Čo si o vás budú druhí ľudia myslieť ?

Posted by:

Nemárnite ani chvíľu z vášho vzácneho života strachovaním sa o to, čo si o vás budú myslieť druhí ľudia. Nič dobré z toho nevzíde.

Pravdou je, že predstavovaním si, čo si o vás druhí ľudia myslia, premárnite oveľa viac energie, než to, čo do toho investujú sami títo ľudia. Väčšina ľudí je príliš zaujatá so svojimi vlastnými životmi, aby vôbec venovali značnú pozornosť tomu, čo robíte vy. Zatiaľ čo sa vy sa strachujete o to, čo si oni myslia o vás, oni sa strachujú o to, čo si vy myslíte o nich. Iba si “prestrachujete” vaše životy…

Namiesto toho, aby ste boli znepokojený tým, čo si o vás myslia druhí, staňte sa znepokojený tým, čo si o vás myslíte vy. Na vašej mienke o vás záleží oveľa viac než na mienke ostatných, nezáležiac na tom, ako múdri, inteligentní alebo dobroprajní si myslíte, že sú.

Uvedomte si, že mienky iných ľudí o vás sú len ich a majú veľmi málo spoločného s vami. Nikto iný v skutočnosti nevie, čoho ste schopný. Keď umožníte ostatným, aby mali svoju reakciu bez toho, aby ste ju zobrali osobne, dávate moc do svojich vlastných rúk.

Nebojte sa, že ak prestanete byť znepokojený tým, čo si o vás druhí ľudia myslia, premeníte sa na nejaký druh bezohľadného, anti-spoločenského hlupáka. Aj keď sa stretnete s odporom od ostatných, budete slúžiť ako vzor, ktorý im pomáha prekonať ich vlastné strachy.

Kedykoľvek, kedy sa vydáte za komfortnú zónu, aby ste podnikli odvážne, nové kroky, ako začať nový biznis alebo vstúpiť do nového vzťahu, nebuďte prekvapený, že od ľudí okolo vás dostanete negatívne reakcie. To je bežné. Iní ľudia môžu spustiť táravé vysvetľovania o tom, prečo ste odsúdený k neúspechu. Ale nie je potrebné dovoliť, aby vás to zastavilo. Väčšinu času budú aj tak rozprávať zo strachu a nie z lásky. Strach rozpráva z limitov. Láska rozpráva z príležitosti.

No čo sa stane, ak mali títo iní ľudia v skutočnosti pravdu? Čo ak pôjdete tam von a zlyháte vo veľkom, dokonca hneď po tom, čo vás varovali, že sa to stane? Nezáleží na tom. Aj keď majú pravdu, stále sa mýlia. Vy máte ísť tam von a veľakrát zlyhať. Je úplne OK, že vám každý okolo vás povie, že zlyháte a vy potom pôjdete von a padnete pred nimi rovno na “hubu”. To sa má stať. Skutočnou lekciou pre vás je, aby ste sa naučili byť s tým v pohode.

Pomerne veľakrát som bol varovaný ostatnými, aby som niečo nerobil, ale ja som išiel a aj tak som to spravil a zlyhal som presne tak ako predpovedali. No tým, že som zažil to zlyhanie na vlastnej koži, naučil som sa hodnotné nové uvedomenia a moje budúce pokusy v tých rovnakých veciach nakoniec viedli k úspechu, niekedy dokonca k zásadným zlomom. Tieto úspechy by sa nikdy neobjavili, ak by som nikdy nevyšiel z dverí von.

Pravdou je, že zlyháte – veľakrát. Zvyknite si na to! Spravte zo zlyhania vášho priateľa. Tieto zlyhania nie sú opakom úspechu – sú to neoddeliteľné súčasti úspechu. Pochopte, že je absolútne, úplne v poriadku ísť tam von a začať nový biznis a sledovať ako zbankrotujete. Je v poriadku vstúpiť do nového vzťahu a sledovať ako pred vami totálne exploduje. Je v poriadku predniesť prednášku a byť vypískaný z pódia.

Vy máte zlyhať. Zlyhanie je jeden z najlepších spôsobov, ako sa my ľudské bytosti učíme a rastieme. Dovoľte si byť ľudskou bytosťou.

Ale ešte dôležitejšie ako toto je, že si potrebujete vybudovať sebavedomie, sebapoznanie a sebadôveru. Potrebujete sa naučiť, aké sú vaše skutočné schopnosti. A to nikdy nezistíte, pokiaľ budete iba nehybne sedieť. Dokonca ani vy neviete, čoho ste schopný, pokiaľ to nevyskúšate, takže ako by to mohli vedieť iní ľudia? Iba preto že znejú isto, neznamená to, že majú pravdu.

NIekedy zistíte, že iní ľudia mali ohľadom vás skutočne pravdu (ale iba krátkodobo). Ale inokedy zistíte, že sa totálne mýlili. Nezáleží na tom, čo si iní ľudia myslia, že dokážete robiť. To na čom záleží je, čo v skutočnosti dokážete robiť. A na to, aby ste zistili čo to je, musíte ísť tam von a podniknúť nejaké riziká. Musíte sa pokúsiť o nejaké tie veci, ktoré si nie ste istý, či dokážete dosiahnuť.

Sebadôvera je oveľa úžasnejšia vec, ktorú môžete získať, než čokoľvek, čo na vašej ceste môžete stratiť. Nie je to koniec sveta, ak stratíte všetko vaše materiálne vlastníctvo, pokazíte veľký projekt alebo zo seba spravíte totálneho blázna. Môžete sa oprášiť a ísť ďalej. Ale ak si nedokážete dôverovať, aby ste podnikli činy ohľadom toho, čo si myslíte, že je najlepšie, potom pre vás, to je koniec sveta.

Zvážte, aké to bolo pre mňa, keď som svojim kamarátom pred asi 6 rokmi povedal, “Viete…prestanem robiť čokoľvek, čo nesúvisí s osobným rozvojom a začnem sa naplno venovať budovaniu osobnostno rozvojového biznisu. A bude to úžasné.” Myslíte si, že som dostal obrovské množstvo podpory a povzbudenia, aby som sa vydal za týmto cieľom? Ani náhodou. Veľa ľudí sa mi smialo a mysleli si, že som sa zbláznil. Niektorí si to pravdepodobne stále myslia. A to je úplne OK, ale nijako to neovplyvňuje moje činy. Prečo? Pretože si dôverujem. Iní ľudia nemôžu vidieť do mojej duše a vedieť, čoho som schopný. Keď mi povedia, že niečo nemôžem robiť, všetko, čo vidím, je osoba, ktorá sa veľmi bojí a potrebuje pomôcť prelomiť vzorce strachu.

Ak vás iní ľudia okolo vás zaplavujú s “nemôžeš” a “nemal by si”, jednoducho ich ignorujte. Ich strach nemá nič spoločného s vami. Vložte vašu vieru do vás. Najprv môžete spraviť nejaké zlé rozhodnutia, ale z dlhodobého hľadiska výrazne prekročíte vaše súčasné limity. A to je čas, kedy sa vaše najúžasnejšie sny začnú stávať realitou.

Viera v seba nie je výsledkom úspechu. Je jeho príčinou.

Naučím Vás, ako sa môžete učiť menej

About the Author:

Pridajte komentár