Najlepšie miesto na investovanie vašich peňazí

Posted by:

Najlepšie miesto kam investovať vaše peniaze je do vás. Miera návratnosti z investovania do vašich vlastných vedomostí a zručností bude oveľa vyššia ako čokoľvek, čo dostanete z akcií, nehnuteľností alebo iných investícií.

V niektorých prípadoch môžete mieru návratnosti dokonca aj zmerať. Povedzme, že si kúpite knihu. Pokojne k nej pridajte vašu priemernú hodinovú mzdu vynásobenú časom, ktorý vám ju trvalo prečítať. Veľa kníh bude mizerných. Ale občas narazíte na nejakú jednu dobrú myšlienku, ktorá vám dá obrovskú mieru návratnosti. Ako napríklad 10X násobok toho, čo ste za knihu zaplatili, v priebehu pár mesiacov.

Toto platí obzvlášť pre biznis knihy a knihy o osobnej produktivite. Ale často to nie je prelomový nápad, ale skôr pokračujúce vystavovanie sa rovnakým nápadom prezentovaným inými spôsobmi, čo produkuje stálu dlhodobú návratnosť. A výsledky sú oveľa viac než len finančné. Ak vám investovanie do svojich vlastných vedomostí konečne vnukne myšlienku, že potrebujete prestať fajčiť, môžete spočítať koľko finančne ušetríte do konca života na krabičkách cigariet, ale akú hodnotu má pre vás zvýšená úroveň zdravia?

Akú hodnotu má pre vás nápad, ktorý vám umožní stretnúť a hlbšie sa spojiť s vaším budúcim partnerom? Akú hodnotu má pre vás zhodenie tých 20 kíl tuku a vedomie, že sa vám už do konca života nevrátia? Akú hodnotu má pre vás vybudovanie kariéry, ktorá vás absolútne napĺňa?

Trik, ktorý som sa naučil od Briana Tracyho , je investovať 3% vášho príjmu do vášho vlastného osobného rozvoja. Neviem, prečo konkrétne používa práve 3%, ale zdá sa mi to tak akurát. Ak zarábate 1000 eur mesačne, investovali by ste 30 eur mesačne do vášho vlastného osobného rozvoja. Za to by ste si mohli kúpiť dve biznis knihy alebo knihy o osobnom rozvoji, tie sú zvyčajne za 9 až 14 eur (a to za mesiac v pohode prečítate a niečo z nich aplikujete). Alebo si môžete objednať 1 alebo 2 audioprogramy. Tie sa zvyčajne pohybujú od 10 do 25 eur. Alebo by tých 30 eur mohlo ísť na vstupenku na seminár alebo konferenciu. Niektoré jednodňové semináre osobného rozvoja, o ktorých viem, stoja okolo 49 eur a 3 dňového alebo dlhšie zvyčajne 100, 200 eur. (Hoci ceny za ne sa môžu vyšplhať oveľa vyššie, aj na tisíce eur.) Pre mňa je najlepšie miešať rôzne typy učenia sa. Napríklad minulý mesiac som pozeral online prednášku, čítal pár kníh a vypočul nejaké audionahrávky.

Nemusíte minúť každý mesiac presne 3%. Je v poriadku minúť menej jeden mesiac a minúť oveľa viac druhý mesiac. Niektoré materiály osobného rozvoja tiež môžete získať zadarmo, napríklad na YouTube, blogoch, online webinároch, atď. Ale nebojte sa do seba kvalitne investovať a v priemere cieľte na 3% mesačne. Ak je to pre vás veľa, začnite prvý mesiac s akýmkoľvek percentom a od toho sa odrazte. Alebo začnite s fixnou sumou ako napríklad 20 eur, kým sa do toho dostanete.

Tento rozpočet môžete použiť na investovanie do svojho zlepšenie sa akýmkoľvek spôsobom sa vám to páči. Takže to zahŕňa nielen vedomosti, ale aj nástroje a služby – čokoľvek, čo vám pomôže rásť a zlepšovať sa. Napríklad môžete tento rozpočet použiť na zostavenie svojho vlastného mini fitnes centra doma. Pár činiek, medicinbal, nejaké pomôcky na strečing, jogovú podložku. Ak sa cítite vystresovane, mohli by ste tieto peniaze použiť na maséra a zaplatiť si profesionálnu masáž (v mojom okolí sú masáže zvyčajne za 25 – 40 eur za hodinu). Alebo si môžete zaplatiť nejakú okrášľujúcu kúru alebo hodinový vstup do wellness. Ak máte pocit, že by to bol pre vás rastový zážitok, choďte do toho. Odvážte sa ku zoskoku z lietadla. Navštívte múzeum. Pridajte sa do nejakého klubu alebo asociácie. Kúpte si počítačový program, ktorý vás naučí rýchlejšie písať. Začnite hrať na flaute. Alebo hrať tenis.

Toto je celkom jednoduchý návyk na vytvorenie. Iba si napíšte do vášho kalendára, vždy prvého v mesiaci: „Investovať 3% do seba“. Potom keď príde ten deň, zistite, koľko peňazí ste zarobili minulý mesiac a potom sa rozhodnite ako ich miniete. Ak môžete, miňte ich hneď – je to jednoduché, ak si niečo objednáte cez internet. Pamätajte si, že toto je investícia. Peniaze, ktoré tu investujete, sa vám budú dlhodobo vracať na základe toho, ako ich investujete.

Ak máte svoj vlastný biznis, môžete sa rozhodnúť, či investujete percento hrubého príjmu alebo čistého. Ja používam hrubý, pretože mi to očividne dá väčší rozpočet. Použite akúkoľvek sumu, pri ktorej sa cítite pohodlne.

Aj keď veľmi nemám rád nakupovanie, toto je druh nakupovania, ktoré si užívam. Môžete mi dať 10 000 eur na nakupovanie v miestnom obchodnom centre a nebudem schopný nájsť si niečo, čo by som chcel. Ale čo sa týka investovania do vedomostí a zručností, odrazu nemám žiadny problém prísť so zoznamom prianí. Je super rozmýšľať o tom takto „OK, mám x eur, ktoré môžem minúť na svoj vlastný osobný rozvoj. Ako to spravím?“ Poďme si kúpiť 30 akcií lepšieho zdravia, 10 akcií finančnej prosperity, 5 akcií komunikačných zručností a 20 akcií budovania vzťahov.

Príjemné míňanie!

Naučím Vás, ako sa môžete učiť menej

About the Author:

Pridajte komentár