Peniaze a zákon príťažlivosti

Posted by:

Nedávno som na svojom osobnom blogu zdieľal informáciu, že množstvo ľudí má záujem o biznis konzultácie a cena za jednu hodinu takejto biznis konzultácie so mnou je 200 eur.

Ako som očakával, táto informácia bola pre niektorých ľudí veľmi polarizujúca, takže reakcie sa dali čakať.

Na jednej strane mi niektorí ľudia povedali, že je chybou účtovať si 200 eur za hodinu, pretože táto cena je poriadne vysoká a pre väčšinu ľudí je nemožné si to dovoliť, takže to je elitárska a/alebo chamtivá cena.

Na druhej strane ma niektorí ľudia varovali, že je chybou účtovať 200 eur za hodinu, pretože by som mal príliš rýchlo príliš veľa záujemcov a prerástlo by mi to cez hlavu. Nepozdávali sa im moje dôvody, kvôli ktorým som išiel tak nízko. Pár ľudí mi povedalo, že sa tešia, že môžu využiť takú skvelú ponuku a vedia, že iní ľudia budú mať záujem tiež. No medzi riadkami sa mi snažili povedať, že by to z dlhodobého hľadiska nebola praktická suma a pre moje vlastné dobro by som mal tú sumu rýchlo zvýšiť.

Prvá forma spätnej väzby prišla hlavne od mladších ľudí, druhá prevažne od skúsených podnikateľov. To ma neprekvapilo. Mladší ľudia sú oveľa náchylnejší zapadnúť do „200 eur je obrovská suma“ skupiny.

To čo je však zaujímavé je to, že táto spätná väzba má iba veľmi málo spoločného s reálnou cenou. Rovnakú spätnú väzbu by som dostal, ak by som povedal, že cena je 50 eur alebo 1000 eur. Pomer spätnej väzby na oboch stranách by sa posunul, ale stále by boli ľudia na oboch stranách.

Koľko peňazí je veľká suma?

Je 200 eur veľká alebo malá suma? To závisí od vášho pohľadu na vec.

Ak máte nedostatkové myslenie, môže sa to zdať ako veľká suma. Ak máte bohaté myslenie, môže to byť malé množstvo. Možno je tomu ťažké uveriť, ale je to pravda.

Ja som si zvykol myslieť, že 200 eur bolo veľa peňazí. Určite sa to tak zdalo, keď som nejaký mesiac skončil s menej ako 100 eurami na účte. Ak som získal alebo prišiel o extra 200 eur, mohlo to spraviť veľký rozdiel v mojich financiách na niekoľko mesiacov dopredu. Extra 200 eur bola značná suma peňazí.

Ale keď som spravil posun vo svojom myslení ohľadom peňazí, aby som tak pozval do môjho života viac hojnosti, 200 eur sa začalo zdať ako maličká suma. 200 eur predstavuje peniaze, ktoré môžem nosiť vo svojej peňaženke. Ak získam alebo prídem o 200 eur, v mojich financiách to nespraví žiadny reálny rozdiel. 200 eur je celkom nepatrná suma.

Akonáhle som dostal moje myslenie do bodu (čo som spravil prevažne predstavovaním si, aký by to bol pocit byť v tom bode v realite), netrvalo dlho, kým sa to na mojej realite začalo odrážať. Stal som sa „vibračnou zhodou“ pre zarábanie väčších súm. V jednom bode by sa mi zdalo mať 50 000 eur v banke ako že som bohatý alebo majetný. Ale teraz sa to zdá ako normálna vec…ako jasne, tak veľa peňazí by som mal mať stále.

Nejaké príklady finančnej relativity

Tu sú nejaké príklady, ktoré nám pomôžu posvietiť si lepšie na koncept finančnej relativity.

Realitný maklér, ktorý si myslí, že mať 50 000 eur v hotovosti je normálne.

Krátko potom ako som sa presťahoval späť do Piešťan v roku 2013, som sa rozprával s miestnym realitným maklérom, ktorý mi povedal, že je rád, keď má po ruke po celý čas aspoň 50 000 eur v hotovosti (nie na investovanie, iba ako svoje osobné peniaze). Začudovane som sa vtedy na neho pozrel. Myslel som si, že musí byť veľmi snobský alebo elitársky, aby to takto cítil. Prečo by niekto potreboval tak veľa peňazí?

