Nájdite životnú rovnováhu s jogou

Posted by:

Počuli ste od svojho lekára, že joga pomáha pri bolestiach chrbtice, vysokom krvnom tlaku alebo úzkosti? Alebo vám povedala známa, že chodí na jogu a pomáha jej to lepšie zvládať stres? Ak hľadáte dôvody, prečo s jogou začať, poskytnem vám môj osobný príbeh a pár faktov, na ktoré sa postupne prišlo cvičením tohto tisícky rokov prepracovaného systému techník pre telo, myseľ i dušu.

Či už máte s jogou skúsenosti, alebo o nej zatiaľ iba čítate, je tu jeden nevyvrátiteľný fakt: JOGA POMÁHA. A to každému. Ak sa cvičí správne.

Sama som pocítila účinky jogy veľmi realistickým spôsobom. Pred mnohými rokmi som poznala muža, ktorý mi zo života urobil guláš. Bol to nesmierne intenzívny a krásny vzťah – mladá a zaľúbená som mala pocit, akoby sa stretli dvaja bohovia. No iba do momentu, keď sa objavila iná, ktorá bola pre neho novým nedobitým teritóriom. Svoju končiacu úlohu vo vzťahu som si uvedomila príliš neskoro – a to, že nie som dosť dobrá pre “najúžasnejšieho muža na svete” sa na mojej psychike podpísalo na veľmi dlhú dobu. Keď sa k hlboko skrývanému pocitu menejcennosti pridali aj zdravotné problémy z množstva práce (časté bolesti hlavy až migrény, kŕče v žalúdku), vedela som, že sa stávam kandidátom na jogu, ku ktorej som z nejakého dôvodu bola okolnosťami už nejakú dobu priťahovaná.

Moja voľba začať s jogou sa ukázala byť ako jedno z troch najlepších rozhodnutí v mojom živote – spoločne s odhodlaním po škole opustiť Slovensko i Európu, ako aj vziať si svojho súčasného manžela.

Na prvej hodine jogy som prišla na to, že na našom tele sú svaly, o ktorým som nevedela, že ich mám. Bola som schopná sa do veľkej miery uvoľniť z napätia, ktorú som si svedomito v tele zbierala posledných 10 rokov. A navyše som konečne mohla niekoľko sladkých minút IBA ležať a relaxovať. Samozrejme tušila som, že relaxácia je telu i mysli prospešná, ale ruku na srdce –  kto si na to doma nájde pravidelne čas?

Postupne som vďaka technikám jogy pomaly kúsok po kúsku znovu “zbierala” svoju osobnosť i sebavedomie. Zlepšila som si celkovú ohybnosť i pocit zo svojho tela. Naučila som sa vnímať svoju hodnotu, telo i dušu a jasne rozpoznávať to, čo mi škodí alebo naopak robí dobre. Joga mi pomohla lepšie spávať aj vyrovnať sa s pracovným stresom, ktorého bolo neúrekom. A bolesti hlavy? Už 5 rokov som si žiadne lieky proti migréne nevzala.

5 najdôležitejších vecí, ktoré jogou zmeníte

Moja skúsenosť ma inšpirovala k tomu, aby som si pozrela vedecké štúdie, ktoré o holistickom pôsobení jogy na človeka dokazujú i skúsenosti iných a zľahka ich zhromaždila ich v tomto článku v 5 najdôležitejších bodoch. Prínosov je ale toľko, že by táto téma pokojne vystačila na celú seminárnu prácu.

Čo teda môžete jogou reálne dosiahnuť?

1) Zmeníte svoje telo a zbavíte sa bolesti

Zlepšenie ohybnosti tela a spevnenie svalov je jedným z najzrejmejších prínosov jogy. Možno nebudete schopní sa počas prvej hodiny dotknúť prstov na nohách, ale keď vydržíte, postupne si uvedomíte, že nemožné sa stáva možným.  Navyše spevnené svaly nielenže vyzerajú dobre, ale nás chránia pred artritídou, bolesťou chrbta, alebo pádmi v neskoršom veku.

Postupne, ako sa jogou rozhýbavate a uvoľňujete, zbavujete sa rôznych bolestí, a to nie je náhoda. Napätie v niektorých častiach tela sa totiž prenáša na iné bez toho, aby ste si to uvedomovali (skrátená zadná strana stehien môže viesť k splošťovaniu bedrovej časti chrbtice, čo vedie k častým bolestiam). Postupným zlepšením stavu vašich svalov, kĺbov i šliach sa začne upravovať i držanie tela a vy budete prichádzať na to, že sa v svojom tele cítite lepšie a lepšie.

2) Ozdravíte sa

Trpíte studenými rukami alebo nohami? Môže za to i napätie, ktoré v sebe držíte – psychického aj fyzického rázu. Cvičením jogy i relaxáciou si môžete pomôcť zlepšiť cirkuláciu tekutín – zlepší sa obeh krvi i prúdenie lymfy, čo podporuje celkovú imunitu i očistenie organizmu od patogénov a toxínov. Navyše sa zlepšuje aj prúdenie krvi do tráviaceho traktu i pohlavných orgánov, ktoré sú centrom našej vitality. Máte problémy s trávením, alebo neviete otehotnieť bez objektívnej príčiny? Jedno z riešení možno nájdete v pravidelnej relaxácii.

