Máte problém povedať NIE?

Posted by:

Za posledných pár rokov som pracoval s množstvom ľudí, ktorí ma vyhľadali práve kvôli tomu, že mali problém povedať NIE.

Či už v rodine, v práci, v biznise, známym, partnerovi a iným.

Na mojich seminároch sa táto konkrétna vec u účastníkov opakuje pomerne často – ľudia majú problém povedať NIE a tak v tomto článku by som sa s vami rád podelil o dva dôležité tipy, ktoré vám v tom môžu výrazne pomôcť.

Tipy, ktoré vám môžu pomôcť prekonať ten strach a povedať NIE, keď to tak cítite.

No predtým ako sa pustíme do týchto dvoch tipov, rád by som vašu pozornosť smeroval na to, čo sa stane, keď nepoviete NIE.

To vám môže dodať väčšiu motiváciu, aby ste sa NIE naučili hovoriť.

Viete…kedykoľvek, kedy je pred vás postavená situácia, kedy vnútorne chcete povedať NIE, tak máte dve možnosti.

Buď si môžete pohnevať človeka, ktorému idete povedať NIE alebo si môžete pohnevať seba.

Vysvetlím…

Určite sa vám už stalo, že ste niekomu nepovedali to, čo ste mu povedať chceli, nepovedali ste mu NIE, aj keď ste vedeli, že ste to tejto osobe chceli povedať a potom ste sa za to následne kritizovali, mali so sebou vnútornú debatu a hádku a boli ste na seba nahnevaný.

Takže buď môžete nahnevať druhého človeka – pretože keď mu máte povedať NIE, tak to asi ten človek nechce počuť alebo môžete nahnevať seba.

To však následne vedie k nedôvere voči sebe, k narušeniu sebalásky a pocitom hnevu voči sebe.

A keď nepoviete NIE druhým, aj keď viete, že by ste mali a potom ste následne na seba nahnevaný a deje sa to opakovane, tak to výrazne narúša vaše sebavedomie, váš sebaobraz a pocit šťastia.

A kvôli tomu je takmer nemožné posúvať sa dopredu a osobnostne rásť.

Takže to je dôvod, prečo je veľmi dôležité naučiť sa hovoriť NIE – vtedy, keď to skutočne potrebujete povedať.

Pretože vďaka tomu sa výrazne zvyšuje vaše sebavedomie, vaša sebaláska a sebahodnota rastie, dokazujete vesmíru, že si vážite samého seba (tým, že poviete NIE a vzápätí sa už nemusíte kritizovať, že ste to nepovedali) a cítite sa potom so sebou oveľa príjemnejšie a ľahšie – pretože ste povedali to, čo ste povedať chceli.

Okej.

Teraz keď už vieme, prečo je dôležité povedať NIE, poďme sa pustiť do dvoch tipov, ktoré som spomínal na začiatku tohto článku.

1. Nedávajte ľudí nad seba.

Prvým častým dôvodom, prečo sa bojíme povedať NIE je, že človeka, ktorému to NIE máme povedať, považujeme za dôležitejšieho v tej oblasti alebo sme na ňom určitým spôsobom závislý.

Chceme mu vyhovieť. Máme pred ním až príliš veľký rešpekt. Podceňujeme seba a zveličujeme jeho.

Povedzme, že rodina chce, aby ste niečo spravili, ale vy s tým nie ste úplne stotožnený.

Ale pretože ste boli vychovávaný v tom, že rodina je dôležitá a rodinu musíte počúvať, tak radšej spravíte to, čo vám povie rodina a nemáte odvahu povedať NIE.

Alebo povedzme, že partner od vás chce, aby ste niečo spravili, ale vy s tým nie ste úplne stotožnený.

Ale bojíte sa, že ak partnerovi nevyhoviete, tak ho stratíte a bojíte sa jeho straty…a tak mu radšej vyhoviete…aj napriek tomu, že s tým nie ste úplne stotožnený.

Toto sú bežné situácie – keď zväčšíme dôležitosť druhých ľudí a zároveň zmenšíme našu vlastnú dôležitosť.

Takže prvý veľmi podstatný tip je uvedomiť si svoju vnútornú silu a vašu vlastnú dôležitosť…neminimalizovať svoje potreby a nezveličovať potreby iných a dostať sa do situácie, kedy nie ste závislý na druhej osobe.

Emočná závislosť a finančná závislosť sú dve najčastejšie závislosti, ktoré vám budú brániť povedať NIE.

Emočná závislosť – keď sa bojíte, že niekoho stratíte alebo si nechcete túto osobu pohnevať – a tak radšej tejto osobe nepoviete NIE a znížite svoju hodnotu a potreby, len aby ste si tohto človeka udržali a finančná závislosť…keď sa bojíte povedať NIE, pretože iný človek má kontrolu nad vašimi financiami (vašou finančnou situáciou).

