Prečo je dôležité poznať najvyššie hodnoty ľudí okolo vás

Posted by:

Jedným z hlavných pilierov mojej práce s klientmi sú najvyššie hodnoty.

Ja verím, že ak poznáte vaše najvyššie hodnoty – to, čo je pre vás v živote to najdôležitejšie – a nemáte ohľadom toho žiadne ilúzie a nenecháte sa ovplyvňovať hodnotami iných ľudí a hodnotami spoločnosti, tak dokážete prebudiť váš skutočný potenciál.

Ak poznáte vaše najvyššie hodnoty a konáte podľa nich, tak toho zrazu dokončíte viac, pretože robíte veci, ktoré zbožňujete robiť, cítite sa lepšie, život je oveľa zmysluplnejší, môžete si určiť ciele, ktoré sú v súlade s vašimi najvyššími hodnotami, vďaka čomu ťahá vaše vnútro „za jeden povraz“ a nevznikajú vo vás konflikty…

…jednoducho povedané, ak poznáte a žijete podľa vašich najvyšších hodnôt, neexistuje limit pre to, čo môžete dokázať.

A to je dôvod, prečo je veľmi šikovné zistiť a presne si ujasniť, aké sú vaše najvyššie hodnoty.

U mňa je niekoľko možností, ako to môžete veľmi rýchlo spraviť.

Buď si môžete objednať jeden z mojich produktov, v ktorom vás prevediem cvičením na odhalenie vašich najvyšších hodnôt (toto cvičenie nájdete v produktoch: Majster Vzťahov, Zobuď sa produktívny, Koučovacia zbierka nástrojov, Zázrak sebadisciplíny)…

…alebo ma kontaktujte ohľadom individuálneho koučovacieho sedenia alebo zvážte prísť na jeden z mojich seminárov, kde s tým účastníkom pomáham.

Ale okrem všetkých výhod, ktoré vám prináša poznanie vašich najvyšších hodnôt, rovnako veľký potenciál a príležitosti sa vám začnú otvárať, akonáhle sa naučíte rozpoznať najvyššie hodnoty druhých ľudí.

V tomto článku sa s vami podelím o tri najväčšie výhody, ktoré prichádzajú so schopnosťou rozpoznať najvyššie hodnoty druhých ľudí.

1. Stane sa z vás okamžite kvalitnejší komunikátor.

Táto výhoda je očividná a jedna z najväčších.

Akonáhle poznáte, aké sú skutočné najvyššie hodnoty druhej osoby, môžete s ňou ihneď začať komunikovať v jazyku jej hodnôt.

Povedzme, že síce pre mňa je dôležitý biznis, ale mám klientku, pre ktorú je dôležitá rodina a výchova detí.

Bolo by odo mňa nerozumné rozprávať o biznise a hovoriť jej, ako jej naša spolupráca môže pomôcť rozbehnúť jej vlastný biznis, keď ju to vôbec nezaujíma.

Ale keď začnem rozprávať o tom, ako jej to, že sa stane kvalitnejšou osobou a že jej ukážem ako lepšie komunikovať, pomôže lepšie vychovať jej deti a kvalitnejšie sa postarať o vzťahy v rodine, okamžite mi začne venovať viac pozornosti.

Naviazal som TO, čo jej viem ponúknuť s TÝM, čo je pre ňu už teraz dôležité. Komunikujem s ňou v jazyku jej hodnôt.

Akonáhle viete s ľuďmi komunikovať v jazyku ich hodnôt, okamžite sa stávate lepším v komunikácii. Pretože teraz viete zobrať vec, ktorá je pre vás dôležitá a napojiť to na vec, ktorá je dôležitá pre nich.

Vďaka tomu vás ľudia začnú počúvať, pretože hovoríte o tom, čo ich zaujíma a vy budete zažívať oveľa väčšie úspechy.

2. Nemáte ilúzie, že sa druhí ľudia budú správať podľa vašich hodnôt.

Ďalšia veľká výhoda, ktorá prichádza s rozpoznaním najvyšších hodnôt druhých ľudí je, že teraz už nebudete mať nereálne očakávania, že sa druhí ľudia budú správať podľa vašich najvyšších hodnôt.

A aj keď toto znie očividne, takéto očakávania si vytvárame oveľa častejšie, ako si uvedomujeme.