Nakoniec som si uvedomil, že moja reakcia na jeho výrok bola presne ten dôvod, prečo som si nikdy nedokázal našetriť 50 000 eur v hotovosti. Odtláčal som to od seba preč predpokladaním, že je to príliš veľa peňazí – len tak ich mať dostupné. Mať 5000 eur v hotovosti bolo pre mňa normálne, 10 000 eur znamenalo, že mi darí neuveriteľne dobre.

Uvedomil som si, že tieto sumy sú ľubovoľné aspoň čo sa vesmíru týka, takže by som ich mal byť schopný zvýšiť podľa svojho priania. Začal som si predstavovať ako mám 50 000 eur v hotovosti A považujem za normálne, že mám tak veľa peňazí. Tá druhá časť je kritická. Aby som sa stal typom osoby, ktorá by mohla mať 50 000 eur v hotovosti v banke, musel som to cítiť ako úplne normálnu vec, nie niečo fantastické alebo neuveriteľné. Takže som si reálne predstavoval ,ako vidím túto sumu na bankovom výpise a reagujem na ňu s neutrálnou, nevzrušujúcou sa reakciou.

Toto najprv môže znieť ako že to ide proti intuícii, ale fungovalo to. 50 000 eur v hotovosti som bol schopný mať až vtedy, keď som to začal vidieť ako normálnu sumu, ktorú mám v banke na účte, nie ako niečo absolútne nečakané.

Ak by som mal dnes po ruke iba 50 000 eur v hotovosti, cítil by som finančný tlak, aby som tú sumu znova zdvihol naspäť.

Teraz…ak je vaša reakcia pri mojom rozprávaní o tomto rovnaká, ako som ja najprv reagoval na toho realitného makléra (niečo ako, „Bernard, z teba sa stal chamtivý, elitársky hajzel!“), dá sa povedať, že sa udržujete mimo rezonancie s vlastnením takýchto súm peňazí. Veľkou otázkou je: Prečo si to robíte? Prečo do vášho života nepozvať väčšie sumy namiesto toho, aby ste ich odtláčali preč? Trpíte nízkym sebavedomím alebo niečím iným?

Majte na pamäti, že iní ľudia môžu byť rovnako šokovaní vaším okázalým životným štýlom, aj keď si vy myslíte, že váš životný štýl je úplne normálny (nie bohatý alebo prehnaný). Existuje celkom veľká šanca, že ste bohatší ako väčšina ľudí na tejto planéte. To, čo sa môže vám zdať normálne, môže byť neuveriteľné šťastie pre niekoho iného. Kto si myslíte, že ste, že ste schopný jesť kedykoľvek ste hladný alebo že máte prístup k zdravotnej starostlivosti, keď ju potrebujete? Spôsobujú očakávania ostatných, že chcete žiť pod váš potenciál, aby ste ich uspokojili? Alebo by ste radšej pomohli týmto ľuďom zvýšiť ich životné štandardy aspoň na úroveň, ktorú považujete za normálnu?

Hráč pokru, ktorý si myslí, že 60 000 eur v hotovosti nič nie je

Niekoľko rokov dozadu, keď som študoval poker (len tak pre zábavu), som pozeral na YouTube pokrový turnaj, kde Daniel Negreanu (jeden z najvíťaznejších hráčov na svete) vypadol z finálového stola. Jeho výhra bola 60 000 dolárov. Najvyššia výhra za prvé miesto bola pravdepodobne okolo 1 milióna dolárov. V interview, hneď po jeho vypadnutí, sa ho spýtali, čo spraví so všetkými tými peniazmi, ktoré vyhral. On sa s prekvapením zasmial ako keby chcel povedať, „Peniaze? Aké peniaze? Prehral som turnaj.“ A potom povedal niečo ako, „Neviem. 60 000 dolárov. Čo s nimi môžem spraviť? Kúpim si možno auto?“ Očividne jeho postoj bol, že 60 000 dolárov je malá, takmer zanedbateľná suma peňazí. Nebola to podstatná suma.

