Na vine je osobný rozvoj

Posted by:

Nedávno sa ma jeden klient pýtal, ako sa môže čo najrýchlejšie posúnuť dopredu. Ako môže čo najrýchlejšie mať viac sebavedomia, cítiť sa lepšie a dosiahnuť rýchlejšie svoje ciele.

A ja som mu so všetkou úprimnosťou odpovedal: “Daj si “diétu osobného rozvoja”. Oddýchni si od toho na chvíľu.”

Teraz mimo kontextu to znie ako divná rada, ale dovoľte mi to zobrať troška do hĺbky…

Ja si naozaj myslím, že niekedy je zdrojom väčšiny našich emočných a mentálnych problémov “osobný rozvoj”.

Za posledných 7 rokov som osobne pracoval so stovkami ľudí, ktorí sa posúvajú dopredu a dovolím si povedať, že všeobecne sa u veľa ľudí znova a znova objavuje rovnaký postup, ktorý im prináša problémy…

Najprv vďaka osobnému rozvoju zažijeme “seba-uvedomenie”.

To znamená, že si prečítame nejakú knihu a začneme si napríklad vďaka tejto knihe uvedomovať, ako rozmýšľame, ako si organizujeme čas, ako sa stravujeme, aké ciele máme/ nemáme…

A potom sa snažíme podniknúť nejaké kroky, aby sme boli lepší.

Problém však nastane, keď sa “seba-uvedomenie” premení na “seba-opravovanie” a seba-kritizovanie” a myslím, že všetci vieme, o čom hovorím.

Prečítame si v nejakej “múdrej knihe”, že by sme mali rozmýšľať pozitívne, začneme si všímať naše myslenie a na naše prekvapenie zistíme, že rozmýšľame často negatívne.

A tak sa začneme opravovať a pripomínať si, že musíme myslieť pozitívne a keď sa to nedeje, tak sa kritizujeme.

Rovnako je to s produktivitou, s tým, ako reagujeme na ostatných, so sebavedomím…začneme sa “opravovať” a kritizovať, ak nenapĺňame ideál, o ktorom sme si prečítali v knihe.

Čoskoro sa “seba-opravovanie” a “seba-kritizovanie” premení na trvalé presvedčenie, že “potrebujeme veľa vecí na sebe opraviť”, pretože ešte veľa vecí nerobíme dobre a tým pádom doslova spláchneme do záchoda naše sebavedomie, sebadôveru a vnútornú silu.

A z dobre mysleného osobného rozvoja, ktorý nám má pomôcť dopredu, sa stáva niečo, čo nás skôr zasekne v jednom negatívnom cykle “seba-opravovania” a následnej seba-kritiky.

Takže keď som môjmu klientovi navrhol, aby si dal oddych od osobného rozvoja a on to spravil a prestal sa na pár dní “snažiť opraviť to, čo ani nie je pokazené” …čuduj sa svete…jeho sebavedomie išlo hore, sám so sebou sa cítil lepšie a jeho myslenie poskočilo na vyššiu úroveň.

Pointa?

Len preto, že niekto napíše knihu, v ktorej vám hovorí, že máte veci robiť jedným spôsobom a vy to robíte druhým, neznamená, že s vami je niečo zle.

Len preto, že vám niekto povie, že by ste veci mali robiť inak, neznamená, že doteraz ste to robili zle.

Prestaňte sa “seba-opravovať” a “seba-kritizovať”. Nie ste pokazený, takže tam nie je čo opraviť a vašou úlohou je posúvať sa dopredu, nie hľadať, čo by ste skritizovali.

Uvedomte si, že máte všetko, čo potrebujete, aby ste dosiahli svoje ciele a že ste prirodzene šťastný, prirodzene inšpirovaný a prirodzene úžasný človek.

A ak to chcete vyskúšať, dajte si pauzu od osobného rozvoja. Oddýchnite si. Budete príjemne prekvapený, ako rýchlo sa vrátite do vášho prirodzeného stavu šťastiu, rovnováhy a pokoja.

Nemám nič proti osobnému rozvoju. Zbožňujem ho. Učím ho druhých. Zmenil mi život. Každý deň na sebe pracujem.

Aj pozerať sa na seba reálne je dôležité. Aj si dať konštruktívnu spätnú väzbu.

Ale zásadne som proti “seba-opravovaniu” a “seba-kritizovaniu”…

Naučím Vás, ako sa môžete učiť menej

  Ďalšie skvelé články:

Pridajte komentár