Čo robiť, keď nastanú „ťažšie časy“

Posted by:

Myslím si, že všetci budeme súhlasiť s tým, že v živote každého z nás nastanú občas obdobia, ktoré môžeme označiť ako náročnejšie…alebo ťažšie.

Ja som určite ešte nestretol človeka alebo klienta, ktorý by mal celý život iba „ľahké obdobia“.

A vôbec nezáleží na tom, či je to obyčajný človek alebo niekto významný.

Väčšinou je to tak, že nezáležiac na tom, kto sme a čo robíme, ľahšie a príjemnejšie obdobia sa striedajú s tými menej príjemnejšími a náročnejšími.

Takže v tomto článku sa budeme baviť o tom, čo robiť, keď tieto ťažké časy nastanú a ako ich čo najlepšie prekonať.

To je aj nakoniec dôvod, kvôli ktorému ma tak často vyhľadávajú klienti. Aby som im pomohol prekonať ich ťažké časy.

Jedno z najväčších uvedomení, ktoré pomohlo mne vždy lepšie prekonať ťažké časy , je porozumenie ročných období.

Jeden z mojich prvých mentorov, Jim Rohn, vždy hovorieval, že život je ako ročné obdobia.

Máme jar, čo je čas, kedy sa nám začína dariť, kedy začína všetko rozkvitať a prebúdzať sa k životu…jar je tiež obdobie, kedy sme najviac nakopnutí a pracujeme na sebe, posúvame sa dopredu….

Potom príde leto…čo je čas, kedy sa nám darí výnimočne. Všetko na čo siahneme sa nám darí a život prebieha celkom bezstarostne…

Po lete nasleduje jeseň…čo je čas, kedy zbierame plody našej práce…to, čo sme si zasadili na jar a všetko sa pomaly spomaľuje…

A potom príde zima…čo je čas, kedy sa nám takmer nič nedarí, podmienky sú ťažšie ako obyčajne, to, čo fungovalo predtým, už zrazu fungovať nemusí a sme vystavení ťažkým podmienkam. Nastali ťažké časy.

A zima prichádza v rôznych oblastiach…môže u nás nastať finančná zima, môže to byť vzťahová zima, môže to byť zdravotná zima, môže to byť rodinná zima…a zima môže trvať dlhšie a môže trvať kratšie…

No tým, čím si môžeme byť istí, je to, že po zime znova prichádza…

A celý kolobeh sa potom znova opakuje.

Neviem ako je to u vás, ale môj život funguje presne ako ročné obdobie. Občas sú časy, keď ide všetko „ako po masle“ a občas príde zima…a keď prečkám zimu, tak príde jar, potom leto, atď. a celý kolobeh sa znova opakuje.

Klienti, s ktorými pracujem , to majú rovnako.

Takmer vždy ma vyhľadávajú cez zimu…či už je to finančná, vzťahová, pracovná, zdravotná, emočná alebo akákoľvek iná zima…

…a mojou prácou je ukázať im, že zima nie je niečo, z čoho by sme mali panikáriť alebo byť prehnane depresívni, ale že je to jednoducho súčasť kolobehu.

Tak to tu chodí.

Uvedomenie si tohto kolobehu…že život funguje naozaj ako ročné obdobia…nám pomáha oveľa lepšie prekonať tú zimu…v akejkoľvek oblasti nastane.

Jar, leto, jeseň, zima.

Za posledných 6000 rokov známej histórie to v prírode nasleduje presne v tomto poradí. Najprv je jar, potom je leto, po lete je jeseň a po jeseni príde zima.

Klient mi povie: „Ale ja chcem 3 jari, 4 letá, 3 jesene, žiadnu zimu.“

A ja mu poviem: „Ale to nie je spôsob, akým to funguje na tejto planéte. Možno na inej planéte to funguje inak, ale na Zemi to nasleduje pekne po rade.“

Takže čo si môžete odniesť z tohto článku?

1. Nesnažte sa zmeniť ročné obdobia.

Je zbytočné snažiť sa „nemať ťažké časy“. Alebo prehnane reagovať, keď tie ťažké časy prídu.

Namiesto toho si uvedomte, že ťažké časy sú súčasťou života a rozhodnite sa, že si z nich zoberiete čo najviac.

Neviem ako u vás, ale keď sa pozriem na svojich posledných pár „zím“ – sú to práve tie zimy, ktoré ma zocelili a spravili ma oveľa silnejším.

Nútili ma rásť.

Keď som tie zimy priamo zažíval, tak to tak možno nevyzeralo, ale pozerajúc sa ne spätne…som za ne veľmi vďačný.

Objavte vo svojich ťažkých časoch požehnanie aj vy.

2. Ani jedno ročné obdobie netrvá večne.

Keď ste zachytený v tých ťažkých časoch a dovolíte, aby to kompletne pohltilo vaše rozmýšľanie, môže sa zdať, že trvajú dlho.

Ale pamätajte si, že po zime vždy prichádza jar. A ako som spomínal…niektoré zimy trvajú dlhšie, niektoré kratšie…ale nakoniec…po zime vždy prichádza jar. Posledných 6000 rokov.

Vytrvajte.

3. Toto nie je prvá zima, ktorú ste prekonali.

Šancou je, že ste si už prešli všeličím. A museli ste prekonať rôzne zimy. A stále ste tu.

Takže čo sa týka ťažkých časov, nie ste vôbec nováčik.

Zvládnete to. Dokážete ich prekonať rovnako, ako ste to dokázali v minulosti. Už ste to niekoľkokrát dokázali, takže je vo vašej moci dokázať to znova. Držím palce.

Naučím Vás, ako sa môžete učiť menej

Pridajte komentár