ešte na to nikdy nepozreli takýmto spôsobom.

Ale tie otázky vás už nasmerujú správnym smerom. Smerom do rovnováhy.

Takže poďte do toho…zoberte situácie , pri ktorých voči druhým ľuďom cítite pocit viny a vráťte ich do rovnováhy.

Zbavte sa pocitu viny už raz a navždy. Budete sa cítiť oveľa ľahšie a oveľa slobodnejšie. A dovolíte si toho dosiahnuť viac.

Naučím Vás, ako sa môžete učiť menej

Pridajte komentár