Byť divochom

Posted by:

Ak by som si mal pre seba vytvoriť životopis, začínal by sa nejako takto:

2012 – prvý biznis – brúsenie nožov pre reštaurácie – nebolo to ono

2012 – finančné poradenstvo – nebolo to ono

2012 – predaj kurzov rýchlo-čítania – nebolo to ono

2013 – založenie blogu Projekt Život – na niečo som narazil

2013 – Vysoká škola manažmentu v Bratislave, odišiel som po prvom semestri

Ako môžete vidieť, toto nie je celkom „normálny“ životopis. Moja cesta nie je ani zďaleka „bežná“.

Snažil som sa zapojiť do systému, ktorý bol vytvorený, aby zo mňa vymodeloval obyčajného do práce chodiaceho občana. Ale z nejakého dôvodu pre mňa tento systém nefungoval. Vyhadzovalo ma z neho a ukazovalo mi to správu „Chyba“.

Ak ste schopný sa podriadiť takému prostrediu a byť na tej ceste šťastný a naplnený, je to skvelé. Ale ak je pre vás náročné zapadnúť do systému, ktorý vás znova a znova vyhadzuje von, možno vaša cesta k naplneniu leží niekde inde.

Dáva zmysel naďalej prijímať systém, ktorý vás v skutočnosti nechce?

Ak si nedokážete udržať stabilnú prácu, platiť účty načas a vyhýbať sa problémom, neznamená to, že ste pokazený. Možno to iba znamená, že cesta, po ktorej sa snažíte ísť, pre vás nie je dobrou zhodou.

Vaša cesta naplnenia je jedinečne vaša vlastná. Nedostanete sa tam tak, že budete robiť to, čo sa od vás očakáva. Nemôžete hrať podľa pravidiel, ktorými ste boli naučený sa riadiť. Tieto pravidlá pre vás nefungujú.

Keď sa nájdete v systéme, kde pre vás šťastie a prosperita nedokážu spolunažívať, budete sa sabotovať. Buď sa budete držať vzadu a robiť absolútne minimum alebo spravíte niečo, čo vás odtiaľ vyhodí. Tak prečo sa unúvať?

Áno, máte potreby, ktoré treba naplniť. Ale je oveľa, oveľa jednoduchšie platiť vaše účty, keď ste šťastný a naplnený. Je oveľa jednoduchšie generovať hojný príjem, keď sa cítite dobre – a je to oveľa inteligentnejšie ako obetovať svoje zdravie kvôli stresu a neustálemu pocitu, že je toho na vás príliš veľa. Zarábať peniaze a byť šťastný nie sú veci, ktoré by boli v konflikte , hoci systém často zariadi, že je veľmi ťažké užívať si oboje zároveň.

Prestaňte sa pýtať „Čo by som mal robiť teraz?“ Tá otázka vyvoláva iba to, čo od vás očakávajú iní. Všetky tie „mal/a by som“ nie sú nič viac než spoločenské programovanie.

Slobodní ľudia nemajú „mal by som“. Slobodní ľudia majú voľby.

Všetky tie „mal by som“ nevytvárajú šťastie a naplnenie a nevytvárajú ani prosperitu. No sú veľmi dobré vo vytváraní stresu.

Namiesto toho sa spýtajte „Akým typom muža/ženy sa túžim stať?“ Keď venujete čas tomu, aby ste porozumeli, aká by bola táto osoba, je jednoduchšie rozhodnúť sa, čo robiť. A budete schopný jasne vidieť, prečo vy a „systém“ spolu veľmi dobre nevychádzate.

Ak si želáte byť osobou, ktorá je slobodná, kreatívna, prosperujúca, láskyplná, čestná a štedrá, spýtajte sa samého seba, ktoré voľby vás posunú týmto smerom. Dokážete už vidieť, prečo by časť z vás sabotovala nudnú kancelársku prácu?

Ak túžite po slobode a flexibilite, vyhýbajte sa situáciám, ktoré vás uväzňujú, obmedzujú alebo limitujú. Vyberte si cestu, ktorá vám umožňuje udržiavať vaše možnosti otvorené.

Ak chcete zažívať hojnosť, nevyberajte si cestu, ktorá zaisťuje núdzu a limitácie. Vyberte si cestu, pri ktorej je šanca, že bude viesť k prosperite. Povedzte nie neprosperujúcim voľbám ako práci s fixnou výplatou.

Ak chcete prejaviť svoju kreativitu, nevyberajte si cestu, kde vám niekto iný hovorí, čo robiť a ako to robiť. Vyberte si cestu, kde je kreativita odmeňovaná, nie trestaná.

Ak sa chcete stať odvážnejšou osobou, nevyberajte si „bezpečnú“ cestu. Vyberte si cestu, ktorá vás bude tlačiť, aby ste načiahli za vašu zónu komfortu. Ak vám táto cesta nevybuduje odvahu, nie je to vaša cesta.

Ohľadom vašej cesty nebudete mať jasno, kým sa nerozhodnete, akým typom osoby sa chcete stať.

Teraz…môžete sa pozrieť na vašu cestu a povedať si, „Toto ale NIE JE jednoduchá cesta“.

Nie, vôbec to nie je jednoduchá cesta.

Ak chcete jednoduchú cestu, nasledujte systém. Ako sa vám zatiaľ išlo po tej ceste?

Na jednej strane máte jednoduchú cestu. Na druhej strane máte cestu šťastia, naplnenia, prosperity a všetkých iných skvelých vecí, po ktorých túžite.

Ak sa naplno nezaviažete k naplňujúcej ceste, nájdete sa prednastavene na tej jednoduchej ceste. Jednoduchá cesta je automatická. Naplňujúca cesta môže byť iba vedome zvolená.

Aby ste si vybrali naplňujúcu cestu, musíte byť pripravený opustiť komfort „bezpečia v mase ľudí“ a vydať sa na cestu, ktorá je jedinečne vaša vlastná. Musíte byť ochotný navštíviť miesta, kde nie sú žiadni učitelia, žiadni mentori, žiadni nadriadení, žiadni rodičia, ktorí by vás viedli, vediac, že ste perfektne spôsobilý viesť samého seba.

Jednoduchá cesta je cesta niekoho iného. Vyzerá jednoducho, pretože už to predtým niekto spravil. Z rovnakého dôvodu je tiež neuveriteľne nudná. Ak sa vám nepáči nuda tak veľmi ako mne, budete sa sabotovať zakaždým, keď sa pokúsite nasledovať túto cestu. Uvedomíte si, ako nezmyselné je tráviť váš vzácny čas robením niečoho, čo už bolo spravené. Naozaj chcete žiť opakovanú reprízu? Prečo sa vôbec unúvať?

Ako môžete vidieť podľa môjho životopisu, netrvalo to dlho, kým som si uvedomil, že moja cesta nevyzerá ako tá mojich rovesníkov. Výhodou tohto typu životopisu je, že som nemal možnosť predstierať, že by som mohol stále uspieť vo vnútri systému. Musel som si vybrať nejakú inú cestu. Nebolo to jednoduché. Bolo to ÚŽASNÉ!

Samozrejme môj životopis v posledných rokoch už vyzerá oveľa krajšie, ale ak mám byť úprimný, cítim viac hrdosti ohľadom toho, ako to začalo. Moje zážitky z minulosti mi pomohli uvedomiť si, že nemôžem hrať podľa pravidiel niekoho iného. Nemôžem byť šťastný robením toho, čo odo mňa spoločnosť môže očakávať. Musím nasledovať svoju vlastnú cestu a robiť to, čo verím, že je najlepšie. Ak sa snažím nasledovať systém, necítim sa sám sebou a musím sa pretvarovať a nútiť, čo vedie ku zvýšenému stresu, depresií a nešťastiu. A systém ma označí ako pokazenú, vyhorenú osobu.

Ako sa ukazuje, systém toto isté robí miliónom ľudí po celom svete. Takže sú to skutočne ľudia, ktorí sú problémom?

Byť divochom nie je až tak zlé, akonáhle si na to zvyknete.

Naučím Vás, ako sa môžete učiť menej

About the Author:

Pridajte komentár