Buďte so sebou trpezlivý

Posted by:

Ak sa zaujímate o osobný rozvoj, jedna z najdôležitejších kvalít, ktorú môžete rozvíjať, je trpezlivosť. Je tiež jednou z najnáročnejších.

Nebolo by super, ak potom, čo by ste identifikovali zmenu, ktorú by ste radi spravili, by ste iba luskli prstami a zmena by sa okamžite objavila? Nanešťastie, je to iba veľmi zriedkavo takto jednoduché – napriek tomu, čo vám budú tvrdiť marketéri.

Pamätám si, že vo svojich skorších 20-tich rokoch sa mi často stalo, že som čítal knihu o nejakej téme a bol som veľmi motivovaný aplikovať ju. Možno to bola prvá kniha, akú som kedy čítal o vizualizácii alebo o podnikaní alebo o určovaní cieľov. A myslel som si, „Váu…toto je presne to, čo som hľadal.“ Očividne s tým autor dostal výsledky…musím to hneď spraviť aj ja. A potom by som sníval o „dokonalom“ osobnom rozvoji, kde by všetky moje problémy okamžite zmizli a prakticky za jednu noc by som spravil skutočne kvantový skok smerom vpred.

Samozrejme…my všetci vieme, čo sa skutočne stane v takýchto situáciách, však? Vyletíte s veľkou slávou a pristanete dobúchaný. Ste nakopnutí pár dní a potom to opadne a ste tam, kde ste začali. Vyviniete veľa energie, aby ste zostali na tom istom mieste. V zriedkavých prípadoch môžete dosiahnuť malý zlom, ale to je skôr výnimka ako pravidlo.

Prečo je zmena tak ťažká?

My zvyčajne neočakávame, že veľké zmeny v našom prostredí budú jednoduché. Stavanie domu je ťažké. Budovanie biznisu je ťažké. Robenie nového dieťaťa je ťažké…pokiaľ nie ste chlapom J.

Čo sa týka fyzických zmien…v reálnom svete chápeme, že trpezlivosť je potrebná. Neočakávame, že nový dom, biznis alebo dieťa sa zrazu cez noc len tak zhmotnia.

Takže lepšia otázka je, „Prečo očakávame, že osobná zmena bude jednoduchá?“

Veľká časť tohto problému je v tom, že marketéri osobnostného rozvoja nám dávajú hrozné očakávania. Nové knihy, audioprogramy a semináre nám všetkým sľubujú okamžité úspechy a vyriešenie všetkých našich problémov, ak len zainvestujeme peniaze. Je to jednoduchý predaj, pretože my všetci by sme tomu radi verili. Takže skutočný problém je naša túžba po tom, aby to tak fungovalo, ktorá často ide rovno proti nášmu sedliackemu rozumu.

Jeden produkt vám sľubuje celý svet. Kúpite si ho, investujete do neho veľa času a nedostanete žiadne výsledky. A nakoniec…ak si to zopakujete dostatočne veľakrát, celý ten koncept osobného rozvoja vás unaví.

Niet divu, že tak veľa ľudí si myslí, že celá myšlienka osobného rozvoja je nezmysel. Ak veríte všetkým tým prehnaným sľubom, ktoré niektorí marketéri vyhodia do sveta, tak potom v porovnaní s tým, je realita celkom zlá.

Už pred nejakým časom som sa rozprával s veľmi známym koučom a rečníkom, ktorý pozná mnoho známych motivátorov a rečníkov a povedal mi, že u niektorých týchto ľudí je to všetko pretvárka. „Rozdiel medzi ich profesionálnym imidžom a ich privátnym životom je ako deň a noc. Na verejnosti pred publikom hovoria jednu vec, ale ich súkromný život je kompletný chaos.“

Neverte, že iba kvôli tomu, že si kúpite knihu a na nej je usmievajúca sa fotka, ktorá vám sľubuje svet, budú naozaj všetky vaše problémy okamžite vyriešené.

Ja často ľuďom hovorím, že čo sa týka ich osobného rozvoja, nech rozmýšľajú v rozmedzí mesiacov a rokov, nie dní a týždňov. Myslím si, že v oblasti osobného rozvoja sme už všetci videli dostatočne veľa marketingu pre „hlúpych“.

Ja by som radšej ľuďom povedal, že to bude ťažké a náročné a nastavil ich na úspech, aj keď by to pre mňa finančne znamenalo jazdiť na lacnejšom aute, ako im sľúbiť svet a sledovať ako to každý vo frustrácii vzdá, zatiaľ čo sa ja vozím na mojom novom Porsche.

S mojou znalosťou predaja a marketingu by bolo pre mňa ľahké generovať vysoký príjem vytvorením plytkých produktov o osobnom rozvoji a nasľubovaním ľuďom hory a doly. Ale ďakujem veľmi pekne. Ja si radšej ponechám svoju dušu. Taktiež k sebe nechcem pritiahnuť množstvo „menej inteligentných ľudí“ ako zákazníkov, napriek tomu, že majú kreditné karty. Písať pre šikovných ľudí je oveľa naplňujúcejšie a mne to pomáha rásť tiež.

Aká je realita?

Realitou je, že osobný rozvoj si vyžaduje ohromnú trpezlivosť. Nenaznačujem, aby ste chceli, aby veci trvali dlho. Nechcem, aby ste začali mať negatívne očakávania. Hovorím iba, že by ste sa nemali príliš naviazať na výsledky. Majte v úmysle presne to, čo chcete, ale buďte otvorený akémukoľvek výsledku, ktorý sa objaví a potom sa prispôsobte.

