8 najlepších spôsobov, ako sa vyrovnať s ohováračmi

Posted by:

Všetci sme sa už určite s ohováračmi v nejakom bode nášho života stretli. Nezáleží na tom kde sme boli alebo aké boli naše ciele. Poznáte ich: sú to kritici, ľudia, ktorí sa nám vysmievajú alebo sa na nás hnevajú alebo nám hovoria, že to nedokážeme. Vždy tu budú.

Všeobecne ich budem v tomto článku označovať ako ohováračov. Sú pre nás veľmi vážnou prekážkou, aj keď sa nám môže zdať, že sa chcú iba trošku zabaviť na náš účet. Nenechajte ich, aby vás zastavili alebo vás čo i len spomalili.

Takže, ako je možné vyrovnať sa s ohováračmi?

 

1. Najprv ich musíte identifikovať. Niekedy si ani neuvedomíme, že je niekto ohovárač.  Môže to byť náš blízky priateľ, člen rodiny alebo osoba, ktorej dôverujeme, takže keď sa nám posmievajú alebo nám hovoria niečo negatívne, uveríme im a vezmeme si to k srdcu. Ale uvedomte si, že existuje obrovský rozdiel medzi človekom, ktorý je realista a medzi tým, ktorý stále iba kritizuje. Naučte sa dobre počúvať to, čo vám nejaká osoba povie  a sledujte svoje reakciu. Ak vás to odrádza a prináša vám to pocit, že chcete skončiť, potom ste asi objavili osobu, ktorá je ohovárač (alebo odhovárač).

2. Zvážte, či vám hovoria všetky tie veci oprávnene. Ako som už povedal, niekedy sa iba ľudia snažia vidieť veci reálne. Možno majú dôvod, prečo sa k tomu stavajú negatívne. Zastavte sa a porozmýšľajte, či to, čo vám hovoria je skutočne prekážka, ktorú treba prekonať a ak je to tak, začnite rozmýšľať nad tým ako to spraviť. Iba málokedy je to neriešiteľné. Ak to skutočne chcete prekonať, skôr či neskôr nájdete riešenie. Ak vám však hovoria veci bez akéhokoľvek dôvodu a neoprávnene, čítajte ďalej.

3. Zbavte sa všetkých negatívnych myšlienok, ktoré vám povedia. Ohovárači majú veľký talent zobrať ich negatívne myšlienky a preniesť ich na vás. Zrazu sa vo vás objaví zrnko pochybností a začína rásť, až z neho vyrastie mohutný strom s pevnými koreňmi, ktoré rozvrátia všetky vaše nádeje a vieru v dosiahnutie vašich cieľov. Zastavte tieto negatívne myšlienky tak rýchlo, ako je to len možné.  Vymažte ich zo svojej hlavy a namiesto toho myslite pozitívne. Nenechajte ich zastaviť vás.

4. Uvedomte si, že ohováračov sa nikdy nezbavíte a buďte pripravení ignorovať ich. V živote každého z nás sa objaví aspoň jedna takáto osoba, ak nie viac. Nemôžete sa ich kompletne zbaviť. Ale to neznamená, že ich musíte počúvať. Usmejte sa na nich a nechajte ich rozprávať. Ich slová vás predsa nedokážu zastaviť. Nemajú na vás žiadny účinok, ak budete tieto slová ignorovať.

5. Postavte sa im čelom a dostaňte ich na svoju stranu. Niekedy je ohováračom niekto, kto je vám veľmi blízky, niekto koho nemôžete ignorovať. Ak je to tak, je lepšie získať pomoc tejto osoby namiesto toho, že proti nej začnete bojovať. Urobte to čo najskôr. Vysvetlite im, že váš cieľ je pre vás veľmi dôležitý a že to asi nedokážete bez ich pomoci. Povedzte im, že si uvedomujete, že majú pochybnosti, ale že skutočne potrebujete, aby boli pozitívne naladení a aby vás podporili. Spravte si z nich spojencov.

6. Smejte sa s nimi. Niekedy sú ľudia príliš znepokojení, keď spravíte nejakú zmenu vo vašom živote, takže aby upokojili sami seba, potrebujú si vás doťahovať alebo si z vás robiť srandu. Pravdepodobne to viac súvisí s tým, že sa necítia pohodlne, než že by bola chyba vo vás. Nevedia, ako inak by sa mali s tou zmenou vyrovnať. Uvedomte si to a zasmejte sa. Ak to zoberiete ako vtip a budete na to pripravení, dokážete ich upokojiť a zneškodniť. Môžu pokračovať v doťahovaní, ale nebude to nič vážne a už vás to vôbec neovplyvní.

7. Majte pripravené protiargumenty a informujte ich. Niekedy sú ľudia proste iba zle informovaní. Mohli zle pochopiť to, čo vlastne robíte. Poznajte všetky ich argumenty, ktoré na vás môžu vytiahnuť a majte pripravené protiargumenty, aby ste im to vyvrátili. Spravte si prieskum a buďte o tom, čo robíte dobre informovaní. Pokúste sa im vysvetliť vašu situáciu. Ak to spravíte správne, s nadľahčeným a pozitívnym prístupom, táto osoba vás začne počúvať a možno sa vám podarí aj zmeniť jej názor. Ak nie, tak ste aj tak vyhrali, pretože sa tej téme rozumiete viac a nedovolíte, aby vo vás argumenty druhej osoby vytvorili pochybnosti .

8. Jednoducho pevne verte sám sebe, že robíte dobrú vec. Niekedy vám nič z už spomenutých vecí nepomôže. Nemôžete nad ohováračmi vyhrať, nemôžete sa im vyhýbať, nemôžete sa s nimi zasmiať. Takže jediná vec, čo vám ostáva je ignorovať ich a uisťovať sám seba, že odmena, ktorú dostanete za dosiahnutie svojho cieľa sa oplatí napriek všetkých týmto ľudom.

Znova opakujem, že vo vašom živote budú ohovárači vždy. Ale oni sú len prekážkou, ktorú musíte prekonať na ceste ku svojmu cieľu. Prekážky tu vždy boli a vždy aj budú, ale ak myslíte pozitívne a  hľadáte riešenia, dokážete prekonať úplne všetko.

 

Naučím Vás, ako sa môžete učiť menej

  Ďalšie skvelé články: