Mini-meditácie na relax a obnovu sústredenia

Posted by:

Viem, že je často veľmi ťažké byť na toľko sústredený , ako by som chcel. V dnešných hektických životoch je veľa vecí, ktoré nás vyrušujú a berú nám našu pozornosť. Len sa pozrite okolo seba: mobily, neustále sms-ky, e-maily alebo kolegovia, ktorí vám kradnú čas a energiu.

Našťastie existujú spôsoby, ako proti týmto silám bojovať a lepšie a viac zrelaxovane sa sústrediť na naše aktivity. Jednou je používanie „mini-meditácií“.

Mini-meditácie podporujú sústredenie a upokojujú vašu myseľ počas dňa. Netreba na ne žiadnu prípravu alebo špeciálnu techniku a môžete ich robiť hocikde za menej ako minútu – takže sú ideálne cvičenia, či už ste doma v tichej miestnosti alebo v strede rušného dňa v práci.

Tu je postup:

  1. Prestaňte robiť to, čo robíte. Doprajte si minútku pre seba a na chvíľu odsuňte (aj mentálne) to, čo robíte.  Zapamätajte si: celé cvičenie zaberie menej ako minútu, takže nemusíte hľadať žiadnu ideálnu chvíľu na zastavenie. Je to skôr pauza ako zastavenie a za malú chvíľku budete môcť pokračovať v tom, čo robíte.
  2. Zavrite oči. Nechajte vaše viečka spadnúť a relaxujte.
  3. Sústreďte sa na vaše dýchanie. Hlavným bodom tohto cvičenia je sústredenie sa na vaše dýchanie. Nemusíte s ním robiť nič špeciálne – iba normálne dýchajte, ale sústredďte sa na to, ako vzduch prúdi do vášho tela a ako prúdi z vášho tela von. Keď sa vám chce, môžete dýchať trochu pomalšie a hlbšie ako normálne.
  4. Počítajte tri nádych-výdych cykly.  Nádych a výdych. Ako vydychujete, pomyslite si: jeden. Nádych a výdych a v duchu: dva. Nakoniec nádych a výdych a: tri.
  5. Pomaly otvorte oči a uvedomte si, čo ste robili.

To je všetko. Pekné a ľahké. Skúste mini-meditácie pravidelne počas dňa a napíšte nám, či vám pomáhajú.

Naučím Vás, ako sa môžete učiť menej

  Ďalšie skvelé články:

Pridajte komentár