Nechajte starý svet zrútiť sa

Posted by:

Často dostávam emaily od ľudí, ktorí zvažujú veľkú kariérnu zmenu alebo zmenu životného štýlu. Ich príbehy majú rôzne rozdielnosti, ale zvyčajne majú tieto prvky spoločné:

-         Nespokojnosť s ich súčasnou prácou alebo životným štýlom (alebo nedostatok zmysluplnej práce)

-         Pocit, že sú na zlej ceste (možno už roky)

-         Pocit, že sú ako na bežiacom páse, ktorý nikam nevedie

-         Pocit stresu napojený na ich situáciu (niekedy odpor ísť do práce)

-         Pocit, že niečo sa potrebuje zmeniť a že hodiny tikajú

-         Pocit tlaku, že niečo treba rozhýbať

-         Túžba priniesť niečo spoločnosti spôsobom, ktorý ich inšpiruje, je zmysluplný a naplňujúci

-         Túžba zarábať slušný príjem, ktorý aspoň pokryje ich výdaje

Mnohokrát tam existujú aj vzorce zaseknutia sa, ktoré zahŕňajú jeden alebo viacero z týchto prvkov:

-         Pocit finančného tlaku (hlavne spojený s účtami alebo dlhmi)

-         Pocit povinnosti finančne podporovať iných ako napríklad rodinu, partnera, snúbenicu/snúbenca, rodiča, súrodenca alebo spolubývajúceho

-         Obavy, že keď budú robiť to, čo zbožňujú, nebudú z toho mať veľa peňazí alebo to bude trvať veľmi dlho, kým sa im to finančne vráti.

-         Obavy, že nemajú zručnosti na získanie lepšieho príjmu niekde inde

-         Pocit nízkej alebo vysoko kolísavej energie

-         Pocit žiadnej motivácie

-         Pocit sklesnutosti a skľúčenosti

-         Pocit frustrácie

Všimnite si, že tie veci na oboch zoznamoch sú pocity.

Zaujímavé je, že keď sa týmto ľuďom podarí rozhýbať zo zaseknutia sa a začnú sa pohybovať po novej kariérnej ceste, často hlásia nasledovné:

-         Pocit odľahčenia

-         Pocit slobody

-         Pocit väčšej šikovnosti, ako napríklad, že spravili správne rozhodnutie

-         Pocit nádeje ohľadom budúcnosti a očakávanie ďalšieho zlepšenia

-         Pocit skoncovania so starou cestou a necítenie už žiadnej lojálnosti voči nej

-         Pocit odovzdania a podvolenia sa výzvam, ktoré sú pred nimi

-         Pocity sily a odvahy

-         Pocit, že konečne sú na zmysluplnej ceste

-         Pocity vzrušenia a optimizmu

-         Pocit vysokej energie a ostražitosti

-         Cítia sa viac príťažlivo (čo sa týka ľudí aj príležitostí)

-         Zvýšený zmysel pre uvedomenie (cítia sa prebudenejší, živší a uvedomelejší)

-         Zvýšené pocity kontroly nad okolnosťami

-         Zväčšujúca sa záplava nových túžob v iných oblastiach (zlepšené vzťahy, stať sa zdravšími, atď.)

-         Čudujú sa, prečo sa zmena vlastne vôbec zdá na začiatku tak strašidelná (a niekedy si želajú, aby sa udiala oveľa skôr)

Teraz…tu je háčik.

Niekedy sa strachy a obavy, ktoré mali ľudia pôvodne ohľadom odídenia zo svojho starého životného štýlu, reálne naplnia. Možno majú na chvíľu menej peňazí. Niektoré účty môžu byť nezaplatené. Ich snúbenec/ snúbenica sa môže vyľakať a opustiť ich. Môžu prísť o svoj dom.

Niekedy sa týmto zážitkom dá vyhnúť, ale inokedy sa stanú celkom presne tak, ako sme ich očakávali.

Zotavenie sa

Akonáhle sú strach, obavy, frustrácie a iné negatívne pocity nahradené s viac pozitívnymi, dopredu sa hýbucimi pocitmi ako odvaha, odľahnutie, odovzdanie sa a sloboda, udeje sa zaujímavá zmena. Tou zmenou je, že ľudia sa prestanú brániť tomu, aby sa tieto veci stali a konečne akceptujú, že niektoré z nich sa môžu stať. Ba čo viac, konečne si uvedomia, že ak sa stane aj to najhoršie, stále budú ok.

Toto je skutočne kľúčom k navigovaniu takýchto typov zmien. Keď sa dokážete odovzdať osudu a akceptovať, že vaše rôzne strachy a obavy sa môžu skutočne naplniť, keď ich už viac nedržíte nad vašou hlavou ako niečo, čomu sa musíte vyhnúť, môžete spraviť šikovnejšie voľby, ktoré vás oslobodia z vášho zaseknutia.

Môžete mať pocit, že váš majetok a vaše vzťahy sú tak dôležité, že aj keby vás to malo stáť život, musíte sa ich pridŕžať,. Ale to samozrejme nie je pravda. Druhá strana nie je peklo a smrť. Je ňou zotavenie sa.

Ak ste postavili svoj majetok a vzťahy na nestabilných základoch, existuje veľká šanca, že sa zrútia v momente, keď sa prestanete namáhať a siliť, aby ste ich udržali na mieste. Nechajte ich aj tak zrútiť sa. Je v poriadku, keď to spravíte.

