10 tipov ako prestať fajčiť

Posted by:

Práve som oslávil ročné výročie, odkedy som prestal fajčiť… naozaj prestal. Ako väčšina fajčiarov som to skúšal už mnohokrát, ale vždy neúspešne. Tentoraz mi to však vydržalo a rád by som sa s vami podelil o 10 vecí, ktoré spravili tento pokus úspešným, zatiaľ čo ostatné zlyhali.

Ako prestať fajčiť

 

1. Presvedčte svoju myseľ. V pokusoch, ktoré zlyhali  a v snahe bola len polovica zo mňa. Povedal som si, že chcem prestať fajčiť, ale vždy som niekde vzadu v mysli vedel, že to nedokážem. Nič som si nenapísal a nikomu som nič nepovedal (možno okrem mojej ženy, ale len jej). Tentokrát som si to napísal. Napísal som si plán. Blogoval som o tom. Prisahal som svojej dcére. Povedal som svojej rodine a priateľom, že prestávam. Pridal som sa do fóra pre prestávajúcich fajčiarov. Cítil som, že som niečo spravil. Viacero bodov bude spomenutých aj nižšie, ale hlavné je presvedčiť samého seba a nemať žiadne pochybnosti, že to nedokážete. Už nebude cesty späť. Nedovolil som si zlyhať.

2. Spravte si plán. Nemôžte sa len postaviť a povedať si, „Dnes prestanem fajčiť.“ Musíte sa na to pripraviť. Naplánovať si to. Mať systém odmien, podporný systém, osobu, ktorej zavolať, keď máte problém. Napíšte si, čo spravíte, keď budete mať chuť. Vytlačte si to. Nalepte si to na stenu doma aj v práci. Pokiaľ počkáte s riešením až do chvíle, keď budete mať nutkanie fajčiť, ste stratení. Musíte byť na túžbu po cigarete pripravení.

3. Uvedomte si, že motivácia je dôležitá. Keď príde chuť na cigaretu, váš rozum bude myslieť rozumne. „Čo je to za bolesť?“ A zabudnete, že sa vlastne snažíte prestať. Musíte vedieť prečo to robíte PREDTÝM ako dostanete chuť. Je to pre vaše deti? Pre vašu ženu? Pre vaše zdravie? Aby ste vládali behať? Lebo dievča, ktoré sa vám páči, nemá rado fajčiarov? Majte dôvody prečo chcete prestaťfajčiť. Vytlačte si ich. Nalepte si ich na stenu. A pripomínajte si tieto dôvody každý deň, vždy keď príde nutkanie zapáliť si.

4. Ani jedno potiahnutie, nikdy! Myseľ je prefíkaná. Povie vám, že jedna cigareta vás nebude bolieť. A je veľmi ťažké sa s touto logikou hádať, ešte keď ste akurát vo chvíli, keď je nutkanie najväčšie. A najťažšie je hádať sa s týmito chuťami. Nevzdávajte sa. Povedzte si predtým ako nutkanie príde, že aj jedno potiahnutie BUDE bolieť. Jedno potiahnutie vedie k druhému a to k tretiemu a čoskoro sa nenazdáte a neprestali ste, ale fajčíte. Neklamte seba samých. Jedno jediné potiahnutie bude takmer vždy viesť k recesii. Nepotiahnite si ANI RAZ!

5. Pridaj sa do fóra. Jedna z vecí, ktoré mi pomohli prestať fajčiť najviac, bolo online fórum pre ľudí, ktorí prestávajú s fajčením…necítite sa tak sami keď je vaše nutkanie moc zlé. Nakoniec trápenie má rado spoločníka. Prihláste sa, predstavte sa, spoznajte ostatných, ktorí si prechádzajú tým istým ako vy. Najlepšie pravidlo: Píšte predtým, ako fajčíte. Keď si dáte toto pravidlo a budete sa ho držať, pomôže vám to prekonať nutkanie. Ostatní sa s vami cez neho budú rozprávať. A budú s vami oslavovať, keď to zvládnete váš prvý deň, deň 2., 3. a 4., prvý týždeň a tak ďalej. Je to sranda!

