Ako vydržať pri budovaní návykov : Nepriestrelný návod

Posted by:

Najťažšia vec pre väčšinu ľudí, čo sa týka budovania návyku, je vydržať robiť návyk tak dlho, až kým sa stane pre vás samozrejmosťou.

Si ty ale mudrc, Bernard!

To je dôvod, prečo väčšina ľudí necvičí alebo neje zdravo, prečo ľudia odkladajú dôležité veci a majú neporiadok a dlhy, prečo ľudia fajčia a pijú sladené nápoje, prečo ľudia nemeditujú alebo sa neučia nové jazyky alebo prečo nepíšu a nečítajú každý deň.

Jednoducho povedané: Ak sa dokážete naučiť ako vydržať robiť váš návyk, dokážete absolútne všetko. Ja sám som žijúci príklad. – o nás prepojenie

Takže ako sa vlastne dá vydržať? Spravím to pre vás čo najjednoduchšie – poďme do toho skočiť.

Prečo ľudia nevydržia pri budovaní návyku

Najčastejšie príčiny, prečo ľudia nevydržia pri budovaní návyku sú:

 • Návyk je príliš ťažký.
 • Neužívate si jeho robenie.
 • Príliš veľa návykov naraz.
 • Príliš veľa iných vecí, o ktoré sa musíte starať.
 • Zmeny v zaužívaných rutinách.
 • Nie príliš veľká motivácia, aby ste to robili.
 • Presvedčíte sami seba, že to ani nechcete.
 • Vynecháte deň alebo dva a stratí sa to nadšenie.

Existujú aj iné dôvody : ľudia okolo vás, ktorí vás odhovárajú od zmeny alebo začnete negatívne rozmýšľať o svojej schopnosti zmeniť sa alebo začnete príliš rýchlo a s entuziazmom a po pár dňoch sa všetko entuziazmus stratí.

Pravidlá, ak chcete vydržať pri budovaní návyku

Teraz, keď viete, čo všetko je proti vám, sa to zdá celkom ťažké, nemyslíte? Fakt je, že to nie je ľahké, ale určite sa to dá.

Všetko, čo sa v živote oplatí, si vyžaduje nejakú obetu a prácu. Stačí, keď nastavíte svoju myseľ a pripravíte ju, že budete robiť niečo ťažké a stačí, keď znesiete menšie nepohodlie.

A keď už hovoríme o budovaní návykov, existuje zaužívaný set pravidiel, ktorý môžete využiť na budovanie vášho návyku a vydržať to. Teraz je rad na vás. Môžete si vybrať, či budete tieto pravidlá ignorovať, ako väčšina ľudí, a zvýšite tak svoje šance, že zlyháte alebo tieto pravidlá vyskúšate a uvidíte, či budú fungovať (každá osoba je iná, takže si musíte nájsť svoju vlastnú čarovnú formulku).

Tu sú tie pravidlá :

1. Jeden zvyk v jeden časový úsek.

Toto je veľmi, skutočne veľmi dôležité – väčšina ľudí to ignoruje, pretože podcenia to, ako veľa sústredenia je treba na vydržanie pri budovaní návykov.

Je veľmi ľahké začať s nejakým návykom alebo dokonca s piatimi naraz. Ale vydržať ich robiť ,je už iný príbeh. Prosím, aby sme boli presní, jedná sa o jeden akýkoľvek návyk za určitý čas.

Nesnažte sa to pravidlo obísť tak, že si určíte jeden návyk pre cvičenie, jeden pre prácu atď.. Iba jeden jediný! Neporušujte toto pravidlo.

2. Malý návyk.

Nesústreďte sa na výsledky, keď formujete svoj návyk Nedávno som začal trénovať jogu a každé ráno robím 3 joga pózy. Cvičiť jogu viac ako hodinu je pre mňa ťažké a viem, že keby som sa o to snažil, tak by som zlyhal.

Môžem ale dostať iba s troma pózami dobrý tréning? Nie! Ale mne teraz nejde o dobrý tréning, byť ohybnejší alebo sa dostať do formy.

Samozrejme, že je to môj konečný cieľ, ale teraz sa sústredím iba na to, aby som si vyformoval návyk robiť jogu každý deň.

Spravte návyk čo najjednoduchší. Čokoľvek sa chystáte robiť, robte iba polovicu z toho, ale vydržte.

