Emočná batožina časť 1. : Pocit krivdy

Posted by:

V tejto sérií článkov zoberiem vždy jednu limitujúcu emóciu a dám vám presný krok za krokom návod, ako sa môžete tejto limitujúcej emócie zbaviť.

Ešte predtým ako sa však do toho pustíme…limitujúce emócie sú vaša emočná batožina. A väčšina ľudí si ani neuvedomuje, ako ich emočná batožina ťahá dolu.

Poďme si to vysvetliť podrobnejšie…

V tomto článku sa budeme venovať pocitu krivdy.

Pocit krivdy znamená, že v minulosti vám niekto spravil niečo alebo sa vám stalo niečo, situácia, v ktorej vnímate, že tam bolo pre vás viac bolesti ako radosti, viac smútku ako potešenia, viac výzvy ako podpory.

Ja ako kouč pôsobím už 7 rokov a keď ma vyhľadávajú moji klienti, niektorí majú pocit krivdy z toho, že sa im niečo stalo, ktorý siaha aj desiatky rokov dozadu.

A stále pri tom cítia emócie, stále ich to dokáže naštvať, stále to v sebe nemajú vyriešené.

Takže ako konkrétne vás emočná batožina limituje? No predstavte si, že sa chcete posúvať smerom dopredu, ale jednou nohou ste ešte stále vzadu. Presne to je emočná batožina.

Ľudí to výrazne spomaľuje a bráni im to spraviť veľké posuny dopredu, pretože jednou nohou sú ešte stále vzadu.

A to je dôvod, prečo pre vás píšem túto sériu. Pracoval som so stovkami ľudí a tak viem, že sa to dá prekonať.

Emočná batožina je niečo, čoho sa môžete ľahko zbaviť – nezáležiac na tom, ako dlho ju v sebe nosíte a môžete byť voľný a posúvať sa slobodne dopredu.

Môžete sa toho zbaviť ľahko – ak viete , ako na to. A to vám teraz ukážem.

Poznámka: Veľa ľudí nikdy nepracuje na svojej emočnej batožine, pretože tvrdia, že sa v tých veciach už nechcú špárať. Toto však nie   je o špáraní sa vo veciach, ktoré sa stali.

Toto je o prebratí zodpovednosti za to, čo sa stalo a zbavení sa potreby zmeniť minulosť, aby ste tak mohli ísť slobodne dopredu a prebudiť svoj plný potenciál.

Nebojte sa vašej minulosti a čítajte ďalej.

Takže ako som už povedal: Pocit krivdy vo vás vzniká, keď vám niekto spraví niečo alebo sa vám stane niečo, situácia, v ktorej vnímate, že je v nej pre vás viac bolesti ako radosti, viac smútku ako potešenia, viac výzvy ako podpory.

Nechcete, aby sa to takto stalo, chcete/ tajne dúfate/túžite po tom, aby sa to stalo inak a tak si vytvoríte tento pocit – ako „kompenzáciu“ za to, že sa to nestalo tak, ako ste chceli.

Nedávno ma vyhľadala klientka, ktorá cítila obrovský pocit krivdy, pretože zistila, že jej priateľ, s ktorým bola už viac ako rok, ju posledného pol roka podvádzal s inou.

A moja klientka mu na to prišla. A cítila sa hrozne. Cítila, že si to nezaslúži. Cítila, že to nie je fér. Cítila hnev a obrovský pocit krivdy. Dala mu všetko a on sa k nej zachoval takto.

A tak prišla za mnou, pretože ju to veľmi „dostalo“ (a vôbec to nečakala) a cítila sa veľmi zranená.

Akonáhle mi povedala, aká situácia ju postretla, moja otázka, ktorú som sa jej spýtal, bola asi posledná otázka, ktorú by čakala:

„Aká je v tom pre teba výhoda, že ti to spravil?“

Myslela si, že som sa asi pomýlil a tak mi pre istotu ešte raz porozprávala, čo sa jej stalo.

