Ako zlyhať pri formovaní návykov

Posted by:

Predtým, než som sa naučil, ako meniť návyky, som bol v slepej uličke. Skúšal som zmeniť veľa návykov – behanie, zdravšia strava, skoré vstávanie, skončenie prokrastinácie – a opakovane som zlyhával.

V zlyhávaní som sa stal veľmi dobrým.

Keď sa na to pozerám spätne, tak vidím, že väčšina vecí, ktoré som robil, boli zlé.

Dopredu som sa pripravoval na zlyhanie a v častom zlyhávaní a potom v neschopnosti poučiť sa zo svojich chýb, som sa stával v zlyhávaní veľmi dobrým.

Zlyhávanie sa stalo mojim návykom.

A aj keď som ešte stále fanúšikom zlyhávania, ako metódy naučenia sa rýchlejšie sa zlepšovať, ak sa zo svojich zlyhaní nepoučíme, tak nie sú veľmi užitočné.

Takže v tomto duchu by som s vami rád zdieľal to, čo som sa naučil z môjho zlyhávania a dúfam, že z mojich chýb budete jasne vidieť, čo nerobiť, keď si chcete vyformovať nový návyk.

Ako zlyhať pri formovaní návykov

Ako som už povedal, pri formovaní návykov som zlyhával pomerne často. Tu je to, čo som robil a čo robí aj väčšina ľudí, ktorí sa o formovanie návykov snažia.

1. Vyberte si viac návykov naraz. Máme veľa vecí, ktoré chceme zmeniť, takže najlepšie bude zmeniť ich všetky naraz.

Samozrejme, toto rozptýli naše sústredenie a energiu, takže sa nakoniec nedokážeme poriadne sústrediť na žiadny nový návyk.

Návyky je ťažké zmeniť a rozptyľovanie sústredenia a energie je zaručený spôsob, ako zlyhať.

2. Odhrýzajte si viac ako dokážete požuvať. Či už robíte jeden návyk alebo viac, snažte sa robiť tak veľa, ako je len možné, aby vám to zobralo veľa energie a aby sa zdalo veľmi ťažké.

Nebehajte 5 minút, ale behajte hneď pol hodinu. Týmto spôsobom to bude celkom veľká časť z vášho dňa, ktorú musíte posunúť na zajtra.

A zajtra sa potom objavia ďalšie veci a tie vám zaberú ešte viac fyzickej a mentálnej energie a nakoniec sa behanie stane niečím, na čo budete mať iba zlé spomienky a čoho sa budete báť a vyhýbať.

Nemeditujte 5 minút, meditujte hodinu. Robte 90 minút jogy. Zmeňte svoju stravu zo dňa na deň. Toto všetko sú skvelé spôsoby, ako zlyhať.

3. Zápaste s návykmi, ktoré si neužívate. Pretože návyky by mali byť niečo, čo robíte pre vaše osobné dôvody – mali by byť pre vás niečo dobré!

Takže nezáleží na tom, či ich neznášate a či vás po chvíli omrzia, pretože vy budete určite disciplinovaní. To však funguje iba zriedka, takže tu máme ďalšiu skvelú stratégiu ako zlyhať.

4. Držte to v tajnosti. Nikomu nehovorte, že svoj návyk meníte. Ak to potom pokašlete, nikto sa to nedozvie a nebude to také ponižujúce.

To znamená, že tajne si myslíte, že to pokašlete, čo je iba ďalší skvelý spôsob, ako zlyhať.

5. Hneď do toho skočte. Rozhodnite sa dnes, že začnete behať a proste choďte behať! Týmto spôsobom sa tvárite, ako by to nič nebolo a ako by to nebol žiadny veľký záväzok.

Neplánujete žiadne prekážky, nezabezpečíte si žiadne podporné systémy, nedáte si žiadne odmeny a zmenu návykov beriete tak samozrejme, ako sa len dá.

A keď zlyháte a vzdáte sa v zmene návykov, tak sa tiež nič hrozné nestalo.

6. Nestarajte sa o to, ako uspeli iní. Prečo by ste mali čítať úspešné príbehy ostatných? Prečo by vás to malo zaujímať?

Vy to viete lepšie než oni. Vy to dokážete aj sami a nemusíte sa od nich nič učiť. Aj ja som si to niekedy myslel.

Lenže potom som musel čeliť realite.

7. Nemotivujte sa. Nepotrebujete motiváciu, ak máte disciplínu. Disciplína je niečo, čo buď máte alebo nemáte, ale motivácia je niečo, čo môžete skutočne začať budovať.

8. Pripravte si čo najviac možností, ako zlyhať. Skúšate jesť zdravšie? Naplňte si vaše skrinky a chladničku s nezdravým jedlom a obkoleste sa ním.

Potom choďte do reštaurácie, kde majú hlavne vyprážané a mastné jedlá a nejaké dobré dezerty. Tam sa ukáže vaša nezlomná disciplína odolať.

Týchto osem tipov sú zaručeným receptom na to, ako zlyhať a ako si nikdy nevyformovať žiadny návyk. Odporúčam vám, aby ste ich všetky vyskúšali, ak sa snažíte zlyhať.

Samozrejme, ak sa snažíte uspieť, možno by bolo múdre vyhnúť sa im a možno skúsiť robiť presný opak.

Naučím Vás, ako sa môžete učiť menej

Pridajte komentár