Je to všetko o vnímaní

Posted by:

Jeden z najväčších „AHA“ momentov, na ktoré môžete vo vašom živote prísť je, že naše emócie a kvalita nášho života nie je vytváraná tým, čo sa nám stane, ale skôr tým , ako vnímame to, čo sa nám stane.

Iba jednoduchou zmenou nášho vnímania môžete mať oveľa kvalitnejšie emócie, naša kvalita života sa okamžite zvýši a môžete toho oveľa viac dosiahnuť, pretože už nie ste viazaný vašou emočnou batožinou.

Ale naozaj je to všetko o vnímaní?

Na mojich seminároch vždy ilustrujem tento fakt na nasledujúcom príbehu.

„Predstavte si, že je leto a po 14 dňoch konečne začalo pršať.

Farmár, ktorý stojí na poli a ktorý zrazu vidí, že jeho úroda je zachránená, bude očividne šťastný, že začalo pršať, pretože mu to zachránilo úrodu.

O pár kilometrov vedľa v meste sa však koná svadba v záhrade a ten istý dážď im poriadne prekazil plány a dá sa povedať, že im pokazil svadbu. Oni sú z toho nešťastní.

A v inej časti mesta je zase tínedžer zatvorený vo svojej izbe, má zastrené žalúzie, hrá sústredene svoju obľúbenú videohru a ani nevie o tom, že vonku prší. Je mu to jedno.

Teraz vo všetkých troch situáciách je dážď rovnaký, ale traja rôzni ľudia majú na ten istý dážď tri rôzne reakcie.“

Ak by svet, situácie a druhí ľudia určovali, ako sa cítime, tak by sa každý jeden človek určite cítil voči dažďu rovnako.

Ale ten istý dážď vyvolá u ľudí v troch rôznych situáciách tri rôzne reakcie.

Prečo? Pretože vo všetkých 3 situáciách je dážď vnímaný inak.

Raz je označený ako skvelá vec. Raz je označený ako hrozná vec a raz je označený ako neutrálna vec.

Dážď však nie je ani skvelý, ani hrozný a ani neutrálny.

Dážď je jednoducho dážď.

Ale naše vnímanie mu môže dať v rôznych situáciách rôzne prívlastky a to v nás nakoniec buď vyvolá pozitívne, negatívne alebo neutrálne emócie.

A tie emócie nakoniec určia kvalitu nášho života.

Nie je to to, čo sa nám stane…je to to, ako vnímame to, čo sa nám stane, čo určuje naše emócie a kvalitu nášho života.

Mimochodom…v niektorých kultúrach je dážď na svadbe vnímaný ako symbol šťastia a hojnosti, takže v niektorých kultúrach by sa z dažďa na svadbe zase radovali.

Ale stále je to iba dážď!

A takto to funguje so všetkým: Ak by to bolo iba o rečnení na verejnosti, tak by sa rečnenia na verejnosti báli všetci.

Ale poznám hercov, rečníkov, moderátorov, politikov a aj množstvo obyčajných ľudí, ktorí rečnenie na verejnosti zbožňujú.

Nikdy to nie je o rečnení na verejnosti. Je to vždy o tom, ako každý individuálny človek rečnenie na verejnosti vníma. Alebo akúkoľvek ďalšiu vec.

Ak by boli druhí ľudia na vine, tak to isté správanie, ktoré na nich vadí vám, by vadilo všetkým ostatným.

Ale vám môže na ľuďoch vadiť vec, ktorá niekomu inému vôbec prekážať nemusí.

Nikdy to nie je o druhých ľuďoch, ale skôr o našom vnímaní voči druhým ľuďom, ktoré vytvára naše emócie.

A to je tá najlepšia správa na svete, pretože keďže je to o našom vnímaní a nie o situáciách, druhých ľuďoch alebo svete tam vonku, tak s tým môžeme pracovať. A môžeme to meniť.

A znamená to, že situácie, druhí ľudia a ani svet nás nemôžu ovplyvniť…pokiaľ im to s naším vnímaním nedovolíme.

Ale najprv si iba musíme uvedomiť, že je to o našom vnímaní, ktoré spôsobuje naše emócie, spomienky, zážitok zo sveta. Prebrať tú kontrolu do svojich rúk.

Pri práci s mojimi klientmi – akonáhle sa ľudí spýtam tie správne otázky, tak behom jednej hodiny si dokážu vyriešiť výzvy, ktoré riešia už niekoľko rokov – a tak rýchle je to možné vďaka tomu, že chápem, že je to o našom vnímaní.

Potrebujete sa iba pýtať správnu sadu otázok a pozerať sa na veci troška inak, ako ste sa na ne pozerali doteraz a výsledky sa veľmi rýchlo a jednoducho dostavia.

Naučím Vás, ako sa môžete učiť menej

  Ďalšie skvelé články:

Pridajte komentár