A ja som jej položil tú istú otázku ešte raz.

Ale ona tvrdila, že v tom výhody určite nie sú.

Ale ja som trval na svojom. „Aká je pre teba výhoda, že ti to spravil? Už sa ti to stalo, zmeniť to nemôžeš, tak si z toho aspoň niečo zober. Ja viem, že sú v tom pre teba výhody. Nepomôže ti, keď budeš na neho nadávať ani sa na neho hnevať. Aká je pre teba výhoda, že ti to spravil?“

Potom čo videla, že to myslím vážne sa zamyslela a povedala mi prvú výhodu:

„Je pravda, že teraz vidím, že som bola trošku naivná a chcela som ho vidieť lepším ako je, takže svojím spôsobom mi dal dole ružové okuliare“.

Okej…super. Aká ďalšia výhoda je tam pre teba v tom, že ti to spravil?

„Stalo sa mi to prvýkrát a myslela som si, že na to budem reagovať oveľa lepšie, ale teraz vidím, že nie som až taká silná, ako som si myslela.“

„Takže vidíš v tom tú výhodu? Že si dostala spätnú väzbu, že ešte máš na sebe po mentálnej stránke čo zlepšovať?“

„Áno“.

A postupne sme začali odhaľovať viac a viac výhod, že sa jej to stalo.

Spravilo ju to silnejšou, pretože je to práve v takýchto situáciách, keď sa naše vnútro ešte viac spevňuje a zoceľuje.

Predtým si myslela, že jej sa to nemôže stať a mierne sa vyvyšovala nad druhé páry, ktoré zažili niečo podobné. Teraz ju ako keby „vesmír“ vrátil späť z oblakov na zem. Pokora. Stalo sa to aj jej.

Uvedomila si, že svojho priateľa dávala na prvé miesto a potom na seba a svoje hodnoty nemala čas a toto bol pre ňu budíček, aby si vážila svoje hodnoty a dala seba na prvé miesto.

A postupne si uvedomila, že je to pre ňu možno príležitosť spraviť to v ďalšom vzťahu inak, spraviť to lepšie a stať sa oveľa skúsenejšou osobou.

Spoločne sme odhalili viac ako 20 výhod, ktoré sa skrývali v tom, čo jej to jej priateľ spravil.

Už len toto samotné okamžite zmenilo jej vnímanie toho, čo sa naozaj stalo.

A toto je veľmi bežný jav. My radi dáme nejakej situácii nálepku, že je iba „zlá“ alebo iba „negatívna“ a potom sa už na ňu nikdy nepozrieme inak. Práve tak vzniká ten pocit krivdy.

Ale pravdou je, že každá jedna udalosť má rovnako veľa výhod ako nevýhod.

Ja pomáham ľuďom pomocou týchto cvičení už 7 rokov a robil som toto cvičenie stovky možno už tisícky krát a VIEM…so 100% istotou, že každá jedna udalosť má rovnako veľa výhod ako nevýhod.

Ak ste ochotný hľadať.

Takže tip #1: Len preto, že sa vám stalo na prvý pohľad niečo „zlé“, neznamená, že sa na to tak musíte pozerať navždy. A zostať v pozícii obete. Už sa to stalo, tak si z toho aspoň niečo zoberte. Výhody sú tam vždy. Stačí ich iba odkryť.

Možno už aj vám sa asi stalo niečo, čo ste v momente keď sa to stalo , vnímali ako veľmi negatívne, ale potom o týždeň, mesiac, rok neskôr to už tak negatívne nevyzeralo a možno ste za to dokonca začali byť aj vďačný.

Tu platí rovnaký princíp. Vďačnosť je v tomto kľúčová. Všetko, čo sa nám kedykoľvek stane, má pre nás rovnaký počet výhod ako nevýhod. Je tam rovnováha.

Problém je iba v našom vnímaní (tam ešte nie je rovnováha), nie v tej situácii.

