Nebuďte nasledovateľom, buďte študentom

Posted by:

Jedna z najväčších chýb, ktorú vidím, že ľudia, ktorí sa na sebe rozhodnú pracovať, robia, je, že sú skôr nasledovatelia ako študenti.

Prečítajú si knihu, ktorá im hovorí, že by mali veci robiť takto a nie inak a že by mali myslieť na určité veci a nie na iné a oni bez toho, aby študovali a zamýšľali sa nad tým, či je to skutočne tak, prikývnu a jednoducho sa podľa toho začnú riadiť.

To je dôvod, prečo sa z veľa ľudí, ktorí sú celkom sebavedomí a ok, stanú po prečítaní si pár kníh o osobnom rozvoji ľudia, ktorí si zrazu nie sú celkom istí sami sebou, dobrovoľne začnú na sebe hľadať chyby a sústrediť sa na ne a to všetko iba kvôli tomu, že si prečítali v múdrej knihe, že by mali veci robiť úplne inak.

(A toto sa deje bez toho, aby si to tí ľudia vôbec uvedomili.)

Nechápte ma zle. Ja sám som veľkým fanúšikom osobného rozvoja a sám ho praktizujem a učím ho druhých, ale vždy som si dal pozor, aby boli moji študenti, účastníci na seminároch a aj moji klienti viac študenti ako iba nasledovatelia.

Študent sa nad vecami zamýšľa. Študuje, či je to skutočne pravda. Snaží sa nájsť vždy nové a lepšie cesty, ako sa dopracovať k rovnakému výsledku. Počúva, ale aj experimentuje. Ide do hĺbky.

Nasledovateľ iba počuje, že by niečo mal robiť a bez zamyslenia to príjme ako pravdu.

Poznám množstvo ľudí, ktorí ma vyhľadali, pretože v nejakej múdrej knihe čítali, že by mali myslieť IBA pozitívne a ako tak začali pozorovať svoje myšlienky, zistili, že rozmýšľajú dosť často aj negatívne.

Mojou prácou je potom skôr ukázať im, že za to, že kniha povie, že by mali myslieť IBA pozitívne, bolo by dobré zvážiť, či je to vôbec realistické očakávanie.

Ja som napríklad ešte nestretol človeka, ktorý by celý život myslel iba pozitívne. Viete prečo? Pretože je to nemožné. My sme dualistické osoby. Občas sme pozitívni a občas negatívni. Občas sme milí a občas vieme byť nepríjemní. Občas sme štedrí a občas zase skúpi.

Množstvo ľudí takto príde pomaly o svoje sebavedomie a začne sa opravovať a kritizovať. Chcú dosiahnuť nereálne štandardy.

Do rozvoja svojej osobnosti sa pustia, pretože chápu hodnotu sebauvedomenia, ale ako tak začnú čítať knihy a pozerať prednášky, zistia, že množstvo z toho, čo im autori tvrdia, že by mali robiť nerobia a z nevinného sebauvedomenia sa rýchlo stane „seba-kritizovanie“ a „seba-opravovanie“.

Nikdy nepadnite do tejto pasce.

Takže tu je moja výzva pre vás: Buďte študent. Nie nasledovateľ. Zamýšľajte sa nad tým, čo si prečítate alebo čo si vypočujete. Experimentujte. To je skutočný osobný rozvoj.

Nepadnite do sebakritiky alebo sebaopravovania, pretože tam sa osobný rast končí.

Naučím Vás, ako sa môžete učiť menej

  Ďalšie skvelé články:

Pridajte komentár