Pretože my vnímame svet podľa našich hodnôt. Myslíme si, že to, čo je dôležité pre nás je to správne. Že by to malo byť dôležité aj pre iných.

V tom, čo je pre nás dôležité vidíme najväčší zmysel. A tak sa o tom snažíme presvedčiť druhých.

Poznám veľa ľudí, pre ktorých je dôležitá čistá domácnosť a tak sa snažia presvedčiť všetkých vo svojej rodine, aby aj pre nich bola čistá domácnosť dôležitá. Aby si aj oni po sebe upratovali.

No zriedkakedy sa im to podarí a potom sú vždy, keď sa niekto druhý nechová podľa ich najvyšších hodnôt – neudržuje domácnosť čistú – nahnevaní.

Ale všetko to začalo nereálnym očakávaním, že kvôli tomu, že im dáva čistá domácnosť zmysel, že pre nich je to to najdôležitejšie, tak teraz sa všetci ostatní budú správať podľa toho.

Podobne sa tak môže partnerka snažiť presvedčiť svojho partnera o tom, čo by pre neho malo byť dôležité…mal by tráviť viac času doma…aj keď pre neho je v skutočnosti dôležitejší biznis…

…a potom je partnerka urazená a vznikajú tam hádky, pretože jej partner sa nechová podľa jej najvyšších hodnôt, ale podľa tých svojich. Opäť. Nereálne očakávania.

Čo nás vracia k bodu číslo jedna. Stačí iba pochopiť jeho hodnoty a začať s nim komunikovať v jazyku jeho hodnôt…

…ukázať mu ako mu trávenie viac kvalitného času doma pomôže mať lepšie výsledky v biznise a on doma začne tráviť viac času.

Jedna vec, ktorá je 100% zaručená je, že ľudia sa budú správať podľa svojich najvyšších hodnôt – podľa toho, čo je dôležité pre nich – nie podľa toho, čo je dôležité pre vás.

To je vaša istota.

Takže pochopenie najvyšších hodnôt druhých ľudí vám umožní nastaviť vaše očakávania oveľa realistickejšie a otvorí vám to dvere k oveľa kvalitnejším vzťahom.

3. Lepšie pochopenie ich správania

Ak ste sa niekedy zamýšľali nad tým, prečo ľudia robia to, čo robia…

…alebo prečo povedia, že niečo spravia, ale nakoniec to nespravia…

…alebo povedia, že niečo nespravia, ale nakoniec to spravia…odpoveď sa skrýva v rebríčku ich najvyšších hodnôt.

My konáme na základe našich najvyšších hodnôt.

Jedna vec, ktorá je tu veľmi dôležitá:

Veľakrát ľudia hovoria, že chcú jednu vec, ale pritom robia niečo úplné iné.

Kedykoľvek, kedy vidíte konflikt medzi tým, čo ľudia hovoria a tým, čo robia…to, čo skutočne robia, vám povie oveľa reálnejší príbeh o tom, čo je pre nich naozaj dôležité.

Naše činy odzrkadľujú to, čo je nás skutočne dôležité. Nie naše slová a sľuby.

Takže ak niekto iba hovorí, že chce byť bohatší alebo chce byť štíhlejší alebo chce viac čítať alebo chce na sebe pracovať alebo chce zlepšiť svoje vzťahy, ale nie sú za tým žiadne činy, je to signál, že to pre neho nie je skutočne dôležité.

Pozrite sa na to, čo robí namiesto toho…to sú jeho skutočné najvyššie hodnoty.

Vďaka tomuto uvedomeniu viete veľmi jednoducho začať lepšie chápať správanie každého jedného človeka, čo vám dá opäť oveľa lepšiu „zem po nohami“ pri komunikácii a motivácii ľudí k činom.

Takže toto sú 3 najväčšie výhody, ktoré vám prinesie objavenie najvyšších hodnôt druhých ľudí. Tých výhod je tam samozrejme oveľa viac, ale tieto tri vám prinesú okamžité zlepšenie v kvalite vašich vzťahov, vašej komunikácie s ostatnými, vnútorného pokoja a vašich výsledkov.

Ale začiatočný krok je určite spoznať vaše najvyššie hodnoty. Takže začnite tým.

Naučím Vás, ako sa môžete učiť menej

  Ďalšie skvelé články:

Pridajte komentár