Každá emócia je iba spätná väzba

Posted by:

Počas vášho života budete zažívať množstvo emócií. Od hnevu a rozzúrenia, po krivdy a pocit viny, po tie príjemnejšie ako radosť a vzrušenie.

To je dané a je to univerzálne. Každý z nás zažíva emócie.

To ako však na vaše emócie budete reagovať, robí v kvalite vášho života OBROVSKÝ rozdiel.

Na vaše emócie môžete reagovať reaktívne…čo znamená, že keď budú negatívne, tak sa budete od nich snažiť utiecť, zbaviť sa ich, potlačiť ich, rýchlo s nimi preč a budete viac vyhľadávať tie pozitívne.

Alebo na vaše emócie môžete reagovať proaktívne. Zobrať si niečo z každej jednej, ktorú cítite.

Ja svojim klientom počas koučovania a účastníkom na seminároch vždy hovorím, že emócie nie sú nič viac ako iba spätná väzba na vaše vnímanie.

To je celé.

Teraz viem…niektoré psychologické smery robia z emócií veľké haló, robia ich dôležitejšie ako naozaj sú, aby vám potom mohli predať lieky, antidepresíva a aby ste k nim celé roky museli chodiť na terapie…aj keď to vôbec nie je potrebné.

Emócie sú skutočne iba spätná väzba na vaše vnímanie a akonáhle správne interpretujete spätnú väzbu, ktorú vám vaše emócie dávajú, tak ony zmiznú a vy sa môžete posunúť ďalej.

Práve toto porozumenie mi pomáha jednoducho a rýchlo zbaviť ľudí emočnej batožiny v priebehu desiatok minút, pretože mi stačí iba nájsť nerovnováhu v ich vnímaní, vrátiť to do rovnováhy a emócie, ktoré cítia, sa stratia.

Povedzme, že za mnou príde klientka, ktorá cíti pocit krivdy a hnev voči svojmu partnerovi, pretože si myslí, že ju vôbec nepodporuje.

Akonáhle jej však ukážem, že jej partner ju síce nepodporuje vo forme v akej to očakáva, ale dáva jej podporu úplne iným spôsobom…iba to ešte nevidí, jej vnímanie sa zmení.

Túto konkrétnu situáciu som mal možnosť zažiť už veľakrát.

Prišla za mnou klientka, ktorá bola naštvaná na svojho manžela, pretože ona sa starala o celú domácnosť, prala, žehlila, upratovala, varila a on iba prišiel domov z práce, sadol si na gauč a pozeral do večera televízor. A nijako jej nepomohol.

Z čoho vznikali takmer každý večer hádky a nebola v tomto vzťahu naplnená.

A keďže viem, že neexistuje nič také ako iba jednostranný vzťah – kde jeden človek dáva druhému veľa a nedostáva naspäť nič a že vždy dostávame rovnako veľa ako dávame, iba to tam musíme objaviť, spýtal som sa jej:

„Čo vám dáva váš manžel?“

„No nič mi nedáva. Nič nerobí. O všetko sa starám ja. Veď vám hovorím.“

„Je nemožné, aby vám nič nedával. Čo vám dáva? Motivuje vás to, aby ste s tou situáciou niečo robila?“

„Jasne, že ma to motivuje, taká som naštvaná…veď počkajte ja mu ukážem.“

„Takže vás to motivuje, aby ste s tým niečo robila a nenechala so sebou zametať. Skvelé. To by bola prvá vec, ktorú vám to dáva. Čo ešte?“

„Je pravda, že som teraz začala dávať konečne seba na prvé miesto. Prihlásila som sa na hru na klavír, pretože po tom som vždy túžila a situácia s ním ma k tomu doviedla. Povedala som si, že budem dávať na prvé miesto seba. Že si to zaslúžim.“

„Skvelé. Takže vás to priviedlo k tomu, aby ste dali samú seba a svoje potreby na prvé miesto. Čo ešte vám váš manžel dáva? Nedostali ste náhodou ukážku toho, čo ste si doteraz nechali a tolerovali, aby vám robil?“

