Cieľ vášho dňa

Posted by:

Spomenul som túto vec veľmi stručne v článku Moja ranná rutina, ale myslím si, že by som mal povedať viac o NÚ, najdôležitejších úlohách dňa. Nie je to originálny koncept, ale používam ho každý deň a úžasne mi pomohol.

Je to jednoduché: Vaša NÚ je vec, ktorú chcete alebo by ste mali spraviť v ten deň. V mojom prípade som to troška vynovil, takže ja mám tri NÚ – tri veci, ktoré musím v daný deň urobiť.

Pýtate sa, či toho urobím oveľa viac než len tie tri veci? Samozrejme.

Ale pointa je, že čokoľvek iné by som v ten deň robil, existujú tieto veci, ktoré proste MUSÍM urobiť. Takže NÚ sú veci, ktoré robím hneď ráno ako prvé, hneď potom, čo si dám pohár vody na prebudenie.

A tu je dôležitá časť mojich NÚ:

Aspoň jedna z NÚ, ktoré si určím, musí nejako súvisieť s jedným z mojich cieľov. Zatiaľ čo ostatné dve sa môžu týkať normálnej práce (a zvyčajne sa aj týkajú), jedna musí byť krok, ktorý ma dostane bližšie k dosiahnutiu môjho cieľa.

To mi zaistí, že robím niečo, čo ma posunie smerom k mojim cieľom v ten deň.

A verte mi, že to robí v živote človeka veľkú zmenu. Každý deň robím niečo, aby som si splnil svoje sny. Je to zabudované v mojej rannej rutine: určiť si akčný krok, ktorý treba spraviť pre jeden z mojich cieľov. A deje sa to každý deň, automaticky.

Ďalšia dôležitá vec:

Robte vaše NÚ ako prvú vec hneď ráno. Či už je to doma alebo hneď, ako sa dostanete do práce. Ak ich odložíte na neskôr, budete potom príliš zaneprázdnení a nezostane vám na ne čas.

Urobte ich čo najskôr a zvyšok dňa je potom úžasný.

Je to taký banálny zvyk, ktorý si treba osvojiť a ja to tu vychvaľujem , ako by to bolo nejaké obrovské zistenie. Ale je. Niekedy malé veci dokážu spraviť veľké rozdiely. Vyskúšajte to aj vy.

Najprv veľké kamene: Zdvojnásobte svoju produktivitu

Ak je váš týždeň ako sedem nádob a do každej nádoby idete bez akéhokoľvek plánovania, tak ich ľahko naplníte malými kamienkami a pieskom alebo čímkoľvek, čo vám príde do cesty.

A čoskoro tam nezostane miesto pre veľké kamene. Ak ste ešte nemali možnosť prečítať si príbeh, ktorý sme pred nedávnom zdieľali na blogu, odporúčam, aby ste si ho prečítali ešte predtým, ako sa pustíte do tohto článku. Nájdete ho v našej eknihe o príbehoch.

Vaše nádoby sa totižto veľmi často naplnia rýchlejšie, než sa nazdáte a keď je vaša nádoba plná, tak ste hotoví. Nemôžete mať predsa väčšiu nádobu.

Ale čo môžete spraviť, je dať tam najprv veľké kamene a zvyšné miesto vyplniť s malými kamienkami a pieskom.

Veľké kamene sú dôležité veci, ktoré potrebujete tento týždeň spraviť. Analýza, nová web stránka, ísť do posilňovne, tráviť čas s rodinou a deťmi, dosiahnuť vaše ciele.

Tieto veľké kamene sa však týždeň čo týždeň presúvajú, pretože si nikdy nenájdeme čas, aby sme ich spravili – naše dni sa zaplnia príliš rýchlo a kým sa nazdáme, ďalší týždeň je preč a naše veľké kamene tam stále čakajú. Nedotknuté.

Naplánujte si váš týždeň dopredu a na prvé miesto dajte veľké kamene.

Toto je podobná vec ako najdôležitejšie úlohy. Jediný rozdiel je, že toto je na týždennej báze. Veľké kamene sú vaše NÚ na tento týždeň.

Tu je zopár krokov, ako na to:

Spravte si zoznam. Na začiatku týždňa – v nedeľu večer alebo v pondelok ráno – si napíšte, ktoré veľké kamene chcete tento týždeň dosiahnuť.

Mali by to byť dôležité veci – ak sa o týždeň pozriete naspäť a poviete si, že ste ich spravili, budete na seba veľmi hrdí.

Uistite sa, že nezahrniete iba pracovné povinnosti, ale aj niektoré úlohy, ktoré vám priblížia vaše ciele a sny.

Stačí krátky zoznam. Na začiatok ich majte iba 4-6. Nemusíte sa pokúšať hneď spraviť 10 a viac veľkých kameňov, aspoň nie zo začiatku.

Neskôr, keď si na to zvyknete, môžete pridávať ďalšie veľké kamene, ale teraz sa sústreďte približne na jeden za deň.

Umiestnite ich. Pozrite sa na váš týždenný program. Ak ešte žiadny nemáte, napíšte si na papier dni v týždni s jednohodinovými kolónkami (alebo si nejaký vytlačte z internetu).

Zapíšte si tam veci, ktoré už viete, že musíte spraviť. Teraz vezmite veľké kamene a naplánujte si ich do vášho týždenného programu.

Naplánujte si ich na také miesto, kde ste si istí, že ich dokončíte.

Nie na čas, keď je veľmi ťažké sa sústrediť a ani na malý polhodinový úsek medzi dvoma stretnutiami. Nechajte si na to dostatok času.

Nechajte si aj miesto pre prichádzajúce kamienky. Ak je to možné, tak zvyšok vášho týždenného programu, ktorý vám ostal voľný, nevypĺňajte.

Každé ráno sa pozrite na váš program a zaviažte sa, že spravíte váš veľký kameň, ktorý ste si na ten deň určili. To je vaša NÚ na ten deň.

Ak máte aj menej dôležité NÚ, môžete ich dať do svojho programu, ale nedávajte ich tam veľa. Príliš nabitý program väčšinou zlyhá a jednotlivé veci sa budú posúvať a presúvať a nič tak poriadne nedokončíte.

Spravte to čo najskôr. Ak môžete, tak umiestnite vaše veľké kamene hneď na ráno.

Nenaplánujte si ich na neskôr, pretože kým ten čas príde, tak sa objavia ďalšie veci, ktoré treba spraviť a veľké kamene budete musieť odložiť tak ako vždy.

Robte to ako prvú vec hneď ráno a potom môžete robiť ďalšie menej podstatné veci.

Buďte na seba pyšní. Keď váš týždeň prešiel, pozrite sa naň spätne a hodnoťte– ak ste dokončili niektoré alebo aj všetky veľké kamene, buďte na seba hrdí a buďte šťastní. Je to skvelý pocit.

Ako vás môže táto jednoduchá metóda spraviť produktívnejšími? No, produktivita nie je o robení čo najviac vecí. Je to o dokončení tých najdôležitejších vecí.

Ak len pobehujete okolo a robíte všetky malé úlohy… jasné, spravili ste veľa a boli ste veľmi zaneprázdnení, ale ako veľa ste toho naozaj dosiahli?

Táto metóda je spôsob , ako dokončiť to najdôležitejšie. Samozrejme, že sa budete musieť postarať aj o menšie veci.

Ale na konci týždňa sa môžete pokojne pozrieť späť a povedať si, že ste boli veľmi produktívni. A to spraví vo vašom živote veľký rozdiel.

Naučím Vás, ako sa môžete učiť menej

Pridajte komentár