Ako žiť naozaj dobre a byť šťastný aj z mála

Posted by:

Začni už raz žiť a rátaj každý jeden deň ako jeden život. –Seneca

Nie som bohatý, nelietam po celom svete, nepijem šampanské so slávnymi ľuďmi v exotických destináciách ani nevlastním športové auto, veľké teréne auto dokonca ani jachtu.
A predsa som veľmi šťastný.

Oveľa šťastnejší, než som bol pár rokov dozadu, keď som celý čas jedol vyprážané jedlá a sladkosti, cítil som sa nezdravý a trpel som nadváhou. Som oveľa šťastnejší ako keď som pozeral televízor a nebol som vo forme, keď som veľa nakupoval a bol som v dlhoch, keď som pracoval v práci, ktorá nebola moc dobre platená a keď som nemal čas na seba a svojich najbližších.

Ako som to dosiahol? Pomocou malých trikov. Pravda je, že nepotrebujete veľa, aby ste dobre žili – potrebujete iba správny postoj.

Tu je to, čo som sa naučil o tom ako a prečo žiť z mála, ale zato žiť dobre:

 1. Potrebujete veľmi málo, aby ste boli šťastní. Niekoľko jednoduchých jedál, skromný príbytok, niekoľko kusov oblečenia, dobrú knihu, zošit, zmysluplnú pracú a milované osoby.
 2. Žiadajte menej a nikdy nebudete chudobní. Môžete mať veľa peňazí a majetku, ale ak budete chcieť vždy viac, ste chudobnejší ako človek, ktorý ma málo a nechce nič.
 3. Sústreďte sa na prítomnosť. Prestaňte sa obávať budúcnosti a držať sa minulosti. Koľko času strávite rozmýšľaním o veciach iných ako kde ste a čo robíte v danom momente? Ako často skutočne žijeme a ako často sa len priživujeme myšlienkami o iných veciach? Žite teraz a budete žiť naplno.
 4. Buďte šťastní za to, čo máte a kde ste. Príliš často chceme byť niekde inde, robiť niečo iné s ľuďmi inými než s ktorými sme teraz a chceme veci iné než tie, ktoré už máme. To, kde sme, je predsa úžasné. To, s kým sme, je tiež perfektné. Všetkého máme dostatok. A to, čo robíme, je už teraz skvelé.
 5. Buďte v živote vďační za malé potešenia. Jahody, kúsok čokolády, čaj – jednoduché potešenia, ktoré sú oveľa lepšie ako veľké dezerty, sladené nápoje, vyprážané jedlá. Stačí sa ich iba naučiť naplno vychutnávať. Dobrá kniha požičaná z knižnice, prechádzka s vašim partnerom v parku, ranný beh, nezabudnuteľné reči vašich detí, úsmev neznámeho človeka na ulici, chodenie po tráve na boso, ten moment hneď ráno, keď sa ešte len všetko začína prebúdzať. Tieto malé potešenia sú kľúčom k tomu, ako žiť dobre a bez nutkania mať všetkého stále viac.
 6. Buďte hnaní radosťou a nie strachom. Ľudia sú poháňaní strachom, že sa im niečo neujde, strachom zo zmeny alebo strachom, že niečo stratia. Toto však nie sú dobré dôvody, prečo niečo robiť. Namiesto toho robte veci, ktoré vám alebo ostatným prinášajú radosť a potešenie. Nech vašu prácu radšej poháňa radosť z robenia niečoho kreatívneho, zmysluplného, hodnotného a nie potreba udržať váš životný štýl a strach zmeniť ho.
 7. Trénujte si súcit. Súcit s druhými vytvára láskyplné, úprimné vzťahy.  Súcitiť sám so sebou znamená odpustiť si chyby z minulosti, dobre so sebou zaobchádzať (to zahŕňa zdravo jesť a cvičiť) a mať sa rád za to akí ste.

Ak by ste si mali z tohto článku zobrať iba jednu jedinú vec, prajem si, aby to bolo toto: Nezabúdajte žiť! Každý deň je darom a nemal by byť preplnený všetkými možnými aktivitami – spravte si čas, aby ste si váš deň vychutnali a taktiež, aby ste si vychutnali to, čo robíte. Produktivita a ciele sú síce veľmi dobré veci, ale ak pritom zabudnete žiť, bude vám to k ničomu. 


Naučím Vás, ako sa môžete učiť menej

  Ďalšie skvelé články:

Discussion

 1. nikooo  máj 31, 2013

  Super članok,taketo nieco tu chybalo… :)

  (reply)
 2. Gregor  jún 30, 2013

  Suhlasim! Skvely clanok

  (reply)
 3. Petra Grögerová Meng  september 11, 2013

  uzasny clanok

  (reply)
 4. Petra Grögerová Meng  september 11, 2013

  skvely clanok:)) naozaj prijemne citanie

  (reply)

Pridajte komentár