„No áno. Presne preto s tým chcem niečo robiť. Zaslúžim si viac. Preto som začala robiť tie veci, ktoré som vždy robiť chcela.“

„Skvelé. Čo ešte vám dáva váš manžel?“

„Začala som sa venovať osobnému rozvoju hlavne kvôli tomu…chcem byť silnejšou osobou a preto som prišla aj za vami. Chcem od života viac. Viem, že je tam aj niečo viac.“

„Skvelé. Čo ešte?“

„Je pravda, že som sa tiež vďaka tomu začala učiť viac o financiách, pretože zatiaľ sa o financie staral on, ale ja na ňom už určite nechcem byť závislá. A prečítala som už pár kníh a začínam si tvoriť rezervu, aby som mala svoje vlastné peniaze. To je prvýkrát, čo mám po toľkých rokoch svoje vlastné peniaze odložené.“

„Skvelé. Čo ešte vám dáva váš manžel?“

„Vzor, ako určite nechcem žiť. Z práce domov, potom televízor a ráno zase do práce. To nie je pre mňa. Prebúdza to vo mne túžbu po niečom lepšom. Začala som sa už obzerať po nejakých príležitostiach.“

„Skvelé. Začínate už pomaly vidieť, ako presne to, čo manžel robí – čo všetko vám to „dáva“ – ako vás to posúva?“

„Áno…keď sa na to pozriem takto, tak áno. Riadne ma to naštartovalo.“

A potom ako sme sa ešte chvíľu zameriavali na to, čo všetko jej manžel dáva, prišli sme aj na to, že ju táto situácia robí vnútorne silnejšou, dáva jej to nové skúsenosti, ktoré predtým nemala, má vďaka tomu nové plány…chce reštartovať svoj život vo všetkých oblastiach, má lepší vzťah s deťmi, atď.

Zrazu to videla ako vec, ktorá je „na ceste“ nie „v ceste“ a cítila vďačnosť.

Na konci povedala: „Viete čo…som celkom rada, že to robí, pretože teraz vidím, čo všetko mi to vlastne dáva a ako to môžem využiť ako príležitosť pre seba.“

Toto celé trvalo 15 minút a zrazu to moja klienta videla úplne inak.

A pritom sa nič tam vonku nezmenilo. Manžela má rovnakého. Situácia zostala rovnaká. Iba sme sa na tú istú situáciu pozreli inak…vnímanie tej situácie sa zmenilo a zrazu moja klienta cítila úplne iné emócie.

A garantujem vám, že keď prišla domov, tak tú istú situáciu už najbližšie riešila inak. A s inými emóciami.

Emócie sú iba spätná väzba na vaše vnímanie.

Akonáhle zmeníte vnímanie – to ako sa na niečo pozeráte, tak sa zmenia vaše emócie a aj samotná situácia, na ktorú sa pozeráte.

A toto funguje s každou jednou emóciou, ktorá existuje. Či už je to hnev, pocit krivdy, pocit hanby, pocit viny, strach, žiaľ, ľútosť, smútok, depresia, atď.

Všetky tieto emócie sú spätnou väzbou vášho tela, že niečo vo vašom vnímaní ešte nie je vyrovnané.

A to nás privádza k veľmi dôležitému uvedomeniu: Aby ste zmenili svoje emócie, nemusíte meniť svet, situácie a druhých ľudí.

Stačí iba zmeniť svoje vnímanie. A pýtať sa správne otázky, ktoré vám vaše vnímanie pomôžu zmeniť.

Je to oveľa jednoduchšie ako meniť svet, situácie a druhých ľudí.

Takže najbližšie keď budete zažívať nejakú „negatívnu“ emóciu, namiesto hľadania vinníka tam vonku, snahy zmeniť ostatných a dovolenia, aby vás tá emócia kontrolovala…spoznajte, že je to iba spätná väzba na vaše vnímanie a nájdite spôsob, ako vrátiť vaše vnímanie do rovnováhy.

Robené pravidelne – iba táto jedna vec bude mať úžasný vplyv na kvalitu vášho života.

Naučím Vás, ako sa môžete učiť menej

  Ďalšie skvelé články:

Pridajte komentár