Bolo to ako keby sa ho reportér spýtal, „Daniel, práve si vyhral dolár! Čo s ním urobíš?“ A Daniel vtipne odpovedal, „Neviem…kúpim si možno fľašu vody?“.

Zatiaľ čo niektorí ľudia môžu vidieť Negreanov postoj ako povýšenecký, arogantný alebo elitársky, ja si myslím, že je to odraz bohatého myslenia. To nám môže pomôcť vysvetliť, prečo jeho výhry na turnajoch do dnešného dňa presiahli 39 miliónov dolárov. Keďže 60 000 dolárov pre neho predstavuje malú sumu, je vibračnou zhodou pre zarábanie a udržanie oveľa väčších súm. Ak by bolo pre neho 60 000 dolárov množstvo peňazí, pravdepodobne by toľko peňazí ani nebol schopný vyhrať a aj keď by ich vyhral, bolo by pre neho ťažké si ich udržať.

Podnikateľ, ktorý si myslí, že 3000 eur je férová cena za hodinu jeho času

Nedávno som sa rozprával s podnikateľom, ktorý robí konzultácie za 3000 eur na hodinu. A áno, ľudia mu reálne takúto sumu platia. Za veľmi krátky čas dokáže svojim klientom optimalizovať ich firmy takým spôsobom, že je to pre nich veľmi zisková záležitosť.

Ak by som mu povedal, že ja beriem 200 eur za hodinu za konzultácie, je pravdepodobné, že sa na mne bude smiať…ako keby som trpel nízkym sebavedomím alebo niečím podobným.

Je hodina konzultácie s týmto pánom naozaj hodná toľko, čo 15 hodín konzultácie so mnou? Má 15-násobne viac biznis vedomostí, skúseností a uvedomení než ja? Samozrejme, že nie. On dostáva zaplatenú takúto sumu, pretože je zhodou pre jej prijatie. Pre neho je to normálne. Mne by sa to stále zdalo úžasné a neuveriteľné.

Stať sa zhodou pre štvrť miliónový dom

Asi 6 rokov dozadu som ešte stále býval Bratislave. V tej dobe som v podstate iba rozbiehal svoje podnikanie a zarábal som veľmi málo. Vedel som, že keď chcem byť úspešný podnikateľ, musím si osvojiť bohatšie myslenie a tak jedna z vecí, ktorú som robil, bolo, že som sa chodil prechádzať do bohatších častí Bratislavy, napríklad na Kolibu a obdivovať všetky tie úžasné a bohaté domy a byty, ktoré tam sú.

V tej dobe som si myslel, že takéto prechádzky v bohatších štvrtiach mi pomôžu osvojiť si bohatšie myslenie. A ja budem všetkými tými domami inšpirovaný. Ale veľmi to nefungovalo. Určite mi to v niečom pomohlo, vidieť, ako si žijú bohatší ľudia, ale v tej dobe som jednoducho nebol zhodou pre takéto domy. Boli pre mňa až príliš vzrušujúce. Nevedel som si predstaviť, ako by som tam žil a cítil sa pritom normálne. V tej dobe to bol príliš veľký skok…príliš nemožný.

Preskočme do dnešného dňa a momentálne som v procese kupovania nového apartmánu na Kolibe v hodnote štvrť milióna. Toto bude už tretia investičná nehnuteľnosť, ktorú kupujem, takže už si na to zvykám. Tentoraz, keď som prišiel na Kolibu a realiťáčka nás zobrala na obhliadku jednotlivých apartmánov, to bolo úplne iné ako vtedy pred 6 rokmi. Tentoraz si viem jasne predstaviť, ako sa tam bude bývať a je to pre mňa normálne. Som z toho mierne nadšený, ale vôbec nie príliš. Už dlhšie som mal tento apartmán vyhliadnutý a napriek tomu, že som si bol pozrieť niekoľko ďalších objektov, rozhodol som sa pre tento.

Niekoľko rokov dozadu by sa mi tento apartmán zdal úžasný a extravagantný. Ale teraz sa mi to zdá normálne. Vlastne ma prekvapuje, že keď ľuďom ukážem lokalitu a ako vyzerá celý ten objekt, pozerajú sa na to v úžase a nemajú slov. Určite sa teším, že sa mi takýto apartmán podarilo zohnať a verím, že to bude skvelá investícia, ale nie je to pre mňa nič úžasné alebo ohromné.