Naučte sa zbaviť emočnej závislosti – čo je niečo, čo učím na mojom transformačnom tréningu Bod zlomu a spravte všetko preto, aby ste sa zbavili finančnej závislosti a okamžite budete vo výrazne lepšej pozícii povedať NIE.

2. Ujasnite si, aké výhody má pre druhú osobu, ak jej poviete NIE.

Druhý častý dôvod – často veľmi úzko napojený na ten prvý, prečo sa ľudia boja povedať NIE, je pretože nechcú druhého človeka zraniť. Nechcú mať potom výčitky a pocit viny.

To, čo si však ľudia neuvedomujú je, že nepovedaním NIE spôsobujú ľuďom často viac škody ako pomoci.

Dám vám príklad:

Povedzme, že za vami príde osoba z vašej rodiny, ktorá je s peniazmi nezodpovedná, stále má finančné problémy, stále si musí požičiavať, míňa na veci, na ktoré míňať nemá, kupuje si hlúposti a potom sa sťažuje, že nemá peniaze na bežné veci a jedného dňa príde za vami a chce si požičať aj od vás.

Čo by ste spravili?

Je to síce člen vašej rodiny a je to dobrý človek, ale ak poviete ÁNO a požičiate tejto osobe ďalšie peniaze, iba preto, že je táto osoba finančne nerozvážna, tak iba naďalej udržujete túto osobu v tom istom začarovanom cykle.

A ona sa bude za chvíľu aj tak znova sťažovať, že nemá zase peniaze.

Požičiavanie stále viac a viac peňazí očividne tejto osobe nepomôže, pretože problém nie je v peniazoch, ale v tom, ako tá osoba peniaze manažuje. Ako s nimi narába.

Viac požičaných peňazí iba predlžuje problém, zväčšuje to dlh tejto osoby…a už má toho táto osoba napožičiavaného viac než dosť, ale stále míňa na hlúposti a žije nad svoje pomery a potom sa sťažuje, že nemá peniaze.

Čo teda spravíte?

Poviete tejto osobe ÁNO, pretože si poviete, že sa „nad ňou zľutujete“ a požičiate jej peniaze, aj keď viete, že ich asi už neuvidíte…

…alebo jej poviete NIE, pretože ak bude túto osobu stále niekto zachraňovať a vydržiavať, tak sa nikdy nenaučí čeliť realite a prebrať 100% zodpovednosť za svoje financie?

Keď tento scenár prezentujem na svojich seminároch, množstvo ľudí sa vie stotožniť s touto situáciou s niekým vo svojej rodine a vidia, že je lepšie povedať NIE.

Ak vám na tejto osobe naozaj záleží, je lepšie povedať NIE, pretože vtedy je oveľa pravdepodobnejšie, že sa tá osoba postaví na vlastné nohy, bude sa na veci musieť pozrieť reálne a zobudiť sa k faktu, že takto to dlhodobo fungovať nebude.

Takže toto je jednoduchý príklad ako ÁNO môže priniesť viac škody ako pomoci.

A toto neplatí iba vo finančnej situácii, ale v rôznych ďalších.

Ak vás niekto žiada o pomoc, ale vy dobre viete, že to ten človek dokáže s trochou úsilia a rozmýšľania aj sám a vy máte svoje veci, ktoré potrebujete dokončiť, povedzte NIE.

Prinútite tohto človeka, aby bol efektívnejším, produktívnejším a samostatnejším. A možno sa pri tom ešte aj niečo nové naučí.

Vždy si ujasníte, aké výhody bude mať pre druhého človeka, ak mu poviete NIE.

A spíšte si na papier čo najviac výhod pre tohto človeka, že mu poviete NIE.

Až kým nevidíte, že je pre neho lepšie mu povedať NIE, ako povedať ÁNO.

Potom bude pre vás oveľa jednoduchšie to NIE povedať. Pretože budete vidieť, že to tomuto človeku pomôže. Budem vám to dávať oveľa väčší zmysel – povedať mu radšej NIE.

A nebudete musieť byť potom neskôr na seba nahnevaný, že ste nepovedali to, čo ste povedať chceli.

Takže toto sú dva spôsoby, ako sa môžete naučiť povedať NIE a dúfam, že vás tento článok inšpiroval, aby ste išli tam von a hovorili častejšie NIE a hlavne vtedy, keď to tak naozaj cítite.

Teraz je už rad na vás, aby ste to aplikovali do vášho života. Držím palce.

Naučím Vás, ako sa môžete učiť menej

Pridajte komentár