Napriek tomu, že som prečítal desiatky skvelých kníh o podnikaní, trvalo mi 3 roky non-stop práce, kým som môj prvý biznis dostal do bodu udržateľnej ziskovosti. Asi 6 rokov som čítal knihy o osobnom rozvoji, kým som nakoniec začal robiť viditeľný a hmatateľný progres. 10 rokov som sa snažil nechať ísť niektoré udalosti z minulosti a až minulý rok sa mi to podarilo. Ak by sa ma niekto snažil označiť za okamžitý úspech, musel by som ja túto osobu označiť za somára.

Je skvelé byť entuziastický ohľadom robenia zmien. Ale dovoľte si akceptovať akýkoľvek výsledok sa objaví, aj keby ste za svoje úsilie nevedeli ukázať žiadne výsledky. Po pravde, výsledok, ktorý dostanete väčšinu času bude, že sa niečo naučíte – a zvyčajne to, že prístup, ktorý ste práve vyskúšali, nefunguje. To iba znamená, že potrebujete vyskúšať niečo iné.

Niekedy daný prístup funguje pre autora ktorejkoľvek knihy, ktorú ste si kúpili – netvrdím, že títo ľudia klamú, čo sa týka ich výsledkov – ale nemusí to byť to správne pre vás alebo načasovanie môže byť zlé. Kniha napísaná 60 ročným podnikateľom sa môže pre 20 ročného podnikateľa zdať plná skvelých rád, ale častejšie áno ako nie, zistíte, že vám chýbajú vedomosti, skúsenosti a zručnosti potrebné, aby ste ich aplikovali.

Nevzdávajte sa.

Napriek tomu, že osobný rozvoj sa často objavuje pomaly, počas dlhšej doby, nakoniec funguje. Zvyčajne si to iba vyžaduje mnoho času. Existuje tam veľa navzájom prepojených faktorov, ktoré sa musia zmeniť spoločne: limitujúce presvedčenia, návyky, myšlienky, správanie, vzťahy, podpora v prostredí, atď. Zmeniť akúkoľvek z týchto vecí je výzva, aj keď viete, ako to spraviť. Ale aby sa zmena udržala, všetko okolo toho sa nakoniec musí zmeniť tiež.

Ak zmena trvá päť alebo desať rokov, je to OK. Ten čas ubehne tak či tak. Aspoň sa tak môžete uistiť, že budete o päť rokov v lepšom bode, nie v horšom. Ak sa oplatí mať nejakú konkrétnu kvalitu, oplatí sa ju mať o 10 rokov.

Skvelá vec na osobnom raste je, že výsledky sú kumulatívne. Zmena v jednej oblasti často podporí zmenu v iných oblastiach.

Dobrá strava vám dá viac energie v každej oblasti života. Seba disciplína vám dá viac dôslednosti v každej oblasti života. A silné vzťahy vám dajú viac podpory v každej oblasti života. Dokonca aj malé zmeny v rôznych oblastiach môžu fungovať zosúladene, aby vám pomohli spraviť väčšie zmeny.

Ja som prišiel na to, že po čase moja schopnosť rásť akcelerovala. Všímam si, že som schopný oveľa častejšie spraviť zmeny na prvýkrát, hlavne pretože už konečne mám dostatok iných kvalít, aby sa tie nové zmeny udržali. Takže ak vydržíte, bude to postupne ľahšie a ľahšie.

Aj keď na svojom osobnom raste pracujete veľa, stále sa môžete na seba po roku pozrieť a myslieť si, „Tento rok som sa teda vôbec nedostal veľmi ďaleko.“ To je v poriadku. Neznamená to, že ste zlyhali. Pre väčšinu veľkých zmien je rok príliš málo času. Spomeňte si, aký ste boli pred piatymi alebo desiatimi rokmi. Vidíte nejaké rozdiely oproti súčasnosti? Ak ste posledných desať rokov nežili zavretý v jaskyni, všimnete si oveľa viac rozdielov. A to vám dá lepšiu predstavu ohľadom toho, čo fungovalo a čo nie.

Všeobecné pravidlo je, že ľudia precenia, čo dokážu dosiahnuť za rok, ale podcenia, čo dokážu dosiahnuť za 5 rokov. Ja som zistil, že to celkom sedí.

Tony Robbins tvrdí, že prečítal takmer 700 kníh o osobnom rozvoji – a to bolo roky dozadu, takže teraz sa to už asi pohybuje v tisíckach.

Brian Tracy nedávno tvrdil, že prečítal okolo 6000 kníh. Mark Victor Hanses a Jack Canfield tvrdili, že každý z nich prečítal tisíce kníh. Toto v oblasti osobného rozvoja nie je vôbec nezvyčajné. Ale vážne pochybujem, že ktokoľvek z nich vám vie ukázať na iba jednu knihu, ktorá okamžite vyrieši všetky vaše problémy.

Ja odhadujem, že som k dnešnému dňu ohľadom osobného rozvoja prečítal okolo 300 kníh. Ani jedna kniha nevytŕča. Občas odporučím konkrétne knihy, ale to, čo je dôležité, je nikdy nekončiaci návyk absorbovania nových informácií. Spravte si z toho denný návyk. Nakoniec nasiaknete tak dostatočné množstvo nápadov, že vo vašej mysli niečo klikne a zrazu prídete na to, že niektoré zmeny dokážete spraviť veľmi ľahko.

Buďte so sebou trpezlivý. Osobný rozvoj je súčasťou vášho života, nie iba niečo, čo vyškrtnete z vášho zoznamu úloh. Ak zlyháte, nebite sa za to. Iba vstaňte a vyskúšajte to znova. Veď to nie je ako keby ste mali na práci niečo lepšie.

Naučím Vás, ako sa môžete učiť menej

About the Author:

Pridajte komentár