Kupujete si niekedy pre seba veci, ktoré sa vám zdajú ako normálna kúpa, ale ktoré iní ľudia môžu považovať za extravagantný alebo zbytočný luxus? Kúpili ste si niekedy v Starbuckse kávu so sebou alebo vodu v plastovej fľaši? Ak si takéto veci kupujete pravidelne, pravdepodobne ich nepovažujete za luxus. Pre vás sú to bežné veci, ktoré si kupujete. Ale veľa ľudí by nesúhlasilo a povedali by, že ste neuveriteľne sebecký a márnotratný. Kávu predsa nepotrebujete a rovnako jednoducho by ste mohli piť iba vodu z vodovodu. Vy elitárske prasa! J

Snažím sa vám iba ukázať, že ak si myslíte, že niečo je mimo váš dosah, tak to tak aj je. Ak si myslíte, že je to normálne alebo očakávané, tak sa to také aj stane. Uvedomte si, že vaša komfortná zóna je absolútne ľubovoľná. Pre veľa ľudí na svete je luxusom dostávať primeranú stravu. Niektorí ľudia by do domu za štvrť milióna ani nevkročili, pretože by to považovali za chudobu. Vy si definujete vašu vlastnú komfortnú zónu.

Predstavte si, že by ste mali 10násobne viac peňazí a príjmov, ako máte teraz. Cítili by ste sa aspoň na začiatku trošku nepohodlne, ak by ste sa zrazu ocitli v takejto situácii – nie vo fantázii, ale v realite? Cítili by ste čudno, neisto, nehodne alebo úzkostlivo? Čo by bolo potrebné spraviť, aby ste prijali myslenie, že takáto vyššia úroveň hojnosti je pre vás úplne normálna?

Iba pretože ste boli trénovaný veriť, že určitá úroveň bohatstva je pre vás normálna, neznamená to, že ten štandard je objektívne zmysluplný. Nemusíte zostať do konca života verný ľubovoľným zdedeným presvedčeniam.

Peniaze a zákon príťažlivosti

Viem, že sa to môže zdať ako presný opak toho, čo vám možno hovorí intuícia – cieliť k cíteniu sa ohľadom zarábania viac peňazí normálne namiesto vzrušujúceho pocitu. Pravdou však je, že príliš veľa vzrušenia vám bude brániť prijať väčšie sumy, pretože to pravdepodobne nie je pocit, ktorý by ste cítili, ak by ste tam už boli.

Ak si myslíte, že X eur je veľká suma a táto čiastka vám spôsobuje úzkosť alebo vzrušenie, jednoducho nebudete schopný pritiahnuť a udržať si X eur. Ak by ste skutočne mali X eur a vedeli si ich jednoducho udržať, ako by ste sa ohľadom tejto sumy cítili? Pravdepodobne by sa vám to zdalo normálne – ako jednoducho váš súčasný finančný vyvážený stav.

V tomto prípade je vhodnou aplikáciou zákona príťažlivosti vlastne stlmiť – nie zosilniť – vaše emócie, aby ste tak novú úroveň, ktorú sa snažíte dosiahnuť, začať vnímať ako normálnu, očakávanú a uveriteľnú. V opačnom prípade sa udržujete v stave skepsy. Ak sa vám dosahovanie vášho cieľu zdá ako zázrak alebo zázračné neočakávané zisky, v skutočnosti od vás váš cieľ odtláčate preč. A toto neplatí iba pri peniazoch, ale pri čomkoľvek inom, čo sa snažíte pritiahnuť, vrátane nových vzťahov, rozvoja vašej kariéry, duchovného rozvoja, lepšieho zdravia, atď.

Všeobecné nadšenie ohľadom vašich cieľov je v poriadku, ale ak sa udržujete v stave úžasu a ohromenia, keď nad nimi rozmýšľate, dá sa celkom v istotou povedať, že sa tam nikdy nedostanete.

Ak si chcete užívať viac finančnej hojnosti, musíte sa naučiť cítiť sa pohodlne ohľadom tých typov zmien, ohľadom ktorých sa momentálne cítite nepohodlne.

Naučím Vás, ako sa môžete učiť menej

About the Author:

Pridajte komentár