Nadišiel váš čas prestať skákať z jednej veci na druhú a zvážnieť?

Posted by:

Ak sa chcete vydať na serióznu kariérnu cestu, ani nerozmýšľajte nad tým, že skončíte počas prvého roka. Počas prvého roka sa toho udeje veľmi málo, čo sa výsledkov týka. Väčšina firiem nedosiahne počas svojich prvých 2 rokov dokonca ani zisk, trvá im tak dlho, kým sa stanú aspoň udržateľné. Dokonca aj pomerne menšie firmy.

Tak veľa nádejných blogerov skončí v priebehu svojich prvých 6 mesiacov. Začne ich to nudiť, stratia záujem alebo ich napadne “lepší” nápad na nejaké iné podnikanie. Často vidím , ako zmenia tému svojho zamerania alebo si založia novú webstránku a raz alebo dvakrát za rok začnú odznova. Po piatich rokoch takéto typu skákania, sa stále takmer nikam nedostali. Opakovane vymazávajú aj ten najmenší pokrok, ktorý spravili, takže nikdy nemajú šancu vytvoriť niečo seriózne a pretrvávajúce.

Čo sa týka budovania akéhokoľvek druhu biznisu, či už online alebo offline, takýto skákací prístup je trošku smiešny, pretože skutočná odmena v podnikaní prichádza zo zásadovosti počas určitého počtu rokov. Chce to čas vybudovať si nasledovateľov, pritiahnuť zákazníkov, vytvoriť produkty a služby, získať fanúšikov na sociálnych sieťach a dobré umiestnenie na Googli, získať odporúčania, rozvinúť dobrého podnikateľského ducha, získať expertízu a prísť na to, ako generovať príjem z vašej práce spôsobmi, ktoré cítite, že sú s vami v súlade.

Trvalo mi 12 mesiacov odkedy som začal blogovať, kým som zarábal 1000 eur/ mesačne, čo sa stalo na prelome rokov 2013/2014. Počas prvých 6 mesiacov však môj blog zarobil iba asi 200 eur, čo bolo väčšinou od iných blogerov, ktorí mi zaplatili, aby som pre nich napísal články. Ak by som to počas tejto doby vzdal a začal by som odznova, nikdy by som si neužíval dlhodobé výhody tejto cesty. Väčšina profesionálnych blogerov to však vzdá oveľa skôr než dosiahnu tento bod. Aj oni vidia slabé finančné výsledky počas ich prvého roka, rovnako ako som ich videl ja, ale oni to uzavrú tak, že nemá zmysel v tom pokračovať, keď to už v tomto období nevybudovali do niečoho udržateľného.

Okrem zarábania bohatého príjmu z blogovania (väčšinou z tvorby produktov a koučovania), mi blogovanie tiež vytvorilo príležitosti v iných oblastiach ako napríklad rečnenie (začal som robiť svoje vlastné semináre a začali si ma pozývať firmy, aby som im spravil prednášky), zadarmo cestovanie, úžasné vzťahy a nové známosti, atď.

Ak chcete zarábať seriózny príjem a užívať si životný štýl plný hojnosti, je kľúčové, aby ste sa dostali cez preskakovaciu fázu. Na začiatok…neustáli skokani sú neustále na mizine. Neustále to vzdávajú a rozmyslia si to oveľa skôr , ako by mohli inak začať zbierať dlhodobé výhody udržateľnosti a rastu. Predtým ako vôbec majú možnosť zažiť seriózne výsledky, odpoja sa.

Pravdou je, že seriózny príjem môžete zarábať takmer z akejkoľvek formy kreatívnej práce – písanie, audio, video, umenie, hudba, programovanie, dizajn, atď. Iní, ktorí prišli pred vami, už na týchto veciach zarobili milióny. Ale väčšina z nich sa nedostala vo svojich prvých 6-12 mesiacoch ďaleko. Sú to tí, ktorí v tom zostali 5 rokov a viac, ktorí teraz žnú najväčšie výhody. To sú budovatelia, nie skákači.

Opakujúci sa vzorec, ktorý som si všimol u väčšiny mojich úspešných priateľov v biznise je, že v istom bode spravili rozhodnutie začať brať svoju prácu vážne. Rozhodli sa prestať preskakovať. Zaviazali sa vydať sa po určitej ceste a zdvojnásobili svoje úsilie, so zámerom vydržať na tej ceste celé roky, aby ju mohli naozaj ovládnuť. A títo rovnakí ľudia sú ľudia, ktorí si užívajú seriózne výsledky. Zatiaľ čo skákači stále hľadajú ten ďalší nápad na “rýchle zbohatnutie”, ktorý im môže priniesť podobné výsledky v priebehu mesiacov.