6. Odmeňte sa. Pripravte si plán na odmenu. Určite sa odmeňte po prvom dni, po druhom aj po treťom. Môžete aj po štvrtom, ale určite po prvom a druhom týždni a rovnako po prvom a druhom mesiaci, polroku a roku. Spravte si z nich odmeny, na ktoré sa budete tešiť: CD, knihu, DVD, tričko, topánky, bicykel, večeru v obľúbenej drahej reštaurácii… hocičo, čo si môžete dovoliť. Ešte lepšie by bolo ušetrené peniaze za cigarety ukladať do nejakej nádoby. To je vaša odmena. Užite si ju! Oslávte každý váš úspech! Zaslúžite si to.

7. Vyčkajte. Keď máte silné nutkanie fajčiť, počkajte. Spravte nasledujúce: 10 krát sa zhlboka nadýchnite. Napite sa. Dajte si niečo malé (najprv som začal s cukríkmi a žuvačkami, potom som prešiel na niečo zdravšie, ako mrkvu alebo ovocie). Zavolajte svojej podporujúcej osobe. Napíšte na fórum. Ponaťahujte sa. ROBTE ČOKOĽVEK, ALE VYDRŽTE, VYDRŽTE, VYDRŽTE. Vydržíte a nutkanie prejde. Keď sa tak stane, oslavujte! Robte to pri každom nutkaní a tak to dokážete.

8. Vymeňte zlozvyk za dobrý zvyk. Čo robíte, keď ste v strese? Keď automaticky reagujete na stres cigaretou, budete si musieť nájsť niečo iné. Hlboké dýchanie, vlastnoručná masáž krku a pliec a cvičenie. Na mňa zabrali zázračne. Iné zvyky, ako napríklad čo robíte ráno ako prvé alebo čo robíte v aute alebo hocikde, kde zvyčajne fajčíte, by ste mali nahradiťlepším zvykom. Ako môj najúčinnejší novy zvyk sa ukázalo byť behanie, ale účinných ich je naozaj veľa.

9. Dostaň sa cez Pekelný týždeň, Sakra týždeň, a zaslúžiš si medailu. Najťažšia časť prestávania sú prvé dva dni. Keď sa cez ne dostanete, prešli ste fázu odňatia nikotínu a zvyšok je v podstate vo vašej hlave. Celý prvý týždeň je peklo. Preto sa volá Pekelný. Hneď potom to začína byť ľahšie. Druhý týždeň je Sakra týždeň a stále je dosť ťažký, ale nie je to až také peklo ako prvý. Po tom to už pre mňa išlo hladko. Musel som sa len vysporiadať s občasným silným nutkaním, ale väčšina nutkaní bolo slabších a cítil som, že zvládnem každé z nich.

10. Keď padneš, postav sa. A učte sa zo svojich chýb. Áno, všetci zlyhávame. To ale neznamená, že sme všetci beznádejní, alebo že nikdy nemôžeme uspieť. Keď zlyháš, nie je to koniec sveta. Zdvihni hlavu, ostras sa a skús to znova. Ja som zlyhal nespočítateľne veľa krát predtým ako sa to naozaj podarilo. Niekedy som opakoval tie isté chyby znova a znova, ale nakoniec som sa naučil im vystríhať. Uvedomte si, čo sú tie prekážky, ktoré vám bránia v úspechu a naplánujte si ako ich obísť v ďalšom pokuse prestať.  A určite nečakajte pár mesiacov do ďalšieho pokusu. Dajte si maximálne pár dní na naplánovanie a prípravu, presvedčte svoju myseľ a choďte si po úspech! Prestať fajčiť sa dá!

 

BONUS 11.: MYSLI POZITÍVNE. Toto je najdôležitejšia rada zo všetkých. Nechal som si to nakoniec. Keď máte pozitívny, dokážem-všetko postoj, tak banálne ako to znie, uspejete. Verte mi. Funguje to. Povedzte si, že to dokážete a vy to naozaj dokážete. Poviete si, že to nedokážete a určite to nedokážete. DOKÁŽETE sa dostať cez Pekelný týždeň. Dokážete! Ja som dokázal, tak to dokážu milióny iných. Nie som lepší ako vy. (V mojom prípade, horší.)

 

Naučím Vás, ako sa môžete učiť menej

  Ďalšie skvelé články:

Discussion

 1. eva belanova  február 2, 2013

  akákolvek závislosť sa musí liečiť!