3. Raz za deň.

Možno si myslíte, že dokážete zmeniť svoju stravu cez noc. No ja si to nemyslím.

Robte návyk iba raz za deň a znova opakujem, iba pár minút denne.

Potom, keď sa pre vás návyk stane samozrejmosťou, začnite zvyšovať čas, ale na to si počkajte aspoň 3 týždne, odkedy ste začali.

4. Sústreďte sa na začiatok.

Jediná vec, ktorú musíte spraviť, je začať. To je časť budovania návyku, ktorá je prvé týždne najdôležitejšia. Až neskôr môžete ísť zabehnúť aj maratón.

Ale teraz sústreďte všetko svoje úsilie na zaviazanie si šnúrok a vyjdenie z domu. Ak meditujete, proste si iba nájdite vhodnú polohu a zavrite oči.

Ak sa snažíte stravovať zdravo, dajte si pred seba vaše zdravé jedlo a dajte si prvé sústo.

Ak píšete, zavrite všetky prehliadače a okná, otvorte si textový dokument a napíšte prvú vetu. Jednoducho začnite.

5. Užívajte si robenie vášho návyku.

Je veľmi dôležité, aby ste pri robení vášho návyku dostávali pozitívnu spätnú väzbu.

Veľa ľudí robí návyk, ktorý neznášajú, čo je automaticky zabudovaná negatívna spätná väzba a potom sa prekvapene čudujú, ako to, že nedokázali vydržať.

Robte návyk, ktorý máte radi a nájdite si spôsoby, ako si ho užívať. Sústreďte sa na pozitívnu stránku, nie negatívnu.

6. Sledujte svoje myšlienky.

Ak sa začnete návyku vyhýbať alebo budete robiť váš návyk, ale budete sa cítiť mizerne a budete to chcieť vzdať…venujte pozornosť vašim myšlienkam.

Odkiaľ prichádzajú? Presviedčate sa, že prestať je dobrá vec? Rozprávate sa so sebou negatívne?

Uvedomte si, že tie myšlienky nie sú skutočné – je to iba obranný mechanizmus, ktorý váš mozog používa, aby sa vyhol námahe a nepohodliu. Dovoľte im pokojne odísť a nedovoľte, aby nad vami získali moc.

7. Nevymeškajte dva dni po sebe.

Toto je kľúčové. Ak dovolíte, aby ste vynechali jeden deň, uistite sa, neuveriteľne, mocne, nezlomne sa uistite, že nevymeškáte ďalší.

Zmeškajte jeden deň a uistite sa, že sa vo vás spustia všetky alarmy. Dajte sa do stavu ohrozenia a urobte všetko preto, aby ste ďalší deň váš návyk robili. Ak to nedokážete, tak si asi nikdy nedokážete vyformovať poriadny návyk.

8. Spovedajte sa.

Povedzte o svojom návyku aspoň jednej osobe a požiadajte ju, aby vás kontrolovala.

Skupina štyroch, piatich ľudí je dokonca ešte lepšia vec. Zvyšuje to pravdepodobnosť o najmenej 50 % , že to vydržíte .

Ako sa naučiť schopnosť formovať si návyk

Toto všetko sa vám môže zdať ako príliš veľa vecí naraz, ale je to v poriadku. Naučíme sa to jednoducho a postupne. Tu je návod ako na to:

Robte ten najjednoduchší návyk ako prvý

Ak nie ste dobrí vo formovaní návykov, tak by ste mali začať s tými základnými vecami – nehrajte sa na expertov.

Musíte začať trénovať vaše nové pravidlá tak, že začnete niečím jednoduchým. Bude sa vám to zdať až smiešne, ale obetujte trochu času na robenie niečoho smiešneho, ak sa skutočne chcete stať dobrým vo formovaní návykov.

Pár nápadov, s ktorými by bolo dobré začať :

 • Pite pohár vody každý deň
 • Umyte si po sebe riad, keď ste dojedli.
 • Povedzte každé ráno „ďakujem, že som sa zobudil živý“
 • Pite každé popoludnie čaj
 • Jedzte denne jeden kus ovocia
 • Jedzte denne jeden kus zeleniny

Naučím Vás, ako sa môžete učiť menej

Pridajte komentár