Hľadajte pre vás výhody v situácii, ktorá sa vám stala a máte ju potrebu meniť alebo v nej cítite akýkoľvek negatívny pocit, až kým nevidíte, že sa vám stala, pretože sa vám mala stať…aby vás to posunulo dopredu. Až kým necítite vďačnosť, že sa vám to stalo.

Druhá časť zbavovania sa pocitu krivdy je presný opak.

V druhej časti tohto cvičenia som sa klientky spýtal: „Dobre a aká by to bola pre teba nevýhoda, ak by sa ti to nestalo? Ak by ti to nespravil?“

A spoločne sme opäť odhalili, že ak by jej to nespravil, tak by naďalej dávala jeho pred svoje potreby, naďalej by bola naivná a mala závoj pred očami, aký je on úžasný, nikam by sa neposunula, pretože by si myslela, že je všetko okej, nič by ju to nenaučilo o sebe, atď.

Keď sme skončili, tak už nemala potrebu tú situáciu meniť. Vnímala to ako vec, ktorá sa jej mala stať. Videla v tom tú dokonalosť. Tú rovnováhu. Vnímala to ako vec, ktorá je „na ceste“ nie „v ceste“.

Tú druhú otázku: Aká by to bola pre vás nevýhoda, ak by sa vám to nestalo?

sa ľudí vždy pýtam, pretože na každú jednu situáciu, pri ktorej cítime pocit krivdy, si v našej mysli vytvoríme ilúziu toho, ako by to malo byť.

Určite ste už stretli ľudí, ktorí stále hovoria: „Ak by to bolo inak, tak by bolo všetko lepšie. Ak by sa mi to nestalo, ak by mi to nespravili, tak by som dnes bol na inom mieste.“

Ale už sa to stalo. Je zbytočné meniť minulosť. Nedá sa to. Keby bolo keby je ilúzia. Treba prijať situáciu tak ako sa stala a posunúť sa dopredu.

Na konci nášho cvičenia už moja klienta necítila pocit krivdy.

Viete čo cítila? Cítila vďačnosť. Cítila vyrovnanosť. Cítila pokoj a vnútorne porozumenie toho, že sa jej to stalo, aby sa mohla posúvať dopredu. A chcela sa poďakovať svoju priateľovi za to, že sa to stalo.

Vy môžete spraviť to isté. Nemusíte zostávať uväznený v pocite krivdy.

Pocit krivdy je jednoducho iba signál, že v tej konkrétnej situácii ešte nevidíte dostatočný počet výhod, že sa vám to stalo a dostatočný počet nevýhod, ak by sa vám to nestalo.

Prejdite si týmto procesom aj vy…na každú jednu situáciu, v ktorej cítite pocit krivdy a zbavte sa tohto. Nemusíte žiť v pozícii obete.

Nič sa vám nikdy nestalo a nikto vám nikdy nič nespravil. To je ilúzia. Všetky situácie sú vyrovnané. Iba to ešte nevidíte. Iba vaše vnímanie ešte nie je v rovnováhe.

Vďaka tomuto procesu môžete veľmi rýchlo prebrať kontrolu nad svojím životom, zbaviť sa emočnej batožiny a začať sa voľne posúvať dopredu.

Proces na zbavenie sa pocitu krivdy:

Krok 1: Identifikujte konkrétnu situáciu a konkrétnu vec v tej situácií, ktorá vo vás pocit krivdy vyvolala. (Napr. priateľ ma pol roka podvádzal s inou.)

Krok 2: Napíšte aspoň 20 výhod, ktoré má pre vás táto situácia. (Napr. výhoda pre mňa, že ma podvádzal s inou.)

Krok 3: Napíšte aspoň 20 nevýhod, ktoré by to pre vás malo, ak by sa to vôbec nestalo (Ak by sa stalo to, čo ste tajne chceli, aby sa stalo. Napr. Nevýhoda pre mňa, ak by bolo všetko ako dovtedy).

Naučím Vás, ako sa môžete učiť menej

  Ďalšie skvelé články:

Pridajte komentár