Niektorým ľuďom príde takáto situácia ako katastrofa. Nie je to katastrofa. Je to príležitosť. Akonáhle necháte váš starý svet zrútiť sa, môžete sa zotaviť a prebudovať ho. Teraz máte šancu začať nanovo a robiť veci inteligentnejšie.

Najhorší scenár pravdepodobne nie je až tak zlý.

Svoj prvý biznis som postavil na nestabilných základoch. Udržoval som ho v chode roky iba silou mojej vôle a nebol som s ním vôbec spokojný a tak som nakoniec s tým starým modelom skoncoval. Podľa očakávania sa biznis zrútil. Môj príjem spadol z niekoľko tisíc eur mesačne na takmer nula eur mesačne. A ja som bol tam, kde som bol pred 5 rokmi, kedy som s tým biznisom začal.

Všetky tie roky som sa obával, že ak svojou silou vôle a namáhaním sa nebudem udržoval biznis v chode, môže sa to stať,. A moje obavy sa naplnili. Vlastne všetko, čoho som sa obával, že sa stane, sa stalo.

Ale viete čo? Prejsť si cez tento zážitok nebolo až tak zlé. Bolo to zaujímavé. Niečo z toho bolo vlastne celkom jednoduché. Počas celého toho procesu som cítil zvyšujúce sa odľahnutie a obnovený pocit slobody a možností. Všetka stará batožina bola preč. Menej povinností, menej vecí, ktoré ma nebavili, menej ľudí, s ktorými som už nechcel pracovať.

A čo bolo najlepšie, už žiadne premáhanie sa a namáhanie sa. Život sa stal oveľa jednoduchším.

Uskromnil som sa vo všetkých smeroch, veci, ktoré som nemusel platiť, som platiť prestal a naučil som sa ešte lepšie hospodáriť. To boli vlastne dobré veci. Kde bolo všetko to peklo a smrť? To boli iba pocity. Realita v skutočnosti vôbec nebola bolestná.

Po tomto období som pokračoval v budovaní rovnakého biznisu, ale výrazne som zmenil biznis model. Vyhol som sa chybám, ktoré som robil predtým a biznis sa zotavil úplne v poriadku a funguje skvele. A je znova ziskový. Ale aby som tento bod dosiahol, musel som si najprv prejsť cez kolaps.

Prestaňte sa nasilu namáhať

Dva roky dozadu sa rovnaký scenár odohral v mojom vzťahu. Robil som čo najlepšie ako som vedel, aby som udržal neudržateľnú cestu – tak dlho ako sa len dalo. Ale keď sa tá prílišná námaha stala až príliš veľkou, vzdal som to a nechal som ho zrútiť sa. Ja som sa zotavil. Moja ex-priateľka sa tiež zotavila. Nemáme už rovnaký vzťah, aký sme mali voľakedy, ale stále sme kamaráti a nie nepriatelia. Najhorší možný výsledok nakoniec nebol až tak hrozný a dal sa prežiť.

Tým, že som umožnil zrútenie môjho starého životného štýlu, som si spravil miesto na vytvorenie nového.

A znova, najhoršia časť bola bránenie sa kolapsu. Prejsť si cez to bolo niekedy náročné, ale určite sa to dalo vydržať a po čase som cítil zväčšujúci sa pocit odľahnutia.

Cez rovnaký scenár zrútenia som si prešiel v iných prípadoch tiež, dostatočne veľakrát, aby som vedel, že sa to v mojej budúcnosti pravdepodobne ešte veľakrát zopakuje. Nevidím to ako zlú vec, ktorej sa treba vyhnúť. Vidím to ako prirodzenú súčasť života, učenia sa a rastu. Občas sú takéto skúsenosti potrebné, aby ste odstránili tú zaseknutosť a začali od znova.

Ak ste sa v poslednej dobe cítili mimo súladu s vašou prácou alebo spôsobom života a momentálne sa premáhate a silíte, aby ste to podporili a udržali v chode, zvážte, že to necháte ísť. Skúste dovoliť, aby sa ten starý svet zrútil.  Mnoho alebo väčšina vašich strachov a obáv sa môže reálne naplniť, ale to je v poriadku. Vyrovnáte sa s nimi, jedna po druhej. Iní ľudia si prežili niečo podobné a na druhej strane sa cítili lepšie. Vy sa budete cítiť lepšie tiež.

Vždy môžete zarobiť viac peňazí a znovu si kúpiť veci, ktoré sa vám naozaj páčili. Či ešte lepšie, môžete tieto veci nahradiť vecami, ktoré sa vám páčia ešte viac. Alebo si môžete zvoliť žiť ľahšie a nenahradiť ich ničím.

Vždy môžete pritiahnuť a sformovať nový vzťah. Na svete existuje množstvo fascinujúcich ľudí a vy sa stanete viac príťažlivý aj bez prílišného namáhania sa. Môžete byť prekvapený tým, aké jednoduché je spraviť si nových kamarátov a nájsť partnerov do vzťahu, akonáhle sa už nemusíte viac premáhať a siliť. Dokonca aj keď ste momentálne skutočne naviazaný na jeden alebo viacero vzťahov a dokonca aj keď môžete o tieto vzťahy prísť, ak sa prestanete namáhať, znovu nájdete lásku. A vo vašich nových vzťahoch budete šťastnejší ako v tých starých.

Váš starý svet nemusíte udržovať nažive. Ak sa vám stále rozpadá, nechajte ho zrútiť sa. Zažitie zrútenia nie je vôbec tak zlé ako obávanie sa zrútenia.

Naučím Vás, ako sa môžete učiť menej

About the Author:

Pridajte komentár