Ak sa vašich kamarátov spýtate, aký typ práce budete vy robiť 5 rokov od teraz, čo vám povedia? Ak si nie ste istý, choďte sa niektorých vašich kamarátov spýtať. Ak vám dajú odpovede, ktoré sa vám nepáčia alebo každý z nich hovorí niečo iné, prečo je to tak? Je na vás vidieť, že ste skákač? Je za vami história skákania z jednej veci na druhú? Ste slabý, čo sa týka vašich záväzkov? Alebo sa nechcete ničomu zaviazať? Ak si myslíte, že ste zaviazaný, ale ľudia okolo vás nerozoznávajú ten záväzok, pravdepodobne nie ste zaviazaný.

Ak ste na dobrej a úspešnej ceste, ľudia vo vašom živote budú pravdepodobne schopní predpovedať, v akom odvetví budete za 5 rokov odteraz. Bude to odvetvie, ktorému ste zaviazaný práve teraz.

Ak si chcete vybudovať nejaké hojné zdroje príjmov a užívať si dlhodobé výhody zotrvania pri nich, vyberte si oblasť záujmu, pri ktorej očakávate, že vás bude aj o 5 rokov stále napĺňať vášňou. Ja som si vybral osobný rast, pretože už 5 rokov predtým ako som začal blogovať, som sa o toto odvetvie veľmi zaujímal. Takže som mal dobrý dôvod veriť, že stále ma to bude zaujímať aj o 5 rokov neskôr. Teraz je to 5 rokov odkedy som začal blogovať a osobný rozvoj ma stále veľmi zaujíma a stále je to moja vášeň. Stále zbožňujem prácu, ktorú robím a netúžim po skončení s ňou alebo po zmene na niečo iné. Konkrétne detaily mojich záujmov sa menia z roka na rok, ale moja základná vášeň pre osobný rozvoj zostáva z väčšej časti rovnaká. Ak by som pred 5 rokmi spravil menej vedomú voľbu alebo impulzívnejšiu voľbu, možno by som sa na to vykašlal už počas prvého roka.

Nezveličujte dnešné prchavé záujmy, keď rozmýšľate nad spravením seriózneho záväzku vydať sa určitou kariérnou cestou. Pozrite sa namiesto toho na záujmy, ktoré ste mali 5 rokov dozadu, ktoré vás stále seriózne zaujímajú aj dnes. Šanca je, že tieto záujmy vás budú stále zaujímať aj o 5 rokov. Ak tieto záujmy budete mať tak či tak, prečo na ne nestaviť vo veľkom a nezaviazať sa k dosiahnutiu majstrovstva?

Robiť niečo počas dlhšej doby nie je to isté, ako zaviazať sa k majstrovstvu. Do posilovne chodím asi tak dlho, ako sa zaujímam o osobný rozvoj (viac ako 10 rokov), ale nikdy som sa nezaviazal zlepšiť sa v posilovaní. Nikdy som to nebral profesionálne. Napriek tomu, že rád posilujem, pravdepodobne na tom, čo sa svalovej hmoty týka a znalosti rôznych cvičení, nie som o nič lepšie ako som bol pred 5 rokmi. Moje svaly sú na určitej úrovni a tam sú už roky. Pre mňa je chodenie do posilovne hobby a zábava a ešte ma zlepšovanie sa v tom nezaujíma.

Ak ste v pohode s tým, že vo vašej kariére na tom o 5 rokov nebudete o nič lepšie ako ste teraz, potom nie je potreba zaviazať sa k majstrovstvu. Pokračujte v skákaní a pokračujte v robení toho, čo robíte bez toho, aby ste spravili nejaký seriózny záväzok. Ale ak pre vás nie je veľmi stráviteľné stagnovať alebo ak o 5 rokov od dnes túžite po oveľa silnejších výsledkoch, je čas zamyslieť sa nad tým, že treba zvážnieť.

Ak chcete preskakovať iba kvôli objavovaniu, je to v poriadku. Ale nepredstierajte, že ste si vybrali kariérnu cestu. Pretože budete iba vyzerať hlúpo, keď budete každých 6 mesiacov vašim kamarátom hovoriť, že vaša kariérna cesta sa zasa znova zmenila. Vedzte, že objavujete a robte to, aby ste sa niečo naučili. A potom, keď ste pripravený zvážnieť, zaviažte sa k vybudovaniu niečoho, čo vydrží a ani nerozmýšľajte nad tým, že počas toho prvého roka skončíte.

Všeobecné pravidlo: Ak nedokážete spraviť seriózny 5-ročný záväzok voči danej kariérnej ceste, nie je to vaša cesta.

Naučím Vás, ako sa môžete učiť menej

About the Author:

Pridajte komentár