Návyky a dlhodobý pohľad

Posted by:

Ak nie ste spokojný s vaším životom dnes, no pokračujete v rovnakých návykoch, ktoré vás sem dostali, budete stále nespokojný aj budúci rok a možno ešte viac.

Veľa návykov vám môže prinášať celkom uspokojujúci pocit momentálne, no nemajú žiadny dlhotrvajúci pozitívny dopad. Sú to dočasné potešenia a úniky, ale nič viac. Tieto návyky sa zvyknú automaticky samopredlžovať, ale ako sa tak stanete vedomejším a racionálnejším, objavíte dôležitosť nahradenia týchto krátkozrakých návykov s lepšími.

Ako 20-ročný som dokázal stráviť viac ako 12 hodín v kuse hraním videohier. Návyk, ktorý som si užíval, ale ktorý neprodukoval žiadny pozitívny dlhodobý dopad (okrem toho, že som stal zručnejším hráčom). Nahradením tohto návyku  čítaním a písaním som si zahral o stovky hier menej, ale prečítal som viac ako 300 extra kníh, napísal som stovky článkov, niekoľko ekníh a vytvoril som rôzne audio a videokurzy. Mám z tejto výmeny dobrý pocit.

Zamyslite sa pozorne nad dlhodobým dopadom vašich súčasných návykov. Vaše návyky vás pravdepodobne zoberú na cestu, ktorá je buď zvyšujúco uspokojujúca alebo čoraz väčším sklamaním.

Malá úprava kurzu dnes dokáže spraviť obrovský rozdiel počas nasledujúcich 10 alebo 20 rokov. To sa môže zdať ako dlhá doba na čakanie, ale tieto roky prejdú tak či tak a jedného dňa sa budete pozerať späť na vaše dnešné ja, snáď s ocenením za vašu múdrosť…alebo s nechuťou za vašu krátkozrakosť.

Ja sa často pozerám na rozhodnutia, ktoré som spravil pred 10 rokmi a cítim sa spokojne, že som venoval toľko rozmýšľania tomu, ako by tieto rozhodnutia ovplyvnili mňa a iných v budúcnosti. Dúfam, že moje 50-ročné ja bude rovnako vďačné za pozorné rozmýšľanie, ktoré vkladám do robenia rozhodnutí v súčasnosti.

Predstavte si vaše budúca ja – 20 rokov odteraz – ako sa pozerá na návyky, ktoré máte dnes, ako tak zažilo dve ďalšie desaťročia akumulovaného dopadu týchto návykov. Čo by na vašich súčasných návykoch ocenilo? O čo by vás prosilo a žiadalo, aby ste zmenili?

Naučím Vás, ako sa môžete učiť menej

About the Author:

Pridajte komentár