3) Upokojíte myseľ a zbavíte sa závislosti

Joga pomáha „upokojiť nervy“ a získať kontrolu nad neustálym vírením myšlienok i zlozvykmi  - tie totiž nie sú nič iné iba forma mentálnej závislosti (fajčenie, obhrýzanie si nechtov atď.). K tomu vám pomôže zlepšenie dýchania, ktoré je jedným zo základných nástrojov i liečby úzkosti. Joga dýchaniu venuje veľkú pozornosť – jednak sa dych spája s cvičením, a jednak sa ho naučíte prehlbovať a spomaliť, čím získate kontrolu nad sebou samými v situáciách, v ktorých by ste kontrolu strácali.

4) Získate osobnú rovnováhu

Relaxácia či meditácia ako súčasť jogy nám pomáha premôcť naše citové frustrácie, ľútosť, hnev, strach a iné emócie, ktoré vytvárajú ďalší stres. Ako sa to dá dosiahnuť? Hormonálnou rovnováhou. Joga pomáha obnovovať biochemickú rovnováhu v mozgu – znižuje vylučovania stresového hormónu kortizolu a pomáha uvoľňovať serotonín. Tým zlepšuje stav našej psychiky, stabilizuje nálady a má vplyv na ďalšie procesy v tele. Napríklad zníženie kortizolu podporuje udržiavanie vápnika v kostiach, čím ich udržuje vitálne – jeden z mnohých dôkazov vplyvu psychiky na naše fyzické zdravie. A vedeli ste, že vysokému kortizolu sa prisudzuje aj tzv. nekontrolovateľné jedenie?

Okrem toho si v joge môžete zacvičiť množstvo rovnovážnych polôh, ktoré sú indikátorom sily našej psychiky. Čím lepšie totiž viete stáť na jednej nohe, tým pevnejšie „stojíte na zemi„ i obrazne, a teda  sa lepšie viete vyrovnať s nástrahami života. Skúste to – pripadáte si na tej jednej nohe trochu trasľavo? Nevadí – dobrá správa je, že sa to dá zmeniť.

5) Spoznáte seba samých

Skrz zlepšenie biochemickej rovnováhy v mozgu sa človek dopracuje aj k poznaniu vlastnej hodnoty. Mnoho ľudí trpí chronicky nízkym sebavedomím – ak sa to vezme zo zlého konca, dôjde k chybným rozhodnutiam (závislosti, prejedanie sa..), za čo platíme cenu zhoršeného zdravia. Ak začnete pravidelne cvičiť jogu s cieľom skúmať seba samých a zlepšiť sa, nebude to pre vás iba kondičná aktivita, ale i SAMOTERAPIA. A môžete objaviť inú, lepšiu stránku seba samých.

Všetky tieto oblasti spolu neuveriteľne súvisia. Zmeňte svoje držanie tela a zlepšíte dýchanie. Zmeňte dýchanie, a zlepšíte stav svojej psychiky. To je jedna z lekcií jogy: všetko so všetkým súvisí. Uvedomenie si tohto prepojenia je kľúčom k pochopeniu podstaty jogy. Preto sa joga označuje ako holistický (teda celostný) systém: „Pomôž telu a pomôžeš psychike a naopak. Pomôž psychike a pomôžeš duši.“

To, ako bude na vás joga pôsobiť do veľkej miery závisí od vás samotných – ak idete na hodinu skeptickí, pretože vás tam dotiahol známy, bude joga pre vás znamenať iba obyčajný telocvik. VIERA je totiž jednou z najúčinnejších nástrojov na zmenu -  a to doslova všetkého. Len samotná viera v uzdravenie potom, čo ste navštívili s ťažkosťami lekára stačí na to, aby sa v tele spustili biochemické procesy, vytvárajúce v tele podmienky na uzdravenie. Moderná veda tomu hovorí placebo efekt, ale názvoslovie nie je dôležité – a s jogou je to podobne.

Dnes už jogu cvičia milióny ľudí na celom svete – a každý z nich má svoj osobný príbeh, ktorý ho dostal na podložku. Možno i vy nájdete dostatok inšpirácie a motivácie k tomu, aby ste si začali zháňať podložku a zisťovať najbližšiu lekciu jogy vo vašom bydlisku.

Ing. Denisa Veselská, Joga pre zdravie

Autorka je lektorom jogy 2. stupňa v ČR a SR, certifikovanou Českým svazem jógy a Slovenskou asociáciou jogy, členom Európskej únie jogy. Viac informácií o joge nájdete na jej stránkach www.jogaprezdravie.sk.

Naučím Vás, ako sa môžete učiť menej

  Ďalšie skvelé články:

Pridajte komentár