  (reply)
 2. Chlapec z dediny  február 8, 2013

  Kamarát to skúšal cez “menšie zlo”,elektronickú cigaretu, no ja si myslím, že sa to musí radikálne. Prestať teraz a hneď. A predstaviť si ten dom, ktorý by bol za tie peniaze…

  (reply)
  • Bernard Koprna  február 12, 2013

   A podarilo sa to Vášmu kamarátovi? No tie peniaze, ktoré by ste ušetrili za cigarety sa určite dajú využiť oveľa lepšie.

   (reply)
 3. puky1221  august 1, 2013

  Nech si ktokolvek :) je je 1 hodina ráno a už som bol zufalý :) ale jak som si čítal tento članok nabudil ma sebaistotou :) aj ked to hovorím už stí krát :) Prestávam fajčit . :)

  (reply)
 4. daniela  február 22, 2014

  ahojte, som odhodlaná s fajčením prestať od zajtra, už veľakrát som sa pokúšala, ale nevyšlo mi to, tak mi držte palce

  (reply)
 5. jano  marec 24, 2015

  chcem prestať fajčiť dnes som vidržal dosť dlho bez cigarety pokušam sa myslieť na niečo lepšie prijemnejšie

  (reply)
 6. Paula  máj 31, 2015

  za tento článok patrí autorovi obrovské ďakujem. Po prečítaní mi veľmi pomohol a už je to presne 1 rok, 3 mesiace a dva týždne bez jedinej cigarety a cítim sa perfektne! :)

  (reply)
 7. maja  jún 4, 2015

  no a ako motivovať našich blízkych, ktorí s nami žijú v jednej domácnosti, aby prestali fajčiť, keď vám vadí kuchyňa plná dymu?

  (reply)
 8. litva  september 2, 2015

  2dni som sy nezapalil dufam že my to vydrží

  (reply)
 9. Sylvia  apríl 12, 2016

  Od zajtra prestávam fajčiť, držte mi palce. Musím prestať, lebo mňa to zničí.

  (reply)
 10. Dominika  august 11, 2016

  Dakujem za skvely clanok :) pred tym, ako som si precitala tento clanok, som studovala niekolko inych stranok s faktami, motivaciami a pod., ale pristihla som sa, ze uz len pri citani odsekov o tom, ake je fajcenie skodlive a co sa deje s telom po dvoch dnoch bez cigarety, myslim na to, kedy si konecne zapalim :D ale pri tomto clanku som nadobudla pocit, ze to zvladnem :) vo vseobecnosti som typ cloveka, ktory si rad veci planuje s tabulkami, poznamkami a tak… hned po praci sa pustim do planovania prestatia fajcit! Este raz dakujem :)

  (reply)
 11. brano07  august 23, 2016

  je tu teraz niekto co prestava fajcit?

  (reply)
 12. Alex  október 11, 2016

  OD dnes sa pokušam prestať fajčiť aj ja pokušal som sa o to tiez dost dlho a nič… :D

  (reply)
 13. Juraj  február 1, 2017

  Pekný deň všetkým, ktorí sa pokúšate skoncovať s fajčením.

  Fajčil som od mladosti a po cca 35 rokoch som sa pokúsil prestať s fajčením. Spolu so mnou to skúsilo ešte asi 7 ľudí z môjho okolia, ale zvládol som to iba sám… žiaľ. Fajčenie je obrovská, asi najväčšia a najsilnejšia závislosť, je naozaj treba byť odhodlaný, neústupný a treba dodržiavať zásadu- už si nikdy nezapáliť. Mne pomohla el. cigareta a predsavzal som si, že po vyfajčení silnejšej náplne prejdem vždy na slabšiu a tak postupne až po najslabšiu. Potom som si už nikdy nevzal ani klasickú a ani el. cigaretu. Myslím, že je dôležité, aby ste definitívne odložili klasické cigarety, pokiaľ začnete s elektronickými. Pokiaľ obidva druhy budete striedať, obávam sa, že s fajčením neprestanete. Nefajčím od 20.06. 2012 a denno- denne sa teším z toho, že nefajčím. Prajem všetkým vytrvalosť a pevné odhodlanie. Sám som dôkazom toho, že to ide a podarí sa to každému, kto naozaj bude chcieť.

  (reply)

Pridajte komentár